Sháním rady ohledně pronajímání kajutovky

Vše co souvisí s předpisy kolem plavby a technickou dokumentací lodí, včetně jejich regisdtrace. Přepravy lodí. Technickými prostředky pro dopravu lodí. Dále pojištění lodí, přívěsů, osob atd.

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

Uživatelský avatar
liederhaus
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 12
Registrován: ned pro 30, 2012 1:00 am
Reputace: 0

Sháním rady ohledně pronajímání kajutovky

Příspěvekod liederhaus » pon úno 11, 2013 10:30 pm

Zdravím všechny.
Loni jsem pořídil a dal do kupy motorovou kajutovku ,původem z Holanska,(9,50m délka a 2,80šířka). Mým úmyslem bylo přebývání v Praze na jaře a na podzim a přes sezónu ji pronajímat na českých vodách, aby si na sebe vydělala, ideálně i na další... Ale protože jsem loď nikdy nepronajímal, tak přesně nevím, co, kde a jak nejlépe na to. Bez VMP se mi to úplně pronajímat nechce(jen co jsem v přístavu při opravách lodě viděl ty co to měli půjčenou loď ,,bez řidičáku". Moc se s tím n***li, přímo proti molu a tak...). Ale zase si žíkám, jestli si to lidi s VMP budou půjčovat.
Neví třeba někdo o nějakém portálu, kam je možné se s lodí zaregistrovat a pronajímat jí tam, nebo někde jinde?
Díky za jakoukoliv radu, Štěpán.
Obrázek to je ona.
Uživatelský avatar
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1805
Registrován: čtv zář 27, 2007 2:00 am
Reputace: 152
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » úte úno 12, 2013 12:09 am

"Bez řidičáku" ji ani pronajímat nemůžeš, to bys musel být "půjčovna lodí" a loď mít schválenou pro provoz v půjčovně.
Uživatelský avatar
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1983
Registrován: stř pro 23, 2009 1:00 am
Reputace: 41
Bydliště: pri Malom Dunaji

Příspěvekod Ozzie » úte úno 12, 2013 7:04 am

Najpr si musíš ohlásiť živnosť a potom najlepšie spraviť si webovú stránku, ktorú musíš niekde riadne zviditeľniť. Sú nato reklamné firmy, ktoré na určitých plochách ( seznam, facebook atď.) umiestnia bannery, či ako sa im hovorí. Ináč aby som si tu nepokazil svoju pesimistickú povesť, ja by som našincovi nepožičal ani kanoe. O dôvodoch by sa dalo diskutovať celú sezónu. Ale nepočúvaj ma!
Uživatelský avatar
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1983
Registrován: stř pro 23, 2009 1:00 am
Reputace: 41
Bydliště: pri Malom Dunaji

Příspěvekod Ozzie » úte úno 12, 2013 7:08 am

OOPS! zabudol som, že požičovňu lodí musí schváliť ŠPS. Na ich stránkách nájdeš podmienky.
Uživatelský avatar
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1810
Registrován: pon čer 18, 2007 2:00 am
Reputace: 18
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » úte úno 12, 2013 8:32 am

Nedá se legálně loď půjčovat za úplatu bez živnosti? Podobně jako se třeba pronajímá byt, atd. Půjčovat jednu loď na živnost se moc nevyplatí.
Uživatelský avatar
packa
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1362
Registrován: úte črc 06, 2010 2:00 am
Reputace: 12
Bydliště: Velký Osek

Příspěvekod packa » úte úno 12, 2013 8:49 am

jde vsechno-znamej takhle pujcuje karavan-bohuzel tady v cechach je jen otazka casu kdy te nekdo praskne a zacne se po tobe vozit financak
prusvih by asi byl v pripade nejakeho maleru-ale proc bych nemohl pucit kamaradovi na tyden lod?
akorat doklady nejak osefovat-
Uživatelský avatar
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1805
Registrován: čtv zář 27, 2007 2:00 am
Reputace: 152
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » úte úno 12, 2013 9:11 am

Charlie píše:Nedá se legálně loď půjčovat za úplatu bez živnosti?


Samozřejmě dá, jedním ze základních znaků živnostenského podnikání je soustavnost, ergo co není provozováno soustavně, nenaplňuje znaky živnosti (zák. 455/1991, § 2).
Uživatelský avatar
brin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 234
Registrován: čtv bře 15, 2012 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod brin » úte úno 12, 2013 9:23 am

Jde, to, nicméně stále je nutné platit z takového příjmu daň, popřípadě sociální a zdravotní, pokud příjem přesáhne mám dojem cca 60000 Kč ročně. Do nějakého limitu to není problém.
Uživatelský avatar
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1655
Registrován: stř led 09, 2013 1:00 am
Reputace: 73
Bydliště: Lysá nad Labem

Příspěvekod Zdenda12345 » úte úno 12, 2013 12:58 pm

Felixi, rád bych viděl, jak někomu z úřadů vysvětlíš, že to, že pronajímání lodě jen v zimě, není podnikání. :-D Sorry. To opravdu ne.
Podnikání je výdělečná činnost. Podmínky získání povolení k provozování výdělečné činnosti ti rádi sdělí na živnostenském úřadu. Nebo si to najdi v nějaké vyhlášce (sorry, neznám její číslo). Apropo.... to pronajímání bytů je právě v tý vyhlášce uvedeno jako výjimka (nepotřebuješ ŽL). To ovšem neznamená, že se z toho neplatí daně. :-(

Nechci tu moralizovat. Rozhodně ne já!! Taky se snažím hledat nejlepší cesty naší zkur... legislativou.
Představ si ale, co bude, až se stane nějakej průšvih. To si každej bude hlídat vlastní zadek. Ten co si od tebe loď půjčil už najednou nebude kamarád, ale hodí to na tebe. Budeš muset přesně doložit jak jsi ho proškolil, pojistky atd. Jo a pojišťovna..... budeš platit pojistku jako blbej a hned jak se ukáže, že jsi loď komerčně půjčil, tak ti pojistný neuhradí. Nedodržení pojistných podmínek. Pro půjčovny jsou jiný pojistky.

Moje rada zní.... vyser se na partyzánštinu a udělej si regulérní půjčovnu. Budeš klidně spát. Chce to živnostenské oprávnění, přeregistraci lodě a novou technickou. Pak budeš moct za jistých podmínek půjčovat i lidem bez VMP.

Jestli je ale ta loď tvoje srdeční záležitost, tak jí nikomu nepůjčuj. Počítej s tím, že ti jí lidi zlikvidujou.

Sorry za vulgarismy. Jak se dostane na zákony, tak vidím rudě. Někoho z parlamentu bych pověsil za kou.... do průvanu. Prej svobodná a demokratická země.
Uživatelský avatar
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1721
Registrován: pon lis 26, 2012 1:00 am
Reputace: 102
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Jarda885 » úte úno 12, 2013 1:38 pm

Felix píše:
Charlie píše:Nedá se legálně loď půjčovat za úplatu bez živnosti?


Samozřejmě dá, jedním ze základních znaků živnostenského podnikání je soustavnost, ergo co není provozováno soustavně, nenaplňuje znaky živnosti (zák. 455/1991, § 2).


Výklad slova "soustavně" podle finančních úředníků:
Alespoň dvakrát za rok po dobu aspoň dvou let.
Jak Tě najdou, neutečeš.

Pokud Tě nikdo nepráskne, nenajdou Tě. Úředník je z principu líný a nerad si přidělává práci.

Velké riziko já vidím v "odpovědnosti za škody třetím osobám".
Česky to znamená, že někdo Tvou lodí někomu způsobí škodu. Nevím co se dá lodí poškodit v oblasti, kde bys půjčoval.
Uživatelský avatar
brin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 234
Registrován: čtv bře 15, 2012 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod brin » úte úno 12, 2013 1:42 pm

Doporučuji jednoduché řešení. Nech si založit společnost v daňovém ráji (co nejlevnějším způsobem, anonymně, dá se cca i za 10000 Kč). Následně převeď loď do majetku této společnosti a pojisti ji a půjčuj. Ty jsi z obliga, provoz lodi se platí přes společnost ze zahraničí a na daně se vybodni.
Uživatelský avatar
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1655
Registrován: stř led 09, 2013 1:00 am
Reputace: 73
Bydliště: Lysá nad Labem

Příspěvekod Zdenda12345 » úte úno 12, 2013 2:39 pm

Jak vtipný brin. :lol: :lol: :lol:

Kolik takových offshore společností už vlastníš? Máš povědomí o nákladech na provoz takový společnosti? Fakt vtipný. Nebudu tu zasekávat vlákno informacema o daňových rájích.
Předpokládám ale, že mego ročně v obratu neudělá, aby se mu to vyplatilo.

Nešpekuluj nad tim. Až se ti nějakej ožrala na lodi utopí, tak budeš rád, že máš všechno legální. Takový ty výklady zákona na hranici fantazie jsou pak na nic. Uvědom si, že v teplákách seš jedna dvě.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » úte úno 12, 2013 4:43 pm

Nič proti gustu, ale toto sa mi už zdá hodne nechutné. Ludia si kupujú-stavajú, loď preto, aby sa z nej tešili, užívali si života na vode. Ale kúpiť si loď a potom rozmýšlať ako z nej vytĺcť nejaké prachy, to je dosť blbé. Najlepšie by bolo, ak by si tu loď predal. Ak požičiavajú majitelia loď v ďalekej cudzine, to ešte viem pochopiť, náklady na prevádzku sú obrovské a čas kedy ju majitel využíva je vcelku minimálny. Ale doma? Tak načo si tu loď kupoval, lebo je to móda?
Uživatelský avatar
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1721
Registrován: pon lis 26, 2012 1:00 am
Reputace: 102
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Jarda885 » úte úno 12, 2013 4:47 pm

Denisi,
proč takové silné slovo?
Přece nám to může, nebo lépe má, být jedno proč.
Liderhaus se ptá jak....
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » úte úno 12, 2013 5:37 pm

Neviem či je to silné slovo a ako moc silné, žial, také to vo mne vyvoláva pocity. Najprv som myslel že to odignorujem, ale potom som si povedal, že možno je dobré napísať svoj názor. Teda zopakujem, je to len môj názor a možno pre Liederhausa aj najlepšia rada akú môže dostať.
Naposledy upravil(a) Denis dne úte úno 12, 2013 7:57 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Pefry2012
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 204
Registrován: ned črc 22, 2012 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod Pefry2012 » úte úno 12, 2013 6:43 pm

2 Denis: Ahoj, prece neni nic spatneho, kdyz nekdo koupi lod a zajima se i o to, aby mu i neco vydelala, kdyz to pujde. Delaji to i Holandane a dalsi..vetsinou majitele k tomu nuti ekonomicka stranka veci. A pokud si ji nekdo pronajme, tak je to znameni, ze tuto sluzbu nekdo oceni = vznikl uzitek, ktery by asi nevznikl, kdyby dotycny klient nemel moznost si tu lod pujcit = na svete by bylo mene stastnych :D

kdyz to nekdo dela poctive, tak mu prejme stesti ne?
petr
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Příspěvekod david » úte úno 12, 2013 7:46 pm

jo, ještě by k lodi mohl půjčovat fajfku a starou :hmm:
Uživatelský avatar
orko
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 135
Registrován: čtv bře 29, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod orko » úte úno 12, 2013 8:01 pm

Já Denisovi rozumím, svou lod bych nikdy nepůjčil ale pokud bych se rozhodl přivést nebo koupit lod na půjčovnu už to nikdy nebude ten osobní přístup ale jen podnikání.Já jsi loni půjčil lod na Lipně a majitel vlastnil tří lodě, které provozoval jako charter. Co se informaní týká je možnost živňosták na půjčování věcí movitých a žádná SPS jen běžná agenda podle živnostenského zákona. Uzavírat s klienty písemné smlouvy aby nedocházlo k nedorozumění, vybírat kauci, lod pojistit.
Uživatelský avatar
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1805
Registrován: čtv zář 27, 2007 2:00 am
Reputace: 152
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » úte úno 12, 2013 9:15 pm

rád bych viděl, jak někomu z úřadů vysvětlíš, že to, že pronajímání lodě jen v zimě, není podnikání
Ale to je obráceně: úřad musí dokázat mně, že takto konám soustavně a naplňuji tento a další znaky zákona o živnostenském podnikání :-)


Výklad slova "soustavně" podle finančních úředníků: Alespoň dvakrát za rok po dobu aspoň dvou let.
O rozdílech mezi "jednorázovým - opakovaným - soustavným" se píší disertace a odůvodnění rozsudků. V případě sporu má výklad finančních úředníků stejnou hodnotu jako názor staré Blažkové z Horní Dolní.


ještě by k lodi mohl půjčovat fajfku a starou :hmm:
Jistěže loď je srdeční záležitost, ale prostě ne pro každého... Nakonec nebýt lidí, kteří svoje lodě pronajímají, leckde bych to znal jen ze břehu.


je možnost živňosták na půjčování věcí movitých a žádná SPS jen běžná agenda podle živnostenského zákona
To už přijde na hraně i mně. Jakmile to bude s živnostenským oprávněním, lze posuzovat, zda to spadá pod obecnou právní úpravu nebo pod speciální, přičemž speciální předpis má přednost před obecným a speciálním předpisem je v tomto případě zákon o vnitrozemské plavbě, který půjčování lodí k plavbě popisuje jako provozování půjčovny lodí.


Na jednu stranu je logická blbost pořizovat si kvůli občasnému pronajímání jedné lodě živnosťák a speciální technickou, na druhou stranu bych nerad hájil, že například pravidelná inzerce není znakem soustavné činnosti. A na třetí stranu, všechno se dá obejít - lze třeba poskytovat "kondiční plavby" držitelům VMP ;)
Uživatelský avatar
HoPrahok
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 197
Registrován: ned úno 01, 2009 1:00 am
Reputace: 1

Půjčení lodě

Příspěvekod HoPrahok » úte úno 12, 2013 11:47 pm

Čau Dóme písní, zakladateli vlákna :-)

Já jsem toho názoru, že když si kupuješ loď, tak na to prostě máš a náklady s tím spojené neřešíš, speciálně ne tím, že ji půjčuješ. Je to prostě něco jako tvoje holka.

Daňově je to jednoznačné, přiznat musíš každý příjem nad 10.000 Kč ročně a když by si loď půjčil za úplatu, je to prostě podnikání a příjem. To soudruhům z finančáku nevysvětíš a teoreticky tě může někdo z klientů i prásknout. Stává se to často lidem, kteří načerno pronajímají byty /nedaní nájemné/ a nájemník je pak má v hrsti s výhrůžkou "buď počkáš až budu mít prachy nebo tě prásknu na finančák"

Stejný problém budeš mít s pojistkou lodě - kdo řídí, jaký je smluvní vztah apod. Když Ti loď pocuchá kámoš, kterýmu si půjčil kormidlo a má oprávnění, teoreticky by to mohla likvidovat jeho pojistka na blbost :-) Jinak je to půjčení za úplatu, tedy kauce, doklad atd. a zase jsi jednoznačně dohledatelný.

Prostě popřemýšlej o tom, co vlastně od té lodi chceš.
Uživatelský avatar
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1655
Registrován: stř led 09, 2013 1:00 am
Reputace: 73
Bydliště: Lysá nad Labem

Příspěvekod Zdenda12345 » stř úno 13, 2013 10:07 am

HoPrahok souhlas.

Taky to mám tak, že nikomu nepůjčím ani auto, natož loď!!
Dokážu si ale představit, že někdo touží po lodi, ale neutáhne její provoz, tak to pořeší občasným půjčením. Nic ve zlém. Já bych to tak neudělal, ale chápu to.
Například kdybych já nemohl lodě "kotvit" na zahradě, tak nemám ani jedu. Prostě náklad na kotvení na vodě by moc vyčerpával rodinnej rozpočet. Doufám, že se tu nestrhne diskuze, jak je kotvení na vodě v měsíčním nákladu zanedbatelný..... :-)

Třeba to nakonec dopadne tak, že bude mít jednu loď pro sebe a jednu do půjčovny. Ta z půjčovny by mu mohla zaplatit provoz obou lodí.

Každopádně česká mentalita je bohužel taková, že když to není moje, tak to můžu libovolně kur.... Tím hned nemyslím úplný zničení něčeho. Stačí hulvát, kterej ti ve vysokých otáčkách bude řadit..... vratka to párkrát vydrží, ale zkrátí to její životnost. Nebo když požene motor pořád na plno. Občas to napálí do mola, najede na břeh atd....

Prostě loď, která bude půjčovaná půjde rychle do kytek.

2 Felix
Vrátím se ještě k tomu kdo musí co prokazovat. Pravdu díš Felixi. Důkazní břemeno je na úřadu. Ale úřad se tě ptát nebude. Prostě ti sdělí, že shledal tvou činnost jako podnikání bez potřebného oprávnění a vyměří ti pokutu. Ty jí buď zaplatíš, nebo se půjdeš na několik let soudit a prosoudíš majlant. Úřadům je to fuk. Když to náhodou vyhraješ (a to není jistý ani když máš podle zákona pravdu), tak úředníkovi je to fuk. On ty soudy neplatí. Jen zruší vyměřenou pokutu a vesele prudí dál.
A to jsem ani nepsal to, že informaci o neoprávněném podnikání z živnostenskýho hned předávají finančáku, kterej ti taky rovnou vyměří pokutu. Takže jestli se ti někdy podaří vyhrát nad živnostenskym, tak tě čeká druhý kolo, a to vyrazit zpět už zaplacenou pokutu a dovyměřenou daň z finančáku. Soudní proces s živnostenskym nemá odkladný účinek. Takže zase buď zaplatíš finančáku, nebo se jdeš soudit ještě s finančákem.... :lol:

Maji to parchanti ale vymyšlený co?
Uživatelský avatar
HoPrahok
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 197
Registrován: ned úno 01, 2009 1:00 am
Reputace: 1

Loď

Příspěvekod HoPrahok » stř úno 13, 2013 11:18 am

Zdenda12345 - myslím, že si to vystihl poměrně trefně. Mnoho lidí se tak chová, já sám se snažím a svoje děti a jié posádky vedu k tomu, že když chartrujeme loď, tak aby se k ní chovali jako k vlastní. Neboť, abychom předali loď v takovém stavu v jakém ji chceme přebírat :-)

No a teď k těm daním podnikání a pokutám. Na to fakt bacha, běžná praxe je to, že úřad - typicky Fin.úřad ti vyměří pokutu, ty ji musíš zaplatit a teprve následně se můžeš soudit.
Uživatelský avatar
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1721
Registrován: pon lis 26, 2012 1:00 am
Reputace: 102
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Jarda885 » stř úno 13, 2013 11:20 am

Felix píše:
Ale to je obráceně: úřad musí dokázat mně, že takto konám soustavně a naplňuji tento a další znaky zákona o živnostenském podnikání.

To je obecný právní princip. Bohužel daňové řízení tento princip prolomuje. V daňovém řízení platí, že důkazní břemeno je na poplatníkovi.

Takže souhlas se Zdendou12345.
Uživatelský avatar
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1805
Registrován: čtv zář 27, 2007 2:00 am
Reputace: 152
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » stř úno 13, 2013 11:51 am

Jarda885 píše:V daňovém řízení platí, že důkazní břemeno je na poplatníkovi.


Daně a všechny předpisy okolo nich nejsou zrovna moje parketa, nicméně nepředpokládám, že berní úřad je zmocněn pravomocně rozhodovat, zda podnikání naplňuje znaky živnosti ve smyslu zákona. Minimálně na odvolání o tom snad bude rozhodovat soud.
Uživatelský avatar
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1721
Registrován: pon lis 26, 2012 1:00 am
Reputace: 102
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Jarda885 » stř úno 13, 2013 12:08 pm

Felixi máš samozřejmě pravdu.
Berní úředník rozhodne a hotovo. Můžeš se bránit. Často úspěšně. Veškeré opravné prostředky v daňovém řízení nemají odkladný účinek. Takže zaplať, pak se braň.
Nedostáváme se už OT?

Děkuji. :)
Ad 2. Trochu jo, těžko říci, kam až to zajde.
Vzdáleně to stále souvisí s úmyslem zakladatele vlákna. Si myslím. Těžko říct, uvidíme. B.
Naposledy upravil(a) Jarda885 dne stř úno 13, 2013 12:50 pm, celkem upraveno 2 x.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host