Test rôznych kotiev na Dunaji

Vše o "parkování" lodě.
Problematika kotvení lodě, vyvazování na bóji, na molo, v maríně.

Moderátoři: Pepa, vilma

dedko
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 18

Test rôznych kotiev na Dunaji

Příspěvekod dedko » pon srp 26, 2013 12:45 am

S kotvením nemám dobré skúsenosti a preto na lodi chcem mať spoľahlivú kotvu. Podaktoré kotvy sú drahé a kúpiť kotvu ktorá potom neudrží loď, tak to sú zbytočne vyhodené peniaze. Ja som sa rozhodol že tie peniaze nedám, kým kotvu neodskúšam na svojej lodi.

Požičal som od kamarátov rôzne kotvy, bežne predávané v obchodoch, ale aj po-doma vyrobené.
Už nejakú dobu ich testujem na Dunaji, v rôznych podmienkach
(prúd-vietor-bahno-štrk-vlny aj od lodí a pod...)

Na Dunaji podľa mojich testov (na mojej lodi) uspeli dve kotvy.
Túto kotvu mi zapožičal Denis, skúšal som ju v bahne a mala len 7,5 kg + 6 metrová reťaz + 20 metrové lano (bezvetrie a slabý prúd) držala dobre. Keď začal fúkať silný vietor kotva už nedržala. Za jednu hodinu ma vietor a vlny posunuli o dvesto metrov...
Verím že keby bola aspoň šestnásť kilová + reťaz udržala by moju loď bezpečne aj vo vetre, či vlnách...
Kotva-M
Obrázek
...................................................................................................................................
Kotvu mantus, zapožičal ďalší kamarát (objednal ju z Ameriky). Len 6 kg kotva držala moju loď, v bahne a taktiež v štrkovo-ílovitom dne Dunaja. Pofukoval aj vetrík a bol aj prúd.

Po spustení sa hneď chytila dna, dokonca ani na spiatočný chod s motorom nepovolila !!!
Jednoznačne toto je kotva do ktorej budem investovať... :good:

Obrázek
....................................................................................................................................
Skúšali sme aj túto, ale sa ani nechytila na štrkovom dne...(kĺzala po dne)

Obrázek

..................................................................................................................................
Tuná sa robia testy, s rôznymi kotvami. Keby som kotvu (Mantus) osobne s Denisom neodskúšal, tak poviem že je to trik predávajúceho...

http://www.youtube.com/watch?v=BCEBOOnDcOU
david
moderátor
Reputace: 151

Re: Test rôznych kotiev na Dunaji

Příspěvekod david » pon srp 26, 2013 7:52 am

Dedko,
než někomu skočíš na špek, udělej test v proudu. V tišině drží kde-co. V proudu se písek a štěrk kotvou rozvrtanej rychle vodou odplavuje, případně lehká kotva s velkou plochou docela klidně pod vodou na konci lana lyžuje.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 100

Příspěvekod Denis » pon srp 26, 2013 9:44 am

Skúšali sme na kraji plavebnej dráhy, takže prúd bol. Samozrejme prúd v zdrži nie je taký ako na volnom toku. Skúšali sme pri Danubiane.
dedko
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod dedko » pon srp 26, 2013 9:46 am

Ahoj David

Som rád že si sa ozval , čakal som to :)
Práve že nechcem skočiť na (špek predajcom), preto tie kotvy testujem...
Tá kotva Mantus a M kotva, ktorú mám teraz na test je trocha váhovo malá na moju loď...

Kotvenie v prúde samozrejme taktiež odskúšam, ale s ťašími kotvami..
Dokonca sme v prúdoch minulí rok veľa kotvili s katamaránom keď sme ju prevážali do Grécka...ale to s kotvami CQR nedopadlo dobre !
Silný prúd spraví svoje Kotva CQR sa po viacnásobnom vypustení konečne chytila a po niekoľkých hodinách nás alarm na GPS upozornil že kotva povolila.
Na moriach to dopadlo taktiež...

Kotviť v prúde budeme len v núdzi, ináč v zátokách mimo prúdu alebo len v slabom prúde..

Ešte dotaz:
Moja loď váži 6,5 ton. dĺžka 9 m. Reťaz cca 30 m,( 8 milimetrov) + kotva 12 - 16 kg mala bi stačiť...
kaptn
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Test rôznych kotiev na Dunaji

Příspěvekod kaptn » pon srp 26, 2013 11:00 am

..................................................................................................................................
Kotvu mantus, zapožičal ďalší kamarát (objednal ju z Ameriky). Len 6 kg kotva držala moju loď, v bahne a taktiež v štrkovo-ílovitom dne Dunaja. Pofukoval aj vetrík a bol aj prúd.

Mám příďovou deltu,chytne kdekoliv,a dobře,zatím údajně nejlepší kotva schválená ofico v Austrálii pro jejich regaty.Ale tato modifikace Delty vypadá dost slibně.Jako záložní by mohla být lepší,než Danfortka. Překvapila mě ta pluhovka,která nám chytala v písku s trávou naprosto perfektně.
david
moderátor

Příspěvekod david » pon srp 26, 2013 11:47 am

Ahoj Dedko,
mazáci mají pořádnou kotvu na „průser“ a , jak říkaj Němci, „Kaffé anker“. Tedy lehčí kotvu, když se nic převratnýho neděje a chtěj si popít kafe.

Mám 12m, cca 8t, hodně velkou boční plochu a 16kg mně neudrží ani v silnějším větru, natož v proudu. S kotvama laboruju hodně dlouhý roky a nakonec jsem došel k závěru, že především na řece a v proudu, váhu ničím nenahradíš.
Blbý je tu těžkou kotvu tahat a vrátky jsou dost drahý.
Tak mám teď na přídi cca 35 kg + el.vrátek a je to absolutní pohoda. Kde ji upustím, tam stojím a už ani nezkouším, jestli se chytne nebo ne. Chytne.
Dalším plus těžké kotvy je, pokud není úplně blbý počasí, že nepotřebuje řetěz 4-6 násobku hloubky a tedy na užší řece, v zálivu a pod. se 4m hloubkou nelítám s lodí v 40m kruhu. Na hloubce 9- 10m mi stačí vypustit kolem 18m řetězu a spím klidně.
Na zádi mám orig norskou kotvu Engbo 16 kg + 25m lana na ruční tahání a používám ji jen když potřebuju stát a ani se nehnout, třeba podél břehu.
http://engbo.aipublish.no/ai_files/engb ... 604351.pdf

Podle ní jsem si nějakým vylepšením dělal příďovou.

K tomu videu: v udusaným písku u břehu logicky drží cokoli, co je ochotný se zahrábnout, tedy špičatá kotva s poměrně malou plochou. To, že s kotvičkou chlap nehne je taky logický – jako silou za ní asi tak táhne? 30 – 40 kg? Ve větším proudu, kde ani písek není, spíš štěrk a oblázky, to bude úplně jinak. Kotva s větší plochou i váhou, nebo Admiralitní. Jenže ta je zase těžce neskladná.

Je potřeba si uvědomit, že když v proudu chcípne motor a tím není jak spoluvající loď zastavit, musí ji kotva nejdřív ubrzdit a to je zastavit rozjetechj 8 tun. Pak teprv kotva „jen drží“ odpor lodě.

d.
MARIS
moderátor
Reputace: 5
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod MARIS » pon srp 26, 2013 7:16 pm

Tak,tak Davide,předkládám malý fragment z článku "plavba Egeis 83,který je v sekci články.

" rychle se odvazujeme a naše příď už zase míří dolů po Dunaji.

Počasí se zhoršuje, jedna přeháňka střídá druhou. Dohání nás malý remorkér s tažným člunem. Ivan domlouvá vlek a za chvíli je již lano mezi Lassií a vlečným člunem napnuto jako struna. Asi za hodinu je remorkér u svého cíle. My zůstáváme vyvázaní na ně, častujeme posádku slivovicí a po chvíli napínáme plachty a plujeme dál. Po osmé se blíží bouře, blesky začínají s větší a větší intenzitou a tak Ivan, který je u kormidla, se rozhoduje zakotvit u břehu. Naneštěstí jsme si vybrali mělčinu a tak přes hodinu bojujeme s proudem. Danforthská kotva nechce držet, nakonec to vzdáváme a plujeme na motor dál směrem na Sulinu. Jsme již všichni dost promáčeni a začíná být zima.

Po desáté motor najednou utichl. Rychlý manévr s rozjetou lodí ke břehu a velká, čtyřramenná kotva letí do vody. Naštěstí hned chytla. Vyvěšujeme kotevní světlo a po nejnutnějším úklidu lezeme rychle do spacáků. Až se zdá neuvěřitelné, jak rychle kapitán začal chrápat."

Já tvrdím, že aby kotva dobře držela,závisí nejen na druhu kotvy,ale stejnou měrou na druhu dna.Na skále nedrží žádná kotva naopak v písku skoro každá.Samozřejmě musí mít odpovídající váhu.
A proto věřím nejvíce čtyřramenné skládací kotvě,o které jsem psal v uvedeném článku.Ano,je trochu neskladná,ale vyvažuje to,že v noci mohu klidně spát a že se na ni mohu spolehnout v krizových situacích.

Obrázek
david
moderátor

Příspěvekod david » pon srp 26, 2013 7:44 pm

jo,jo Marisi :) týhle poloskládací 4-ramenný kotvě se v Praze říká Brunovka. Dělal je Jirka Bruna ( Slavoj ) z nerezu. cca 18 a 25 kg.

Ta mě kdysi, s jinou lodí, zachránila na Labi pod Koenigsteinem, když jsem do vrtule sežral velkej viskocelovej pytel od brambor. Danforthka 16 kg si ani nevrzla a plavala po dně s proudem :hmm:
dedko
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod dedko » pon srp 26, 2013 9:46 pm

david píše:Ahoj Dedko,
Mám 12m, cca 8t, hodně velkou boční plochu a 16kg mně neudrží ani v silnějším větru, natož v proudu. S kotvama laboruju hodně dlouhý roky a nakonec jsem došel k závěru, že především na řece a v proudu, váhu ničím nenahradíš.

Ahoj David

Tak toto som potreboval počuť :good:
Ja som tiež toho názoru, že aj váha je veľmi rozhodujúca....
Pepa
moderátor
Reputace: 23

Příspěvekod Pepa » úte srp 27, 2013 9:34 am

Asi před třčmi lety zde (myslím designer ) v jiném vlákně popisoval a dával odkaz na kotvu, jež vykazovala velmi dobré vlastnosti. Výrobce byl myslím z Maďarska nebo Rakouska. To vlákno bohužel nemohu najít. Kloubila vlastnosti admirálky, protože mněla trny, ty přecházely do motyky. Škoda, že to nemohu najít.
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 16
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » úte srp 27, 2013 11:40 am

Těch na placato skládacích křížových alá Maris/Brunovka ještě pár mám. Pozink 9 a 12 kg ... kdyby někdo chtěl. Cena 1700,- Kč (s daň.dokladem + 21% DPH). Drží fest.

Do BA za Dědkem se chystám na motorce, tedy se mi nikam nevejdou. Ale poslat je můžu kamkoliv - Česká Pošta + PPL (i na Slovensko).

Případně dohodneme na SZ.
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 4

Příspěvekod Wlady » úte srp 27, 2013 7:30 pm

Z A je ,tahle i když tvému popisu asi neodpovídá. Nicméně je vynikající. Má ji mimo jiné i MR na Sněhurce.
Wlady
dodo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dodo » stř srp 28, 2013 2:51 pm

Pepa píše:Asi před třčmi lety zde (myslím designer ) v jiném vlákně popisoval a dával odkaz na kotvu, jež vykazovala velmi dobré vlastnosti. Výrobce byl myslím z Maďarska nebo Rakouska. To vlákno bohužel nemohu najít. Kloubila vlastnosti admirálky, protože mněla trny, ty přecházely do motyky. Škoda, že to nemohu najít.

myslis tohle

http://www.jachting.info/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3514&start=0
dedko
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod dedko » pát lis 29, 2013 4:01 pm

david píše:Ahoj Dedko,
mazáci mají pořádnou kotvu na „průser“ a , jak říkaj Němci, „Kaffé anker“. Tedy lehčí kotvu, když se nic převratnýho neděje a chtěj si popít kafe.

Po-doma, som vyrobil zatiaľ jednu 12 kilogramovú ( Kaffé anker) :D kotvu, ako opisuje David.
Tú mazáckú budem robiť, až kým túto 12 kilogramovú odskúšam na lodi,naostro...

Výrobe som obetoval niekoľko dní študovania na nete, taktiež sa radil s kamarátmi.
Výroba kotvy trvala niekoľko hodín, presnejšie dva dni zvárania a brúsenia.

Včera som naložil do auta Americkú kotvu Mantus váha - 13 libier = 5,897 kilogramov...
a samo-doma vyrobenú kotvu, s váhou 12 kg.
Takťiež som naložil reťaz dlhú 25 metrov, (priemer 8 milimetrov) a išiel som testovať na Dunaj.

Loď mám už na suchu, tak som kotvy testoval a ťahal na brehu Dunaja za mojím autom.
Kotvy som hádzal aj do Dunaja, ako som ďaleko dohodiť vládal.

Kotva Mantus, 25 librová sa chovala presne tak ako výrobca uvádza na svojich stránkach.
(25 librovú, mám odskúšanú aj na mojej lodi)

http://translate.googleusercontent.com/ ... bO99iNsy7w

Kotva Mantus, 25 librová, sa na suchu v štrku (aj v ubitom dunajskom ) sa hneď chytila.
Problém bol ten, že kotva je malá, (má malú zádržnú plochu) a aj keď sa zaryla celá, (ani ju
nebolo vidieť,) tak som ju dokázal za autom potiahnuť.

Potom som za auto zapriahol moju samo-doma vyrobenú, 12 kilogramovú, chovala sa presne ako Mantus, ale je ešte raz taká veľká a ťažká, zádržnú plochu má tiež vedčiu, tak som tú moju kotvu za autom nedokázal odtiahnuť, aj keď som zapol 4X4 s uzávierkou.

Táto kotva (orginal Mantus) má výhodu že je rozoberateľná a skladná, ale nevýhoda je, že na miestách kde je zošroubovaná, po vytiahnutí z vody (hlavne z ílovitého bahna) sa bahno nalepí okolo šroubov a ťažko sa odstraňuje. Nestačí ju obliať vodou, ale treba to bahno pracne oškriabať.
Obrázek

Tu je zaujímavá stránka, ako (niekedy) neprísť o kotvu...
http://www.youtube.com/watch?v=XLgF9xNmuAg
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 30
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » pát lis 29, 2013 4:47 pm

dedko píše:Potom som za auto zapriahol moju samo-doma vyrobenú, 12 kilogramovú, chovala sa presne ako Mantus, ale je ešte raz taká veľká a ťažká, zádržnú plochu má tiež vedčiu, tak som tú moju kotvu za autom nedokázal odtiahnuť, aj keď som zapol 4X4 s uzávierkou.

Zacinam chapat jak zhruba to je s tou tvoji spojkou. ;-)
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 27

Příspěvekod geus » pát lis 29, 2013 5:19 pm

Tak to asi nepoznáš když hodíš kotvu do vody a taháš autem. ven Na loď působí jině síly a celou noc spodní roudy atd. mám také tu 4 ramenou asi 35kg vzadu 35kg danfortu a ještě jednu jako záložní.. Ale nejhezčí a asi velký účinek má Halova kotva tu maj šífáci až budu mít peníze tak si jí kouím
dedko
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod dedko » pát lis 29, 2013 6:27 pm

geus píše:Tak to asi nepoznáš když hodíš kotvu do vody a taháš autem. ven

Tak to som naozaj nepoznal, preto som to skúšal :lol: :lol: :lol:

Jasné že loď, prúd a podložie,ináč pôsobí na kotvenie.
No, mne nešlo o to či moja kotva udrží moje auto, alebo nie ;)
Skutočne sa jednalo o skúšku kotvy ako sa bude chovať.
Po hodení do rôznych polôh a ťahaním s reťazou, ako si kotva zaujme svoju polohu, či sa postaví do správnej polohy...či rameno kotvy je v správnom uhle, dĺžke a pod...

Táto kotva CQR s kĺbom, po spustení si často ľahne na bok a leží ako zdochlina a nemá tendenciu si zaujať polohu, akú má mať...
Obrázek

Odskúšaná veľa krát na Dunaji i mori...
Na mori sme ju pozorovali pod vodou a niekoľko sto metrov sme ju ťahali s loďou a ležala len na boku a nechytila sa.

Skutočný test mojej kotvy overí, až kotvenie na Dunaji v prúde,bahne, štrku a pod...
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod geus » pát lis 29, 2013 6:32 pm

záleží na podloží to je jasné třeba nad Děčínem hodíš kotvu a chytne se až za 10km pod Děčínem. :cry:
dedko
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod dedko » pát lis 29, 2013 6:40 pm

Tak takú kotvu treba zahodiť a zabudnúť na ňu... :lol:
A ako pod Dečínom zakotvia veľké lode, keď majú průser ??? :(
Josef
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 3

Příspěvekod Josef » pát lis 29, 2013 6:59 pm

Dedko, přesně vím o čem mluvíš. Danfortka má také tendenci si lehnout na bok - také jsem to zkoušel a pozoroval. Udělal jsem proto Danfortku se špičkami od sebe (také se jí říká Bric a ještě i jinak) a ta se chová nesrovnatelně lépe, na bok se nepřevrací a lépe drží.
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod geus » pát lis 29, 2013 7:17 pm

Labe dole je vydlážděné já tam nejezdím ale stalo se to policajtum a prej to byl pěknej hukot. Možná by se to stalo i šífum to se zeptám jak to tam je
david
moderátor

Příspěvekod david » pát lis 29, 2013 8:24 pm

geus píše:záleží na podloží to je jasné třeba nad Děčínem hodíš kotvu a chytne se až za 10km pod Děčínem. :cry:

a to je proč musí bejt těžká - když se nechytne, tak tě ubrzdí aspoň tak, že můžeš zkoušet sakovat
lebon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 1

Příspěvekod lebon » sob lis 30, 2013 4:56 pm

Chlapi,prosím,prosím,nemá někdo za úplatu výkres na kotvu Jambo .Originál se prodává od 12kg,mi stačí 6-8 kg.Nebo umí ji někdo vyrobit? Cenu respektuji.Díky
dedko
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod dedko » sob lis 30, 2013 6:03 pm

Ahoj lebon
Na tvoju loď určite stačí kotva z USA Mantus. Odporúčam Ti, tú kotvu.

http://mantusanchors.com/

Už sa predáva aj v európe. tu máš link...
Tu je aj cenik...neviem či ti kotvu niekto vyrobí lacnejšie...(material+robota) :?

http://ildostmarine.nl/nederland.php
vovsky
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 15

Příspěvekod vovsky » sob lis 30, 2013 6:11 pm

Ahoj Dedko

jak ta kotva Mantus drží na Dunaji,máš to vyzkoušené?

Zpět na