Průměr kotevního řetězu

Vše o "parkování" lodě.
Problematika kotvení lodě, vyvazování na bóji, na molo, v maríně.

Moderátoři: Pepa, vilma

lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 311
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » pon zář 14, 2015 10:27 am

Jarda885 píše:Lynxi, dobrá námořní praxe je právní termín. Byl bych s jeho použitím opatrný.

:D

(Sorry, já vím, že tohle je poněkut plytká odpověď, ale Jarda mě rozesmál.)
Lakomec

však ono Tě to přejde

Příspěvekod Lakomec » pon zář 14, 2015 7:30 pm

To lynx: opatrnosti není nikdy dost :P (sorry, neodolal jsem)
Kdo se směje naposledy, ten se směje nejlépe. Bavím se dobře :good:

To Jarda885: přečetl jsem si znova ten Tvůj příspěvěk a myslím, že jsi nepochopil co psal Honny.
Jarda885 píše:Pokud má leguan pravdu, pak kupovat dva řetězy je nesmysl.
Nekupuje řetězy, pouze háky.

Jarda885 píše:Vázat kotevní řetěz na pomocný hák považuji za užitečnou vychytávku na majitelské lodi. Na charterovou loď lze vozit spoustu užitečnějších vychtávek.

Mohl bys napsat, jaké lepší vychytávky na kotevní řetěz jsou pro charterovou loď? O žádných nevím a tak se rád poučím. Dík
Anebo se o tom pobavíme až se uvidíme ;)
Honny
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Příspěvekod Honny » čtv zář 17, 2015 11:56 am

Díky všem za příspěvky. Hlavně Lakomec za odkazy a Dodo za pěkný uzel. Oboje mi pomohlo!
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 22

Re: Průměr kotevního řetězu

Příspěvekod Pavel63 » pon črc 16, 2018 10:21 pm

Hledal jsem téma "kotevní řetěz" a nejvíc tomu odpovídá asi tohle. Nicméně si dovolím poznámku:

Zajistit kotevní řetěz, aby loď nevisela jen na řetězu vedeném pouze přes řetězové kolo vrátku nepovažuji v určitých případech za zcestné. Nemyslím si, že by měl odejít vrátek jako takový, ale je zde jiný problém - zásadní je, jaký díl kruhu tvořeného řetězovým kolem řetěz obíhá. Jsou konfigurace, kde řetěz je ve styku s řetězovým kolem jen asi 1/4 obvvodu kola, pak je velké riziko, že řetěz může začít přeskakovat (několikrát se mi stalo). Pak zajištění řetězu (neříkám přímo, ale prostě nějak, třeba i pomocí lana) k rohatince není od věci. Pokud je řetěz ve styku s polovinou obvodu řetězového kola, pak asi není šance, že by začal přeskakovat a loď určitě udrí i v silnějších poryvech, to spíš povolí kotva.

Nicméně dotaz - nevíte někdo, jak je standardně značená metráž řetězu? Mám dojem, že červená je 10 m, zelená 20, žlutá 30 a modrá 40, nebo je to trochu jinak, a nebo je to na každé lodi jinak? Na charterových lodích je to na deklu kotevní studánky uvedeno, ale nevybavím si pořadí barev.

Díky moc. Pavel.
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 73

Zajištění kotevního řetězu

Příspěvekod Jarda885 » stř črc 18, 2018 12:00 pm

K pořadí barev se neumím seriózně vyjádřit.
Využiji tohoto vlákna ke sdělení zkušenosti.
Na poslední plavbě se mi samovolně spustil kotevní vrátek a začal spouštět řetěz dolů. Příčina: zkrat spínače zabudovaného v palubě lodi po velmi intenzivní dešťové přeháňce.
Od teď budu vždy zajišťovat řetěz při nočním kotvení. Dosud jsem to dělal pouze ve větším větru.
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Pavel63 » stř črc 18, 2018 9:16 pm

No, mně se několikrát stalo na jedné charterové lodi právě s vrátkem, kde řetěz je v kontaktu jen se čtvrtinou řetězového kola vrátku (prochází zespodu ze studánky a jde přes kolo vodorovně dopředu na kladku na příďovém kování a dál do vody), že při odvíjení řetězu při kotvení začal po řetězovém kole přeskakovat a mizel do vody, i když se vrátek vypnul. Takže jsem od kormidla přeběhl honem ke kotvě a zašlápnul ho do řetězového kola (vrátek zrovna obsluhoval někdo méně zkušený a nevěděl, co s tím). Takže kus lana a přivázání jednoho konce na řetěz a druhého na rohatinku asi opravdu za určitých okolností není od věci ...

Pavel.
Martin88
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 5

Příspěvekod Martin88 » pát črc 20, 2018 5:56 am

K nehodam s retezem - jednu jsem mel Hanse 34? kde je tak mala kotevna, ze retez dela chuchvalce, takze pri odvijeni vyskocil z vedeni a vyjel komplet. Nastesti byl koncem dobre privazany k lodi. Druha prihoda byla kupodivu opet na Hanse, tentokrat uplne nova 455, kdy digitalni pocitadlo na ovladaci kotevniho retezi ukazovalo 17m, zatimco retez se uz i s urvanym lankem valel na dne more. Nezkalibrovana vinsna a retez bez oznaceni delky byla duvodem.
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Pavel63 » pát črc 20, 2018 9:31 pm

Proto raději vždy kotvím na hloubce, kam se umím potopit (do 5 - 6 m).

Pavel.
jajarin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 25

Příspěvekod jajarin » sob črc 21, 2018 2:13 pm

IMG_2187.JPG

sice první má být čevená, ale asi jim čerená barva došla.
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Pavel63 » stř srp 15, 2018 7:47 am

To Jajarin:

Díky moc, přesně tohle jsem potřeboval. Tolikrát jsem to měl před očima, ale nikdy mne to nenapadlo vyfotit a paměť už mi tak neslouží ...
Zatím jsem použil oranžovou značkovací barvu (v lese bojuji s kůrovcem a vzhledem k masivnímu výskytu už značení jednotlivých stromů přestalo mít význam, tak jí mám dost ...) a nahradili jsme to jedním, dvěma a třemi pruhy (vždy asi 10 cm, mezera taky 10 cm) na délce řetězu 10, 20 resp. 30 m. Ale až to budu obnovovat, abych věděl, co kam patří.

S pozdravem
Pavel.

Zpět na