10 m plachetnica kúpená v Holandsku

Technické podpůrné prostředky pro jachting (auta. přívěsy, šífy).

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 174
Kontaktovat uživatele:

Re: 10 m plachetnica kúpená v Holandsku

Příspěvekod Pavel-Sulc » čtv pro 15, 2016 7:27 pm

Davide, sám jsem lil 2500 kg olova do plastovýho kýlu a mnoho jiných co stavěli lodě.
Šlo to skvěle.
david
moderátor
Reputace: 148

Příspěvekod david » čtv pro 15, 2016 8:29 pm

noó, že to tam šlo skvěle nalejt, tomu věřím :lol: , ale tepelná odolnost PS pryskyřice je 95 °C. fčíl mudruj, co to s ní tak asi provedlo.
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » čtv pro 15, 2016 8:55 pm

Davide, nechápu Tvé pochybné komentáře.
Já odléval 2500 kg olova do laminátového kýlu, viděl jsem to a lodě po 45 letech stále plavou.
Že tomu v Davli nevěříš je Tvůj problém.
Peki
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 6

Příspěvekod Peki » čtv pro 15, 2016 9:00 pm

No práve, už je pozdě :)
Snížený podvalník má vraj 80 cm, a to by sme boli úplne presne. To som odtiaľ vytelefonovával s TIR centrom Praha. Keď som zistil že je prúser. Len už bolo všetko rozbehnuté. Úplný kľuč bolo to či sa nám to podarí urezať, dokiaľ ten kus neodpadol, stále nebolo jasné či predsa len to nízke plato nebudeme potrebovať.

Odliať olovo priamo do laminátu by bolo naozaj trochu problematické. Bude to horieť a smrdieť. Ale asi to skúsim, keď Pavel hovorí že to ide.

Tie tehličky olova majú odhadom 10 kg, je to na hranici aby sa s tým dalo vo firme ručne manipulovať- zobrať to a hodiť do kýlu. Je to dosť prasárna, lebo by to malo byť úplne vyplnené. A nebolo, bolo tam veľa dier, vzduchu, v skutočnosti vody.
Doma sa rozhodnem koľko toho odtiaľ dám von. Ak to pôjde ľahko tak možno aj všetko. A spravím to poriadne. A ten 35 cm urezaný kus nechám oddeliteľný, bude tam len prišrubovaný, aby sa to zase dalo takto odviezť ak bude treba. Princíp mám už v hlave. Zdvojnásobiť vrstvu v kýle zvnútra, vlepiť prepážku, nalaminovať odspodu C-čkové rebro, zostykovať spodok, dokola nalaminovať lem do stratena, hore bude priznaný schodok, zvŕtať dokola asi po 10 cm na nerez šruby M10 zapustené hlavy, rozobrať, zvnútra C-čka osadiť a prilaminovať nerez matice s plieškami proti pretočeniu, doskou zaplniť zalepiť C rebro. Spodok vyliať závažím, zviazať aj pevnostne rebrom. Vrch vyplniť závažím. No- na pár dní robota.

Loď nabok sme uvažovali hneď na začiatku, hlavne sme riešili šírkový nadrozmer, ale keď si to nakreslíš tak zistíš že je úspora malá - problém by sa v našom prípade nevyriešil, naopak by bol poriadny problém s kozou. Dnes to v skutočnosti stojí na kýle, koza drží len balans.

Teraz - o ôsmej sme dorazili domov. Zajtra ráno o ôsmej to mám doma, skladáme loď z kamiónu.
err_
bez hodnocení
Reputace: 138

Příspěvekod err_ » čtv pro 15, 2016 9:28 pm

Celkem se mi nezda, ze v tom kylu chybi dalsi vyztuhy. Kyl je velmi dulezity, az si nekde trochu skrtnes o dno, tak at to vydrzi. Taky se na nej muzes cas od casu vyplavit apod. U celokovovych kylu bych urezani a opetovne privareni nevidel tak tragicky, ale tohle je dost surove. Trnul jsem, jak primo a "na ferovku" jsi se do toho pustil :-)
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » čtv pro 15, 2016 9:33 pm

Peki, odhaduji, že když vyleješ olovem odříznutou část tak se Ti tam vejde celý balast nebo skoro celý. Budeš to odlévat na zemi a ne v lodi. Plastové kopyto zahrabej do dobře udusané hlíny kolem, aby Ti roztavené olovo laminát nerozevřelo, tlak do stran je dost velký.
Do olova zalej 6 nerezových rour s vnitřním závitem M 16 a navařeným plocháčem napříč nebo větší nebo nerezové závitové tyče M 16 nebo větší také s navařeným plocháčem napříč aby se nevytrhly z olova. Závaží přišroubuješ zevnitř lodě nerezovými šrouby nebo dáš matky na závitové tyče a velké podložky. Pokud budeš potřebovat víc závaží, tak do kýlu dej olověné cihly, které odliješ do plechové formy. Tak jsem odléval kýly do betonové dělitelné formy.
Nejlepší by bylo udělat betonovou formu na odříznutou část kýlu tak, že odříznutý plast použiješ jako model. Odleješ olovo tak jak popisuji výše. Budeš mít vnější kýl a ten náraz vydrží lépe než nalitý do laminátu. Dno lodě uzavřeš laminováním a dáš tam žebra jako výztuhy z laminátu. Pokud chceš pošlu Ti foto jak to máme v naší lodi.
david
moderátor

Příspěvekod david » čtv pro 15, 2016 9:54 pm

Pavel-Sulc píše:Davide, nechápu Tvé pochybné komentáře.
Já odléval 2500 kg olova do laminátového kýlu, viděl jsem to a lodě po 45 letech stále plavou.
Že tomu v Davli nevěříš je Tvůj problém.

Co je na tom pochybnýho?
Vysvětli mi, prosím, z hlediska fyziky a chemie, jak může laminát přežít min. 10 hodin, ne -li víc při 2500kg horkýho olova, než ráčí vystydnout. Já, když ohřeju laminát na 120 - 150 °C, stane se mi z něj bláto.
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » pát pro 16, 2016 9:19 am

Teplota tání olova je 327 C, Písmoviny (tiskařské kovy, liteřiny) jsou slitiny olova, cínu a antimonu. Teplota tání je kolem 240C. Vznícení polyesteru je 430 C. Nevím, jaký polyester laminát David používá, že z něj má při 120 - 150 °C bláto. Mě se to neděje.
Prostě nejen já jsme lili olovo do plastovýho kýlu. Kdo nevěří ať sem běží..
david
moderátor

Příspěvekod david » pát pro 16, 2016 10:06 am

Běžná polyesterová pryskyřice:

Pevnost v tahu: 62 MPa
E modul v tahu: 3800 MPa
Protažení: 2 %
Pevnost v ohybu: 126 MPa
E modul v ohybu: 3900 MPa
Rázová houževnatost: 6,1 mJ/mm2
Tvarová stálost za tepla: 72 °C
Tvrdost Barcol: 43–44

Povšimni se zejména druhého řádku odspodu :o a nepleť sem liteřinu, když jsi začal s olovem. :lol:
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » pát pro 16, 2016 10:33 am

Davide, náš kýl 2500 kg jsme odlévali z liteřiny do pískové formy, víš. Proto jsem napsal o liteřině. Většinou jsme používali olovo z kabelů a závaží na vyvažování kol, dokud byly z olova. Tvá teoretická meditace mi nezajímá, vím, co jsem dělal a co jsem viděl.
Sazečský stroj byla úžasná mechanika.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 100

Příspěvekod Denis » pát pro 16, 2016 11:29 am

Nikdy som nevidel odlievať olovo do laminátu, ale videl som lode, ktore ho evidentne odlate mali a vždy som sa divil ako to robia.
kapo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 24

Příspěvekod kapo » pát pro 16, 2016 11:54 am

Pavel-Sulc píše:Já odléval 2500 kg olova do laminátového kýlu
Pavel-Sulc píše:Davide, náš kýl 2500 kg jsme odlévali z liteřiny do pískové formy,

Tak do čeho jste to vlastně lili ? Jako strojaře mě to zajímá :?
david
moderátor

Příspěvekod david » pát pro 16, 2016 2:51 pm

tak to už jsme dva :lol: :lol: :lol:
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » pát pro 16, 2016 4:30 pm

Jen malá pomůcka:
Vemte si PETku, naplňte ji vodou a dejte dno nad oheň. Uvařte si vodu a zalijte kafe. Jen připomínám - uzávěr musí být otevřený.
A ten oheň má i více stupňů. Jde jen o dovod tepla. Takže třeba to lijí pomalu, po částech a kýl je ve vodě nebo teplovodivém gelu.

Myslím, že nějak jde téměř vše. A co ještě nejde, půjde za nějaký ten pátek.
david
moderátor

Příspěvekod david » pát pro 16, 2016 5:10 pm

To uvaříš i ve voskovým pivním kelímku. Jenže taky jde o tloušťku stěny, převod tepla atd. Ale zkus to obráceně - nalej do petky vroucí vodu, nebo zkus vařit v plastové nádobě se stěnou 10mm :lol:

Btw, Pavel žádné chlazení nezmiňuje. :hmm:

Jo a po částech, pokud by ztuhlo, se to lejt nedá, nespojí se. Dál je taky potřeba poznamenat, že se olovo po vychladnutí smrskne a bylo by kýlu volně.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » pát pro 16, 2016 5:19 pm

Davide, nebudu se přít, jistě píšeš ze zkušenosti, které se domnívám máš velké. Ale viděl jsem odlití kýlu v etapách několika dní. Vždy se před dalším litím povrch natavil propanovým hořákem a bylo.
david
moderátor

Příspěvekod david » pát pro 16, 2016 5:33 pm

no jo, ale představ si natavování plochy olova v hloubce laminátového kýlu PB hořákem. Na to teda nemám.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » pát pro 16, 2016 5:38 pm

Videl jsem to jen u ocelovky. Celkove nemam s plastaky zkusenosti temer zadne. Dle me je solidni material na lod bud ocel nebo drevo :-) Ale co jsem psal vyse plati. Co nejde ted, za 5 minut nejakym zpusobem pujde.
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » pát pro 16, 2016 7:29 pm

Přátelé, žasnu, jak někteří lidé nejsou schopni uvěřit znalostem a zkušenostem druhých.
Žijeme 46 let ve Stockholmu, v zemi kde je přes milion lodí, kde na 7 obyvatel připadá jedna loď.
Do Stockholmu jsme přišli 1970 a po měsíci intenzivního kursu švédštiny jsem začal pracovat u firmy Tellus jako konstruktér dopravních systémů. Už první dny přišel kolega Helge, že staví loď a ať se přijedeme podívat. Přišel také Kalle, majitel firmy, která vyráběla lodě. Tam jsme začali stavět první loď. V té době kde kdo stavěl loď. Byla to úžasná atmosféra, přátelé a debaty, jak jsi udělal to nebo kde koupil ono. Vzájemně jsme si pomáhali a pomáháme dodnes. Tak jsem se dostal ke stavění různých typů lodí různým způsobem. Na druhou loď, OE 36 jsme si najmuli formy a laminovali trup a palubu, odlili kýl do pískové formy, vše smontovali v montážní hale ve firmě pod portálovými jeřáby, odvezli loď domů na zahradu a stavěli. My máme vnější kýl. Firma Tellus dodala slévárenskou linku včetně formovacích strojů do Scania a také Tatra. Ve firmě zbylo několik beden formovacího písku, který jsem dostal. S Lídou jsme udělali bednu, do ní dali dřevěný model kýlu, naplnili a udusali písek. Druhý den jsme chtěli odlévat, ale forma byla poničená. Pojidlo formovacího písku je sladký syrap a ten chutnal kravám, které to lízali.
S námi stavěli přátelé loď OE 32, to je koster s vnitřním kýlem. Všichni lili 2500 kg olova do kýlu. Vnitřní kýl není třeba lít najednou, nevadí, že etapy lití se všude nespojí, vše drží pohromadě laminát. Pak se do kýlu nalije jen polyester, aby vyplnil eventuální prostory a kýl se nahoře přelaminuje.
Po nocích jsem dělal kopyto na palubu lodě Murena, na loď Arabesque jsem dělal model kýlu a podle něj betonovou formu na lití z olova. Odlil jsem 18 kýlů.
Kamarád Leffe stavěl 20 m ocelovou plachetnici, tomu jsem se stavbou pomáhal. Do ocelového kýlu jsme lili 15 tun olova. Obrázky jeho lodě Blue Marlin jsou v některém vlákně.
Každý problém má několik řešení a je na každém, aby zvolil to, co mu vyhovuje. To ale nemusí znamenat, že nezvolená metoda je špatná. Ta naopak vyhovuje někomu jinému.
Dost jsem toho tady v různých vláknech o nás napsal. Možná zbytečně, že to nikoho nezajímá.
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 64

Příspěvekod RACEK » pát pro 16, 2016 8:30 pm

Pavle,

Určitě do těch laminátových kýlů lili tekuté olovo?

Nesypali tam spíš za studena olověné broky ? Které pak zalili tím polyesterem a přelaminovali.
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » pát pro 16, 2016 8:33 pm

Racku Víš nejsem si s tím jistej ale viděl jsem to a dělal jsem to..
Ale jistě že je mnoho metod i sypat cokoli a vyplnit nebo nevyplnit čímkoli. Zvol co Ti vyhovuje.
david
moderátor

Příspěvekod david » pát pro 16, 2016 9:55 pm

To je celkem jasná odpověď - " Víš nejsem si s tím jistej ale viděl jsem to a dělal jsem to..". Takže co vlastně viděl a co dělal? Lití, nebo sypání, nebo co???
V 70-tejch letech, dokonce předtím i potom, byla nejen ve Švédsku, ale u nás fantastická atmosféra a lodě stavěl kde kdo. Jen sem nějak neviděl lití olova do laminátu.
Brouzdal sem, pro jistotu, na německejch fórech a tam taky lití roztavenýho olova do laminátu považujou za píčovinu.
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » sob pro 17, 2016 8:22 am

Ahoj Peki, my máme přišroubované olověné závaží 2500 kg 12 ti nerezovými šrouby M24 do olova zalitých silnostěnných nerezových trubek se závitem. Laminát je v kýlu 40 mm silný. Myslím že by jsi obdobně mohl řešit Tvůj uříznutý kýl.
Jak Standa píše, když papír to vydrží tak laminát taky.
Uříznutý laminát zahrabat do písku vylít olovem a přišroubovat pod loď,
nebo laminát použít jako model na betonovou formu a vylít olovem.
Pak máš olověný vnější kýl, který Ti perfektně pasuje pod loď.
20161216_161410.jpg

20161216_161338.jpg
Naposledy upravil(a) Pavel-Sulc dne sob pro 17, 2016 9:03 am, celkem upraveno 3 x.
Stanislav
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 27

Příspěvekod Stanislav » sob pro 17, 2016 8:50 am

Kdyz jsem rekonstruoval svoji prvni lod, tak tam byl balast ze stocenych olovenych cca 1mm silnych pasu plechu. To vse zalite betonem (ocelova lod) Tak jsem to vysramoval a resil jak to pretavit do rozumnych rozmeru - ty svitky zabiraly dost mista. Kamarad potapec mi poradil at to leju do papirovych forem. Osvedcily se mi vika od krabice na boty, jenom se to muselo na krajich obsypat piskem, jinak vaha olova prohnula okraje. Bylo to samozrejme jednorazove, ten papir se podruhe nedal pouzit, ale mohl jsem si pomoci sesivacky upravit tvar brabice jak jsem chtel a tak efektivne ten kyl vyplnit presne odlitymi bloky. Nakonec jsem tam dostal vetsi vahu do polovicniho objemu, beton jsem uz nepouzil. Tak ze kdyz to vydrzel papir, tak by to ten laminat mohl vydrzet taky, ona spousta veci se dnes dela jinak, ale to neznamena ze to driv tak neslo.
kapo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 24

Příspěvekod kapo » sob pro 17, 2016 10:58 am

err_ píše: Celkove nemam s plastaky zkusenosti temer zadne. Dle me je solidni material na lod bud ocel nebo drevo :-)

Peki koupil 40 let starou laminátovou loď očividně ve slušném stavu,to samo o sobě mluví o solidnosti materiálu. Laminát není plast ale kompozit.Pokud nemáš s "plasťáky" zkušenosti jak to můžeš posoudit ?? :whist: Ještě jsem tady nečetl úvahy majitelů laminátových lodí na téma rezavá konzerva apod. Dřevo je kapitola sama pro sebe.Měl jsem kdysi dřevěnou loď,dřevo je krása ale vyžaduje údržbu prakticky po každé sezoně aby si loď udržela pěkný vzhled. Proč se asi dřevěný trup olaminuje 2-3 vrstvami laminátu ? ;) I takové renomované firmy jako Nauticat staví laminátové lodě do extremních podmínek,nejtvrdší závody ,třeba VOR jedou lodě z kompozitů.Jinak Peki blahopřeju,loď vypadá velice pěkně,nadčasový design,po rekonstrukci ti bude určitě sloužit mnoho let. Jak je na tom pod čarou ponotu ? Žádná osmoza ? Asi tě čeká obnova antiosmozy a antifouling. :? Až pojedu na Kopanice do rodného kraje otce,tak tě možná navštívím...

Zpět na