Kategorie člunu

Nejen na "velkých" lodích se plavíme ...

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Tommy1985
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Kategorie člunu

Příspěvekod Tommy1985 » sob čer 01, 2013 6:36 pm

Zdravím. Prosím o radu. Koupil jsem člun konkrétně tento (Pezal marine 360 PS) v tuto chvíli čekám na motor a půjdu vše přihlásit na SPS. Všude se píše že člun splňuje kategorii C (příbřežní plavba). Ale nikde na faktuře ani v návodu nevidím napsanou kategorii. Jak si teda na SPS ověří ,že se skutečně jedná o C abych dostal osvědčení do zahraničí ?? Popřípadě kde by měla být kategorie člunu uvedena ??
Nebo ještě jinak bych se zeptal. Pokud si registruji sestavu na SPS dostanu nějaké doklady a číslo. Nevím co se bude dít v Chorvatsku na kapitanátu a zdali po mě nebude v HR někdo chtít nějaké doklady (osvědčení) do zahraničí ? Moc tomu pořád nerozumím co vlastně po mě všechno chorvati budou chtít aby mi prodali vinětu a pustily na moře. Mám průkaz VMP na vnitrostátní vody i na moře do 0.75.
Budu mít motor 15 hp takže pojistka odpadá- vinětu koupím podle délky člunu a potom jim bude stačit jen registrace sestavy z SPS-Praha ? Moc prosím kdo bude mít trpělivost jen jednou větou mi to napsat . Děkuji
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 30
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » sob čer 01, 2013 8:07 pm

Nemaji ti k tomu dat Prohlaseni o shode? V nem to byva psano.
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 4

Příspěvekod tataS » sob čer 01, 2013 8:15 pm

Ta kategorie "C" je na štítku člunu, kde je uveden počet osob, max. zatížení, max. motor apod. Prohlášení o shodě se vztahuje k CE, které je
také na štítku člunu a motoru. Na SPS by dle typu člunu měli znát i kategorii. Max. můžou chtít ten člun vidět. To ti řeknou.
Tommy1985
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Tommy1985 » sob čer 01, 2013 8:39 pm

tataS > Díky moc !!
Mám ještě jeden dotaz. Vím že mě za to budeš kamenovat :smash:
Rovnou píšu že vím ,že jsem blb a nevyznám se v tom.
Po přihlášení mojí sestavy na SPS (člun+motor15hp-čtyřtakt) dostanu přidělený nějaký číslo a vystavěj mi papíry. Je to všechno co potřebuju pro to aby mi prodali vinětu na tuhle sestavu Chorvatsku ? Nebo je potřeba ještě nějakej mezinárodní papír. Jinak řečeno teď se zeptám fakt jako blbec . Když někdo chce do HR s motorem do 5kw tak prostě koupí jen vinětu , nalepí a může jezdit (vlastní samozřejmě VMP-C) jakej je rozdíl když tam já přijedu se setavou s motorem 15hp ? Chorvatům jde o technickou ,kterou mi vlastně vystavuje SPS tím že to tam registruju ? To je pro ně doklad o tom ,že to plavidlo je způsobilé pro plavbu ? Děkuji za odpověď na jistě milionkrát omílaný dotaz ,ale já jsem opravdu speciální případ co se týče chápání :mad:
Díky
Fitor
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 5

Příspěvekod Fitor » sob čer 01, 2013 8:46 pm

Na kapetanát dojdeš s Mezinárodním osvědčením, které Ti vydá SPS, koupíš vinětu a jezdíš.
Tommy1985
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Tommy1985 » sob čer 01, 2013 8:48 pm

Nějak ani nevím co to je zkratka CE. Člun jsem koupil na inzerát. Mám kupní fakturu - záručák-návod. Ale prohlášení o shodě nemám. Je to nějak potřeba na SPS ? A jinak to mezinárodní osvědčení mi vydají na základě provedený technický na SPS ? Zřejmě tedy musí být na štítku člunu kategorie C ?
Motor bude nový tam nebude problém ,ale ten člun je starší .
Děkuji
Fitor
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Fitor » sob čer 01, 2013 8:53 pm

Nevím přesně, kde jsi člun koupil, ale prohlášení o shodě (zkratka CE) nepotřebuješ. Stačí kupní smlouva. Značka CE na štítku znamená, že výrobce prohlašuje, že výrobek odpovídá evropským normám (EN).
Tommy1985
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Tommy1985 » sob čer 01, 2013 8:58 pm

Fitor > Aha ,díky moc. Tak ten člun je rok starej a mám k němu fakturu takže by neměl být tedy problém. No jak jsem psal je to pro mě celý zatím španělská vesnice ! Nedávno jsem si udělal VMP- místní vody a moře 0.75nm
Ale co se týče papírování okolo toho bylo by snad jednodušší si udělat piloťák a začít lítat.
No a taky proč jsem se na to ptal. Volal jsem do jednoho obchodu a prodejce mi řekl ,že na SPS nikdo řešit nebude jaká je to kategorie člunu. Prej je nezajímá kde s tím budu jezdit. Tak mi šlo o to kdybych třeba udělal blbost a koupil omylem člun kategorii D (místní vody) tak jestli se může stát ,že mi SPS to mezinárodní osvědčení nedá. Podle prodejce v tom není problém .....
Fitor
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Fitor » sob čer 01, 2013 9:10 pm

SPS v současné době vydává jen mezinárodní osvědčení, alespoň mě minulý týden po technické sebrali české a prodloužili jen mezinárodní.
Když jsem katamaran kupoval, měl jsem jen ručně psanou smlouvu o koupi od Rakušáka. Donesl jsem to na SPS Praha, přivezl loď , tam si ji změřili, výrobní číslo jsme ani nenašli, protože katamaran má číslo jen na plováku a to už zmizelo v čase :-).
Tenkrát jsem žádal o mezinárodní papíry kvůli Chorvatsku.
Jinak není čeho se bát, jsou velice ochotní a pracují dost rychle. Letos technická proběhla tak, že v 13:00 jsem na SPS Praha vyplnil žádost, zaplatil kolek. Optali se mě jestli můžu dotáhnout do 16:00 loď do Berouna a v 16:15 jsem po zevrubné prohlídce měl prodlouženou technickou a odjížděl domů.
macek11
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod macek11 » sob čer 01, 2013 9:14 pm

Byl jsem před 2 lety kamaradovi přihlašovat ten samý člun ,fungl nový a musel jsem doložit prohlašení o schodě ,faktura jim nestačila,bylo to v přerově.
Tommy1985
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Tommy1985 » sob čer 01, 2013 9:16 pm

Ok díííky . Tak to zní že měl prodejce pravdu. SPS asi opravdu neřeší kde s tím budu jezdit a vystaví prostě průkaz
Fitor
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Fitor » sob čer 01, 2013 9:20 pm

V tom případě bys mohl poskytnout Tommymu kopii. Nicméně myslím, že označení CE na štítku by mělo stačit.
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod tataS » sob čer 01, 2013 9:27 pm

Ovšem jestli to CE na tom štítku vůbec má. Zatím o tom nemluvil a já jsem pouze psal, že by tam mělo být. Prodávají se různé čínské hrůzy bez
označení kategorie.a CE.

Tady to je: http://www.cluny-levne.cz/products/nafu ... ne-360-ps/
Naposledy upravil(a) tataS dne sob čer 01, 2013 9:32 pm, celkem upraveno 1 x.
Tommy1985
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Tommy1985 » sob čer 01, 2013 9:29 pm

No tak to bude zajímavý. To pohlášení by měl vystavit asi ten obchod kde to bylo původně koupený jestli to chápu ?
Člun mám u našich v garáži. Mrknu zítra ráno .. zajedu tam
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » sob čer 01, 2013 9:32 pm

SPS nebude kategorii člunu řešit, to že ti vidá mezinárodní lodní osvědčení ještě neznamená, že člun může na moře - v zahraničí můžeš i na vnitřní vody - řeky, jezera, atd. Pokud jsi ten člun koupil už jako použitý, tak by měl být registrovaný, pokud není (u nás, ani v jiném státě) tak to bude nová registrace a CE by mělo stačit jen vyznačené na štítku člunu.
Tommy1985
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Tommy1985 » sob čer 01, 2013 9:38 pm

Ano tataS našel ten odkaz odkud je to koupený. Koupil to tam ten zákazník přede mnou, On to neměl hlášený měl tam 5 hp. Co mě trochu děsí ,že se tam píše ,že každý člun má svůj certifikát a štítek. Ten certifikát mi ten zákazník nedal. Na štítek mrknu zítra ....
Je možné ,že by ten certifikát byl něco jako prohlášení o schodě ? Že by právě plnil funkci toho CE ?

Tak jsem ještě zavolal tomu předchozímu majiteli a ten mě ujišťuje že žádný certifikát nedostal. Tak zítra omrknu štítky a uvidím... Zase musí být přece možnost ,kdyby to prohlášení o shodě nebo certifikát někdo ztratil tak přece musí být možnost jak to získat znovu aby ten člun šel přihlásit. Pokud by jim na SPS nestačili CE na štítku....
Naposledy upravil(a) Tommy1985 dne sob čer 01, 2013 9:54 pm, celkem upraveno 1 x.
Fitor
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Fitor » sob čer 01, 2013 9:52 pm

Prohlášení o shodě vydává výrobce nebo dovozce při prvním uvedení na evropský trh. Nevydává se na každý výrobek, ale na typ obecně.
To znamená, že v něm není výrobní číslo. Pokud ho Macek někde má stačí Ti kopie toho jeho.
Tommy1985
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Tommy1985 » sob čer 01, 2013 9:57 pm

A nebo se obrátit na prodejce ať mi udělá kopii ...nebo tak něco...
Fitor
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Fitor » sob čer 01, 2013 10:08 pm

Prodejce ho musí mít určitě. Na webu jsem našel, že to je polský výrobce. Jestli tomu tak je, tak Ti CE na vyžádání zašle. Těžko by prodávali zboží v Evropě bez CE i když třeba je vyráběné v Číně.
Číňané taky označují všechno značkou CE. Podle nich to znamená China Export :-)
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod tataS » sob čer 01, 2013 10:30 pm

Ta čínská značka CE je ovšem graficky trochu jiná. Na EU CE je přesná norma grafiky.
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » sob čer 01, 2013 10:34 pm

Jo Cinani jsou koumaci.

U jakyhokoliv vyrobku s CE je mozny dodatecne pozadat vyrobce nebo dovozce o kopii Prohlaseni o shode (Declaration of Conformity). Je to bezna praxe, kdyz to zakaznik nebo urad chce dolozit.
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » sob čer 01, 2013 10:48 pm

Znacky CE na tech certifikatech jsou videt. Krome toho pisou ze C/D je psano i na stitku.

[img]http://files.cluny-lode.webnode.cz/200003225-7dff77ff32/pezal%20štítek).jpg[/img]
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 67

Příspěvekod Zdenda12345 » ned čer 02, 2013 9:15 am

Tak jsem prolezl celý vlákno.
Co takhle nejdřív zavolat na SPS a zeptat se jich? Minimálně v Praze je hrozně ochotnej pán. Poradí, pomůže..... Stačí když mu řekneš typ člunu a on už ti řekne. Jestli už ho registrovali, tak budou mít kopii CE už založenou a nic po tobě chtít nebudou.

Já když jsem registroval motor, tak jen kouknul na štítek motoru, jestli je to opravdu ten, co jsem mu říkal po telefonu a bylo hotovo. Jo a na tom štítku to CE bylo taky.
Tommy1985
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Tommy1985 » ned čer 02, 2013 9:18 am

Zdenda12345
> Máš pravdu. Jen jsem dost vyděšenej ,že jsem za to včera vyhodil 14 000,- (člun) a teď si nejsem jistej jestli to přihlásím.....
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 67

Příspěvekod Zdenda12345 » ned čer 02, 2013 9:36 am

Všechno se dá přihlásit. :-) Buď v klidu. Přihlašuješ loď a ne auto.

Já jsem koupil 30 let starou plachetnici bez jakýhokoliv dokladu a taky šla přihlásit. Co pak novej člun?!! To bude hračka.

Zpět na