nový člun nový motor a bolí mě z něho hlava

Nejen na "velkých" lodích se plavíme ...

Moderátoři: Pepa, david, vilma

peposs
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

nový člun nový motor a bolí mě z něho hlava

Příspěvekod peposs » úte črc 05, 2016 5:42 pm

ahoj ahoj , tak jsem dnes zkoušel nový člun 380 a motor yamaha 20hp krátká noha , osazenstvo tři lidé 100, 85, 65kg , člun má nafukovací kýl a alu podlážky , hned při rozjezdu bylo patrné že to není ono , za zrcadlem to stříkalo na všechny strany , do skluzu měl také problémy no jak se do něj dostal letěl jako vítr ale ztrácel každou chvíli na rychlosti a vrtule se točila bez vody , prostě ten vztlak zvednul člun a sem tam ječel motor na prázdno a opět bylo vidět za zrcadlem a člunem takový tunel bez vody , já si prostě myslím že ten motor má být o dost níže ,zkoušel jsem několikrát trimování ale bez úspěchu , pravděpodobně to bude chtít ofrézovat zrcadlo a dostat motor níže aby nedocházelo k tomu vzduchoprázdnu kolem vrtule ))))) ( jsem to tak nějak neodborně vyjádřil ) , tady přikládám foto kdy člun stojí bez zatížení , prosím o radu třeba už to tady někdo řešil ))) :(
Přílohy
zrcadlo motor.jpg
zrcadlo motor.jpg
peposs
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Re: nový člun nový motor a bolí mě z něho hlava

Příspěvekod peposs » úte črc 05, 2016 5:45 pm

....... jojo a ještě mě zobí myš několikrát klikla na obrázek :crazy:

ty ostatní přebytečný fotky jsem smáznul, na tu jednu navíc jsem nějakej krátkej.. :shock: smike
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 4

Příspěvekod Wlady » úte črc 05, 2016 9:52 pm

Zdravím kolego, tak koukám, že máš i zásadnější problém, než jestli sedět vpravo nebo vlevo.

Jak už jsem uvedl jinde, nejsem odborník na plavbu s gumákem (pouze bajbot), ale když se ti nikdo zatím neozval ... tak mě se na první pohled se zdá, že zanoření nohy je OK (v toleranci). Co způsobuje tu kavitaci ve skluzu netuším. Mohu jen spekulovat. Špatné rozložení váhy? Podivnej tvar dna člunu (velkej vztlak, moc vylejzá záď z vody)?

Wlady

PS: Zkus smáznout ty přebytečný fotky, autorovi by to snad mělo jít, nebo požádej admina. Zbytečně to žere prostor.
Lemon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 38
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lemon » úte črc 05, 2016 11:17 pm

To znám, dělalo mi to taky, většinou při prudké změně směru , při několika změnách za sebou.

Koukni na video : https://www.youtube.com/watch?v=esVTZXXc0Yo v 1:09 a 2:20 min to zvýšení otáček.

Někdy to udělalo i když jsem jel cca 12 km/h ve výtlaku a přidal na maximum. Něvěděl jsem co s tím, až když jsem osadil originální propeler tak jev zmizel. Ten neoriginální z nerezu (čína) měl takový trochu divný povrch ( nerovnoměrně přecházely ohyby ) a kraje listů byly s takovým malým nálitkem. Ten neoriginální propeller s menším stoupáním ale jezil paradoxně o něco rychleji než originální - hliník, ovšem jak jsem později zjistil když jsem pořídil otáčkoměr o cca 20 procent jsem přetáčel motor :-(
Něde na youtube bylo video, jak i nový propeller měl takovou vadu, dalo se to zjistit pomocí soustruhu - v klidu - jen otáčením unašeče rukou a měření
vzdáleností jednotlivých lopatek pomocí soustružnického budíku.
Lemon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lemon » úte črc 05, 2016 11:19 pm

jinak ještě trocha teorie z webu:

Provzdušnění
Provzdušnění je situace kdy je povrchový vzduch nebo výfukové plyny vtažen do lopatek propelleru. Jakmile nastane tato situace, loď ztratí rychlost a otáčky motoru ( RPM ) rapidně stoupnou. Příčinou může být nadměrně ostrá jízda v zatáčkách, nebo jízda s motorem namontovaným velmi vysoko kdy dochází k vynoření propelleru.

Kavitace
Kavitace (která je často zaměňována s provzdušněním) je jev kdy se voda vypařuje následkem extrémního snížení tlaku na zadní straně listu propelleru Hodně lodních šroubů zčásti kavituje při běžném provozu, avšak nadměrná kavitace může vyplývat z fyzického poškození povrchu listů propelleru. Nadměrná kavitace může vznikat z mnoha důvodů, např. nevhodným výběrem druhu propelleru, nesprávným stoupáním propelleru, mechanickým poškozením krajů listů atd.
peposs
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod peposs » stř črc 06, 2016 7:20 am

...... teda to je věda a díky moc za vědecké poznatky , co s týká motoru tam je vše original a je nový , trochu začínám pochybovat o člunu zda to byl dobrý kup , každopádně dnes ho nafouknu i s podlážkami a kýlem na suchu, podložím ho a pověsím na něj motor a změřím uroveň spodní hrany zrcadla a akavi desky motoru , vubec mi to nebere hlava 20HP a chová se to jako 5HP když ve třech lidech se nedostáváš do skluzu a jen hrneš vodu , přitom rozmístění osazenstva v pořádk, na přídi kolem 70kg vzadu po stranách 100 a 85kg a to jsme se pokoušeli stále naklánět a posouvat směrem dopředu , hrneš vodu zánor zadní části člunu že ti stříká dovnitř , tu sílu motoru 20HP je cítit když zaberu tak tlačím před sebou celou Moravu :D , a když se už dostanu do skluzu vrtule jančí a kvičí při sebemenší vlnce :crazy: a potom při tom podivném roztřiku vody jsem jezdil stále s mokrou prdelí :crazy: , měl jsem před tím bushe 330 a yamahu 9,9 a tam bez sebemenšího problému vše super , v člunu ani kapka vody a ve dvou do skluzu okamžitě prostě pohádka , ještě jsem brouzdal na netu a pokukoval po těch ruzných hydrofoil křídlech , tam by snad byla šance ale taky je to věda jsou ruzné druhy jak je vidět na stránkách velkého čínského draka ))))) http://guide.alibaba.com/shopping-guide ... ofoil.html
:D ..... nic dopil jsem kafe a jdu foukat člun poměřím a vyfotím co že to tam vezpod mám )))) :D
jsekera
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod jsekera » stř črc 06, 2016 8:50 am

No určitě bych zapřemýšlet nad těmi hydrofoils, mám 3,5m gumák s 30hp dvoutaktem a bez křídel bych si
ani neškrt, i tak mi to spodem občas přisaje trochu vzduchu, ale bez křídel by to bylo úplně nepoužitelné......
P.S.: mám hydrofoil G -T series 1
peposs
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod peposs » stř črc 06, 2016 10:39 am

..... a tak jsem člun nafoukl i s kýlem samozřejmě i s alu podlážkami , pověsil motor a poměřil , hranu a hranu a dělá mi to 7cm , nechtělo by to naopak málo výše ??? jinak dno je vpořádku čisté bez nějakých anomalii , kýl všechno krásně napne a je to pevné , tak námořníci kam ho dát , výš a nebo níž ?
pro Jsekera : ty křidýlka určitě pořídím jen jsem je nenašel na google podle toho Tvého názvu :(
mira.jpg
mira1.jpg
mira2.jpg
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 27

Příspěvekod geus » stř črc 06, 2016 10:48 am

Staci 3cm pod hranou
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 27

Příspěvekod geus » stř črc 06, 2016 10:49 am

A mas ho dost nafouknuty to taky dela paseku
ilivid
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: -13

Příspěvekod ilivid » stř črc 06, 2016 10:55 am

Já ty křídla taky musím koupit. Dělá mi to samé. Je to například toto? http://www.boat007.cz/lode-cluny/hydrostabilizator.html
Libor
bez hodnocení
Reputace: 120
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř črc 06, 2016 11:19 am

peposs
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod peposs » stř črc 06, 2016 1:21 pm

.... Libore díky a hned je objednávám :D každopádně vyzkouším také motor co to půjde povytáhnout a podložit, snad po sundání vnitřní opěrné desky pro uchyty motoru bych se mohl dostat i o 2cm nahoru , někde to tady kdysi řešil Tatas )))) :)
jajarin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 25

Příspěvekod jajarin » stř črc 06, 2016 3:56 pm

Měli jsme podobný problém, vyměnili jsme s kamarádem na zkoušku mezi sebou ten stejný s delší nohou a bylo po problémech.
Tak jeden dolů a druhej nahoru, tak si teď vyber :P .
peposs
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod peposs » stř črc 06, 2016 6:29 pm

.... no tak teda to by bylo moc špatný kdybych potřeboval dlouhou nohu :crazy: zrcadlo má 381 cm , krátká noha yamaha F20 má akavi desku o 7cm níže než spodní hrana zrcadla , spíše bych to po změření táhnul výše :shock: musím počkat na ty křídla jinak se nepohnu dál :x
Lemon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lemon » stř črc 06, 2016 10:21 pm

[quote="peposs"]..... a tak jsem člun nafoukl i s kýlem samozřejmě i s alu podlážkami , pověsil motor a poměřil , hranu a hranu a dělá mi to 7cm , nechtělo by to naopak málo výše ??? jinak dno je vpořádku čisté bez nějakých anomalii , kýl všechno krásně napne a je to pevné , tak námořníci kam ho dát , výš a nebo níž ?

Mě podle tý první fotky připadne noha motoru nějak daleko od zrcadla...myslím vodorovná vzdálenost. Možná je to sešikmením toho zrcadla, ale já mám ten předek převodovky
( nejpřednější část osy propelleru) tak do 10 cm od zrcadla. ( samozřejmě níž )
Lemon
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Lemon » stř črc 06, 2016 10:32 pm

peposs píše:.... Libore díky a hned je objednávám :D každopádně vyzkouším také motor co to půjde povytáhnout a podložit, snad po sundání vnitřní opěrné desky pro uchyty motoru bych se mohl dostat i o 2cm nahoru , někde to tady kdysi řešil Tatas )))) :)

Neexistuje provedení bez nutnosti vrtat: Mě přijde, že je tam třeba ty desky nějak uchytit, bez vrtání to nepůjde :-( Jinak s tím laboroval můj kolega, a krom toho, že mu to okamžitě šlo do skluzu se mu na druhé straně zhoršila manévrovatelnost člunu - průjezd zatáček a o něco málo i max. rychlost.
jsekera
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod jsekera » stř črc 06, 2016 11:17 pm

nelze, než souhlasit ze vším vysloveným.....,
ale
taky mám krátký, přemotorovaný člun a řešení
není, bo můj dojem je, že nejlepší počet lidí na mojí lodi
je lichý a tři jsou moc, ale rodina má 5 členů, bez psa a kočky.
Eště to de ve třech, ale s skládací podlahou víc parády už prostě nenaděláš.....
chce to RIB....
P.S.:syndrom těch kolikati stop???
sek
Michal1
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 2

Příspěvekod Michal1 » čtv črc 07, 2016 2:15 am

Čo tak sa skúsiť opýtať v obchode kde si čln a motor kupoval? Možno ti poradia. Prípadne skús s nejakým kamarátom na skúšku vymeniť motor podobného výkonu a dĺžky nohy. Možno zistíš že motor ide správne.....
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 13

Příspěvekod Ozzie » čtv črc 07, 2016 7:42 am

Peposs: síce antikavitaťná doska je pod zrkadlom, ale podlaha člnu visí dosť a asi pri plavbe pred motorom látka podlahy vytvára kapsu, alebo previs čo prekážajú, resp vytvárajú vírenie pred propelerom a ten nemá dosť vody. Mnohí tu mali podobnú zostavu a každému to jazdilo perfektne.
Sused v Chorvatsku mal ten istý motor na Quicksilver 380 Heavy Duty čo je 100 kilový gumák a bola to raketa. Podľa mňa niečo bude s člnom. Aká je to značka, či neznačka?
marekparek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 5

Příspěvekod marekparek » čtv črc 07, 2016 12:48 pm

sice o tom vím prd, ale hlasuju pro snížení zrcadla

mimo jiné, podle obrázků mívají ostatní ten motor zanořený ještě o trochu víc než ty. Sice to není nijak směrodatné, ale vypadá to, že běžnejší je mít klidovou hladinu na úrovni toho spodního držáku motoru. Vím, že podle pouček by měla být ta deska asi pět centimetrů pod kýlem, ale jestli šroub i tak nabírá vzduch, tak to asi prostě nestačí. Nejsem si jistý, ale řekl bych, že kategorie 20 hp je hraniční, kdy se ještě vyrábí krátké nohy

Obrázek
Obrázek
peposs
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod peposs » čtv črc 07, 2016 1:45 pm

..... no právě to jsem si myslel taky že to bude idealní sestava co do velikosti a síly motoru hlavně na moři ve dvou a když ho chceš v klidu vytáhnout celý na plážičku která se Ti právě líbí , ta předešlá yamaha 9,9 s člunem bush 330 bila taková hranice tak jsem se chtěl ještě kousek někam posunout co do výkonu a prostoru , však to známe když se chce někdo svézt to potom výkon chybí )))) já ale věřím že se to doladí a naladí a vyladí hlavně s vaší pomocí námořníci ))) :D , takže teď čekám na křídla a pokusím se ho tahat nahoru a jestli to nepomůže zaříznu se do zrcadla a pusunu ho dolů ))) :crazy: , ještě takový poznatek zkoušel jsem s ním jet sám , do skluzu okamžitě absolutně bez problému ale opět propeller sem tam kvičel , ale moc se mi nedařilo ho zvenout na zadní při rozjezdu jako třeba s tou 9,9 , ale je fakt že délka jé o půl metru delší o něco širší a válce jsou v rovině až do konce ale je tam zase 20HP myslím si že když zaberu tak mě to vystřelí až na měsíc )))))
clun X.jpg
clunX1.jpg
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 67

Příspěvekod Zdenda12345 » čtv črc 07, 2016 7:56 pm

Já mám s touhle kombinací motoru a člunu houby zkušenost, ale podle fotek mi to přijde na špatný trim. Netrčí ti příď v kluzu moc nahoru?
Ještě jsem si všiml divnýho tvaru dna. Já mám pod podlážkama nafukovací asymetrický kýl a dá se otočit. Větší průměr patří dopředu a dozadu se zužuje. Není to i tvůj problém?

Ber to jako výstřel, než začneš řezat. ;)
peposs
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod peposs » čtv črc 07, 2016 8:38 pm

..... ahoj tak trimování jsem zkoušel ve všech polohách s nevalnými výsledky asi nejlíp to bylo druhém a třetím nastavení od zrcadla , jo a to dno je v pořádku asi to blbě vypadá na té fotce je krásně vyklenuty a napnutý , jo a Zdendo jak to myslíš otočit kýl pod podlážkami ? foukáš přeci kýl dírou v podlážce která je vpředu )))) .....ale zítra by měli přijít křídla , tak do toho krásného nového motoru navrtám díry a v sobotu to prubnu :D
raschi
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 6

Příspěvekod raschi » čtv črc 07, 2016 9:18 pm

Já tedy nevím, školy na to nemám, ale pokud ti motor přisává vzduch, tak je prostě málo ponořený. To, že je kavitační deska dost hluboko pode dnem ještě nemusí znamenat, že je dost hluboko pod hladinou (když má ten člun malý ponor nebo tvar kýlu, který vyorá příliš hlubokou brázdu, ve které už se vrtule zavzdušní). Podle mne se to zvednutím motoru výše ještě zhorší, ale zase to dá snadno vyzkoušet.

Zpět na