CB pásmo a stanice

Vše o spojeni VHF, GPS, GSM, UMTS atd.

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

AdsBot [Google]
Příspěvky: 0
Registrován: ned říj 25, 2015 1:10 am
Reputace: 0

CB pásmo a stanice

Příspěvekod AdsBot [Google] » čtv lis 24, 2005 11:38 am

Při svých cestách mám na svém Dodge Caravanu nainstalovánu anténu President Colorado - její délka vč.magnetu je přes 2m. V kabině mám pak Lincolna a 200W kamna.Délka antény budí někdy pozornost u Raku?áků na čáře.Rad?i v té době nekomunikuji.V Chorvatsku a Slovinsku to bylo v?dy v pohodě.Policajti v Chorvatsku se při náhodné kontrole o mé zařízení ?ivě zajímali.Tak jsem jim to předvedl.V pásmu SSB spojení s Ji?ní Amerikou. Hned litovali,?e oni mají krat?í antény a tak daleko jim to neletí! Jinak na klasickém CB pásmu si u vody mů?e? pokecat s rybářskými loděmi nebo jachtami......Při jizdě pak neocenitelná věc.V?ude platí,?e se řidiči vzájemně informují o situaci na silnici na 10.kanále......S anténkou nahoru,kolama dolů a gumový patníky 73 Midax.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » čtv lis 24, 2005 9:44 pm

V prospektoch o lodnej elektronike sem tam vidiet SSB radia. Vyzna sa v tom niekto ako to funguje? CB vysielacka ma pasmo SSB? Na mori by mala CB fungovat dobre, nie su tam prekazky.Ahoj
AdsBot [Google]
Příspěvky: 0
Registrován: ned říj 25, 2015 1:10 am
Reputace: 0

weatherfaxy a RTTY

Příspěvekod AdsBot [Google] » čtv lis 24, 2005 10:15 pm

Rozhodl jsem se,ze budu na moři přijímat vý?e uvedené zprávy pomoci SSB+notebook+příslu?ný program.V?e mám v kupě,jen jsem tro?ku bezradný z toho,?e mi nějak nejdou shromá?dit aktuální vysílací schemata příslu?ných vysílacích stanic.Poradí mi někdo púříslu?né odkazy? Velmi děkuji za pomoc.
AdsBot [Google]
Příspěvky: 0
Registrován: ned říj 25, 2015 1:10 am
Reputace: 0

Příspěvekod AdsBot [Google] » čtv lis 24, 2005 10:46 pm

Prijem NAVTEXu v Praze? 2.5.2001
Zajimalo by mne zda ma nekdo zkusenosti s prijmem NAVTEXu v Praze. Tj. jestli je v Praze slyset nejaky NAVTEXovy vysilac.
Chtel bych to vyzkousel jeste nez odjedu do Chorvatska.
Diky za reakce.
J. Drazdil
Uživatelský avatar
Frantisek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 265
Registrován: čtv srp 24, 2006 9:00 pm
Reputace: 0
Bydliště: Presov
Kontaktovat uživatele:

re

Příspěvekod Frantisek » čtv srp 24, 2006 11:18 pm

Anonymous píše:Prijem NAVTEXu v Praze? 2.5.2001
Zajimalo by mne zda ma nekdo zkusenosti s prijmem NAVTEXu v Praze. Tj. jestli je v Praze slyset nejaky NAVTEXovy vysilac.
Chtel bych to vyzkousel jeste nez odjedu do Chorvatska.
Diky za reakce.
J. Drazdil

Skus sa opytat v http://www.ddamtek.cz/index.php , je to taka mala zastrcena predajna na PH-6, aktivne anteny do kHz pasma urcite maju, Vysielace by malo byt pocut tu je nejaky prehlad, aj ked k nemcine nechovam naklonnost http://www.kwrs.de/aktuell.html
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » pát lis 10, 2006 11:15 pm

http://www.bandplan.cz/meteo/meteo.htm .Tady je popsanej příjem synoptických map SSB rádiem.Osobně jsem se zatím na tuhle možnost nedal,ale chci to zprovoznit do jara.Mám softík na příjem a vykreslení map Mscan.Kamas to má zprovozněné na lodi na 100%...Je teď ale s lodí v Karibiku a info se mně od něj těžko tahá.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » sob lis 11, 2006 10:09 am

Klasik by řekl: Jednak tomu nerozumím a jednak mě to uráží.
Ale přesto se mě to líbí a jsem pro každou modernizaci. Jen bych to potřeboval asi polopaticky. Počítač se zvukovou kartou mám, ale konstatování že potřebuji správný software a přijímač mě nějak neuspokojuje.
Celkem bych uvítal, kdyby byl zájem i ostatních, širší diskuzi a kolektivní práci s cílem, do příští sezony si něco takového zprovoznit.
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » sob lis 11, 2006 4:58 pm

Hmmm...Zbytek je myslím dosti dobře popsanej v tom článku.Chce to ale si k tomu sednou a zkoušet.Nemám SSB rádio,jinak bych to už asi dávno rozchodil.Pak bych napsal přesně,jak na to.Ono tohle je ale snad na Jadran zbytečná věc....A i taky na Středomoří.Tohle má význam v době,kdy po nejbližší břeh je dva týdny plavby a v oblastech,kde nemám jinej signál a satelitní telefon se mně zdá mírně drahej.Jinak si jednou za pár dní stáhnu prognózy přímo do kompu přes internet.Používám k tomu soft MaxSea.Ale jě to dobrá věc a hlavně zadarmo.Uvidím...Hned jak seženu nějaké SSB rádio,tak to zkusím rozběhnout.Pak napíšu.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » ned lis 12, 2006 11:02 pm

Ja sa tomu figu rozumiem, ale keď to budeš rozbiehať, tak sa pozri na www.bonito.net je to aj vo FR.
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » ned lis 12, 2006 11:09 pm

Denisi dík...To vypadá velice dobře...Vrhnu se na to zítra,hned jak se vynořím. :wink:
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » ned lis 12, 2006 11:15 pm

Hlásim sa k tebe do kurzu.
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » ned lis 12, 2006 11:33 pm

No...Jednou třeba udělám přednášku,jak to všechno zmáknout,nenadřet se a nic nikomu neplatit :D .Jak používat nautic.soft,mapy,kde je stáhnout,jak stahovat placené prognózy zadarmo a jak se napíchnout v marínách na hotspoty a neplatit ani cent.Všechno to jde,ale zatím jsem sám zmáknul jenom tak polovicu.Do jara to musím mít všechno v cajchu...Ušetří to strašné desetitisíce,a nebo i stotisíce.Za připojení na net,roaming,za nautic.maps a tak.Je po sezóně,tak se budu zase pídit po tom,jak co vylepšit,předělat,ušetřit a hacknout :D Neboj,pak se potkáme všichni někde v hospodě a všechno objasním.Takovej malej Workshop.Pití platíš. :D
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pon lis 13, 2006 9:59 pm

Ja to vidím tak, že keď máš SSB prijímač tak môžeš s počítačom a príslušným softom prijímať meteosprávy. Teda hlavne mapy. Ale keď máš aj SSB vysielač tak môžeš aj posielať správy, teda mail. To by už bolo niečo. Neplavíš sa vždy v dosahu GSM signálu.
AdsBot [Google]
Příspěvky: 0
Registrován: ned říj 25, 2015 1:10 am
Reputace: 0

Příspěvekod AdsBot [Google] » pon lis 13, 2006 10:06 pm

Už jsem nad tím přemýšlel dříve. Soft (zdarma) mám už někde v počítači uložený. Dobré rádio pro tento účel je : http://e-sangean.cz/svetove-prijimace/ATS-818-ACS za nějakých 5212,-Kč s DPH
Vysílač v pásmu SSB, ale bude jiná váhová kategorie (v cenově) :( .
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pon lis 13, 2006 10:28 pm

Stačilo by aj to lacnejšie, keby to bolo s laptopom, tak netreba nahrávanie na pásku. Je pravda že SSB vysielač je iná paleta, tento je najlacnejší http://www.icomamerica.com/products/marine/m700pro/ , v USA stojí málo nad 1000 USD. Ale dá sa s tým vraj zvládnuť aj rádiofónia.A to už by bolo iné kafe.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pon lis 13, 2006 10:33 pm

Zle sa to zobrazilo, mal som na mysli ICOM IC-M 700 PRO Marine
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » stř lis 15, 2006 9:31 am

Denisi,s tím vysíláním to není zase tak jednoduché.Myslím,že k tomu potřebuješ licenci.Jak se vrátím domů,mám slíbenej pokec o této problematice s kamasem,pilotem.Prý se to dá všechno komlet pořídit tak do 50 litrů.A spojení třeba z půlky Atlantiku.No,možná by to za ty prachy stálo.Škoda,že nejdou přes to přenášet data.
Uživatelský avatar
Frantisek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 265
Registrován: čtv srp 24, 2006 9:00 pm
Reputace: 0
Bydliště: Presov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Frantisek » stř lis 15, 2006 10:48 am

Monty píše:Denisi,s tím vysíláním to není zase tak jednoduché.Myslím,že k tomu potřebuješ licenci.


Existuje viacero medzinarodne platnych licencií pre vysielanie na namornych frekvenciach. Podla TUSR je potrebne na kazdy druh vysielania mat prislusnu licenciu, pricom plati, ze vyssi stupen licencie nahradza nizsi. tu je link na taulku odbornych sposobilosti podla druhu prevadzky. http://www.teleoff.gov.sk/sk/Opatrenia/skusky.html
Nas zaujima hlavne odborna sposobilost podla odtavca 1/d (teda ta najvyssia), vsetky ostatne su bmedzene bud rozsahom frekvencie alebo alebo sposobom prevadzky (radiooperator/radiotelefonista nieje to iste). Este ale ostava jedna moznost, kedze podla telekomunikacneho zakona (predpokladam, ze vo vacsine krajin velke rozdiely nebudu), je prijem nekodovanych relacii vysielanych v eteri free, mozne je pocuvat cokolvek, len o tom nesmie byt podana sprava tretej osobe (zachovanie telekomunikacneho tajomstva, myslim ze paragrafy 7-9), nemusime mat ziadne obavy z primu map aj bez licencie, pomienka je: Nevysielat!
Navyse, myslim, ze tieto sluzby su volne pristupne pre siroku verejnost.
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » stř lis 15, 2006 5:50 pm

O to jde...Příjem není problém a dají se k tomu koupit rádia za cca 100,-euro docela solidní.Problém je ,když vysíláš.Jinak je možno koupit origo fax,kde nastavíš frekvenci a on ti mapu vytiskne,hned po přijmu signálu.Kdesi jsem viděl i navtexový přijímač s tiskem,která dokázal přijímat i vysílání na SSB pásmu a tisknout mapu..Ale to je jiná liga.Jinak to vůbec není problém.Obyčejné rádio s SSB pásmem,noťas ze zvukovkou a je vymalováno.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » stř lis 15, 2006 7:38 pm

V jednom staršom spravodaji ČANY to bolo popísané, bol to preklad článku z Yachting World
1.SSB umožňuje spojenie ako VHF, ale na obrovské vzdialenosti. Môžte rozprávať s každým kto je na rovnakom kanály ako vy, teda loď - loď. Čiže chápem to tak, že keď som na Malte a Monty je na Sicílii, tak môžme spolu kecať aj hodinu a zadarmo.
2. Umožňuje obmedzeným sposobom pripojenie na internet a posielanie e-mailov.Prenos asi 1000 slov trvá cca 90 sekúnd. Treba mať providera, uvádzajú tam Kiel rádio za ročný paušál 230 libier. Je to z roku 2002, takže mohlo by to aj zlacnieť.
Tolko o vysielaní.
Uživatelský avatar
Frantisek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 265
Registrován: čtv srp 24, 2006 9:00 pm
Reputace: 0
Bydliště: Presov
Kontaktovat uživatele:

ssb

Příspěvekod Frantisek » stř lis 15, 2006 8:34 pm

Samozrejme, že sa dá vysielať na SSB, nezabúdajme vsak, že pre takéto vysielanie sú pridelené mezinarodné volacie znaky na základe licencie (teda ak nechceme byť pirátmi v éteri). Prevádzka je veľmi lákavá, len musíme prispôsobiť kostrukciu podmienkam pre loď, aj more, ťažko budeme inštalovať 68 metrový dipol na 30 stopovku, korozia dokáže narobiť s neošetrenými spojmi peknú paseku na vedení aj v priaznivejšom prostredí.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » stř lis 15, 2006 8:44 pm

Prihlásil som sa na kurz rádiooperátora v domnení, že sa dozviem niečo aj o vysielaní SSB, ale ten školitel o tom vedel menej než ja. Neviem či je to u nás v SR nejako riešené, myslím že nie. V ČR bol zmenený zákon a sú tam zahrnuté aj SSB, niekde som to nedávno čítal, neviem si spomenúť kde.
Čo sa týka prevádzky na mori, sú špecialne výrobky určené na lode atď. Žiadny problém, problém sú peniaze na SSB vysielač a tá loď.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9328
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pát pro 01, 2006 9:00 pm

Obrázek
Tak jsem to po dlouhém hledání opět našel. Je to v angličtině a něco v němčině. Vše kolem softwaru i hardwaru. Nějaké mapy atd. Požadavky na přijímače atd. No prostě pro jednoho je tam toho na zběžné prostudování moc. Snad se to bude někomu hodit a dá nám informace jak s tím naložit. Je tam hodně programů: http://www.hffax.de/html/software.htm
Ale ten správný program co jsem hledal naleznete na http://www.dxsoft.com/de/products/seatty/
Přímo v popisu se uvádí:"Program, který slouží k příjmu zpráv o počasí, navigačních varování a synoptických map ve formátech RTTY, NAVTEX, HF-FAX (WEFAX) a NWR SAME na dlouhých a krátkých vlnách. Není potřeba další hardware - vše co potřebujete je přijímač a počítač se zvukovou kartou.
A docela dobrý popis jak na to v němčině je na http://www.yachtskipper.net/html/funkwe ... ichte.html
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pát pro 01, 2006 10:03 pm

30 eur za ten posledný čo píšeš, dxsoft, to nie je tak strašné.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » čtv pro 07, 2006 6:05 pm

Frantisek píše:
Monty píše:Denisi,s tím vysíláním to není zase tak jednoduché.Myslím,že k tomu potřebuješ licenci.


Este ale ostava jedna moznost, kedze podla telekomunikacneho zakona (predpokladam, ze vo vacsine krajin velke rozdiely nebudu), je prijem nekodovanych relacii vysielanych v eteri free, mozne je pocuvat cokolvek, len o tom nesmie byt podana sprava tretej osobe (zachovanie telekomunikacneho tajomstva, myslim ze paragrafy 7-9), nemusime mat ziadne obavy z primu map aj bez licencie, pomienka je: Nevysielat!
Navyse, myslim, ze tieto sluzby su volne pristupne pre siroku verejnost.[/quote

A čo sa stane, ak budem vysielať bez oprávnenia. Budem niekde medzi gréckymi ostrovmi a zavolám Montymu niekam na druhý koniec stredomoria /fax alebo mail asi nepošlem, lebo provider ma nezaregistruje/. Neviem si predstaviť, že ma budú grécky alebo taliansky správcovia éteru naháňať.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host