Kotevní popruh Ankarolina

Vše o "parkování" lodě.
Problematika kotvení lodě, vyvazování na bóji, na molo, v maríně.

Moderátoři: Pepa, vilma

Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 182
Kontaktovat uživatele:

Kotevní popruh Ankarolina

Příspěvekod Pavel-Sulc » pát bře 27, 2015 7:57 pm

Pro kotvení se mi velmi osvětšil popruh Ankarolina v plastovém boxu. Při kotvení se lehce odvíjí a i navíjení je snadné.
Dodává se v několika šířkách a délkách. Podívej se na http://www.erlandsonsbrygga.se/Hemsida/ ... Ankarolina
Nedoporučuji provedení bubnu z nerezového drátu, popruh snadno spadne a zamotá se děsným způsobem.

Obrázek
kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 14

Re: Kotevní popruh Ankarolina

Příspěvekod kanic » čtv kvě 25, 2017 12:58 pm

Mně se popruh ke kotvě moc nepodobá. Myslím si, že při zaháknutí za skálu se díky ostré hraně hůř uvolní a v případě poškození bubnu se špatně motá.
Takové PAD lano 3 pramenné stáčené dobře tlumí, dobře se zaplétá a smotané i dobře vypadá. 8 mm za 14,30 Kč unese 1400 kg. To už si může i potřebný pořídit 50 m. :)
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » čtv kvě 25, 2017 5:10 pm

Alternativa navijáku který není dobrý je The Reel. Prodává třeba https://www.seasea.se/linor-förtöjning- ... a-the-reel
The reel.jpg
The reel.jpg (51.78 KiB) Zobrazeno 859 x
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » pát kvě 26, 2017 7:35 am

V čem je rozdíl mezi Ankarolina a Nawa nebo The Reel?
Ankarolina je box z Macrolonu – Polykarbonat. Na obvodu je 10 šroubů M 5 s distančními trubičkami, které zabraňují smeknutí popruhu vně přes box. Dva z nich jsou blízko sebe a navádějí popruh při navíjení. Box je pevný a nemůže se rozevřít. Klikou se točí hřídelí, na kterou je připevněn popruh. Mezera mezi boky bubnu a navinutým popruhem je malá a smeknutí popruhu uvnitř bubnu a zaklínění je málo pravděpodobné.
Držadlo kliky jsem zkrátil asi na 30mm. Kliku jsem průchozím šroubem přišrouboval na pevno, tak že mám stále první kliku a nemusím jí hledat.

Nawa a The Reel je box z nerezového drátu. Celý buben se při navíjení otáčí a na obvodu není nic, co by zabránilo uvolnění popruhu a smeknutí vně z bubnu a vytvoření smotance. Drátěný buben není dostatečně pevný a smeknutí popruhu uvnitř bubnu mezi navinutý popruh a bok bubnu se často děje a vyproštění není někdy jednoduché.

Joo a Ankarolina je v Marine sport Praha 4 levnější, tak myslím je volba jasná.

Zpět na