Sverige trailersailer trip

Nejezdí přece všichni na Jadran ...

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Libor
bez hodnocení
Reputace: 130
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » úte črc 19, 2011 4:39 pm

Tak započaly přípravy.

Menší změna, psy letos nikam nejedou... prý je Švédsko neláká.. :D

Sraz s Eternity domluvený ve Vasahamnen Stockholm o dalším víkendu.

Trasa vybraná, lístky na trajekt koupím raději na místě. Bohužel za měsíc podražily, zdůvodnění - palivový příplatek od 15.7. :hmm:
( http://www.scandlines.de/tickets-und-ta ... e2011.ashx )

Takže ještě nakoupit zásoby, nabalit věci do loďě a vyrazit.
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Strycek_Bidlo » úte črc 19, 2011 5:46 pm

Děkuju Libore.
Konečně mi došlo, že nemám hledat v mapách strýčka Googla jako cílový bod "Vasa Marina", ale "Vasahamnen" Obrázek
catamaran
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod catamaran » stř črc 20, 2011 9:20 am

Ahoj Libore, jsem pracovně v přístavním městě Västerås. Jsou tady 3 maríny a spousty krásných ostrovů. Kdyby jste měli čas, tak se můžete zastavit. Město je pěkné a určitě stojí za prohlídku.
Cena trajektu na místě je dražší než když se koupí třeba 2 dni před odjezdem po internetu. S vlekem to může dělat docela dost(odhad: klidně i 50€).
AJ tu vládnou skoro všichni. Ono tu už ani místních švédů moc není. Spíš samej fin a turek.....

Stando, Libore a všichni co sem jedete. Přeji Vám spousty super zážitků.

P.S. Je tady o cca 10°C chladněji než u nás a prší tady obden...

Cat...
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř črc 20, 2011 11:18 am

S počasím jsi mě moc nepotěšil. Ale tady taky stejně prší obden.

Jak daleko je to od Stockholmu? Budu hledat parking pro auto a vlek na 3 týdny.

Trajekt na místě učtují manipulační poplatek 5 EUR. To radši zaplatím, než se hnát ne konkrétní hodinu odjezdu a pak čekat ještě několik hodin.
Až dojetu, zaplatím. Noční linky nebudou snad tolik vytížené.
catamaran
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod catamaran » stř črc 20, 2011 3:21 pm

No mrkni do mapy. Je to víc ve vnitrozemí. Cca 100km autem. Po vodě nevím. Ale občas chodím do maríny si pokecat s jachtaři a říkali, že je to splavné až do Stockholmu. Vidím tu i nákladní lodě. No nebyla by to plavba po moři, ale jak jsi psal, že máš dovoleno 10° náklon, tak pro rodinu ideál, než se hnat po moři ve vlnách.
Ještě k větru, fouká tu skoro každý den, je to takový přirozený. Čím víc svíti slunce, tím víc fouká :-) Někdy kolem 10:00 - 11:00 to začne. Večery tu jsou klidné. Ale jsem ve městě, nevím jak na vodě.
To teda čučím, já platil jednou na místě cca 130€ / auto. Po netu tam bylo nějakých 112€.....
O víkendu bylo přes den +15°C, dnes je tu hic a máme +27°C max..
Placený parkování bych asi neřešil, tu je to v pohodě, co se kriminality týče.
Pokud by jsi chtěl, tak se můžu poptat kde je tu spoušť do vody. Všichni tu mají kýlovky s pevným, tak je tu jeřáb, ale určo tu budou mít i něco na čluny..
Cat...
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » čtv črc 21, 2011 9:58 pm

Díky za nabídku,ale asi nebudu moc letos využít. Jeřáb (i když je dražší, mám raději).
O víkendu musím být ve Stockholmu, to bych těch 100lm nestihl uplout asi.

V plánu jsou dále Alandy a když bude dobré počasí i finské Turku.

Mezitím zjišťuji jak musí (či nemusí ) být označený přívěs. Nedaří se mi zjistit zda stačí červený praporek (v noci světlo), nebo musí být i pruhovaná tabulka....

zatím zjištěno:
Německo
Jestliže míříte do Německa s vlastním karavanem, měli byste dbát na to, aby jeho rozměry nepřekročily dané rozměry: výška 4m, šířka 2,5 m a délka auta i s karavanem 18m. Pokud neplánujete strávit v Německu s autem více než 12 měsíců, nebudou po vás požadovány žádné další formality.
TRIM
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod TRIM » stř črc 27, 2011 1:04 am

Citace předchozího :

"V plánu jsou dále Alandy a když bude dobré počasí i finské Turku.

.... mám rodinu na palubě s dovoleným náklonem do 10° "

To mi nějak nejde do hromady . Taková přeplavba s Corvetou bude adrenalin . Mělký Balt a častých 7 Bf ?!?
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř črc 27, 2011 3:07 pm

v 7° tam nepopluji (vyzkoušeno mám 5°), proto...když bude dobré počasí... ;)
Náklon se postupně zvyšuje....minulý víkend na Bermuda Cupu byl několikrát spinout, že jsem myslel, že už ty plachty fakt namočím a dalo se to ustát...

Troška adrenalinu musí být....kdo je autorem rčení: "Zážitek nemusí být vždy kladný, hlavně když je silný"??
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Strycek_Bidlo » čtv črc 28, 2011 8:08 pm

Možná nesu sovu do Athén, ale jestli se Libore chystáš na Alandy, a jsi ty (či někdo z rodiny) čtenář Ransomovek, tak v Mariehamnu stojí bark Pommern. Vyskytuje se v knize Nechtěli jsme na moře (v ní ho ovšem dost nepřesně překládají, nejedná se totiž o "čtyřstěžňovou bárku", ale o čtyřstěžňový bark).
A i kdybyste tu knížku nikdy nečetli, tak tu je citace z mého webu jako tip pro případnou návštěvu:
Bark Pommern byl vyroben v roce 1903 v loděnici J.Reid & Company v Glasgow pro německou plavební společnost F. Laeisz a vozil hlavně chilský ledek. Od roku 1923 loď patřila do flotily Gustava Eriksona, měla domovský přístav v Mariehamnu na Alandských ostrovech a vozila hlavně obilí z Austrálie. V provozu byla až do počátku druhé světové války. Po válce skončila jako muzeální loď v Marienhamnu. Bark Pommern má délku 95m, šířku 13m, ponor 7,25m a hlavní stožár je 50m vysoký.
Posádku tvořilo pouze 26 lidí, a to včetně kapitána, důstojníků a kuchaře!
Stejně jako většina ostatních plachetnic Eriksonovy flotily nikdy neměla pomocný motor.
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » čtv črc 28, 2011 11:05 pm

Děkuji ti za skvělý tip :good:
To se bude hodit.

Nečetl jsem knihu, ale ten text znám, už jsem jej někde četl, mám pocit že v Encyklopedii plachetních lodí, ale nějak jsem na to zapomněl, že to bude "skoro" po cestě....
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 114
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » pát črc 29, 2011 10:38 am

Popis plavby kamaráda TRIMA z Polska (vlastně už z Čech) na Alandy na ploutvové lodi je zde a ještě zde
catamaran
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod catamaran » ned črc 31, 2011 9:15 pm

Ahoj,
přemýstil jsem se do Oxelösund. Je tu mraky marín, pláže a moc pěkně. Cca 80km pod Stockholmem. Když budete mít cestu, tak se stavte na pokec.
Cat...
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pon srp 01, 2011 9:08 pm

Tak jsme tady. Je to ale daleko.
Chce to rychlou lod, nebo more casu. Protoze nemame ani jedno,zvolili jsme cestu po zemi a trajektem.
U Berlina jsme skoncili v zacpe, 5km jsme jeli pres 3 hodiny a nervy tekly.
Pak to byl boj,bez zastaveni az do Sassnitz, zadne WC ani takovani (bohuzel). Chvilemi bylo na Gps i 103km/h, jeste ze mam na kouli hodne....Vykoupeno ale vyssi spotrebou..pri 80 se drzi na 9 litrech, ted to vsak bylo az 10,8
Stihli jsme to tak tak. Byli jsme posledni..za nami zavreli,nastartovali a vypluli jsme

Kamarad se ptal na sledovani pozice.On line nemame,ale kazdy vecer sem muzu dat pozici.
Dojeli jsme vcera odpoledne do Stockholmu. Spustili lod do vody v privatni marine patrici kralovskemu yachtclubu.z Pak jsme prepluli na motor do Vasahamnen (hned vedle Vasa muzea).
Nastrojili jsme lod. Seznamili jsme se s posadkou vedle stojici ceske lode s/y Eternity (kapitan Standa).
Dnes jsme v poledne vypluli JV smerem a po 16 milich jsme zakotvili v "Napoleonove" zatoce na ostrove Agno _pozice N59st14,22 E018st24,16'. Tretina plachty, ale foukalo jen 3Bft. Voda je bajecna, krasne koupani. Necekali jmse to. Sama prijemna prekvapeni.

Obrázek Obrázek Obrázek

Svedsko jednim slovem parada. Uz cestou jen ty nejlepsi dojmy.Cestou stale dest stridany prutrzi..proste hnus. A pred Stockholmem se vyjasnilo,teplo 25 st..Zacala dovolena.
Zitra se uvidi, v planu jse cca 27 mil.
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » pon srp 01, 2011 9:33 pm

To zní zajímavě! Zdravim libore a těším se na další zprávy!
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř srp 03, 2011 12:36 am

S pripojenim to zacina byt spatne.Vcera jeste 3G,ale dnes GPRS porad vypadava....
Vypada to na odmlku nez doplujeme na Alandy....

Dnes to byl pekny jachtec.Sice moc nefoukalo(3Bft),ale i tak jsme zcelkovych 28mil dali 21 na plachty. Byla to vsak «prace» na cca 10hodin az na ostrov Bocko.Zatoky zde nemaji jmena,jen souradnice:N59*23.6' E018*56.5'
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Navigacne je to proti HR trochu narocnejsi,chce to obrou mapu a dobre oci.....
Nebo se drzet vyznacene plavebni drahy,jak je zde zvykem. Ono je tu mnoho rizikovych mist a zdaleka ne kazdy sutr je oznacen.Dokonce jsou v mapach(i Garmin) i mista oznacena jako "nedostatecne prozkoumana oblast".

Standa dnes vice pridal na motor.Mel domluvene rande odpoledne v sousedni zatoce s jednou stikou.....
Zrovna kdyz jsme dopluli,vracela se cela posadka s/y Eternity z lovu...byl to dost dobry ulovek,odhaduji dobre 70cm. Nasledovala grilovacka na brehu hned pod celenem...skoda,ze nelze poslat foto....proste lukulske hody pro 6 lid.i
Standa je skvely pruvodce po zdejsich vodach.
pik
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 29

Příspěvekod pik » stř srp 03, 2011 10:45 am

Ahoj Libore,
zdravím do Švédska z Kábulu, kde bohužel strávím zbytek roku :( Su rád že se ti tam líbí a přeju, aby Vás stejně jako mě loni, čekala jen samá příjemná překvapení. No a příští sezónu už konečně dáš tu Korsiku, že ;)
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř srp 03, 2011 4:56 pm

to catamaran
to by mohlo vyjit ,pokud nebudeme opet nahanet trajekt,po ceste zpet.Dik za pozvani.Posli kontakt.

to pik
nevim,nevim. Svedsko zatim slavi uspech a je toho tady jeste tolik k videni...

Dnes jsme dali jen kratkou etapu cca 8mil. Zato pekne fouklo.Plavba stale 4-5 uzlu a maximum 5,7.
Skoncili jsme ve ""studene zahrade"-St.Nassa skargard.Pozice N 59st25,578' E019st11,392'

Obrázek

Kotvime kousek od ptaci rezervace.Nadherna krajina-fotky pozdeji.....Voda 21 stupnu,koupcka vyborna.
Vedle stoji Eternity a vedle ni svedska lod s ceskou posadkou. Mame pozvani na pratelskou navstevu od Pavla,ktery zde zije jiz 41 let.
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » čtv srp 04, 2011 6:38 pm

Dnes opet nadherny jachting.
Od 10 cca 3 hodiny cisty zadak cca 6m/s kurzem 010 jen na kosatku 4-5 uzlu.Ke konci jsme vytahli 1/3 hlavasky a maximum bylo 6 uzlu.Upluto 12.7 mil.
Kotvime v souostrovi Norrpada na severni strane ostrova Storskar, pozice N59st37.74' E019st16.27'.
ObrázekObrázek
Obrázek
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pát srp 05, 2011 10:46 pm

Tak jsme to dali :good:
Jsme v Mariahamnu na Alandech (čti Oland !).
Ke konci to byla "poctivá práce" u kormidla, oběma rukama.

Vypluli jsme v 9 hodin a po sedmi hodinách jsme byli tady. Celou dobu na zaďák a na motýla. Posledních 10 mil však vítr polevil a vlny byly rychlejší, ale hlavně se postupně zvětšovali na nějakých 1- 1,2m a to záď lodě hodilo vždy trochu bokem z kurzu.... :hmm:
To už byla potom docela dřina.
Z kraje od švédských břehů to byla paráda, vlny malé, vítr stabilní 4Bft. Co více si přát. Stabilní rychlost kolem 5 - 6 uzlů, s vlnou jsme se i svezli 8,2 uzlíků :D (zahlídl jsem na GPS a někde to bude uložené).

Později bylo větru více a před Alandami opět méně, za to vlny. Slovy klasika: cesta to byla delší, zato houpavější. Prvně jsme vytáhli i vesty.

Také se jednou povedla nechtěná halza, to se jeden podívá na GPSku a přijde trochu větší vlana než obvykle....

Upluto něco málo přes 36 mil za cca 7 hodin, docela pěkný průměr.

Počasí pro návrat není zrovna ideální- JZ vítr, tak se uvidí jak dlouho zde budme. Zítra nějaká obhlídka městečka a barku Pommern.

Je tady krásně teplo, slunečno (trochu se má zatáhnout...).

Zdejší stavební styl uchvátí každé fandu dřevostaveb....
Nějaké fotky se pokusím zítra postnout, dnes už je pozdě, mají tady o hodinu více proti nám.

PS: Mariny jsou tu 2 west a ost. Stojíme v té blíže k Švédsku, tj. west. Poplatek 25,-EUR loď a den. V ceně kromě vody, elektriky,WC a sprch, také sauna, WiFi a výlet parníkem do mezinár. vod (alkoholový večírek....)
Obrázek
Slíbil jsi posílat souřadnice, to bylo hledání.... :( ;) B.
Obrázek
Obrázek
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » sob srp 06, 2011 5:48 pm

Dnes "jen" postoj v marině Åss.
Dopoledne doplnění zásob a benzínu. Potom prohlídka barku Pommern.
Nějak jsem se zapomněl a z odhadovaných 3 hodin bylo 4,5.
Nádhera, u všecho je popisek v několika jazycích a vše původní + dobové fotografie a i pěkný dokumentární film doplněný vypráěním pamětků....
Byla řehole, přitom ještě docela nedávno.... více viz link od strýčka.

Malá rekapitlace nákladů, pro ty co si myslí, že je tu draho.

- cesta cca 1300km (nechť si každý dosadí svou spotřebu)
- trajekt zpáteční lístek pro auto a vlek celkem 12m - 370 EUR (při včasné rezrvaci je možné e dostat pod 300)
- slip 100 SEK
- marína Wasahamnen 250 SEK
- marína Åss (Mariehamn) 2 x 25 EUR
- 11 litrů benzínu 20 EUR (dosavadní spotřeba)
- lístek na Pommern stojí 5 EUR

Toť zatím, mimo drobného nákupu zeleniny a pečiva, vše.
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » ned srp 07, 2011 7:18 am

Jedna veselá historka z natáčení...

"Chytrý" teleon je až moc chytrý....

Dnes jsme si chtěli před delší plavbou trochu v přivstat, ca v 7 našeho času. To kdyby náhodou ranní aktualizovaná předpověď byla trochu jiná a vyplutí by bylo potřeba uspíšit. Také aby bylo více času na přípravu.

Čas během plavby plyne nějak jinak a nikdo ho moc nesleduje. Včera jsme se dohadovali kolik že je vlastně hodin a po rozdílném údaji z hodinek a mobilu jsem usoudil, že na hodinkách zůstal ještě zimní čas. Jachtařsé hodinky s barometrem používám jen na plavbě.

Ale chyba. Ty nelhali, zato mobil si nějak upravil čas bez upozornní na místní...a tak se stalo, že jsme vstali o hodinu dříve.
Chyba zjištěna až když i počítač ukazoval jinak. Nezbylo než to ověřit pomocí GPS.

No i to se stavá...příště si dám na ten zatracený mobil větší pozor... :D
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » ned srp 07, 2011 9:51 pm

Tak se podaril i "skok" zpatky.
Plavba to byla to byla delsi, zato mokrejsi. Behem plavby 2x sprchlo a pri kotveni nekdo pustil sprchu.....
Rano jsme z toho meli trochu obavy,protoze i v noci foukalo a daly se cekat vlny.
Vyslo to presne podle planu i diky dobre predpovedi pocasi. Spolehlivy web (mimo spousty dalsich a Ugribu) je yr.no
Predpoved vysla na 100%. Plan byl dopoledne doplout na motro k nejjiznejsimu ostrovu (je tam majak, kde se lze dobre schovat v pripade potreby-z Mariehamnu neni na otevrene more videt). Timto si "nastoupat" proti JZ vetru a pak to pustit na predobocni vitr kurzem cca 240. Vitr se postupne stacel na jizni, ale take sili. Od 18 uz byl hlasen dest a dalsi zesileni a otoceni na JZ az Z smer. To by uz slo spatne, to uz jsme chteli byt skryti v serach.
Vypluli jsme v 9 hodin ze sluncem zaliteho Mariehamnu, to vsak vydrzelo jen chvili.Pak se zatahlo a Slunce jsme dnesjiz nevideli.
Po cca necelych 9 hodinach "vesele" a obcas i mokre plavby jsme byli na ostrove Lido v zatoce Osterhamn.Pozice N59st46.626' E019st05.415'.
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Upluto 39 mil, z toho 29 na plachty.

Muze se zda ze to neni mnoho,ale nikdyjsem se tak netesil na posledni mili. Za krekm moko...holky vyvazovali na bortu jak pri okruhovem jachting a ja "pumpoval" u kormidla jako nejaky veslar. Bylo nutne srovnat nejen vyostreni lode v poryvech vetru, ale zejmena hlidat kazdou vetsi vlnu. Pri pohledu dozadu jsem obcas sedel na "rozhledne a obcas jako ve vane plne vody....Docela akcni...Bohuzel v te chvili nebyly volne ruce pro nejakou dokumentaci...
Ted uz zbyva "jen" lehce pomalu v serach plout az do Stockholmu.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 112

Příspěvekod Denis » pon srp 08, 2011 12:09 pm

Libore, tvoje správy mi drásajú srdce a keď som tu sám pri počítačí, tak aj zavíjam. Ale teším sa s tebou. Vidím že posádka je statočná a kapitán si získal všeobecnú dôveru mužstva /ženstva/. Predpokladám, že si teraz po prvý krát lutoval že nemáš pevný kýl.
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pon srp 08, 2011 9:37 pm

Veris Deni ze ani ne.Vubec jsem si nevzopmnel. Mel jsem zpoloviny Pampers pocit, bezpeci ano sucha uz ne... :-) Nebylo to zdaleka ani tak jako onehda na Harte, kdyz jsme si spolu vypluli...

Dnes jsme zustali v zatoce na Lido, protoze je to tu moc pekne.Cast ostrova je nejaka rezervace, ziji tu dva druhy nejakych ptaku + nejake byliny. A les uplny Boubisky prales.
Jinak me fascinuje zdejsi dokonlost, vyznacene taboriste ma ohniste, vedle kbelik s vodou, ve spalku zatate dve sekery, jednoduchy gril nadoby na trideny odpad, zachodky. Vse zdarma.Dnes priplula lod s uklidovou cetou, odpadky odvezli, doplnili toaletak.

Proste Svedsko v lete nema chybu. Vetru kolik kdo chce,staci si pockat. Otevrene more i kryte vody. Neskutecne mnozstvi ostruvku a stejne tak zatok vhodnych ke kotveni.
Pocasi prijeme. Za mne moc dobry.
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » úte srp 09, 2011 5:50 pm

Dnes rano jsme vypluli az skoro pred polednem...
Musel jsem vyresit par technickych problemu. Nefugovalo napajeni , 1zasuvka 12V ze dvou. A chvili trvalo nez jsem objevil a odstranil pricinu.
Dalsi problem byl s GPS. Po zapnuti jsem zjistil, ze se nejakym zahadnym zpusobem totalne resetovala do tovarniho nastaveni a vse je pryc. Nastesti jsem proziirave mapy pred cestou nahral na kartu. Takze obnova do plavby schopneho stavu nebyla tak narocna.
Porad plati zalohovat, zalohovat.......a co se muze pokazit to se taky pokazi :-(

Dnes jsme se posunuli trochu na jih, 12 mil plavby (2/3 na plachty), na ostruvek Stor-Asken do zatoky Askfladen.Pozice N59st38,3 E018st50,4. Doposud upluto 159 mil.
Obrázek
Obrázek

Ostruvek je moc pekny a neobydleny, v lese plno boruvek. Ale ma to hacek, do lesa se nehodi jit. Mraky klistat a komaru taky dost. Boruvky bude muset dcera ozelet...

Zpět na