Hlasice pozaru, plynu

Palubní instalace, zařízení a výbava lodě pro plavbu.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Beda
radioamatér
radioamatér
Reputace: 12
Kontaktovat uživatele:

Hlasice pozaru, plynu

Příspěvekod Beda » čtv led 07, 2010 12:41 pm

Uz delsi dobu uvazuju a hlasicich, ted ta prihoda me popostrcila. Zacal jsem prohlizet WEBy a nejako se nemuzu rozhodnout jaky?? Na plyn je to jasne s cidlem na propan-butan, ale proti ohni se delaji co cekaji na kour a jine reaguji na CO, nektere reaguji hned, jine meri koncentraci a podle toho reguluji cas alarmu. Mate s tim nekdo zkusenosti? Asi to ted bude zajimat vice lidi.
simon
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 0

Příspěvekod simon » čtv led 07, 2010 1:35 pm

na pozar v lodi si kup optickokourovy a hlavne kvalitni, at nemas plane poplachy. Opravdu bych na tom nesetril.
Na zvazeni je timhle rovnou vyresit i zabezpecovacku

dodatek, zalezi teda samozrejme na velikosti a typu lode. da se s timhle pomerne ucelne vyhrat, prece jen pozar je nalodi povetsinou velmi fatalni zalezitost
Naposledy upravil(a) simon dne čtv led 07, 2010 1:48 pm, celkem upraveno 1 x.
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 27

Příspěvekod geus » čtv led 07, 2010 1:38 pm

Já bych volil čidel více jak na kouř tak na únik plynu v tomto směru se šetřit nemá a plyn v lodi co si budem povídat já loď nechávám vysát vysavačem,ale pozor musí to být vysavač na výbušné prostředí jinak je z vysavače bomba
david
moderátor
Reputace: 139

Příspěvekod david » čtv led 07, 2010 9:42 pm

nezapomeňte, že PB čidlo musí být dole u dna, ale že taky současně NESNÁŠÍ VODU, ZVLÁŠTĚ V ZAPNUTÉM STAVU
david
moderátor

Příspěvekod david » čtv led 07, 2010 9:45 pm

geus píše:Já bych volil čidel více jak na kouř tak na únik plynu v tomto směru se šetřit nemá a plyn v lodi co si budem povídat já loď nechávám vysát vysavačem,ale pozor musí to být vysavač na výbušné prostředí jinak je z vysavače bomba

záleží na koncentraci, není to tak divoký. nebo si udělat ze dvou trubek ejektor. např. přes výfuk. pak to odsává celou cestu samo :whist:
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv led 07, 2010 9:50 pm

Jo jo. Jestli matně pamatuju z doby kdy jsem dělal kotelníka, výbušné to bylo někde v rozmezí koncentrace 12 - 14 %.
EDIT: Nebo 10 - 12 % ? :?
Beda
radioamatér
radioamatér
Reputace: 12
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Beda » čtv led 07, 2010 10:01 pm

O tom ze je PB u zeme vim. Ja bych to chtel do maringotky a na chatu. V maringotce jsem zazil vybuch kamen a na chate me vypadnula trubka z kominu. Klika ze jsme nespali. Ja jsem pred lety zapojoval cidlo na vodik, to zase muselo byt na stropu. Kdyz uz jsme u cidel, takcidlo na vlhkost se da udelat z kolicku na pradlo, pridelat na nej kontakty a skripnout kostku cukru.
david
moderátor

Příspěvekod david » čtv led 07, 2010 10:07 pm

[quote="Baharis"]Jo jo. Jestli matně pamatuju z doby kdy jsem dělal kotelníka, výbušné to bylo někde v rozmezí koncentrace 12 - 14 %.
EDIT: Nebo 10 - 12 % ? :?[/quotca ce]

1,8 - 8% hořlavá koncentrace PB
5-15% dtto metan - zemní plyn
Naposledy upravil(a) david dne čtv led 21, 2010 1:51 pm, celkem upraveno 1 x.
pcworker
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod pcworker » ned led 17, 2010 5:06 pm

Mne prešlo rukami niekoľko desiatok ks detektorov úniku plynu (metán) a CO GABA 2S1 a GABA 2S2. Sú celkom spoľahlivé a málo poruchové. Na loď však vhodné nebudú, lebo im vadí voda. Pri ostriekaní vodou je zvyčajne po nich.
Všetky detektory však vyžadujú kontrolu nastavenia pomocou kalibračného plynu 1x ročne. Je to dané tým, že ich senzor (figaro) sa časom pomaly "rozkalibrováva" a preto je potrebné jeho periodické nastavenie. S propán butánovou verziou nemám skúsenosti.
deko
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod deko » ned led 17, 2010 5:54 pm

len na upresnenie - metan (zemny plyn) sa na lodi nepouziva. a ak by sa tam aj pouzival (napr. niekto moze mat nadrz na CNG), detektor by bolo potrebne umiestnit na strop miestnosti kde sa CNG pouziva/skladuje. takze to, ze tie detektory nemaju rady vodu, by tak velmi nevadilo (zemny plyn je lahsi ako vzduch).

samozrejme, LPG (propan-butan) je tazsi ako vzduch (=senzor treba umiestnit co najblizsie k podlahe), pri tych senzoroch by uz problem s vodou nastat mohol.
TRIM
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 8

Příspěvekod TRIM » ned led 17, 2010 6:41 pm

K čidlům na loď :

1. Propan butan : legalizace plynového rozvodu na lodi v ČR je dosti krkolomná záležitost . Doporučoval bych si plyn nezřizovat . Vařič použít lihový ORICO , lednici elektrickou kompresorovou , topení naftové . Je to investičně drahé, ale bezpečnější.

U čidla na propan butan do lodi je nutné uvažovat se spotřebou proudu . Metoda detekce je katalytické spalování a to něco spotřebuje. Praktická zkušenost - 10Ah baterie vybitá za 5 dní.

2. Kouřový hlásič . Je bezproblémový . Jenom když jsem jej nainstaloval na boční stěnu tak jsme dostával falešné poplachy asi vlivem kondenzace.

Zpět na