Plachtění pod švédskou vlajkou

Počet návštěvníků švédského pobřeží stoupá. Počet českých lodí rovněž, zejména ve Stockholmu. Pro všechny tipy pro plavbu a pro výměnu zkušeností je toto fórum.
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Plachtění pod švédskou vlajkou

Příspěvekod Pavel-Sulc » pon dub 13, 2015 9:23 am

To co Tu píši jsou mé domněnky a ne zaručená informace.
My jsme tu plachtily pod českou vlajkou 1974 do 1978, tedy za komunizmu.
Tenkrát mi známý co pracoval u Coust guarde řekl, že loď má plout pod vlajkou občanství většinového vlastníka lodi. Ale jistý si tím nebyl i když to zjišťoval.
Ale to bylo za komunizmu a to nás taky kontrolovala policie v Söderköping, ale když jsme ukázaly že máme trvalý pobyt tak byly spokojení.
Tenkrát bylo potřeba víza.
Dnes je situace jiná, východní blok není, Česko i Švédsko jsou v EU.
A čím dál od moře tím děsivější jsou předpisy. A Česko asi vede.
Ve Švédsku není registr lodí menších než 12 x 4m a pro tyto lodě nejsou povinné jakékoli zkoušky.
Loď můžeš pojistit u Svenska sjö pokud loď bude mít domovský přístav ve Švédsku. Myslím že pro případ škody je výhoda pojištění v té zemi kde loď je pro případ ocenění škody.
Je třeba zajistit místo v marině, které často chtějí adresu někoho s bydlištěm ve Švédsku z důvodu nejistoty mezinárodních plateb a vymáhání.
Komunální kluby berou často jen lodě majitelů z té komuny.
Pokud se staneš členem Svenska kryssarkluben a budeš mít adresu v Česku tak jako majitel jsi Čech
Pokud budeš plachtit pod českou vlajkou je minimální pravděpodobnost, že Tě budou švédové kontrolovat, pídit se po VMP a nebo registračního čísla..
Pokud popluješ pod švédskou vlajkou tak by problém neměl být, můžeš mít loď půjčenou nebo pronajmutou.
Problém může nastat v případě trestného činu, zranění, úrazu kdy policie bude případ vyšetřovat a pak půjde k soudu.
Pro vůdce plavidla platí stejná hranice alkoholu jako pro řidiče auta.
Je třeba dodržovat Allemansrätten, předpisy a zákony, zákaz dělání ohňů, soukromí a soukromý majetek.. a jiné v civilizovaném světě samozřejmé věci.
Jednoduše - chovej se tak jak chceš aby se druzí chovali k Tobě.
Uživatelský avatar
topper
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 121
Registrován: sob čer 20, 2009 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Orlík

Příspěvekod topper » pon dub 13, 2015 9:44 am

Užitečné informace. Když si však budu chtít ve Švédsku koupit loď, přivézt ji do ČR a zde ji legálně přihlásit, budou po mě české úřady chtít potvrzení o zrušení registrace v původní zemi. Je někdo (nějaká instituce) ve Švédsku oprávněn vystavovat potvrzení, že konkrétní loď v zemi prodeje, nikdy registraci nepodléhala a tudíž není registrovaná? Prostě takové oficiální potvrzení o NEregistraci s razítkem samozřejmě. Razítka mají české úřady nejradši.
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » pon dub 13, 2015 9:49 am

Hmm chceš asi nemožné. Když tu loď není registrovaná nevím kdo by vystavil důvěryhodný dokument že loď tu není registrovaná. To ať si zjistí české úřady, co po Tobě mohou požadovat. Důležitá je myslím kupní smlouva, kde je prodávající a kupující, že prodávající je jediným majitelem lodi a že loď není zatížena žádnýmy dluhy a zástavami.
Uživatelský avatar
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2499
Registrován: čtv říj 26, 2006 2:00 am
Reputace: 201
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » pon dub 13, 2015 9:53 am

Nebylo by lepší sjednotit předpisy v EU aby loď do 12 m nepodléhala registraci i u nás ? :?
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » pon dub 13, 2015 10:17 am

SPS žádné takové potvrzení nepožaduje, pokud loď nepodléhala registraci. Stačí kupní smlouva a kopie pojistky, nebo faktura za marinu, servis, prostě doložit že tam ta loď byla provozována.
Uživatelský avatar
pavlii
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 276
Registrován: čtv čer 05, 2014 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pavlii » pon dub 13, 2015 10:18 am

2topper: Potvrzení o zrušení registrace/neexistenci registrace ve Švédsku vystaví Transport Styrelsen. Tak bylo provedeno i u mě a žádný problém. Možná, že to bude umět i jiná firma - Pavel třeba upřesní.

P.
Uživatelský avatar
topper
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 121
Registrován: sob čer 20, 2009 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Orlík

Příspěvekod topper » pon dub 13, 2015 10:25 am

Tu smlouvu samozřejmě české úřady taky vyžadují pro zápis do registru, ale to je v pořádku. Sjednotit ty předpisy pro registraci v EU by bylo nejlepším řešením, ale kdo to zařídí ? Třeba já to neumím zařídit.

Ale od té doby, co Pavel zde zveřejnil adresu www.blocket.se tak na ty švédské lodě furt koukám. Jsou to lákavé ceny.
Uživatelský avatar
pavlii
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 276
Registrován: čtv čer 05, 2014 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pavlii » pon dub 13, 2015 10:39 am

Jj :-) Blocket je fajn server 8)

P.
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » pon dub 13, 2015 11:08 am

pavlii píše:2topper: Potvrzení o zrušení registrace/neexistenci registrace ve Švédsku vystaví Transport Styrelsen. Tak bylo provedeno i u mě a žádný problém. Možná, že to bude umět i jiná firma - Pavel třeba upřesní.

P.


Ahoj ¨Transportstyrelsen http://www.transportstyrelsen.se/ je skvělý nápad. to mi nenapadlo. Pavel
Uživatelský avatar
topper
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 121
Registrován: sob čer 20, 2009 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Orlík

Příspěvekod topper » pon dub 13, 2015 12:18 pm

pavlii píše:Potvrzení o zrušení registrace/neexistenci registrace ve Švédsku vystaví Transport Styrelsen. Tak bylo provedeno i u mě a žádný problém.
P.



Pavlii - mohl bys to prosím rozvést, jak konkrétně jsi s uvednou firmou spolupracoval a k potvrzení dospěl? Myslím, zda osobně, písemně mailem, prostřednictvím někoho jiného, před koupí, při koupi nebo dodatečně? Zda chtěli loď osobně vidět nebo co požadovali pro vystavení potvrzení a kolik si zato řekli, prostě cokoliv užitečného. Dík předem.
Uživatelský avatar
pavlii
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 276
Registrován: čtv čer 05, 2014 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pavlii » pon dub 13, 2015 12:47 pm

Hned při koupi. Prostě jsem to uvedl jako jeden z požadavků na dokumentaci, akorát si nevzpomenu, jestli mi to poslal předchozí majitel nebo prodejce (realizoval jsem to přes nějakého brokera nejspíš). Ale myslím, že to byl ten server, protože ten vlastně zaštiťoval celou komunikaci a prodej.

Nebyly žádné komplikace - můžu kdyžtak posloužit scanem dokumentu, kde jsou i ty správné formulace ;-) ve švédštině pochopitelně.

P.
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Plachtění pod švédskou vlajkou

Příspěvekod Pavel-Sulc » sob pro 05, 2015 10:50 pm

Při plavbě pod cizí vlajkou, např s pronajatou lodí je možné signalizovat svojí státní příslušnost vytažením švédské vlajky v miniatuře pod levým salingem. Vlajka lodního klubu není používána pro tento účel. Žádné praporky nejsou vytaženy pod stejným salingem. Pokud máte zahraničního hosta na palubě švédské lodi, můžete ukázat mu / jí laskavost tím, že vytáhnete jeho nebo její domovské zemi státní vlajku v miniatuře pod levým salingem. Máte-li hosty ze dvou různých zemí, je nezdvořilé vytáhnout jejich vlajky pod sebou. Místo toho byste měli použít dvě lanka vedle sebe. Miniaturní vlajky se vytahují stejně jako vlajka zdvořilosti po vlajce na zádi a spouští před ní.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Re: Plachtění pod švédskou vlajkou

Příspěvekod Anonym » ned pro 06, 2015 12:09 am

Pavel-Sulc píše: je možné signalizovat svojí státní příslušnost vytažením švédské vlajky v miniatuře pod levým salingem.

jj, máš pravdu, nekonečná diskuse..... :mad:
viewtopic.php?f=31&t=1070
Uživatelský avatar
tosotoso
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 303
Registrován: ned říj 06, 2013 2:00 am
Reputace: 25
Bydliště: Bratislava

Re: Plachtění pod švédskou vlajkou

Příspěvekod tosotoso » sob čer 03, 2017 8:27 am

Ahoj Pavel-Sulc, akto máte vo Švédsku takto zjednodušené, tak predpokladám na lode di 12m neexistujú ani technické kontroly. Bolo by teoreticky možné pre mňa ako Slováka "prihlásiť" loď vo Švédsku a mať nejaké medzinárodné papiere švédske?
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Plachtění pod švédskou vlajkou

Příspěvekod Pavel-Sulc » sob čer 03, 2017 9:43 am

Ahoj Tosotoso, přihlásit se můžeš jako člen ve Svenska kryssarkluben, který Ti pak vystaví mezinárodní certifikát na loď. Jak se na to budou dívat Chorvatské a České úřady nevím, je to to pro ně busines.
Uživatelský avatar
tosotoso
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 303
Registrován: ned říj 06, 2013 2:00 am
Reputace: 25
Bydliště: Bratislava

Re: Plachtění pod švédskou vlajkou

Příspěvekod tosotoso » sob čer 03, 2017 2:16 pm

Žiadne technické prehliadky? Jednoducho švédska vlajka, medzinárodné papiere bez obmedzenia oblasti? To vyzerá až príliš pekne. Loď má momentálne slovenskú vlajku, ale je problém s technickou prehliadkou na "B"-čkovú oblasť. Išlo by ju prehlásiť do Švédska? Čo by to stálo? Pre Chorvátov by to bola jednoducho loď z iného štátu EU, zo Slovenska by som ju odhlásil, tak že čo si o tom myslia mi je jedno a ako píšeš že názor Českých úradov .... tak v českých výsostných vodách sa plaviť nebudem :-)
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Plachtění pod švédskou vlajkou

Příspěvekod Pavel-Sulc » sob čer 03, 2017 6:08 pm

Tosotoso, myslím že si to představuješ velmi jednoduše. Švédům bude určitě jedno, když se budeš plavit v Chorvatsku pod Švédskou vlajkou. Ale co na to Chorvati? Kdo je majitel jodi? Jeho doklady? Kde máš Švédský pas nebo jiný doklad o Švédském občanství? My tady museli plachtit pod Českou vlajkou když jsme neměli Švédské občanství. Zažili jsme tu mnoho kuriozních situací. V Söderköping nás kontrolovala policie, co jsme zač a co tu děláme, to bylo v 1976. Kamarád Leffe plachtil se svojí 20m lodi charter v Řecku a přes zimu měl loď v Turecku v Marmaris. Vyprávěl, jak složitý byl celní proces mezi Tureckem a Řeckem a jaký mu hrozil trest, kdyby neměl v pořádku doklady.
Pokud se Ti nic nestane tak se Tě možná budou všímat míň, ale co se bude dít v případě nehody, úrazu atd. Co po Tobě bude chtít policie a soud?
Něco úplně jiného bylo, co jsme tady před časem diskutovali. Čech koupil loď ve Švédsku, měl jí ve Švédsku pojištěnou a měl domovský přístav ve Švédsku. Pravděpodobnost kotroly ve Švédsku byla minimální a v případě problému jsem mohl tvrdit že je moje. To v Tvém případě nepřipadá v úvahu.
V Chorvatsku jsem nikdy nebyl a ani mi to tam netáhne. České, Slovenské, Chorvatské předpisy neznám. Tak tady Ti neporadím. Co je B oblast nevím, neznám.
Naše loď, manželka i já máme byť dobrovolné vybavení a zkoušky Skepparexamen, které opravňují velet jachty s délkou a šířkou nad 12 x 4 metrů v námořní dopravě ve všech oblastech.
Nechci se plést do takového obcházení zákonů a předpisů, které vyžaduje Tvoje představa.
Uživatelský avatar
tosotoso
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 303
Registrován: ned říj 06, 2013 2:00 am
Reputace: 25
Bydliště: Bratislava

Re: Plachtění pod švédskou vlajkou

Příspěvekod tosotoso » ned čer 04, 2017 8:35 pm

Pavel-Sulc píše:Nechci se plést do takového obcházení zákonů a předpisů, které vyžaduje Tvoje představa.


Pavel-Sulc , mám z Tvojho príspevku pocit, že som Ťa nahneval, čo ma úprimne mrzí. Z môjho pohľadu nejde o snahu o obchádzanie predpisov a zákonov.
Mojou predstavou je OFICIÁLNE nájsť krajinu, kde je možné bez nejakej výraznej byrokracie zaregistrovať pre nerezidenta (upozorňujem, že všade budem prehlasovať, že nie som rezident danej krajiny) loď do 12m a v kľude sa plaviť. Je množstvo krajín kde sa to dá, len tak z brucha Holandsko a napríklad aj Slovensko (teda až na tú byrokraciu). A z informácii ktoré som medzi tým získal si myslím, že možno aj Švédsko, len si to ešte musím dať potvrdiť v Svenska Kryssarklubben, ktorý to podľa informácii čo mám úplne oficiálne organizuje.

Rozumiem Tvojim skúsenostiam čo si mal, keď si v roku 1974 začínal vo Švédsku. Ale to je už predsa 40 rokov. Od vtedy sa veľa predpisov mohlo zmeniť. Okrem iného sme všetci členovia EU.

Ak som sa Ťa dotkol tak sa ospravedlňujem, a o výsledku celej operácie Ti dám vedieť.
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Plachtění pod švédskou vlajkou

Příspěvekod Pavel-Sulc » ned čer 04, 2017 9:04 pm

Ahoj Tosotoso, vůbec jsi mi nenahněval, ale chtěl jsem Ti dát detailní informaci, jak situaci chápu já. Policejní kontrola byla za komunizmu a my měli Českou vlajku, tedy tenkrát kontrolované země. Dej mi čas, pokouším se najít co platí ohledně vlajky
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Plachtění pod švédskou vlajkou

Příspěvekod Pavel-Sulc » ned čer 04, 2017 10:00 pm

Našel jsem informaci od JUDr. Hugo Tiberg, který je jeden z nejzkušenějších právníků v oblasti lodního práva.

JUDr. Hugo Tiberg napsal:
Základní pravidlo je že státní příslušnost majitele určuje jaká vlajka má být vyvěšena. Národnost by měla být prokázána pasem a potvrzením o vlastnictví.

Chcete-li získat osvědčení o národnosti a o vlastnictví lodi, můžete jít do www.sxk.se a požádat o osvědčení. Za předpokladu, že loď je menší než 12 x 4 m.

Vůbec nezáleží na tom, v jaké pojišťovně má majitel loď pojištěnou a kde bydlí majitel. Rozhodující je pouze státní příslušnost vlastníka lodě.
Uživatelský avatar
tosotoso
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 303
Registrován: ned říj 06, 2013 2:00 am
Reputace: 25
Bydliště: Bratislava

Re: Plachtění pod švédskou vlajkou

Příspěvekod tosotoso » ned čer 04, 2017 10:17 pm

Zajtra zavolám do Svenska Kryssarklubben a opýtam sa. Kamarátka hovorí plynule švédsky, už som s ňou dohodnutý.
Uživatelský avatar
err_
bez hodnocení
Příspěvky: 2652
Registrován: ned črc 14, 2013 2:00 am
Reputace: 177

Re: Plachtění pod švédskou vlajkou

Příspěvekod err_ » ned čer 04, 2017 10:43 pm

Zaregistruj si to v NL. Nejaky peniz za to sice das, ale mas dozivotni pokoj. A muzes byt obcanem EU, ne jen zeme vlajky. Kdyz si spocitas, kolik zaplatis za pravo vlajky a technicke, mas to brzy doma.
Uživatelský avatar
tosotoso
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 303
Registrován: ned říj 06, 2013 2:00 am
Reputace: 25
Bydliště: Bratislava

Re: Plachtění pod švédskou vlajkou

Příspěvekod tosotoso » pon čer 05, 2017 12:48 am

err_ píše:Zaregistruj si to v NL. Nejaky peniz za to sice das, ale mas dozivotni pokoj. A muzes byt obcanem EU, ne jen zeme vlajky. Kdyz si spocitas, kolik zaplatis za pravo vlajky a technicke, mas to brzy doma.

Uvidíme, čo mi zajtra povedia Švédi
Uživatelský avatar
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1561
Registrován: stř bře 25, 2015 1:00 am
Reputace: 233
Bydliště: Stockholm, Švédsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Plachtění pod švédskou vlajkou

Příspěvekod Pavel-Sulc » pon čer 05, 2017 12:25 pm

Ahoj Tosotoso, zítra v úterý tu máme Nationaldagen - Státní svátek. Dnes v pondělí je "skřípnutý den", klämmdag, mezi dvěma dny volna a hodně firem a úřadů má zavřeno. Ahoj Pavel
Uživatelský avatar
tosotoso
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 303
Registrován: ned říj 06, 2013 2:00 am
Reputace: 25
Bydliště: Bratislava

Re: Plachtění pod švédskou vlajkou

Příspěvekod tosotoso » pon čer 05, 2017 1:58 pm

A dnes som to nestihol, na stránke je že úradujú do 15,30 a na odkazovači že len do 13,00. Tak v stredu....

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti