Stěžně a takeláž skautské pramice

Zdroje, výroba výzbroje a výstroje k jachtingu
Uživatelský avatar
Crazymen
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 308
Registrován: pát srp 05, 2011 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: furt někde v luftu
Kontaktovat uživatele:

Stěžně a takeláž skautské pramice

Příspěvekod Crazymen » pon lis 10, 2014 8:18 pm

Dávám tu k náhledu fotečky (omlouvám se za kvalitu) historického vývoje oplachtění od plachet typu Luger, přes Scouta až po dnes používaný Delfín.
ObrázekObrázek
Delfín v komínkové a drážkové verzi.
ObrázekObrázek
a specialita Ostravských oddílů - oplachtění se spritem (na obrázku dvoustěžník)
Obrázek

Vývoj byl pochopitelný jak přístupem k materiálu, tak i rozvojem možnosti práce s materiálem. Přece jenom dnešní hobby nářadí je snadněji k dispozici než kdysi. Takže na jednotlivých etapaách je vidět i přístup k "levnému" plachtění.
První plachty byly šité z igelitu, měly komínky, které se první nasunuly na hliníkovou kulatinu, následně zakotvily do trupu do stojánku jak vánoční stromeček. Nicménně stojan v lodi překážel při klasické kanoistice a jen málo oddílů si mohlo dovolit určit několik lodí pouze pro jachting.
Proto se začal (a možná i zároveň se stojánkem - nejsem pamětník) používat systém ukotvení pomocí trojnožky z ocelových lanek. Tím odpadla nutnost "stojánku", nicméně zápor tohoto řešení vznikl v opření ráhna o boční upínačku, čímž zvláště při výcviku menších dětí a zadobočních větrech mohou nastat komplikace. Některé oddíly právě pro děti používají stojánek s duralovým stěžněm dodnes. při problému to prostě pustí a plachta vyvlaje.
Dalším krokem byly dřevěné stěžně s drážkou. Oproti duralu byly levnější - lépe k sehnání, dají se vyrobit v podstatě ze čtyř střešních latí. Nevýhodou byla hmotnost, nicméně ve stejné době začaly být dostupné profesionální dakronové plachty, čímž se váha trochu srovnala.
Dřevěné stěžně navíc (dle mého názoru) mají tu poetiku a ducha starých lodí, a to i díky vytahování a spouštění hlavní plachty přes kladku.
K tomu je možnost zapojit děti do šmirglování, lakování a podobných aktivit kolem výroby.
Náš první oddílový stěžeň, je proložený modřínovou deskou pro zpevnění, protože smrkové latě byly krátké a tudíž bylo potřeba je nadstavit. Rozměr patky 5 x 10 cm
Obrázek
Novější stěžně vyrobené komplet z modřínových desek, odlehčené, rozměry patky cca 4 x 8 cm
Obrázek

Samostatnou kapitolou jsou plachty se spritem, které jsou maximálně jednoduché na výrobu (bez potřeby vratiráhna) a s krátkou dobou vystrojení - komínek + založení spritu, stojánek. Co mi je známo, používají je pouze u Ostraváků, kteří si díky výrobě trupů na vlastním kopytě rozšířili flotilu o většinu (ne-li všechny) typy oplachtění.
Uživatelský avatar
Folko
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 23
Registrován: stř dub 09, 2008 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Folko » úte led 13, 2015 3:58 pm

Ahoj, přidám vám sem obrázky
F.
Uživatelský avatar
Folko
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 23
Registrován: stř dub 09, 2008 2:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod Folko » úte led 13, 2015 4:02 pm

:-) někam se mi vytratily tak snad příště
jak je dostanu na forum, dříve stačilo kliknout na vybrat soubor.
F.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti