t0m píše:Miloši, mě se použití LC členu taky nezdá. Určitě neublíží, ale že by pomohl?
Současné LEDky vydrží o dost víc, než ty z 90. let. Konkrétně třeba SMD 5050 má dle katalogu stálý proud 60mA a krátký puls až 300mA. Takže pokud bude v klasickém zapojení 3 LED do série s odporem
při napětí 13,8V téct jmenovitý proud, maximální pulsní proud překročíš až při napětí 28V - to by musela být
hodně špatně udělaná elektroinstalace, aby k takové přepětí vzniklo (jindy než při úderu blesku). A pokud by to opravdu hrozilo, tak ochrana tranzilem bude účinnější.
Daleko důležitější je, aby proud LED nebyl dlouhodobě překročen při nabíjení aku. Takže třeba pro LED pásky,
které jsou obvykle na 12V a nikoli na 13,8V je třeba ještě odpor do série.
Pri hladaní príčin poškodzovania LED som osciloskopom konštatoval napäťové rázy od stykačov (hlavne pri vypnutí a odpadnutí kotvy) o amplitude viac tisíc volt trvajúce rádovo milisekundu (to multimetrom nenameráte). To ublíži každej LED napájanej iba cez pasívny zrážací odpor, lebo prúd cez LED v impulze viacnásobne prekročí katalogový povolený impulzný prúd.
Takéto rázy môžu nastať pri štartovaní motora či ovládaní kotevného vrátku stykačom aj na lodi.
LC, RC člen alebo transil, prípadne antiparelelná dioda na cievke likvidujúca záporné prekmity viac či menej eliminujú tento problém.
Samozrejme, vyssie Bedom uvedené DC-DC meniče a prúdové zdroje pre LED okrem optimalizácie účinnosti taktiež riešia aj problém s prepäťovými špičkami. Je to však riešenie s aktívnou elektronikou, ktoré v drsnom prostredí môže zlyhať - záleží na vyhotovení či krytí pred vplyvom vlhkosti.