Teaková paluba

Počet návštěvníků švédského pobřeží stoupá. Počet českých lodí rovněž, zejména ve Stockholmu. Pro všechny tipy pro plavbu a pro výměnu zkušeností je toto fórum.
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Teaková paluba

Příspěvekod Pavel-Sulc » pát bře 27, 2015 2:18 pm

Teaková paluba
V roce 1974 jsme se mojí ženou stavěli plachetnici OE-36 č.26. V roce 1976 jsme položili teak v kokpitu do tmelu Thioflex, s kterým byla práce obtížná. Abychom neměli fleky od mastných chlebů, nalakovali jsme teak bezbarvým polyuretanovým lakem International 707. Každou zimu jsme měli velké puchýře v laku, takže jsme museli znovu brousit pryč lak. Puchýře se tvoří na stejném místě a později jsme zjistili, stejný problém, jako popsal Alfred Sturm - voda pronikla do teaku. V zimě 1980 jsme položili teak na palubu a znovu teak do kokpitu. Než jsem začal, zkoumal jsem používané metody. Prefabrikované plochy, které jsou lepená pouze na okrajích, jsem nepřijal kvůli riziku proniknutí vody do paluby. Zvolil jsem následující postup. Zbrousil jsem vzor na palubě hrubým kotoučem tak, aby povrch byl rovný a drsný. Pak jsem položil všechen teak včetně všech šroubů (c/c 300 mm) bez lepidla. Když byl veškerý teak položen, vše jsem odmontoval a označil všechny kusy. Pak jsem lepil teak s "měkkým" epoxidem od firmy EPOTEX. Vyplnění spár je Sicaflex. Po broušení jsem teak natřel Timberguard, což je anglický olej pro venkovní dřevěné podlahy. Paluba je 34 let stará a je jako nová. Spáry jsou perfektní. To, že paluba drží tak dobře, je proto, že teak je celoplošně lepený epoxidem a povrch je natírán Timberguard. Dobře lepit teak je důležité, protože teak není vodotěsný a voda se shromažďuje v prostorách pod teakem. Povrchová úprava je nezbytná pro životnost. Natírám teak plochým kartáčem na natírání 3x před spuštěním lodě na vodu. Natřená paluba nemusí mýt v průběhu celé sezóny myta. Jako odměna za natření není třeba pracné drhnutí paluby. Je důležité používat boty s gumovou podrážkou, ale ty máme tak jako tak. Výhodou Tiberguard je, že pokud je paluba poškozená nebo poškrábaná stačí místo přetřít. Není zapotřebí žádné broušení.
Timberguard do Švédska dováží Welin & Co., Stenhagsvägen 45-47, SE-184 33 Åkersberga, www.welinoco.com. Prodává se v Fägtema.

Nenatíraná teak paluba je špinavá a mokrý teak je černý. Teak bez povrchové úpravy je vymytý a po 15-20 roků jsou spáry a zátky šroubů pryč. Pak je třeba teak odstranit a položit znovu.
Známý položil teak na OE-36 ve stejnou dobu s námi, po 25 letech je paluba zničená. Fotografie naší paluby.


Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » pát bře 27, 2015 3:15 pm

Hmmm...Pokud jsi ten teak dělal sám,excelentní práce,klobouk dolů... Tohle budu moset nastudova...Mám na palubě teak,40 let a bída...část je po repasu,ale povrchové ošetření pořád zkoumám systémem pokusů a omylů. Lakovat teak je samo nesmysl,ale u kluků na Elbě jsem viděl něco podobného,už si nepamatuji jak se to jmenovalo a natírali tím mahagon...Vypadalo to skoro jako lakované,ale byl to jenom olej...

Howk
Monty
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » pát bře 27, 2015 3:19 pm

Teď dívám na ty fotky a mám dojem,že ten teak ztratí po aplikaci barvu teaku...to je něco,co mně docela žere...je to dost do tmava. Je to nějak pigmentovaný a nebo je to čisté...???

howk
Monty
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » pát bře 27, 2015 3:35 pm

Monty píše:Teď dívám na ty fotky a mám dojem,že ten teak ztratí po aplikaci barvu teaku...to je něco,co mně docela žere...je to dost do tmava. Je to nějak pigmentovaný a nebo je to čisté...???

howk
Monty


Ahoj, zkoušel jsem několik produktů, test je zdlouhavý. Zkoušel jsem i Benair olja, což dává lakovaný povrch.
Timbeguard je "otevřený produkt" to znamená že dýchá. Při dalším natření se naruší starý nátěr a perfektně se spojí s novým. I voda ho nepatrně smývá a tak je možné jen natírat dál mnoho let. Tvoří "měkký" povrch, který se v případě potřeby dá celkem snadno seškrábnout. Odstranit Benair olja byla děsná dřina. Barva je věc vkusu, ale černý teak není nic moc. je rozdíl, když dřív byly paluby z 2 coulových teakových fošen. To bylo co škrábat, dnes je lišta 12 mm silná a v ní jsou zapuštěny šrouby. Ahoj Pavel
Uživatelský avatar
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2096
Registrován: pát pro 18, 2009 1:00 am
Reputace: 39
Bydliště: Ústí-Brná

Příspěvekod geus » pát bře 27, 2015 7:57 pm

Jj hezka prace a jeste lepsi vysledek. Taky bych takovou palubu jednou chtel :good:
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Teaková paluba

Příspěvekod Pavel-Sulc » úte bře 22, 2016 9:01 pm

Teaková paluba – znovu vyspárovat.
Kamarád má 11 m plachetnici a teakovou palubu 20 let starou, neošetřovanou.
Palubu bylo třeba znovu vyspárovat. Do ruční frézky jsem vybrousil tupou frézu průměr o 1mm menší průměr než je šířka drážky. Tupá fréza nebrala dřevo a mohl jsem jet podle hrany dřeva a vysokými otáčkami vyčistila krásně drážku. Pak jsme palubu znova vyspárovali a přebrousili.
Fräs.jpg
Uživatelský avatar
RACEK
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1113
Registrován: pát čer 26, 2009 2:00 am
Reputace: 100
Bydliště: Praha

Re: Teaková paluba

Příspěvekod RACEK » stř bře 23, 2016 9:34 am

Mezi Baltem a Středozemním mořem je rozdíl. Barvy a laky co na severu vydrží roky, na jihu odejdou za pár měsíců. Asi je tam větší sluníčko, teplota, nebo UV záření, ale odchází to tam daleko dřív.
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Teaková paluba

Příspěvekod Pavel-Sulc » stř bře 23, 2016 10:01 am

Určitě klima hraje roli. Ale daleko větší význam má kvalita použitých barev a laků.
Máme známé co mají Švédské lodě mnoho let v Řecku, bydlí na nich a problém s barvami nemají.
Ale tady píši o teakové palubě, údržbě a opravě.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti