Mazury 2016

Jachting u našich severních sousedů.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

jiskrabk
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 9

Re: Mazury 2016

Příspěvekod jiskrabk » ned kvě 08, 2016 9:44 am

Ahoj,

tak co jsou už nějaké první "vlaštovky" zpátky? Mám to za měsíc a nemůžu se dočkat :).
Už mi přišla i smlouva, tak to musím poslat zpátky...

Mimochodem, dotaz na někoho kdo si půjčuje od Darka... víte jak tom s vestama pro děti? Psal mi, že má, ale nevím jaké? POtřebuju na 2-letýho kluka, tak jestli si mám někde shánět nebo půjčovat, nebo má njaké rozumné?

Díky,
J.
cmd
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Příspěvekod cmd » pon kvě 23, 2016 8:55 am

Ahoj, sice sem nepatřím, jelikož jsem suchozemská krysa (VMP nemám :( ), ale snad mě nevyženete. Před pár lety jsme strávili pár dnů s opravdovým kapitánem na Mazurech, pár příspěvků dozadu se někdo ptal na sklápění stěžně, jenom drobná poznámka, pokud je na lodi sklápění na motorový naviják, pozor na takeláž a vše ostatní. Při ručním se pozná, že se to někde šprajclo, ale motor jede hlava nehlava a stěžně potom praskají, zejména pokud je na lodi jeden kapitán a zbytek amatéři. Při sklápění a vztyčování radši všichni zbyteční do podpalubí, on takový skládající se letící stěžeň má docela páru, nás to naštěstí o pár centimetrů vedle hlavy minulo. Osobní zkušenost, a zdaleka jsme nebyli sami.

A teď dotazy, na konci června se chystáme na Mazury (asi Jezioro Plaskie a Jeziorak) s 11 letým synem - chce si "zakormidlovat" , jsou ve hře dvě varianty, buď masňácká turistická pújčovna, nebo tentokrát jenom na maličkém gumáku (nafukovací něco jako SeahawkIII, vlastně to ani není pořádná loď, člun je asi 3,1 m a motor má 2,5 koně (1,8 kW).). Z vlastní zkušenosti vím, že na Mazurách dokážou být slušné bouřky, který hodně rychle nastupují, takže jenom na dohled od břehu a při první známce rychle na břeh .

Platí pořád informace ze staršího vlákna tady viewtopic.php?f=74&t=8205

bez papíru: - Plachetnice do délky 7,5 metrů , - Motorák do 10 kW (nebo z omezovačem na 15km/h do 75 kW, max. 13 metrů délky) ?

Uvažujeme o Jezioro Plaskie a Jeziorak, prosím, máte nějaké typy, kde tam případně půjčují turistům na vyjížďku čluny, a kde tam přenocovat s obytným autem a možností spuštění gumového mini člunu (no, tenhle se asi dá kdekoliv :) ), tuším, že na Mazurech je někde přírodní rezervace a tam se mimo kempy a maríny nesmí, případně uvítám i tipy na kemp nebo marinu a kam se podívat (vlčí doupě známe, ale jak jsme psal, tentokrát uvažujeme víc na jih).

Díky všem.
Omen
vytrvalý návštěvník
Reputace: 132

Příspěvekod Omen » pon kvě 23, 2016 9:30 am

Nevím přesně co všechno patří pod pojem Mazury, ale podle mého vnímání Jeziorak a j. Slaskie do Mazur nepatří.
Je to výzarně západněji a patří to do Ostrodsko-Ilawského soujezeří.

Část informací najdeš tady:
viewtopic.php?f=85&t=9524
cmd
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod cmd » pon kvě 23, 2016 10:10 am

Děkuji za odkaz i usměrnění, asi to opravdu do Mazur nepatří, moc jsem se fixoval na naší historickou zkušenost z první návštěvy a to, že původně jsme chtěli i letos dojet až na Mazury :hmm: . Proto jsem i do hledání na fóru dával "Mazury", vidím, že na "Jeziorak" tady pár vláken je. Pokud je tady jiné relevantní téma, prosím admina o přesun. Každopádně děkuji za odkaz, vidím, že jste to projeli až k Baltu, na to se rozhodně s naší pidi loďkou letos nechystáme, ale informace určitě pročtu.
Prosím, platí pořád ta klasifikace bez VMP do 10kW a 13 metrů?
Jirka_TEC_Tce
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 14
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » pon kvě 23, 2016 12:08 pm

Uprawnienia do prowadzenia jachtów żaglowych i motorowych.

Osoby nie posiadające uprawnień żeglarskich mogą prowadzić samodzielnie jachty żaglowe o długości całkowitej nie przekraczającej 7,5 metrów oraz łodzie motorowe o mocy silnika nie przekraczającej 10 kW (około 13 KM) (podstawa prawna: Dz.U. z 2007r. nr 171 poz 1208)

Tady jsem zkopíroval z Darkovo stránek citaci vyhlášky. Ta třináctka v závorce je přibližný počet koní, odpovídající 10kW. (1,36)
cmd
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod cmd » pon kvě 23, 2016 12:21 pm

Díky, takže bychom měli být v pohodě. Jdu shánět mapy :)
jiskrabk
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod jiskrabk » úte kvě 24, 2016 10:32 pm

Ahoj,

už jste se někdo vrátili? Jak to vypadá s cestou přes Ostravu? případné problémy, poplatky...?

A ještě mě napadá, že tam přijedu v neděli... dá se tam v neděli koupit plavební mapa? (případně nějaká doporučení - loď v Ruciane-Nida?

Díky,
J.
Jirka_TEC_Tce
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » stř kvě 25, 2016 6:59 am

Ahoj, zatím jsem se nevrátil, spíš se nemohu dočkat odjezdu. :-) V Ruciane jsou dva jachtařský obchody vedle sebe. Jeden otvíral až později v sezoně, druhý měl vždy již otevřeno, jen nevím, zda i v neděli. Naproti je obchod, kde mají rybářské potřeby, myslím, že i prodávají povolenky, tak tam by tu mapu mohli mít.
Určitě stačí, když si stáhneš tady z JI naskenovanou mapu a žeglárskou koupíš pak v Mikolajkách, kde asi budeš mít první zastávku. Doporučiji Ti navštívit sklep žeglársky vlevo za mostem. Je mimo hlavní dění, ale je slušně zásoben jachtařským sortimentem. :-)
Jinak taky netrpělivě čekám první letošní odezvy navrátivších se.
Zdravím, Jirka
Danar
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Danar » stř kvě 25, 2016 11:08 am

My kupovali mapy v Rucianě v nějakém krámku u hlavní cesty(?), kde prodávali i nějaké pohledy a asi suvenýry. Taková bouda s pultem, jestli se dobře pamatuju :). Tam by mohlo být otevřeno i v neděli.
Darqs
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 3
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Darqs » úte kvě 31, 2016 10:33 pm

Ahoj.

W Rucianym obhody są otwarte i w niedzielę.
Można kupić mapy, pozwolenia dla wędkarzy i vśehno inne, nawet .... PIVO :)!!

Pozdrawiam.
jiskrabk
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod jiskrabk » stř čer 01, 2016 8:27 am

Díky, už se moc těším.
i když nakonec to bude jen menší rodinná akce (2+1), poté co nám zbytek posádky ze zdravotních důvodů odpoadl.

... a nic ve zlém, ale pivo si raději dovezu od nás :)
Veca
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Veca » čtv čer 02, 2016 9:12 am

Ahoj.

Je to můj první příspěvek na fóru, tak dovolte abych se napřed přestavil. Přestože na JI brouzdám několik let, nemaje lodě ani mnoha zkušeností, neměl jsem ještě co relevantního říci. JI je pro mě nekonečnou studnicí informací, i když někdy trochu zakalenou. Letos jsem se asi po 12 letech konečně rozhoupal a vyrážím na Mazury. Zkušeností je pomálu (Lipno - plachty (3 dny), Vltava - motor, a někde hodně hodně dávno dětský pokus o vladnutí Opťáku, předloni VMP, loni MDČR-C, jednodeňka s motorákem HR).

Loď beru od Darka 18.-25.6. A stím souvisí můj první dotaz. Kauci u Darka lze složit pouze PLK?
Je to zatím asi vše, protože snad téměř vše po čem jsem se o Mazurách pídil jsem našel.

Díky
Veca
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Veca » čtv čer 02, 2016 11:58 am

Veca píše:... A stím souvisí můj první dotaz. Kauci u Darka lze složit pouze PLK? ...

PLK jsem samozřejmě myslel zloté. (nepatřím mezi super psavce)
Danar
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Danar » čtv čer 02, 2016 12:12 pm

Lze se s ním domluvit na složení kauce v CZK. Napiš mu to na mail, nám vyhověl.
Veca
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Veca » čtv čer 02, 2016 12:46 pm

Díky moc.
Email jsem poslal a Darek bleskurychle kladně odpověděl.
jiskrabk
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod jiskrabk » sob čer 04, 2016 5:01 pm

Tak je čas vyrazit. Pokud se zadaří a seženu nějak rozumně datovou kartu, tak můžu napsat report přímo z místa. Jinak napíšu info jak se vrátíme.

J.
Jirka_TEC_Tce
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » stř čer 08, 2016 8:19 am

Ahoj, tak marně čekám nějaké zprávy z Mazur a nic. Sleduji počasí a noční teploty jsou docela nízký, kolem 5 st. Nám už se to blíží. :)
Jirka
michalmi1
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 2

Příspěvekod michalmi1 » stř čer 08, 2016 1:33 pm

Blíží... :-)
A snad i to počasí se obrací k lepšímu.
http://www.yr.no/place/Poland/Warmia-Ma ... /long.html

Přijedeme už v pátek, ale spát budeme v Ruciane - Wodnik má plno.

Michal
jiskrabk
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod jiskrabk » sob čer 11, 2016 1:30 pm

Ahoj,

tak jsme se dnes v noci právě vrátili.

Sice neproběhlo vše podle ideálních představ, ale s odstupem času to snad bude dobrý. Zážitky jsou intenzivní (ne vždy pozitivní :)), byla to spousta zkušeností a určitě se tam chci vrátit a užít si to více.

Počasí vyšlo skvěle... v pondělí trochu chladněji, jinak sluníčko, večer to bylo na dlouhé kalhoty a mikinu, ale nic strašného. Ve středu večer jsme u mola v Mikołajkách měli bouřku a pak nádhernou duhu. V pátek už v Ruciane při balení lodě další velká průtrž (od rána velká tmavá oblačnost a po poledni to spadlo) a pak na odjezd odpoledne a večer vymeteno a krásně sluníčko.

k průběhu...
Byli jsme domluveni, že přijedeme v neděli ráno, budeme odjíždět v pátek odpoledne/večer (aby nám dítě cestu pokud možno prospalo). Loď Krol Maciuś I (Tango 780 sport) - její nevýhody bych pro nás viděl v tom, že má nízkou kajutu a bez oken, ale na druhou stranu je z ní zezadu od motoru asi trochu lépe vidět než u vyšších a přišlo mi, že docela dobře pluje i stoupá (v době objednávání už moc na výběr nebylo a tak jsme vzali tuto je to první loď kterou jsem tam bral, tak jsem neměl zkušenost s tím co ano a co ne).
V neděli jsme převzali loď, nabali a vyrazili - nakonec jsme s ženou a naším 2-letým jeli sami (původně měly být ještě další 1-2, ale ze zdravotních důvodů to padlo). Šlo to taky (hlavně mladej byl úplně super a když bylo potřeba tak seděl a koukal, ale pro případ potřeby měl uvnitř upevněnou auto sedačku). Jak se ale ukázalo přece jen by se nám alespoň jeden ještě hodil.
Vyrazili jsme na sever, takže plachta a stěžeň dolů (sklápění a stavění jsem dělal sám - buď na kotvě, nebo když to šlo tak žena podržela kormidlo na motor). A tady začali "intenzivní zážitky" -samotné první složení stěžně asi nedělá nikdo s velkou jistotou a bravurou, tak už z toho byl člověk nervózní, ale proběhlo úspěšně... za mosty v Ruciane nás dojela policie se zapnutými majáčky - začal se děsit co jsem proboha kde provedl??? - tak jsem ubral motoru a čekal na přiražení a přemýšlel o tom jak se s nimi proboha budu domlouvat... přijižděli, nakonec pomalu projeli okolo nás, koukali po nás a nakonec přidali a jeli dál... no ulevilo se mi, ale klidu to nepřidalo. Dojeli jsme na zdymadlo Guzianka - další premiéra a nervozita, o to více, že tam postávala i ta policie :). Chtěl jsem si v klidu zastavit a počkat si na další proplutí ať se na něj nachystáme, ale obsluha nám znovu otevřela vrata aby jsme proluli rovnou... no tak jsem do toho museli jít - a podařilo se. Za zdymadlem jsme zajeli stranou a zakotvili, uvázal jsem vlajky, postavili stežeň (důsledně jsem si hlídal abych někde něco nezahákl a neutrhl), udělali oběd, odpočali, dítě šlo spát a později odpoledne jsme vyrazili proti větru na sever, nejprve na motor, pak i na plachty.
Dopluli jsme ale jen za Wygryny kde jsem uviděl, že máme u stěžně ulomený levý saling... je mi jasné, že sám se asi nezlomí, ale doteď nevím kde byla chyba po postavení stežně to bylo OK... takže plachta dolů, byl už večer, zážitků a problémů na jeden den až až, tak jsme u Wygryny zůstali přes noc. Ráno stěžeň dolů, na motor zpátky. Daleko jsme ale nedojeli, protože nám došel benzín (asi jsem neodhadl spotřebu při plavbě proti větru...), takže pádla a snažit se dopádlovat na nějaké rozmné místo u břehu dřív než nás to sfoukne do hustého rákosí. To se naštěstí podařilo. Našli jsme jednoho přeochotného místního děda, který nám chtěl pomoci a zorganizoval dovoz benzínu z Ruciane... bohužel s ním byla těžká domluva (moc nerozuměl a ve srovnání s jinými poláky ani jemu nebylo moc rozumět - a měl také něco vypito) a dovezli míchaný a já potřeboval čistý, takže jsme se nakonec raději prošli asi 5km i s dítětem do Ruciane a zajistili si pohon sami - poučení zavčas koupit rezervu :) - pak už jen zase Guzianka a do přístavu. Oprava salingu se protáhla do rána (Darek už měl popito a nechtěl to seřizovat večer, tak jsme zašli na večeři do Ruciane a druhý den před polednem zase vyrazili.
Guzianka, stežeň nahoru a nastoupačku na sever. Zastávka na svačinu u jednoho z kempů kousek před Kamien, a nakonec jsme se rozhodli na noc zajet do mariny v Kamien ať si dáme večeři a kotvíme v klidu. Bohužel jsem zde našel na boku lodi šrám, který jsem nevěděl zda tam byl nebo ne (jak se ukázalo při vrácení lodi, tak nebyl a zřejmě se nám povedl v Guziance, kde jsme trochu zazmatkovali). Jinak EKOMARINA kamien je poměrně nová, postavená z EU dotací, cena je 10Zl za osobu (min 40 za loď) v ceně je voda, záchody, elektrika. Sprcha na žeton za 10Zl/5min. Nabyli jsme tedy baterky, nabrali vodu, ráno dali sprchu. Pak Galindia (u mola jsme byli sami, jeden motorák zrovna odjížděl), podívali se, dali oběd, a pokračovali na zadní vítr do Mikołajek. Chystali jsme se na přistání, když nám zase chcípl motor - tentokrát, to byla moje hloupost a neotevřel jsem si kohoutek, tak na duhý pokus jsme přistáli. Za 14 Zl zůstali do rána, šli do cukrárny, koupili uzeného úhoře (chtěl jsem na Guziance, ale tam zatím nebyli v provozu, asi ještě nemají sezónu). Večer přišla bouřka a pak se udělala pěkná duha (zkusím sem přidat foto). Ráno jsem zašli do obchodu, do cukrárny na snídani a jelikož už byl čtvrtek tak se nám nechtělo už znovu sundávat stěžeň pod most a tak jsme vyrazili na zaďák zpět. Večer jsme zakotvili před Guziankou v místě v rákosí a prošli se do Ruciane na večeři (kterou nám bohužel zmatená obsluha donesla jen z půlky - na dotaz co bude s těma pirožkama nám donesli účet :(... znovu se nám ale vzhledem k času čekat nechtělo a tak jsme zaplatili šli na loď).
Ráno jsem s kartáčem obešel palubu, sundali jsme stěžeň, vyrazili na zdymadlo... tentokrát jsme tu úplně sami, tak si říkám, že to bude v klidu... no nebylo... tentokrát jsem nestihl chytit lano já a stáčelo nás to napříč... no další zkušenost. Jinak Guzinka stojí od 7 do 16h 7,24 Zl poté dvojnásob, tedy 14,48 Zl ( v 16:05 jsme ale platili ještě stále 7,24 :) ).
V Rucianě dost foukalo směrem ke břehu a tak jsem zakotvil na místě kde to bylo trochu méně na větru než odkud jsme vyplouvali (říkali nám původně, že je jedno kam pak zakotvíme). Bylo potřeba ale překotvit a tak když zdál klidnější vítr jsem chtěl přejet... (žena už si v předchozích dnech nějak pochroumala koleno při seskakování na molo a chytání lodě a tak už jsem jel sám a ona mě chytala na mole). Co čert nechtěl, vycouval jsem z místa, otočil loď, zařadil dopředu, přidal a chcípl motor a nešel nastartovat (už poučen jsem tentokrát měl plnou nádrž, otevřené palivo, zasunutou pojistku...). Vítr opět zesílil sfoukl mě na dřevěný domek s terasou... tam se mi podařilo loď nějak chytit a pak už mi místní pomohli s lanama ji přetáhnout k vedlejšímu molu, kde se "bosman" podíval na motor... zkontrolovat, že je vše zapnuté, zkoušel startovat a nedařilo se. Po chvíli si přeci jen dal říct a chytl... říkal že se zřejmě dostal ve zčeřené vodě nějaký bordel do sání. Dál už motor jel v pohodě, tak jsme překotvili a vybalili loď - bohužel při tom loď schytala další šrámy. Loď nám předávala a i přebírala Darkova žena nebo přítelkyně (nevím a neptal jsem se) Kamila. Vypadala, že je z toho sama nervózní (při předání tam Darek byl ale v pátek už ne). Šrámy na lodi s ním řešila po telefonu, nakonec by nás to i se salingem stálo 100 Zl (což jsem čekal více). Nakonec ale řekli, že pokud přijedem za rok znovu, tak to necháme být - což na závěr potěšilo. Nicméně i tak jsem říkal, že pokud by byl nějaký problém až na to Darek podívá, ať napíší a dořešíme to - nerad bych zůstal něco dlužen, když se tam chci vrátit.

Ještě jsme platili parkování dole u vody (8Zl/den). (dozvděli jsme se to ale až v pondělí při neplánovaném návratu kvůli salingu i s tím že stojím blbě a auto jim zavazí, tak aspoň přerkoval na jiné místo - jiné parkování se nám ale nechtělo zrovna řešit).

Na rukách mám několik krvavých šrámů i já, sem tam člověk potká nějaký šroub, šekl apod... a taky tahání lana ploutve (šlo z tuha) a záseky otěží, které moc nedželi a při trochu větším větru nebo poryvu povolovali nebo vyskakovali (s ohledem na bezpečnost, jak mi to zdůvodnil Darek :), to možná může být užitečné, ale na můj vkus to bylo moc... jsem prostě zvyklej, že zásek má v tahu držet a když chci tak si ho vyseknu a povolím), mě stálo pár stržených půchýřů (hned první den, takže jsem s tím musel fungovat zbytek týdne :))

Zatím z toho jsou stále smšené pocity a mám špatné pocity z toho, že jsem místo klidné dovolené poškodil loď.

Zajímavé ještě bylo po týdnu soudnout zpátky do auta a v přehodit si v hlavě posloupnosti činností... prvně brza a pak startovat a ne startovat a velet odvázat či vytáhnout kotvu :).

J.

PS: přeji všem klidnou plavbu a přívětivé počasí :)
IMG_0334.JPG

edit: doplněn PS s obrázkem
Naposledy upravil(a) jiskrabk dne sob čer 11, 2016 2:17 pm, celkem upraveno 2 x.
jiskrabk
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod jiskrabk » sob čer 11, 2016 1:34 pm

Jinak cesta byla přes Ostravu, na Warszawu, Ostrołęka, Ruciane.
Silnice v pohodě, žádné omezení ani objíždky, vzhledem k cestě v noci nebyl provoz (cestou tam jsme Warszawu projeli někdy po půlnoci nebo v jednu a zpátky mezi 21-22h).
jiskrabk
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod jiskrabk » sob čer 11, 2016 1:38 pm

Jo a ještě jedna věc... koupil jsem si na benzince kartu na data (9Zl/3GB), operátor Plus (v Ruciane jsem pak viděl i levnější 5Zl/1GB). Bohužel jsem ji nedokázal rozchodit... ani v USB modemu od O2 (s tím jsem trochu počítal, že se nemusí podařit), ale ani když jsem ji pak dal do normálního telefonu (Nokia 520), tak se nedokázal připojit.

Asi to bude mojí neznalostí co s tím... tak bych asi doporučil před odjezdem zjistat na webu jak to aktivovat nebo co jak nastavit.
jiskrabk
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod jiskrabk » sob čer 11, 2016 7:13 pm

Jen pro úplnost bych to uzavřel... Mazury jako region mně rozhodně nadchly, mají co nabídnout a je tam krásně.
Přišlo mi, že nás tam i jako cizince rádi vidí a vypadají potěšeně, že jsme k nim na mazury zavítaly. Naopak se i ptali co nás k tomu vede apod.
Jirka_TEC_Tce
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jirka_TEC_Tce » sob čer 11, 2016 11:38 pm

Ahoj, přečetl jsem si Tvůj report a moc mě mrzí, že Tvé první seznámení s Mazury mělo takový průběh. Asi nebylo nejlepším rozhodnutím, že si vyrazil pouze s ženou. My jezdíme minimálně ve čtyřech a to je potom jiná. Doufám, že na Mazury nezanevřeš a na příští rok vyrazíš ve větším obsazení. Mě při první expedici taky vypadla posádka, už jsem to chtěl vzdát, ale nakonec jsme jeli ve dvou a moc se nám to líbilo. Letos jedem po páté.
Jirka
jiskrabk
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod jiskrabk » ned čer 12, 2016 9:48 am

Mrzet tě to nemusí... určitě nezanevřu. I přes všechno co se přihodilo, tak to bylo super a hlavně na přístě už budeme po vlastní zkušenosti trochu více vědět o tom jaké parametry by měla mít loď, co si sebou vzít (měli jsme zbytečně moc krámů :)), na co se připravit apod.
Kdyby posádka nevypadla, tak by to asi bylo víc v klidu, ale některéým věcem by to asi nepomohlo... své vlastní chyby (jako že mi dojde benzín :) ) si prostě člověk musí zažít a příště si na to dá pozor :).
Ještě jsem si říkal, že by bylo fajn si zajet na Mazury i s někým kdo tam zná a ví kde se třeba dobře vaří (2 ze 3 restaurací v Ruciane nás zklamaly, rozhodně si ale přístě zase zajdeme do Szaszłyk baru vedle přístavu u Faryja - dali jsme si gruziňské pirožky za 15Zl a velkou jehlu masa (Szaszłyk) za 12Zl - jídlo výborné, obsluha vstřícná usměvavá, dokonce mladej dostal od cesty krabičku džusu a pirátskou vlajku...), kde jsou zajímavá místa apod...
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 90
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » ned čer 12, 2016 9:56 am

Něco málo o Mazurských restauracích se můžeš dočíst zde....
je to ale ze severu Mazur.

Zpět na