Solární zdroje a jejich použití na lodi

Palubní instalace, zařízení a výbava lodě pro plavbu.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9328
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Solární zdroje a jejich použití na lodi

Příspěvekod Libor » pon pro 05, 2005 11:21 am

Solární panely jsou již běžným zařízením, jímž jachtaři doplňují energetickou bilanci svých lodí.
K zavedeným výrobcům patří německá firma Solara z Hamburku s typizovanou řadou solárních panelů od rozměrů 63 x 25 cm až po velikost 74 x 45 cm, s výkony od 60 Wh/T do 160 Wh/T. Pružné panely o standardní tloušťce 5 mm je možno uchytit jak napevno tak provizorně uvázat za rohová oka například na perzenik. Firma dodává i příslušný regulátor, počítadlo a další elektronické obvody na ochranu před přebitím baterií.

Na lodi používám soupravu panel+regulátor z nabídky firmy Conrad http://www.conrad.de o rozměru 50 x 100 cm.

Tento se mi velmi dobře během plavby osvědčil. Není až tak skladný, ani ho nelze nalepit jako pružné (ohebné panely), ale zato je celkem výkonný a za velmi dobrou cenu. Bez problému dokázal utáhnout 30l autolednici celý den s malými přestávkami (ale to byla spíš chyba lednice, která má pojistku proti vybití autobaterie a vypínala při poklesu myslím pod 11V). K tomu rádio, GPS, světla (ale to vše bylo jen občas zapnuté)

Po zkušenostech jsem letos ještě dokoupil 100W měnič 12/220V za nějakých 600,- a tím jsem se stal zcela nezávislým na zdroji. To mě trochu omezovalo, protože jsem občas potřeboval dobít baterii do kamery a foťaku. Teď nemusíme do placených marín vůbec zajíždět.
Naposledy upravil(a) Libor dne sob led 12, 2008 9:54 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
ZdendaZ
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 120
Registrován: stř lis 09, 2005 10:47 am
Reputace: 0
Bydliště: Beroun

Příspěvekod ZdendaZ » pon pro 05, 2005 11:04 pm

Já jsem na?el na netu tento panel, podle mne by na loď nemusel být ?patný. Je to v podobě kufříku, který kdy? se otevře tak je tam solární panel.

Parametry:
Solární článek s výstupem 12V DC.
Vhodný pro nabíjení AKU a napájení různých spotřebičů.
Provozní napětí: 14V DC.
Max. proud: 750mA.
Max. výkon: 13VA
Kabel s krokosvorkami na autobaterii a konektorem do cigaretového zapalovače.
Vodotěsné provedení.
Indikace nabíjení blikáním.
Kufříkové provedení s nastavitelným podstavcem.
Rozměry: 510x375x40mm.
Hmotnost: 4.4kg.

A k prodeji jsem ho na?el pouze na http://www.pselectronic.cz/

Zdenda
Uživatelský avatar
Miso
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 7
Registrován: úte bře 21, 2006 1:42 pm
Reputace: 0

Úplne laická otázka

Příspěvekod Miso » pon črc 10, 2006 9:50 am

Hoci som technokrat, chcem sa opýta? jednu úplne laickú otázku: V?dy som si myslel, ?e aby mohol solárny panel vyrába? elektrickú energiu, musí by? nutne umiestnený na priamom slnku. Zostal som v?ak v pomykove, keď som minule videl na jednej kvalitnej yachte solárny panel originál od výrobcu nalepený napevno na streche tak, ?e ho celý prekrýva bimini strie?ka, Tak?e naňho dopadajú slnečné lúče iba pod určitým ?pecifickým uhlom - najme ráno a večer. Počas dňa je teda v tieni a keď som sa ho dotkol, nebol ani horúci.
Je teda mo?né, aby solárny panel fungoval aj v tieni? Alebo treba v?dy po zakotvení a vypnutí motora zrolova? bimini a celý deň sa pra?i? na slnku? Zdá sa mi to nelogické....
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Solární panely

Příspěvekod Anonym » ned črc 23, 2006 7:00 pm

To: Miso
Pro solární panely je v?dy lep?í, pokud mají přímý osvit sluncem. Jsou ale v dra??í kategorii i takové, které doká?í zachytit i rozptýlené světlo v polostínu. Samozřejmě s men?ím výkonem, ne? na přímem slunci.
A bimini se dá slo?it. :) Já pokud pluji pod plachtami, mám raději bimini sta?ené - lépe se kontoluje trim.
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Re: Solar

Příspěvekod Pepa » pát zář 29, 2006 7:44 pm

AHOJ. V?ichni ten problém znáte. Polovině posádky "dojdou" baterie ve fo?áku,kameře či mobilu. V očích mají zoufalství a náv?těva mariny / z hlediska úspor / je plánována za den či dva - nedá lí neptun jinak. dobíjení baterií přes cigaret-zásuvku, která je v ka?dé lodi /12 v/, prodávají jen někteří výrobci jako nadstandardní doplněk pro svoje výrobky - a je pěkně drahý /pro můj canon S-60 mne ta legrace stála okolo 2000,-/. Výrobek, který jsem náhodou objevil, by měl tento problém ře?it naprosto universálně. Jedná se o měnič napětí z 12V na 220/230V, výkon plynulý 150 w, max 300w, chlazení, eldektronické hlídání v?eho mo?ného....a dle mého za dobrou cenu 700,-. Nejsem elektrikář, moc tomu nerozumím, jsem jen řadový spotřebitel jako vět?ina z nás, vyjádření odborníka by nebylo od věci - i tak v?ak o zakoupení vá?ně uva?uji. Stránky k prohlédnutí a objednání jsou,
http://www.eberry.cz/elektronika/prislu ... sort=price
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pát zář 29, 2006 8:21 pm

Sice je to trochu mimo toto téma, ale dobrá.
Já pou?ívám měnič 12/230 V ( www.conrad.cz ) od roku 2002 a nemů?u si stě?ovat. Ten můj, output 150 W, u? nemají v nabídce, ale jsou tam zase spousty jiných. Pro potřebu nabíječek posádky naprosto dostačuje, ale pro notebook se ukázal jako slabý. Dobíjel v pohodě, ale jakmile jsem začal pracovat, rozsvítil se displej a roztočil se HDD, jeho ochrana jej začala nekontrolovaně vypínat a zapínat. Proto jsem od tého? dodavatele pořídil jiný, který pracuje jen s 12 V a dělá z nich 19 V. A proto?e tyto zařízení dávají obecně bateriím na lodi zabrat, připadá mě to vhodněj?í. Ono dělat z poměrně omezeného zdroje 12 V stejnosměrných, 230 V střídavých a pak zase 6, 12, nebo 19 V stejnosměrných, mě připadá dost energeticky náročné.
Pokud v budoucnu neuva?uje? o napájení NTB, tak na tom odkaze, co jsi uvedl mě to připadá vcelku dobré. Je vidět, ?e to mají v akci, tak to ber. Za tu cenu kterou tam mají, si myslím, ?e to jinde nese?ene?.

EDIT: Libore, ty jsi rychlý.... :lol: Ale shodli jsme se
Naposledy upravil(a) Anonym dne pát zář 29, 2006 8:25 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9328
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pát zář 29, 2006 8:22 pm

Neváhat a okam?itě kupovat, je to velice slu?ná cena. Letos jsem to pořídil kvůli kameře jiný typ (ka?dý má na lodi něco jiného, a pak je?tě fo?ák, MP3 atd), ale jen 100W a taky stál kolem 700,-. Za ty peníze to udělá dobrou slu?bu, u? jen proto, ?e nabíječky obyčejných baterií AA a AAA jsou na 220V podstatně levněj?í ne? na 12V
Uživatelský avatar
Standa*
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 82
Registrován: sob lis 12, 2005 8:46 pm
Reputace: 0
Bydliště: Bilina

Příspěvekod Standa* » sob zář 30, 2006 4:28 pm

Ahoj problém s napájením a dobíjením je snad na ka?dé lodi také jsem si prohlédl výrobek pí?ou pou?ití do auta ne? bych to zakoupil napsal bych tam dotaz mají tam ikonku rady odborníka je li to vůbec vhodné pro pou?ití do lodě.V lodi je jiné prostření agresivněj?í, nehledě jaký to bude mít odběr z baterie při těch watech co tam pí?ou i kdy? to bude? pou?ívat jen pro pár watíků na fo?ák.
Dnes jsem vyndal digitální teploměr z lodě proto?e začal ukazovat nesmysly při kontrole měl úplně vy?raný ti?těný spoj zkusil jsem reklamaci dával jsem ho tam v dubnu tak?e záruka bylo mne řečeno ?e je to teploměr do místnosti a ne do lodě a je po záruce.
Jestly nabíjet akumulátorky ve fo?áku spí?e bych se přikláněl nabíječkou z 12V ne? hnát 12V na 230 pak zpět na 6,8,12 ? dle po?adavku.
Já to ře?ím centrálou mám tam centrálu 230V/2Kw a to utáhne celou elektroinstalaci včetně mikrovlnky ale to je zase něco úplně jiného ahoj Standa
Uživatelský avatar
Pepa
moderátor
Příspěvky: 2669
Registrován: pát dub 14, 2006 9:03 pm
Reputace: 24

Re: Solar

Příspěvekod Pepa » sob zář 30, 2006 4:53 pm

Ahoj Stando, dík za vyjádření, ale vidím, ?e jsem se ?patně vyjádřil. Mám na mysli pou?ití při 2 max. 3 čártrových plavbách za rok a samozřejmě v?dy na jiné lodi. Ty jsi to zřejmě hodnodtil z hlediska trvalej?ího zabudování do vlastní lodě. V tom přípdě je od nějaké velikosti lodě malá centrála určitě lep?í. Při charterových plavbách se motor přeci jen pou?ívá častěji /bezvětří, nachlazení ledničky/ tak?e v těchto chvílích asi odpadá otázka energetické nevýhodnosti transformace napětí a je k dispozici univerzální zdroj pro jakýkoli fo?ák, kameru a mobil.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » sob zář 30, 2006 5:51 pm

Náhodou, ta my?lenka centrály není ?patný nápad. A? budu velký, asi si ji také koupím. :D
Ale tu "energetickou náročnost" není dobré podceňovat. Při charteru člověk nikdy neví, na co narazí. V jakém stavu je dobíjení a hlavně ty baterie. Stáří, údr?ba a pod. Uvedu dva extrémy:
- Velikonoční regata 2004, ELAN45. Dvakrát dva dny a dvě noci na plachty, ani minuta na motor. Logicky. Lednička nonstop, notebook nonstop, vysílačka nonstop, 2x ruční GPS nonstop (třetí příle?itostně), GPS plotter téměř nonstop, v noci poziční světla, osvětlení navigačních přístrojů, neustále někdo svítil v salonu. Přesto ?e jsme mohli po nahlá?ení organizátorům dobíjet motorem, ani jednou jsme toho nevyu?ili. Sice nadoraz, ale baterie vydr?ely. Paráda!!!
- Řecko 2006 Bavaria38. Přesto ?e jsme ?etřili, v noci nepluli, promotorovali přes sto litrů nafty, GPS plotter vůbec, jedna ruční GPS nonstop, lednička v podstatě jen přes den, vysílačka přes den, v noci jedno sto?árové světlo, měli jsme hned první ráno problém vytáhnout kotvu a druhý den jsme ji nevytáhli vůbec. A? po cca 1/2 hodině dobíjení. Nakonec to dopadlo tak, ?e jsme ledničku - hlavního ?routa zapínali jen při spu?těném motoru. Hrůza!!!
Co se týká oxidace přístrojů na moři a agresivity prostředí, doporučuji k přečtení kní?ku "Před přídí mys Horn." Tam jim zkorodovalo téměř v?echno. I to, co bylo pro moře přímo určené. Ale to by jsme s sebou nemohli brát nic. Fotoaparáty, kamery, notebooky, meteostanice, mobily, nabíječky.... Musím to zaklepat (aj tak činím), ale zatím nemám ?ádnou závadu vlivem soli. Kdy? pominu fotoaparát lehce smočený přímo v moři :)
Výhoda toho měniče je, ?e do něj kdykoliv kdokoliv mů?e zapnout svůj spotřebič. Nevýhodou bude 2x měněný proud a asi vy??í spotřeba.
Uživatelský avatar
Standa*
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 82
Registrován: sob lis 12, 2005 8:46 pm
Reputace: 0
Bydliště: Bilina

Re: Solar

Příspěvekod Standa* » ned říj 01, 2006 11:15 am

Ahoj Pepo má? pravdu myslel jsem to jak pí?e? ?e bude? pou?ívat měnič do svojí lodě a provozovat jen na akumulátory lodě.Při nastartovaném motoru je to jiná alternátor je schopen dávat proud od 30 do 60 A dle typu tak?e nějaký měnič to je odběr zanedbatelný.S tou korozí a agresivitou mám vyzkou?eno,necham li cokoliv volně le?et na polici tak je to po nějakém čase pota?eno oxydem rzí nebo jak to nazvat. Kdy? to dám do obyčejného mikroténového sáčku tak je to v pohodě.
dalos
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 3
Registrován: čtv říj 05, 2006 12:48 pm
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

bacha na ty měniče

Příspěvekod dalos » čtv říj 05, 2006 12:54 pm

Libor píše:Neváhat a okam?itě kupovat, je to velice slu?ná cena. Letos jsem to pořídil kvůli kameře jiný typ (ka?dý má na lodi něco jiného, a pak je?tě fo?ák, MP3 atd), ale jen 100W a taky stál kolem 700,-. Za ty peníze to udělá dobrou slu?bu, u? jen proto, ?e nabíječky obyčejných baterií AA a AAA jsou na 220V podstatně levněj?í ne? na 12V

Já jsem si svého času podobný měnič koupil, potřeboval jsem v autě ?ivit notebook a kalupem jsem ho utíkal vrátit. Nabíječka mobilu sice fungovala jak měla, ale impulsní zdroj notebooku vyváděl v kombinaci s pseudosinusovkou generovanou tím měničem psí kusy, měnič se sám vypínal (ochrana), ale je?tě před vypnutím vracel do palubní sítě napětí skoro 30V. Tak?e .. je to sice dobrá věc, ale pokud to plánujete pou?ívat víc a zatě?ovat to opravdu pestrou paletou různých spotřebičů, raději se podívejte po dra??ích kouscích nabízejících pravou sinusovku.
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Příspěvekod halladin » pon led 07, 2008 7:24 pm

když už tady byla řeč o větrné elektrárně, na www.conrad.cz jsem našel tuhle :
http://www.conrad.cz/Files/id6%5Ckatalo ... 42-143.pdf
Váží jen 5 kg, a je k tomu dokoupitelný i regulátor
Uživatelský avatar
bernau1
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 204
Registrován: pát dub 07, 2006 2:51 pm
Reputace: 9
Bydliště: Most

Příspěvekod bernau1 » úte led 08, 2008 6:44 pm

Koukal jsem na různé typy větr.el.na netu.Myslím že cena vzhledem k výkonu je neúměrně vysoká a to ještě běží jen občas :? Za tuto cenu jsou v prodeji solární panely s nejméně dvounásobným výkonem i s regulátorem.I když ne na plný výkon,dodávají skoro stále nějaký ten proud do baterie,asi by to byla výhodnější volba při rozhodnutí do toho vrazit tyto peníze.Proto jsem se pokusil vyrobit na koleni něco svého jako doplněk.Bohužel mě to sklamalo,více jak 0,6 Amp z toho nevylezlo :hmm: Asi od polovičních otáček se tento proud nehnul.Pravděpodobně bude na vině průřez drátu ze kterého jsou vyrobeny uvnitř cívky.Nerozumím tomu tolik,to mi říkali kamarádi elektrikáři.No,zatím to budu používat na lodi na (okrasu) :x Nedá mi to pokoj,pracuji na vlastním generátoru,někdy to časem předělám,nebo vyrobím jinou,použitelnější. :roll:
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Příspěvekod halladin » úte led 08, 2008 10:36 pm

Ale jo, solar je dobrej, jen kam dát větší plochu......A ten výkon je jmenovitej, pokud slunko svítí na panel kolmo.Což asi bude málokdy...Taky nějaký plánuju....
Myslím, že ten větrník, co jsem na něj dal odkaz je o dost lehčí, jako ten Tvůj.....
Na těch fotkách máš solar . Můžeš o něm něco napsat ?
Uživatelský avatar
bernau1
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 204
Registrován: pát dub 07, 2006 2:51 pm
Reputace: 9
Bydliště: Most

Příspěvekod bernau1 » čtv led 10, 2008 4:39 pm

Ten můj větrník má asi 2,5 kg.Panel jsem sestavil z malých kupovaných,určených na doplnění stavu baterie používané např.při dobíjení mobilu v kempech.
Udávané hodnoty-výkon 2Wp,max proud 0,5Amp,napětí naprázdno 17,8V cena 299kč
Koupil jsem jich 7 ks a po rozebrání a vytvoření jednoho kusu bylo teprve
dosaženo 0,5 Amp :x kecalové!Na občasné používání rádia a osvětlení to docela stačilo,baterie nikdy nebyla vybitá.
Obrázek
Ovšem nároky stoupají a po zabudování autoledničky,jíž bych chtěl alespoň občas na nějakou hoďku zapnout,jsem se dal do stavby svého vlastního panelu 3,5Amp.
Obrázek
Ještě není hotový,napětí je menší,ale těch 3,5 Amp tam na sluníčku skutečně je :)
Uživatelský avatar
jenda
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 103
Registrován: pát srp 11, 2006 2:26 pm
Reputace: 0

Příspěvekod jenda » čtv led 10, 2008 5:23 pm

Jak máš ten solár připojený k baterce? Nějaká vychytávka? :-)
Uživatelský avatar
bernau1
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 204
Registrován: pát dub 07, 2006 2:51 pm
Reputace: 9
Bydliště: Most

Příspěvekod bernau1 » pát led 11, 2008 3:36 pm

Žádná vychytávka,solár je připojen na baterii přes pojistkovou skříňku ze staré škodovky a voltmetrem s ampérmetrem zobrazujícím stav baterie a proud nabíjecí nebo po přepnutí proud vycházející z baterie.
Uživatelský avatar
Ferdinand
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 321
Registrován: pát dub 21, 2006 1:07 pm
Reputace: 0
Bydliště: Předklášteří

Home made solar.

Příspěvekod Ferdinand » pát led 11, 2008 8:15 pm

Bernau1 tak teď zírám, z čeho to máš poskládané ? :?
Autolednička Ti totiž vycucne baterku za den, a solar by musel jo výkonný.
Uživatelský avatar
alffa
Site building team
Příspěvky: 3492
Registrován: úte led 16, 2007 1:00 am
Reputace: 2
Bydliště: LOĎ

Příspěvekod alffa » pát led 11, 2008 8:47 pm

To bernau1,
také zírám, ale s velkým zájmem.
Sám bych chtěl na lodi těch solárů co nejvíce.
Tak mě to bastlení kardinálně zajímá.
Můžeš to trochu rozvést? :?
alffa
P.S.
Asi bz si to zasloužilo nové thema. ;)
Uživatelský avatar
bernau1
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 204
Registrován: pát dub 07, 2006 2:51 pm
Reputace: 9
Bydliště: Most

Příspěvekod bernau1 » sob led 12, 2008 12:16 am

Zdárek,ten solár ze 7 ks kupovaných co používám teď,táhnul jen rádio a osvětlení.Lednici jsem měl jen parkrát zapnutou na vyzkoušení,odebírá 2,7Amp.Ten nový panel bude dávat 3,5 Amp,jasně,že to není od rána do večera :) má představa je,že ji denně třeba na 3hod.budu moci zapnout.Tedy v létě za slunného počasí.Někdo má panel na lukně,ovšem tam ho stíní plachty,na hrazdě vzadu na něj svítí po celý den,např při kotvení kvečeru se dá ještě někdy natočit ke slunci,ty na lukně ne.Autolednice má mimo velkou spotřebu i nevýhodu,že po vypnutí neudrží dlouho chlad.Na vině je žebrování-přemýšlím,jak to po vypnutí tepelně odizolovat :? Asi panel nemá cenu dělat na koleni,zjistil jsem,že ušetřím jen asi 1500kč,přitom nedosáhnu takové dokonalosti.Nízkokřemičité sklo,eva fólie ,Tedlar atd.Ale všechno se musí jednou vyzkoušet,né? :mad:
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Příspěvekod halladin » sob led 12, 2008 12:23 am

Asi fakt nemá cenu to dělat amatérsky. Ale zato to tvoje umístění je perfektní. A při slunci zezadu by to mohlo dělat slunečník kormidelníkovi :lol:
Uživatelský avatar
Ferdinand
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 321
Registrován: pát dub 21, 2006 1:07 pm
Reputace: 0
Bydliště: Předklášteří

Solar.

Příspěvekod Ferdinand » sob led 12, 2008 7:37 am

Tak díky bernau1, metoda slepých uliček Járy Cimrmana, tudy cesta nevede, těch 1500 Kč úspory za to fakt nestojí. Ještě jednou dík.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » sob led 12, 2008 9:41 am

Lítá tady spousta ampér, a já se zase ztrácím. 3,5A se mě zdá hodně, kolik to je vlastně Watů? A ještě, s proudem se počítá naprázdno, nebo pod zátěží? Ono 12V a 17V je celkem rozdíl...
Nemůžu najít ten základní vzorec vztahu napětí/proud/výkon. Vygooglil jsem jen Ohmův zákon a tam jsou právě ty ohmy...
Uživatelský avatar
halladin
vytrvalý návštěvník
Příspěvky: 1809
Registrován: pát srp 17, 2007 2:00 am
Reputace: 2
Bydliště: Nové Mlýny III

Příspěvekod halladin » sob led 12, 2008 10:04 am

No jo Baharisi, od školy je daleko, viĎ ?
Taky mám ten problém Od promoce třicet let o maturitě a ZDŠ ani nemluvě)
Takže jsem si vzal Rozum do kapsy ( ještě z dob svého dětsví, ale tuším to vychází furt)
Výkon je napětí x proud ( U x I) je ve wattech
Práce je výkon x čas Watthodina, ( 1Wh)kilowatthodina (1kWh)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti