Švédsko - plány pro 2018

Počet návštěvníků švédského pobřeží stoupá. Počet českých lodí rovněž, zejména ve Stockholmu. Pro všechny tipy pro plavbu a pro výměnu zkušeností je toto fórum.
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

Švédsko - plány pro 2018

Příspěvekod Richard » pon pro 04, 2017 1:51 pm

Protože je zima, tak nepluji (err se možná diví :D ), o to více sním ... ze Swinoujscie není to Švédsko až tak nedosažitelné ...

Pár otázek -
- Dá se v širším okolí za přijatelnou cenu ponechat tak na týden, maximálně měsíc loď?
- Slušnou variantou přepravy do těch končin (Stockholm) se zdá být Wizz air z Katowic (PL) máte i jiné zkušenosti?

Prostě zkoumám kam příští sezonu ... děkuji.


Prosím ty, kteří mají tu pravomoc, aby přemístili tento příspěvek do odpovídající sekce (Balt - Švédsko) a omlouvám se za nekázeň. Díky.
Uživatelský avatar
MalyBob
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 299
Registrován: stř říj 21, 2009 2:00 am
Reputace: 10
Bydliště: Ostrava

Re: Letní Balt poprvé

Příspěvekod MalyBob » pon pro 04, 2017 2:38 pm

Richarde, Norwegian z Krakowa na Arlandu.
Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3501
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 409
Bydliště: Praha

Re: Letní Balt poprvé

Příspěvekod lynx » pon pro 04, 2017 3:48 pm

Richard píše:- Slušnou variantou přepravy do těch končin (Stockholm) se zdá být Wizz air z Katowic (PL) máte i jiné zkušenosti?

Co považuješ za slušnou variantu? Letos v létě jsem z Prahy do Stockholmu letěl za 4200 Kč (zpátečka) s ČSA. Krom dlouhého čekání ve Stockholmu na odbavení při zpáteční cestě (70 minut) bylo vše v pořádku.
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Švédsko - plány pro 2018

Příspěvekod Pavel-Sulc » pon pro 04, 2017 9:37 pm

Přátelé uděla jsem kopii komunikace ktrá sem myslím patří.

Příspěvekod lynx » pon pro 04, 2017 11:17 am
Pepa Š píše:Lynxi, o tobě jsem mluvil s Christerem, jen kroutil hlavou nad tím, jak si přijel sám a najel hroznejch mil.
Mě to baví.
Pepa Š píše: Na Svenska Högarna se stojí za to podívat.
Určitě ano, už jen proto, že to souostroví je hodně vystrčené na volné moře. Ale zajímavých míst je v oblasti spousta. Pavel Šulc mě upozornil například na Höga Kusten (dík, Pavle). To mě velice zaujalo. Moc rád bych se tam a ještě víc na sever na lodi podíval.

Příspěvekod Pavel-Sulc » pon pro 04, 2017 1:29 pm
Přátelé, před několika roky jsme plachtili na sever a točili jsme u Mellanfjärden, protože jsme pak letěli za známými plachtit do Řecka.
Příští rok 2018 bychom chtěli plachtit do Höga kusten.
Pobřeží na jih od Stockholmu je mnoho ostrovů a kamenů a je dobře chráněné.
Pobřeží na sever od Stockholmu je málo ostrovů, relativně nechráněné.
Čím dál na sever ať autem nebo lodí je příroda krásnější, menší zalidněnost a velmi přítelští lidé.
Druhou polovinu ledna budu v Praze, pokud máte zájem, můžeme se sejít, přivezu Lots a fotky a můžeme některý zimní večer třeba v ČYK snít plout a vznášet se.

Příspěvekod lynx » pon pro 04, 2017 3:55 pm
Pavel-Sulc píše: přivezu Lots a fotky a můžeme některý zimní večer třeba v ČYK snít plout a vznášet se.
Nevím sice, kdo je / co jsou Lots , ale do ČYKu na pokec rád přijdu. Třeba i proto, abys Christera „motivoval“ k tomu, aby alespoň jednu loď opravdu měl v létě víc na severu.
Napsal, že uvažuje o Härnösandu, což by se mi líbilo. Zároveň ale chtěl, abych tam s lodí doplul ze Stockholmu.
Ale tohle bychom měli asi řešit v jiném tématu, takže já už tady ani muk.

Příspěvekod Pepa Š » pon pro 04, 2017 6:00 pm
Asi Christer nečetl tvůj web, Lynxi Mě posádka u více delších plaveb brblá, tak že bych přešel na tvůj způsob plavení se?
A já jsem pro každé setkání v ČYKu.

Příspěvekod Pavel-Sulc » pon pro 04, 2017 6:33 pm
Ahoj Pepo, Ty jako autor tohoto vlákna, jsi schopem ho přemístit pod Švédsko, třeba jako Plavba 2017????
Tam si myslím je jednodušší toto najít. Debata plavby 2018 tam také patří.
Pro setkání v ČYK navrhuji středu 17-ledna v 18 hodin.
Lots je lodivod a také knihy přístavů.
Nahoru

Příspěvekod Pepa Š » pon pro 04, 2017 8:43 pm
Pavle, přesunout to nemůžu, musí nějaký moderátor, prosím.
Se 17. lednem počítám a těším se.
Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3501
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 409
Bydliště: Praha

Re: Švédsko - plány pro 2018

Příspěvekod lynx » pon pro 04, 2017 10:26 pm

Dík za oddělení tématu – alespoň nebudeme Pepovi plevelit popis plavby.

Mě Botnický záliv velice zaujal. Já se sice obvykle na místo činu nevracím hned další rok, ale tady bych udělal výjimku. Už ty bílé noci stojí za to. A pak, tady lze doplout téměř na polární kruh v „neoceánských“ podmínkách. Jak píše Pavel, příroda je tu krásná. Třeba zmiňovaná oblast Hoga Kusten. Napsal jsem si o jakousi brožuru o téhle oblasti. Přišla téměř kniha s krásnými obrázky; bohužel jen ve švédštině.
Pro představu vkládám pár obrázků vyfocených z špatného osvětlení, tak omluvte jejich kvalitu. Pokud se divíte, proč dávám fotku konzerv, tak si vygooglete, co je to Surstromming. :lol:
Ty Pavle, asi googlit nemusíš, že? :D

P1000080.JPG
P1000080.JPG (158.82 KiB) Zobrazeno 13901 x


P1000081.JPG
P1000081.JPG (96.32 KiB) Zobrazeno 13901 x


P1000083.JPG
P1000083.JPG (211.39 KiB) Zobrazeno 13901 x


P1000084.JPG
Jura
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 182
Registrován: sob úno 25, 2006 10:10 am
Reputace: 20
Bydliště: Brno, Motor sailer Tralaren 31

Re: Švédsko - plány pro 2018

Příspěvekod Jura » pon pro 04, 2017 10:42 pm

Vloni i letos jsem strávil pokaždé více jak měsíc ve Švédsku, a tak možná někomu budou moje zkušenosti k něčemu dobré.

Vloni jsme projeli autem trasu z jihu Švédska (Treleborg) přes Stockholm a pak dále na sever až za Umea cca 700 km dále na sever. Tato oblast je velice pěkná a má v létě stálejší počasí ve srovnání s oblastí Stockholmu. Projeli jsme si např. na kolech ostrov Holmön a obdivovali bohužel jen z pobřeží Hoga Küsten. Je to opravdu krásná oblast a pro turistu asi to nejlepší co Švédsko může na východním pobřeží nabídnout. Zajímavá pobřežní oblast začíná cca 300 km na sever od Stockholmu a čím víc na sever, tím lépe s tím, že HogaKusten je "top". Jak počasí, tak příroda, opravdu :thmbup: .
Letos jsem pak strávil víc jak měsíc ve Stockholm archipelágu jednak prací okolo lodi a dále pak i poznáváním ostrovů. Projeli jsme si na lodi v létě velkou část severního část archipelága a pak samozřejmě Stockholm a okolí.
Nechci se nikoho dotknout a pokud to vzbudí negativní reakci, tak je to je můj osobní názor, který prostě mám. Archipelágo je samozřejmě zajímavé, ale je to hustě obydlená oblast jak na sever tak na jih a jet tam na dovolenou je jako nošení dříví do lesa. Každý z ostrovů je hustě obydlen, domky/chaty jsou v několika řadách do vnitrozemí ostrova a pořád jsi někomu na pozemku ať chceš nebo ne a jen velká vstřícnost švédů k cizincům/turistům mírnila naše rozčarování.
V září jsem pak absolvoval s kamarády příbřežní 2-týdení plavbu z ostrova Ljuststerö severně od Stockholmu na jih Švédska a odtud na Rujánu.
Z této části Švédska máme jen a jen pozitivní dojmy a je to asi to, jak jsem si Švédsko v duchu představoval - skvělý.
Zajímavá oblast začíná zhruba od Oxelosundu jižně od Nyköpingu až po Oskarhamn. Opravdu nádherná příroda s minimem civilizace a přitom se dá proplétat mezi tisícovkami ostrovů nebo se plavit po otevřeném moři, či přespávat a kotvit bezpečně na divoko nebo i v maríně. Tady si přijde "na svý" prakticky každý dle své nátury.
Za mě pro ty co mají loď na Baltu a chtějí na východ do Botnického zálivu tak s klidem v duši vypustit S. archipelágo a přes Bornholm, Chrristianso a Utklipan se dostat dále na sever do této oblasti. Tady odstavit na pár týdnů loď a vyřídit si doma/v práci co je potřeba.
Další argument:
Z letiště Skavsta cca 30 km od Öxelosundu je spojení domů za jiný prachy než na Arlandu. Kamarádi, kteří tam za mnou přiletěli začátkem září měli jednu letenku za za neuvěřitelných 260 kč/osobu a 1740 kaček se zavazadlem do 25 kg.
Viz níže detaily z naší korespondence:

Let (wizzair.com):
Katowice – Stockholm (Skavsta)
6:05 – 7:50
Cena (možnosti):
39 zl (cca 260 Kč) pouze malé příruční zavazadlo 42 x 32 x 25 cm nebo
264 zl. (1.746 Kč), velké příruční zavazadlo 56 x 45 x 25 cm a jedno odbavené 23 kg nebo
285 zl. (1.885 Kč), velké příruční zavazadlo 56 x 45 x 25 cm a jedno odbavené 32, zdarma změna letu

Letiště Stockholm Skavsta – Oxelösund
Linka 515 do NyköpingBussterminal (Bus station) cca 15 min
Linka 715 NyköpingBussterminal (Bus station) do Oxelösund centrum (27 min)
Celkem asi 30 SEK, jízdeka se musí koupit na letiští v Press Centre, nejde koupit v autobuse
Jezdí 515 jezdí cca po hodině, linka 715 po 30 min.


To ze Stockholmu Arlanda po celý rok ani náhodou.

No a z další plavby po Botnickém zálivu na jih doporučím určitě nevynechat ostrov Utklipan a hlavně pak dánský Christianso. Takových míst "z minulosti" už v Evropě asi moc nezbylo.
A na podruhé "za mě" kdybych já měl jet ještě jednou jet do Botnického zálivu, tak bych letěl do Umea a tam si vyčartroval loď a pak přes Holmon na HogaKusten.
Toť za mě ve zkratce zkušenosti co jsme ve Švédsku po dvou letech nasbírali
Jura
Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3501
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 409
Bydliště: Praha

Re: Švédsko - plány pro 2018

Příspěvekod lynx » pon pro 04, 2017 11:08 pm

Dík za bezva informace. Mně Stockholmský archipelag taky připadá poněkud přelidněný.
Jura píše:A na podruhé "za mě" kdybych já měl jet ještě jednou jet do Botnického zálivu, tak bych letěl do Umea a tam si vyčartroval loď a pak přes Holmon na HogaKusten.

Ty víš o nějakém charteru ve městě Umea?
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Švédsko - plány pro 2018

Příspěvekod Pavel-Sulc » úte pro 05, 2017 10:28 am

Petře googloval jsem ale v Umeå jsem našel charter jen vesliček a to pro Tebe asi není.
K ceně letenky a doby dopravy je třeba připočíst od dveří ke dveřím.
Letiště Skavsta je u Nyköping, tedy 140 km na jih od Stockholmu
Letiště Arlanda je 25 km severně od Stockholmu
Ve Stockholmu je 30 tisíc ostrovů. Jsou tu velké a celoročně obydlené ostrovy, jako Ljusterö, Blidö, Yxlö, Möja, Ornö, Utö a několik málo dalších.
Na řadě ostrovů jsou chatičky, jejich stavění je striktně omezené. Většina ostrovů je zcela neobydlených a ani chatičky tam nejsou. Jedná se hlavně o střední a vnější souostroví, jako Söderarm, Rödlöga, Svartlöga, Ängskär, Kallskär, Stora Nassa, Lilla Nassa, Björkskär, Bullerön, Huvudskär, úžasná oblast Järflotta a další. Plachtíme tu 45 let a zdaleka jsme všude nebyli.
Všichni, kdo v letě přijeli se mi hned ptali, kde jsou obchody a restaurace... nikde byla má odpověď.. někteří byli tak překvapeni, že udělali i několik kroků zpět k autu, jakoby chtěli odjet. Všem se tu ale velmi líbilo a byli spokojení přes to, že letošní léto subjektivně bylo nejchladnější a větrné za dobu co tu jsme.
DSC04854.jpg

DSC04861.jpg

DSC04895.jpg

DSC04965.jpg

DSC04982.jpg
Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3501
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 409
Bydliště: Praha

Re: Švédsko - plány pro 2018

Příspěvekod lynx » úte pro 05, 2017 10:46 am

Pavel-Sulc píše:Petře googloval jsem ale v Umeå jsem našel charter jen vesliček a to pro Tebe asi není.

To tedy není! Jsem rád, když za mě někdo pracuje. Třeba vítr. :-D
Pavel-Sulc píše:K ceně letenky a doby dopravy je třeba připočíst od dveří ke dveřím.

To je fakt, ceny hromadné dopravy jsou ve Švédsku vysoké.
Pavel-Sulc píše: Všem se tu ale velmi líbilo a byli spokojení přes to, že letošní léto subjektivně bylo nejchladnější a větrné za dobu co tu jsme.

No, pár dní jsem čekal ve Vaase na slabší vítr, ale jinak to bylo fajn – nic, co bych na „dalekém severu“ neočekával. 8)
Jen přesvědčit Christera, aby otevřel „letní pobočku“ třeba ve zmiňovaném Härnösandu.
A pak třeba 65° N… :whist:
Uživatelský avatar
Pepa Š
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 60
Registrován: pát kvě 13, 2016 8:23 pm
Reputace: 26

Re: Švédsko - plány pro 2018

Příspěvekod Pepa Š » úte pro 05, 2017 3:01 pm

Jak píše Pavel, je tam plno obydlených ostrovů i ostrovů blíž ke Stockholmu, kde je přelidněno, zase se tam dá třeba natankovat nebo dokoupit jídlo (třeba když nemáte lednici). Na vnějších ostrovech je lidí málo, klid a je tam hezky. Doplout ze Stockholmu na vnější část archipelaga se dá rekreačně během dvou odpolední.

Taky bych klidně bral nějaký charter severněji, jachtění tam bylo super a je to na moři, ne na oceánu, tak proč se nepodívat výš.
Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3501
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 409
Bydliště: Praha

Re: Švédsko - plány pro 2018

Příspěvekod lynx » úte pro 05, 2017 3:27 pm

Já se obávám, že severně od Stockholmu už opravdu žádný charter není. Jedině, že by tam Christer na léto dislokoval část flotily. :-)
Já jsem mu o svém zájmu – na Pavlův popud – napsal. Christer odepsal, že o tom uvažuje. Zkus mu taky napsat, že bys měl zájem. :-)
Uživatelský avatar
Pepa Š
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 60
Registrován: pát kvě 13, 2016 8:23 pm
Reputace: 26

Re: Švédsko - plány pro 2018

Příspěvekod Pepa Š » úte pro 05, 2017 4:48 pm

Napíšu mu, třeba bude pro. Ještě mě napadlo, že bychom se mohli domluvit, jeden si dát cestu na sever, tam se vyměnit v místě dobře dosažitelným dopravou, a druhej jet pak zpátky.
Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3501
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 409
Bydliště: Praha

Re: Švédsko - plány pro 2018

Příspěvekod lynx » úte pro 05, 2017 4:57 pm

To by jistě taky šlo, ale určitý problém vidím ve velikosti lodi. Já, vzhledem k sólové plavbě, směřuji k velikosti od cca 7,70 do 9 metrů. Nebyla by taková loď pro Tebe a kamarády malá?
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

Re: Švédsko - plány pro 2018

Příspěvekod Richard » úte pro 05, 2017 5:12 pm

Gypsy Moth IV měla 16m. Není, Lynxi, čas roztáhnout křídla? :D
Uživatelský avatar
Pepa Š
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 60
Registrován: pát kvě 13, 2016 8:23 pm
Reputace: 26

Re: Švédsko - plány pro 2018

Příspěvekod Pepa Š » úte pro 05, 2017 5:45 pm

Každou další plavbu vyplouvám s menší posádkou, nechce se mi toho tolik zařizovat, každej večer ukončovat rozjetou párty a bejt z posádky ve stresu, 4 byli ideální, ale proč ne jen ve dvou. Abych brzy taky nebyl sólo plavbař :D

Gypsy Moth byla asi jinak řešená, nedokážu si představit sóloplavbu s dnešní charterovou lodí nad 10 metrů..
Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3501
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 409
Bydliště: Praha

Re: Švédsko - plány pro 2018

Příspěvekod lynx » úte pro 05, 2017 7:42 pm

Richard píše:Gypsy Moth IV měla 16m. Není, Lynxi, čas roztáhnout křídla? :D

To už jsem udělal - větroň Blaník má rozpětí křídel právě 16 metrů. :D

Copak na moři, to bych si představit dovedl, ale v přístavu - :shock: :o :oops:
I když je to asi hodně věc praxe. :?
Ale správně to píše Pepa - „na Říp a dost!“… vlastně, „do deseti metrů a dost!“. 8)
Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3501
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 409
Bydliště: Praha

Re: Švédsko - plány pro 2018

Příspěvekod lynx » úte pro 05, 2017 7:59 pm

Pepa Š píše:Každou další plavbu vyplouvám s menší posádkou, nechce se mi toho tolik zařizovat, každej večer ukončovat rozjetou párty a bejt z posádky ve stresu, 4 byli ideální, ale proč ne jen ve dvou. Abych brzy taky nebyl sólo plavbař :D

Hmm, to začíná vypadat zajímavě. Třeba Christera přesvědčíme. Kupříkladu do zmíněného Harnosandu jezdí docela dobře vlak:
(Výsledky hledání jsou pro březen, protože jízdní řády na léto ještě nezveřejnili.)
https://shop.acprail.com/#/ptp/point__t ... s/results/

vlak_harnosand.png
Jura
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 182
Registrován: sob úno 25, 2006 10:10 am
Reputace: 20
Bydliště: Brno, Motor sailer Tralaren 31

Re: Švédsko - plány pro 2018

Příspěvekod Jura » úte pro 05, 2017 8:08 pm

lynx píše:Dík za bezva informace. Mně Stockholmský archipelag taky připadá poněkud přelidněný.
Jura píše:A na podruhé "za mě" kdybych já měl jet ještě jednou jet do Botnického zálivu, tak bych letěl do Umea a tam si vyčartroval loď a pak přes Holmon na HogaKusten.

Ty víš o nějakém charteru ve městě Umea?

Nevím, když jsem tam byl, tak jsem tyto informace bohužel nesbíral.

Předem flintu do žita bych ale neházel. Nechce se mi věřit, že na HogaKusten něco na charter nebude. Navíc Tvoje požadavky jsou sice nadstandardní, ale požaduješ loď, kterých je tam spousta a v žádným extra luxusu si tam na severu zase nežijí.
Bude potřeba ale taky nestandardně hledat a tady bych já za sebe zkusil doporučit asi toto:

Po vyčerpání odkazů na maríny ze švédskýho průvodce co máš a rozeslání mailů bych zkusil nejprve hledat přes google.se s vypnutým lokátorem polohy a překladem do angličtiny (překlad do češtiny k ničemu nevede) a hledal bych charter lodi pro oblast Hogakusten, Umea, dále pak Sikea a nejlépe pak pro oblast Lulea úplně na severu.
Pokud bych neslavil úspěch, tak bych zapátral a požádal o stejnou informaci chlapíka, který je správcem lodního muzea na ostrově Holmön (hledej na googlu pod HOLMÖNS BATMUSEUM) s tuším 14-ti stálými obyvateli (v zimě, v létě přes stovku). Má obrovský přehled o severu Švédska a na důchod se vrátil na rodný ostrov a dělá v muzeu ředitele, správce i uklízeče. Napiš mu mail a uvidíš. U něj je záruka, že by mohl vědět na koho se obrátit. Velice vstřícný a příjemný pán s neskutečnými znalostmi ze severu Švédska. Jsem si jist, že pokud nebude vědět, tak rád poradí a nasměřuje kudy a jak dál hledat.
Jako další krok v pátrání bych zvolil tuto oblast a ve vyhledavači zadat termín "kajen":
http://www.vastrakajen.se a pátrat v této pěkné oblasti
Další krok ve vyhledávání je "Sikea hamn" a okolí. Je tam soukromý jachetní klub a tam musí vědět zda něco existuje anebo s kým se spojit.

No a poslední rada "za mě". Pátrej přes lidí z této oblasti kam chceš jet. Od lidí ze Stockholmu se moc nedovíš, ti budou googlit stejně jako Ty. Já bych Ti doporučil jet úplně na sever do oblasti města Lulea a odtud pak na jih. Když se ale budeš bavit se Švédama z jihu, tak debata skončí u oblasti kde se oni plaví a tím, že je takový nápad drahý nesmysl. Já si to ale nemyslím.

Když jsem se později bavil dál na jihu s kdekým o severu, tak Umeo znali jen z doslechu (a přitom je to pěkný universitní město s nejnižším věkovým průměrem ve Švédsku). Asi něco jako je pro nás Jára Cimrman, tak to je pro Švédy z jihu Umeo,všichni ví, že existuje, ale nikdo ho nikdy neviděl...
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Švédsko - plány pro 2018

Příspěvekod Pavel-Sulc » úte pro 05, 2017 8:21 pm

No Juro je úžasný jak jsi skvěle za dva měsíce poznal Švédsko. S Tvým paušalizováním Švédů jsi jaksi vedle. A Cimrman tu myslím nikdy nebyl.
Přeji hodně zdaru.
Pepo my teď plachtíme jen ve dvou. Mamma hotel jsme zrušili, návštěvám vařit, napájet je, prát, vozit po výletech.. to už ne. Naše děti mají každý svojí loď a plachtíme společně eskadru. I se známými Švédy, kde máme úžasný přátele.
Už jsem měl napsaný návrh že bych promluvil s Christerem, ale JI se mi kousnul a vše je pryč. Ale vidí, že tu máte přehršli ( 1/7 habaděje ) návrhů, tak se opakovat asi nebudu.
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Švédsko - plány pro 2018

Příspěvekod Pavel-Sulc » úte pro 05, 2017 9:58 pm

Tohle jsem našel v Umeå:
Umeå.jpg
Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3501
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 409
Bydliště: Praha

Re: Švédsko - plány pro 2018

Příspěvekod lynx » stř pro 06, 2017 4:20 pm

Dík za všechny tipy.
Christer ožil v komunikaci, takže uvidím, na čem se domluvíme. 8)
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Švédsko - plány pro 2018

Příspěvekod Pavel-Sulc » stř pro 06, 2017 5:48 pm

Severská mentalita je, že si dělá legraci
Nor ze Švéda a Švéd z Nora a stejně i Skåňák (jižní Švésko) z Norlanďana (severní Švédsko) a Norlanďan ze Skåňáka.
Tomuto humoru porozumí jen ten, kdo zná perfektně jazyk i s nyancema. Přeložit se to často nedá, nebo dá ale vznikne úplně jiný význam.
Tvrdit, že Skåňák nezná Umeå je jako že Pražák neví kde je Brno.
Jura, já Tě chápu, máš příbuzné Čecho-Švédy v Umeå a tak slyšíš humor, který se tam říká. Ale existuje i opačná varianta.
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Švédsko - plány pro 2018

Příspěvekod Pavel-Sulc » sob bře 31, 2018 10:23 pm

Ruské vojenské cvičení v jižním Baltu ostrými raketami Iskander bude 4 až 6 dubna 2018
Uzavřená oblast je 150 km jižně od jižního Švédska.
Velikost oblasti je zhruba jako Bornholm a do výšky 20 000 m.
V pondělí vydá Sjöfartsverket varování na VHF a Navtex
Rakety Iskander mohou nést atomové hlavice. Jsou vystřeleny vysoko do stratosféry aby pak velkou rychlostí dopadly na cíl.
1ea10fa7-716b-45af-a851-27d81ead24b7.jpg
1ea10fa7-716b-45af-a851-27d81ead24b7.jpg (28.74 KiB) Zobrazeno 12841 x

93bc330c-aca0-4131-8158-414bcbf88af5.jpg
93bc330c-aca0-4131-8158-414bcbf88af5.jpg (12.38 KiB) Zobrazeno 12841 x

3d907f5d-f91f-4c9c-9ce2-e1c70bffaa4c.jpg
3d907f5d-f91f-4c9c-9ce2-e1c70bffaa4c.jpg (36.63 KiB) Zobrazeno 12841 x

f96b2d64-d48f-4ad7-8783-3b9dcc8c0050.jpg
f96b2d64-d48f-4ad7-8783-3b9dcc8c0050.jpg (24.07 KiB) Zobrazeno 12841 x
honzakov
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 11
Registrován: čtv lis 30, 2017 11:23 am
Reputace: 1
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Švédsko - plány pro 2018

Příspěvekod honzakov » úte říj 30, 2018 11:54 am

Zdravím všechny na JI, Mám dotaz na možnost plavby na jezeru Vanern. Chystám se tam v létě 2019 s pětimetrovým motorovým kajuťákem. Dík Honza
Uživatelský avatar
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 717
Registrován: pát bře 30, 2007 2:00 am
Reputace: 80

Re: Švédsko - plány pro 2018

Příspěvekod Jardasu » úte říj 30, 2018 6:52 pm

Ahoj,
jediné, co jsem o tomto jezeře na našich webech objevil je toto:

jezero Vänern
jezero Vänern 2010 – plavba na oplachtěných kajacích
http://www.cyklojachting.cz/expedice/vanern.html

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti