Zkušenosti z Řecka

Na četná přání ... a také někteří se plaví rádi v této nádherné lokalitě a rádi se podělí o své zkušenosti.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Janík
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 232
Registrován: úte bře 14, 2006 9:13 pm
Reputace: 0

Zkušenosti z Řecka

Příspěvekod Janík » čtv črc 27, 2006 10:34 am

Baharis/anchor je moc pěkný obrázek www.baharis.cz/anchor.jpg . Stát se může zřejmě vše. Když jsi nakousl Řecko - existuje o něm něco podobného jako "808 přístavů.." o Chorvatsku? Ptám se, protože je to jeden z mých, zatím hypotetických cílů. I když na auto je to dálka pekelná. A náklady spojené s letem a nákupem atd. jsem zatím nepočítal. Taky se mi zdá, že vzhledem ke vzdálenostem mezi ostrovy, nemá pouhý týden smysl. Jenže, když člověk chce....
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv črc 27, 2006 11:42 am

Na lodi byl anglicky psaný pilotbook pro celé Řecko a musím říct, že daleko lepší, než 777/808. Asi 3 cm silná, vázaná kniha v tvrdých deskách, všechny zátoky, maríny a přístavy, s popisem, plánkem a leteckou fotografií. Podle zadní strany je v provedení pro všechny lokality Středozemního moře. Kamarád Svaťa si bral kontakt, když tak později upřesním snad i vydavatele.
Já si myslím, že cesta autem je nejlepší řešení. Jednak se to dá sjet na jednou (s manželčinou pomocí), nemusíš se vázat na objem zavazadel a můžeš to spojit s návštěvou kulturních památek na pevnině. My to jeli až do centra Atén před hotel za cca 19 hodin. A to prosím podle předpisů + 10km. :wink: , protože hned po pár metrech v Srbsku jsem vyfasoval 40€ pokutu. Celá cesta i s poplatky a tankováním bude součástí lodního deníku na mých stránkách. Co nejdříve. :D
S těma vzdálenostma ostrovů a dobou plavby máš pravdu. Je to o plavbě na širém moři. Podruhé bych asi zvolil jinou lokalitu a motal se jen tam, nebo na dva týdny. Majitel lodi nám náš plán, doplut na Milos a zpět vymlouval, ale měli jsme svůj rozum a moc jsme na Miloše chtěli. Pak jsme mu dávali za pravdu! Problém s návratem nebyl. Napluli jsme v týdnu do foroty, navíc jsme vystoupali proti Melkemi a poslední dva dny jsme se flákali a pluli na bočák. Ale je to o větších vzdálenostech, než jsme zvyklí. Přesun z Žirje na Vis, když duje silné Jugo, je naprostá brnkačka a procházka růžovým sadem. :)
Janík
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 232
Registrován: úte bře 14, 2006 9:13 pm
Reputace: 0

Re: Zkušenost z Jadranu

Příspěvekod Janík » čtv črc 27, 2006 2:02 pm

Zapoměl jsem, že Srbsko je průjezdné. jel jsem tam naposledy z Řecka s malým synem v létě 91, kdy začínala válka a mám na ta místa ošklivé vzpomínky. Nebudu tě bombardovat dalšími dotazy a přečtu si tvůj deník. Díval jsem se na mapu, Athény - Milos jsou asi přes 80 nm, což jde, ale asi podmínky budou tvrdší...pro mne z toho vyplývá ještě chvíli sbírat zkušenosti na Jadranu.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pát črc 28, 2006 9:08 pm

Tak se ještě vrácím k Janíkovému dotazu na piltbook Řecka. Mluvil jsem z kolegou Svaťou a koupil si jej po našem odjzdu přímo v Aténách. Stál něco přes 30€. Vzhedem k jeho provedení a co vše v něm bylo oproti 808, si myslím, že to je výborná cena. Odkaz na vydavatele je www.imray.com a mají tam celý svět. Jen jak jak se díval na Jadran říkal, že se mu osmičky zdají lepší.
Otázkou je, jestli to není zbytečná investice. Mám takový dojem, že Ficcus ve svém povídání o plavbě po Kykládách vzpomínal, že měli také na lodi pilotbook. Tak jestli to není standard. V HR jsou sedmičky na všech charterových lodích. Možná snad, kdyby tam někdo chtěl plout svou vlastní....
Janík
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 232
Registrován: úte bře 14, 2006 9:13 pm
Reputace: 0

Re: Zkušenost z Jadranu

Příspěvekod Janík » pát črc 28, 2006 9:44 pm

Já jsem zatím byl na třech charterovkách a sedmičky tam ani jednou nebyly...měl jsem smůlu? Jedna česká a dvě chorvatské..a pak, s takovým pilotbookem se krásně plánuje,dumá,sní...
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » sob črc 29, 2006 9:26 am

... sice to asi nepatří do tématu "Chorvatsko", ale ano, měl jsem v Řecku na lodi Pilot od Roda Heikella http://www.imray.com/record.cfm?i_stock_code=068c - jedinečná kvalita.
A v Chorvatsku opravdu není pravidlem, aby na charterovkách byly "sedmičky" nebo "osmičky" ...
Janík
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 232
Registrován: úte bře 14, 2006 9:13 pm
Reputace: 0

Re: Zkušenost z Jadranu

Příspěvekod Janík » sob črc 29, 2006 9:42 am

Já už jsem se na tu krásu díval, i na celou edici. Ten pilot je vlastně jen o něco dražší, než osmičky. A člověk ho má na zbytek života.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » sob črc 29, 2006 11:47 am

Já vím, že píšeme do "Jadranu" o Řecku. Ale to není, já je vytořit neumím a už před týdnem jsem psal Liborovi SZ s prosbou, aby je vytvořil on. Asi je někde mimo, na lepším.
Sedičky/Osmičky používám své. Ale co si pamatuju za poslední cca 2 roky, opravdu jsem měl vždy na lodi měl. Asi jak která charterovka to má zavedené.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Shrnutí

Příspěvekod Anonym » ned črc 30, 2006 12:05 pm

Díky Libore za zřízení tohoto tématu i za přesun příspěvků. Přeji ti na nadcházející plavbě co nejvíce krásných jachtařských zážitků. Dobrý vítr a alespoň stopu vody pod kýlem.
Dovolím si ještě na základě jediné zkušenosti o subjektivní zhodnocení poslední dovolené v Řecku.
Cesta vlastním autem po souši se mě jeví jako velmi dobrá varianta. Vlivem bující dálniční sítě pohodlná, relativně levná a celkem rychlá. Při dodržování předpisů a klidné svižné jízdě Hodonín-Atény 19,5 hodiny. Najmout si před vyplutím na tři noci hotel a projít si památky se ukázalo taky jako dobrý nápad pro ty, kteří dosud nebyli třeba na Akropoli. Atény rušné, přátelské a vlivem všudepřítomného silného větru i klimaticky přívětivé. Na maríny chorvatského typu zapomeňte. Žádné bungalovy charterových společností, žádné mola s úhledně seřazenou flotylou lodí jednotlivé charterovky, žádné čisté a funkční sociálky. I naše charterovka, která se presentuje jako jedna z největších v Řecku měla sídlo v odrbaném malém karavanu bez elektriky, natož internetu, nebo on-line spojení s bankou. Lodě rozstrkané po celé obrovské maríně, sociálka odpuzovala svým vnějším vzhledem a vniřek nezklamal. Očistu po doplutí jsme raději prováděli na lodi. Ale lidé naprosto výborní a milí, kdo zná chorvatské "Treba kavu popiť", zde to platí také. Předání i převzetí lodě perfektní, při předání (2 hodiny) vysvětlený každý vypinač a uzávěr i když jsme to nevyžadovali. Jachtařské podmínky dokonalé. Stálý silný vítr jednoho směru, nekonečné vodní pláně, potkat během dne loď byl svátek. Většina dnů strávených na otevřeném moři, bez vizuálního kontaktu s pevninou, vzdálenosti mezi ostrovy podstatně větší, než jak jsme zvyklí z Jadranu. Noci byly horší. U městského mola pohoda, cena 10€ zadarmo, ale v krásných zátokách, které jsme vyhledávali bezesné noci. Jak už jsem psal, ani 75 m řetězu a 22kg pluhovka na hloubce 5-8 m při aktuální větru nedostačovala. V Chorvatsku se používá kotva, jejíž název neznám. Je to jakoby pluhovka, ale má tři hroty. Ta by tam možná zabrala víc. Jinak oproti HR samozřejmě jiné prostředí, jiná architektura i lidé. Nemyslím si, že je potřeba mít z Egejského moře přehnaný respekt (jen to kotvení), a přítel Janík se při zachování rozumného respektu k moři, může do Řecka bez obav vydat. Vřele doporučuji.
Janík
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 232
Registrován: úte bře 14, 2006 9:13 pm
Reputace: 0

Re: Zkušenosti z Řecka

Příspěvekod Janík » ned črc 30, 2006 8:08 pm

Baharisi, prosím, s jakou charterovkou jsi jednal? Dotazů mám povícero, ale nechci předbíhat tvůj řecký deník..?
AdsBot [Google]
Příspěvky: 0
Registrován: ned říj 25, 2015 1:10 am
Reputace: 0

Příspěvekod AdsBot [Google] » ned črc 30, 2006 11:20 pm

Jednalo se o Seafarer Sailing. A proč ten otazník za větou? :) Neboj, bude!!!
Janík
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 232
Registrován: úte bře 14, 2006 9:13 pm
Reputace: 0

Re: Zkušenosti z Řecka

Příspěvekod Janík » pon črc 31, 2006 9:29 am

Já ti věřím, ten otazník vyjadřuje jen moji radost, že se s námi podělíš o svoje zkušenosti. A to myslím vážně. Já jsem se na tomhle webu dozvěděl už řadu informací, které mi ušetřili na moři
některé chvíle nejistoty. Zkrátka zdejší dizkuse považuji nejenom za zábavné, ale i přínosné.
Těším se na tvoji řeckou plavbu. Ahoj
Uživatelský avatar
Irena
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 122
Registrován: sob dub 01, 2006 6:57 pm
Reputace: 0

Re: Zkušenosti z Řecka

Příspěvekod Irena » ned srp 13, 2006 8:42 am

Janík píše:Baharis/anchor je moc pěkný obrázek www.baharis.cz/anchor.jpg . Stát se může zřejmě vše. Když jsi nakousl Řecko - existuje o něm něco podobného jako "808 přístavů.." o Chorvatsku? Ptám se, protože je to jeden z mých, zatím hypotetických cílů. I když na auto je to dálka pekelná. A náklady spojené s letem a nákupem atd. jsem zatím nepočítal. Taky se mi zdá, že vzhledem ke vzdálenostem mezi ostrovy, nemá pouhý týden smysl. Jenže, když člověk chce....quote]



Janíku koukni se na stránky - yachtservice.cz - tady pod odkazem Plavební příručky najdeš i The Greek Waters Pilot.Stojí 2000 Kč a poštovné je 80Kč.Fungují velice rychle,ale myslím,že pokud se tam ted zrovna nechystáš,tak je lepší počkat.Mohou se objevit aktualizovaná vydání apod.Leda ,že by jsi zatím jen chtěl nad knihou snít a plánovat do budoucna.

Až ted jsem dočetla,že v odkazech výše jste tohle už vyřešili,no tak nic.
Janík
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 232
Registrován: úte bře 14, 2006 9:13 pm
Reputace: 0

Re: Zkušenosti z Řecka

Příspěvekod Janík » ned srp 13, 2006 5:06 pm

Stejně děkuji.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv srp 24, 2006 6:58 pm

Pod tíhou veřejného slibu, několika urgujících telefonátů a mého zítřejšího odjezdu do HR jsem se vybičoval a dneškem umístnil na mé stránky Lodní deník - Grece_2006. Už to ale dál nemám čas kontrolovat, tak se může stát, že přes veškerou snahu se tam mohou objevit překlepy nebo chyby. Prosím o shovívavost a o diskrétní upozornění.
Mějte se tu ten týden pěkně, lidičky. Já se jedu čachtat!!!
Janík
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 232
Registrován: úte bře 14, 2006 9:13 pm
Reputace: 0

Re: Zkušenosti z Řecka

Příspěvekod Janík » čtv srp 24, 2006 7:09 pm

Všechny chyby předem odpuštěny a díky. Hned se do něj pustím. Dobrý vítr a milou posádku.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9328
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » čtv srp 31, 2006 10:15 am

Skvělé počteníčko :D Při čtení jsem si připadal jako bych tam byl taky. A taky skvělý průvodce pro následovníky. Vidím, že se mám ještě co učit při psaní deníku. Malá otázka: píšeš si podrobné poznámky nabo máš takovou sloní pamět? Mě po čase v době psaní deníku unikají detaily, anebo mi připadají celkem fádní (je to pořád stejné) a nezmiňuji se o nich.
Naposledy upravil(a) Libor dne pát led 05, 2007 9:51 am, celkem upraveno 1 x.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » ned zář 03, 2006 5:02 pm

to Libor
- Vřele děkuji za chválu, té není nikdy dost. :wink: Tak trochu jako průvodce je to myšleno. Předpokládám, že je stovky a tisíce jachtařů, kteří toto, nebo něco podobného zažili. Není to nic mimořádného, žádný zázrak. Ale jsou i takoví, kteří před svou první cestou pátrají po informacích. Snad. :)
- Nějaké drobné poznámky si cestou dělám. Paměť nemám sloní, ale prachmizernou a tak kromě těch poznámek využívám metadata fotek a záznamu plavby na GPS. Tam dokážu vyčíst časy vyplutí, obratů, rychlost i směr větru. No a když se dokopu k psaní, od něčeho se odrazím, začne se mě ta plavba postupně vybavovat, z MapSource a fotek dodávám časy a melu a melu..... :D
- Za upozornění na chybu taky děkuji. Máš pravdu a co nejdřív to opravím. My jsme si ty řecké názvy trochu "počešťovali." Třeba Milos byl Milouš, Meltémi - Melkemi a pod. Něco ve mě zůstalo.
- Tak jsem si říkal, je tady taková dobrá komunita, jestli děláte na podzim nějaké loučení se sezonou. ž by nebylo marné, si jeden víkend sednout a pokecat. Net je sice perfektní vymoženost, ale přeci jen vřelé lidské slovo úplně nenahradí. :?:
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » pon zář 04, 2006 9:48 am

Baharis píše:
Pod tíhou veřejného slibu, několika urgujících telefonátů a mého zítřejšího odjezdu do HR jsem se vybičoval a dneškem umístnil na mé stránky Lodní deník - Grece_2006. Už to ale dál nemám čas kontrolovat, tak se může stát, že přes veškerou snahu se tam mohou objevit překlepy nebo chyby. Prosím o shovívavost a o diskrétní :wink: upozornění.
Mějte se tu ten týden pěkně, lidičky. Já se jedu čachtat!!! :P :P :P



Moc hezký. Něktará místa jsem i poznával;-) Se vším poučným se dá souhlasit ...:-)
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9328
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

To Baharis

Příspěvekod Libor » pon zář 04, 2006 2:23 pm

To Baharis
že by nebylo marné, si jeden víkend sednout a pokecat a internet vřelé lidské slovo úplně nenahradí ,souhlasím. :D
Jen jsem trochu skeptický co se týká účasti na takovém setkání. :( Když jsme na jaře zahajovali sezónu na Hartě byl zájem zpočátku velký, ale čím více se blížil termín, tím méně zájemců bylo a nakonec jsme vypluli 3 lodě v 7 lidech. Nejvzdálenější účastník byl Denis z Bratislavy, mimochodem snad jedinný, který hned na začátku řekl, že přijede a přijel.
Mrkni se třeba na histori přípravy setkání http://jachting.info/modules.php?name=F ... &p=483#483
Je pravda, že počasí dopoledne bylo skvělé, ale odpoledne nás zkropila pořádná bouřka a vítr byl taky pořádný - odhad 6 Bft. Jarda roztrhl kosatku a já jsem myslel, že to obrátíme do vody.
Jinak zážitky to byly pěkné a večer "U Jelena" bylo o čem povídat. Nakonec se setkání povedlo, i když s malou účastí.
A proto si myslím, že by bylo lepší se domluvit na setkání v rámci 37. setkání jachtařů v Libštátě, které předpokládám bude zase v únoru (loni jsem tam byl a bylo to skvělé). Nebo případně na "Setkání jachtařů moravskoslezského kraje" v Kulturním a informačním centru (KIC) Sněženka obce Sedlnice, okres Nový Jičín, 49039,561´N 18005,202´E, které by mělo být v dubnu. Tam jsem nebyl, ale chystám se tam.
Naposledy upravil(a) Libor dne pát led 05, 2007 10:36 am, celkem upraveno 1 x.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pon zář 04, 2006 4:49 pm

S tou počáteční euforií a konečnou účastí máš pravdu, o tom vím své. Ale velké akce nějak nejsou můj šálek kávy. Ne že bych byl plachý, to né, ale přeci jen dávám raději přednost komornějšímu prostředí. I kdyby si sedlo a pokecalo 3-5 lidí.....
Uvidíme, jak se to vyvrbí.
Uživatelský avatar
avalon
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 546
Registrován: úte říj 02, 2007 2:00 am
Reputace: 10
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod avalon » pát říj 24, 2008 12:56 pm

takze panove, jachting v grecku je uzastny. Pre vsetkych ceskych navstevnikov tohto fora chcem spomenut ze viac menej sa nikde za nic neplati. Urcite vas to vsetkych potesi. Sem tam od vas niekto vypyta 1 euro za x litrov vody alebo x KW elektriky ale to je to posledne co od vas budu chciet. Co sa tyka jachtingu, poserovia ostante doma, nikoho som ale nechcel touto vetou urazit!!! fuka furt a fuka poriadne!!! 9 BF v narazoch nie je vynimka a to nielen cez den ale aj v noci. My sme plavali Kyklady takze inde to snad moze fukat menej - konecne som pochopil preco su na vacsine Kykladskych ostrovov veterne mlyny :D :D :D
Uživatelský avatar
Meryl
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 236
Registrován: čtv srp 02, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Hradištko

Příspěvekod Meryl » pát říj 24, 2008 5:56 pm

Ahoj Avalone,

prosím, pokud bys měl čas, nemohl bys trochu popsat místa vašeho kotvení ?
Ideálně název, souřadnice, navigační nebezpečí, příp. vlastní hodnocení...
Teď jsem se vrátila z Řecka a zajímají mne všechny informace.
Řecko je opravdu nádherné.

Děkuji předem a zdravím
Meryl
Uživatelský avatar
avalon
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 546
Registrován: úte říj 02, 2007 2:00 am
Reputace: 10
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod avalon » pon říj 27, 2008 6:29 pm

Ahoj Streep,

no nieco by som napisal ale nemam prave dost casu. Ak chces ziskat viac info kup si knihu Greek pilot alebo nieco v tom zmysle, mali sme to na lodi spolu s mapami a bolo tam vsetko co potrebujes. Ak si budes chartrovat lod urcite to tam najdes.
bosmen
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 65
Registrován: sob led 06, 2007 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: kroměříž

kefalonie

Příspěvekod bosmen » ned lis 02, 2008 1:12 pm

tky bych taky rád napsal pár poznatků. nevím jak a kde, ale většinou se v přístavech za kotvení mělo platit takže jsme většinou byli někde na kotvě, ale pravdou bylo, že pokud fouká tak je to mazec a jinak se to naopak ani nehne. přeplouvali jsme z říma kde, každý rok zvyšovaly poplatky za stání na kanále a faktem je , že jsme našli marínu, která je už snad 10let rozestavěná a máme teď zazimování zdarma. pokud by člověk ovšem zůstal někde v malé vesničce tak tam je opravdu všude prázdno a místa spousta jenom problém s ponorem. naše krasavice má 3m a to už je problém .doporučuji všem řecko navštívit a nechat ty chorvaty zdechnout hlady. já si vždycky říkal, že člověk už najde opravdovou svobodu jen na moři, bohužel. postupem času si kdejaký vidlák obsadí kousek země u moře a hned by chtěl platit. všem co se rozhodují vřele doporučuji - kefalonie a ithaka jsou jedny z mnoha odtrovů kde je nádherně a letenka se dá sehnat do 4000,-. těším se koho tam příští sezonu potkám. je fakt, že letos jsme za celý měsíc nepotkali nikoho z domoviny. :good:

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host