Seznam proviantu

Zkušenosti se stravováním na lodi, vaření, recepty, doporučení, zásobování atd.

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Libor
bez hodnocení
Reputace: 122
Kontaktovat uživatele:

Seznam proviantu

Příspěvekod Libor » úte črc 14, 2009 8:51 pm

Letos na mě připadla velmi důležitá funkce na lodi, funkce proviantního důstojníka.
Hledal jsem zda tu nějaký seznam nemáme, podobný jako pro věci na loď na které se nemá zapomenout...

A nic tu není. :hmm:

Nemá někdo svůj oblíbený, nebo nějaký seznam potravin pro 4 lidi na týden, dva, tři.....???

Nebo tu to můžeme založit a dopisovat postupně, různě ve vláknech něco málo je...

Někdo to neřeší, někdo zase ano z praktických důvodů, daleko od pobřeží na ostrovech toho zpravidla moc koupit nelze...
(Dodnes si pamatuji svoji první plavbu, kdy jmenovaný do funkce měl mnohaleté zkušenosti s karavaningu a cestování po celé Evropě, i na západ, to se ještě vozilo téměř vše. A ten jen podle délky pobytu a počtu lidí vytáhl ten správný "seznam" a zajistil lodní zásoby pro všechny...)

Praktikuji to tak, že ten seznam věcí každý rok průběžně doplňuji a před vyplutím vytisknu a jen proškrtám podle aktuální situace.
Stejně to dělám se seznamem údržby a oprav na lodi, půběžně dopisuji a pak jen před vyplutím odškrtávám co už je a co zbývá..
Velmi se mi to osvědčilo.

Stejně bych to udělal s potravinami...., pokud se takový seznam najde, vypracuje.

Díky za pomoc.
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » úte črc 14, 2009 10:44 pm

Naši provianťáci na Apaluchu seznamy mají, ale pro každý rok jiný. Protože postupují jinak. Udělají jídelníček a podle něj seznam potřebných potravin. Těžko si to dokážu představit jinak, vždy záleží na tom, co míní kuchař vařit.
Jen ještě doplním, že od začátku jim tvrdím, aby pak výsledný seznam o cca 1/3 seškrtali. Teprve loni, po pěti ročnících, to dovedli k dokonalosti a jeli jsme opravdu nadoraz. Poslední den se vařilo z posledních zásob a celkem nic se domů nevezlo.

Ty seznamy jsou Libore v psané podobě po papírech a po lidech. Já jsem už zase připichlý na zahradě a nemám šanci to do tvého odjezdu poskytnout. Nevylučuje to ale to, že bych to sem dal později.
Soukromá pro Libora: Ani to naskenování přílohy už nemám šanci bez skeneru udělat...
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » stř črc 15, 2009 9:29 am

vycházím při nákupu proviantu z jednoho teplého jídla na den. Od toho odečtu den příjezdu (sobota) + jednu večeři v konobě. Sýry, zeleninu, máslo,mléko a pečivo kupujeme na místě.
Bilardos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 3

Příspěvekod Bilardos » stř črc 15, 2009 10:03 am

Osobně si myslím, že těžko má někdo daný seznam, který pravidelně využívá. znamenalo by to, že pokaždé má na týden stejný jídelníček.
Takže praxe je spíše jak píše Baharis, kdy se pokusíme nějak sestavit jídelníček a dle toho pak nakoupíme. Jen se mě nedaří prosadit to seškrtání :D
V souvislosti s proviantem by mne zajímalo, co z proviantu kupujete až na místě?
Já se přiznám, že od nás zatím tahám všechno a jen přes týden dokoupím "kruh".
Ante
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 1

Příspěvekod Ante » stř črc 15, 2009 10:26 am

jen pro inspiraci část proviantu na májovku :-)

Vejce, těstoviny, Cous-cous, Bolognese, čínská polévka, brambory
olivy, klobásy, limety, máta, třtinový cukr, salsa, nachos
chips bohemia, brambůrky české, sůl, olej, česnek, cibule, Koření
olivový olej, Voda, perlivá voda, Broskvový čaj Nestea,
Tang pomeranč, Plzeň plech, Víno bílé,Víno červené, Cpt.Morgan Black
Tullamore, Semtex, Coca-cola, Doutníky
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř črc 15, 2009 10:34 am

Na místě kruh a čerstvá zelenina, zmrzlina a nauky :good: A taky nějaké tekutiny na doplnění, když dojdou vlastní zásoby.
Jinak téměř vše vezu, nemíním objíždět městká mola kvůli nákupům...

Seznam mám na mysli ve stylu těch věcí.... Z něčeho se vařit musí...A když jeden rok vezmu testoviny, další plavbu už je nebudu brát, když jsem je měl loni.... :o

Já půjdu příkladem, narychlo jsem spíchnul seznam než půjdu udělat nákup

Nezapomenout:
  • ochucená rýže (cibulka, porek)
  • normální rýže
  • těstoviny (vrtule a špagety)
  • cibule
  • česnek
  • sůl a pepř
  • cukr
  • kečup
  • hořčice
  • pesto na špagety
  • polévky
  • polévky instatní do nepohody!
  • salám trvanlivý
  • cihla sýra
  • mléko
  • vejce
  • olej
  • konzervy šunky
  • zelenina v plechovce Bonduelle
  • krutí maso v konzervě , nebo zavakuované
  • letos i hotová jídla z eshopu (co se dají skladovat do 30°C)
  • okurky v nálevu
  • čaj
  • káva
  • kakao
  • ledová káva
  • sušenky a oplatky
  • tekutá medicína - valašský penicilin
  • víno
  • citonová šťáva
  • džusy
  • kofola a jiné oblíbené
  • pivo (alko i nealko)
  • Krabici různých musli tyčinek na zobání během dne?
janekz
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod janekz » stř črc 15, 2009 11:18 am

to Bilardos: Pro mě je dovolená nemyslitelná bez alespoň letmé ochutnávky místních produktů. Takže konkrétně do Chorvatska to děláme takto: doma nakoupíme jen základ např. těstoviny, rýže, cukr, sůl a pak to, co speciálně máme rádi. Do Chorvatska přijíždíme již v pátek, někde poblíž cíle přespíme a ráno pak máme spoustu času a síly najít místní Interspar či Sonik či... a nakoupit ostatní - komplet pití (pivo nemusím tak si koupím pár karlovačko a i mezi chorvatskými víny máme své oblíbené), zeleninu/ovoce, sýry, jogurty a spol, uzeniny a různé doplňky (naše děti kupříkladu milují Cedevitu - rozpustný pitíčko do vody). Specielně sýry a uzeniny mají Chorvati dle mého soudu výrazně lepší.

Další pozitivní efekt to má v tom, že nebuzerujeme nebohé hochy (a dívky) v čártrovce už od rána netrpělivými dotazy: kdy už proboha bude ta naše loď nachystaná. Po klidném obědě přijedeme do maríny kolem jedné či druhé a ještě jsme nečekali déle než 30 minut.

Věci do lednice jsou ještě studené (bo jsme je zabalili do dek a peřiny naší nejmenší plavčice), nemuseli jsme s sebou táhnout autolednici, či jet přes noc... prostě jen samá pozitiva a životní jistoty.
janekz
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod janekz » stř črc 15, 2009 11:20 am

Jo a ještě jsem zapomněl: Captain Morgan Black label si vezu už z domu. Jako zodpovědný kapitán si tohle nedovolím riskovat. ;)
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř črc 15, 2009 10:26 pm

Dnes jsem připsal na seznam masovou konzervu pro psa .... :lol:
tresinka
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod tresinka » stř črc 15, 2009 10:40 pm

Pri dnesnich cenach v Chorvatsku se moc nevyplaci tahat jidlo s sebou, jenom snad nektere ceske speciality jako je rum. Po prijeydu do mariny je obvykle par hodin casu na nakupz v mistnim supermarketu a do prevzeti lodi je vse potrebne pohromade. Kazdym rokem toho vozim mene a mene...... :)
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř črc 15, 2009 10:46 pm

Tomu třešinko rozumím.
Já ale vezu loď za autem a mám rád když u moře sundám loď z vleku a rovnou pluji....
Placené maríny nevyužívám, tak ten čas nazbyd se mi nedostává...
Ale jinak je to dobré řešení a také každý rok ze seznamu ubírám položky, které raději koupím na místě.
kurt6464
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod kurt6464 » pát říj 30, 2009 11:01 pm

V jednom příspěvku jsem tu zahlídl vejce. Co jsem slyšel, tak trocha vajíčka, nebo mléka smíchaná se slanou vodou dokáže Vašim čichovým buňkám způsobit peklo... A i když míchaná vajíčka miluju, tak k snídaní na lodi bych si je nedal, protože je to do žaludku extrémně těžké jídlo a stačí, když trochu foukne a slabší povahy hned tvrdí, že mají mořskou nemoc... Hlavně když se to ještě nakombinuje to vaší slavnou ranní dezinfekční slivovicí...
mirinekk
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod mirinekk » sob říj 31, 2009 11:03 am

Když ona ta slivovička po ránu na lačno je tak dobrá a zdravá ;)
Vajíčka se slaninou jsme měli k snídani pokaždé aspoň dvakrát do týdne a zatím se ještě nestalo, že by po nich někomu bylo špatně. Asi i proto, že se na ně každý těšil. K tomu okurka a svět je krásný :lol:
No a zapít je může každý čím chce. Já si dávám třetinku piva :roll:
Macek0585
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Macek0585 » ned lis 01, 2009 4:29 pm

Já se tak\ přidám. Devadesátá léta - to bylo auto plné v podstatě jen proviantu. Vzhledem k tomu, že jsem jej celý zajišťoval sám (abych zamezil duplicitě soi, pepře a nedostatku těstovin :) ). Samozřejmostí byla tuna vody na vaření, pití, alkohol nevyjímaje. Jenom to pivo si každý vezl svoje - pivař nejsem a karlovačko mi stačí. Dokonce jsem investoval do kompresorové ledničky na převoz vajec, uzenin, sýra.. Nicméně seznam podobný Liborovu se za těch x let smrsknul na nulu. Taky mám rád, když můžu vyplout co nejdříve, to mi ale celkem nebrání v tom všechno to, co jsem tahával z domu, koupit v marketu v marině cestou ze sprchy a zeleninu na trhu. Uznávám, že je výhoda mít market 30 metrů od lodi, ale za to tahání přes půl Evropy mi to fakt nestojí, zejména když ceny jsou srovnatelné a kvalita mnohdy vyšší. Jistě je ještě neoddiskutovatelnou výhodou, že koření, čaj cukr atd už má m na lodi. Takře v podstattě jedinýma dvěma položkama jsou klíče od lodi a domácí konzervy pokud ty na lodi už začínají docházet. V současnosti jsem se dostal do stavu, kdy jídlo vezu spíše domů (zejména mimo sezonu) - rajčata, nové brambory, majonézu, telecí kotlety
bokal
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod bokal » ned lis 01, 2009 11:47 pm

Tak nevím, rád bych znal ten market v HR, kde jsou ceny srovnatelné jako u nás. Taky jezdíme do Biogradu, ale vše bylo 2x nebo i více. Tedy až na výjimky.
Je to asi tak jako tvrzení, že Karlovačko za 20 Kuna je jako u nás? Leda že někdo bydlí na Václaváku.
Macek0585
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Macek0585 » pon lis 02, 2009 7:31 am

No taky bych rád viděl v obchodě Karlovačko za 20 kuna. V pozlacené plechovce? Psal jsem srovnatelné, ne stejné. A jestli za týden spotřebuju tři balíky těstovin tak fakt rozdíl desetikoruny není ten, kvůli kterému bych obíhal obchody v Česku. Ale to je můj názor a nikomu jej nevnucuju.
pecho
aktívní jachtař
aktívní jachtař

proviant

Příspěvekod pecho » pon lis 02, 2009 8:28 am

Nepatřím k těm, kteří mají nějaké striktní pravidlo, že buďto vezu z domova nebo nakupuju v HR, záleží na tom v kolika lidech jedem, jestli 5-6 lidí dvěma autama (tak se jídlo v pohodě vejde) nebo 4+4 a koho máme v posádce, mám na mysli kladný vztah ke kuchyni, jezdí taky s námi kuchař a ten už spoustu jídla připraví a předvaří doma, někdy zas na lodi klohníme co se dá a z čeho se dá, nebo taky když jsme mazali ze Sukošanu do Řecka (Vasiliki) a zpět, tak jsme byli prakticky na sucharech, salámech, kousku chleba a vodě. Nebyl zkrátka kuchař a bylo to avizováno dopředu, každý sám za sebe a akorát asi 2x bylo jídlo v nějaké hospůdce. Takže vždy záleží na partě a na okolnostech, toť moje zkušenost. :) Zdraví Pecho
Macek0585
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Macek0585 » pon lis 02, 2009 10:30 am

To Bokal.
Vzhledem k tomu, že se starám o nemocnou rodinku a měl jsem trochu času, srovnal jsem si ceny ČR - Chorvatsko. Vycházel jsem z informací na www.konzum.hr a z cen v Tescu. Vzhledem k tomu, že ceny Konzumu byly ze září, požil jsem přepočet valuta prodej RB 15.9.2009 + 1,5 % provice, tedy 3,571 + 0,054 = 3,625 CZK/HRK. Není toho moc, ale jako vzorek si myslím, že dostačuje:
Konzum TESCO
Kuře 1 kg 20,9 HRK/ 76,30 CZK 49,90 CZK
Vejce 10 ks 9,99 / 36,50 21,90
Mléko 1l 3,99 / 14,50 9,90
Pivo Bavaria plech 6,99 / 25,50 18,50 (Gambrinus)
Pivo no name 3,99 / 14,60 13,50 (Tesco)
Párky 1 kg 24,99 / 91,30 79,00
Těstoviny 500 g 2,79 / 10,20 14,90
Coca cola 2l 3,49 / 12,80 32,90
Jogurt bílý 2,29 / 8,40 5,50
Rýže 1 kg 6,49 / 23,70 34,90
Spr.gel AXE 16,49 / 60,00 69,90

Jsem si vědom, že jsem bral ceny z akčního letáku, ale srovnával jsem je spíše s no name a Tesco kvalitou. Ale i tak jsem cenu "2-3 krát vyšší" nenašel u ničeho. A co se týče dalších věcí jako je ovoce a zelenina tam cena relevantní není vůbec, ani mne nenapadne srovnávat chorvatské ovoce a zeleninu z trhu a supermarketovou z polských skleníků u nás :)
Al_Pako
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Al_Pako » ned dub 11, 2010 12:57 am

Ahoj Libore,

jestli Ti to pomůže, tohle je seznam potravin, naloděných vloni na Saru pro týdenní plavbu s dámskou posádkou (viz též reportáž o ní, kde jsou i zmínky o jídle)

Potraviny
Chleba 3x, Celozrnný 1x
Čaj černý 25, zelený 20, káva instantní 100g, mletá 250g kakao instantní Bal z domu
Cukr 300g, sůl, sada koření:
mouka hladká půl sáčku,
těstoviny: vřetena2x, špagety2x,
vejce 20ks
suchý salám Vysočina 1 noha, angl. slanina vakuovaná 500g
studená vepřová pečeně vakuovaná - cca500g
losos konzerva 2x
sýr vakuovaný tvrdý2 velké bločky, sýry měkké 2ks, tavené 400g, tvrdý tvaroh 250g
klobásy Vakuované 4 nohy
párky vakuované 2kg
knedlíky slané 20ks
knedlíky sladké 20ks
paštiky různé 4větší, 2 malé
instantní polévky 10porcí, čínské nudle 10porcí
hotová omáčka na těstoviny 2bal.
olej na smažení 500ml, olej do salátů 500ml, máslo 500g
hořčice plnotučná. 1 mačkací lahev
med v lodním balení, džem 1 sklenička

sušenky 5x100g , čokoláda 2x100g, žvýkačky 50ks, bonbóny želatinové2x100g, sušené ovoce a semínka, oříšky cca 250g

práškové:
bramborová kaše 2x, palačinky 1x

Cerstvá zelenina a ovoce:
Cibule 1kg, česnek 2hl., rajčata malá 500, velká 2kg , papriky 2kg, okurky salátové 3ks, led.salát 2 hlavičky kedlubny 4ks mrkev 4ks
Kys.zelí 2x500g
Olivy 400g v plechu
Jablka 15ks, pomeranče 12ks , banány 6ks, ananas 1ks, citróny 4ks
brambory 3kg

Nápoje:
Pivo 12x0,33, nealko pivo 12x0,33
rum Captain Morgan Gold Spice 1 litr
víno sudové v kanystrech 5l, 1,5l 2x, 2l 1x
mléko trv.1l, smetana do kávy a čaje 2x 0,5l
balené minerální vody 2x 6ks karton
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » ned dub 11, 2010 9:10 am

Pomůže, nepomůže, nejde o mě, ale o nějaký návod, kde si zájemce vybere sám....

Zaujali mě 2 věci, co je to med v lodním balení?

A piva nebylo nějak málo? Nebo nebylo potřeba žádné placení touto měnou....? S vínem jakbysmet... :?

Jinak dobrý, praktický seznam. :good:
Batcheeba
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Batcheeba » ned dub 11, 2010 12:56 pm

[font=Comic Sans MS]Med v lodním balení je med přelitý ze sklenice do plastového obalu původně ukrývajícího sprchový gel:-) Bezvadně se dávkuje a zaklapávací uzávěr dobře drží.
Pokud se piva týče, měli jsme ho i tak víc než dost a málem jsme ho ještě vezli domů. Kromě pár plechovek, které jsme vypili k jídlu, jež se bez piva neobejde, jsme hodlovali vínu a rumu. Prostě nejsme pivaři. Navíc - například mně jdou po pivu bublinky i ušima...

Proviantní seznam je celkem obsáhlý, ale protože jsme se s výjimkou dvouhodinové zastávky na Hvaru a tankování na Lastovu k nějakým nákupním možnostem ani nepřiblížili (od počátku s tím bylo počítáno, že se vyhneme civilizaci), hodilo se všechno. My jsme totiž strašně zmlsaná posádka! Seznam byl vytvořený obdobným způsobem, jaký popsal někdo výše - udělala jsem jídelníček a podle toho se nakupovalo. Principielně jsme jeli na vydatné snídaně, rychlé polední jídlo zeleninovo-salátového typu a parádní večeře. A protože jsme vyznavači "čaje o páté", nechyběl ani na lodi s něčím sladkým k přikousnutí.
Na Korfu to samozřejmě bude jinak. Do letadla asi brambory nepotáhnem, kousek od přístavu je supermarket. Tak snad jen oblíbené mlsky, aby se nestalo, že na místě nebudou takové k mání. Já když nemám para ořechy, nefunguju.
[/font]
Kutil
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Kutil » pon dub 12, 2010 8:40 am

Přidávám náš seznam nákupu na týden pro 8 lidí, ale hodně věcí nám zbylo, hlavně uzeniny. Co se velice osvědčilo, byla hotová jídla zn. Apetit - vše velmi dobré a vakuované pečivo - po chvíli v troubě vždy čerstvé a teplé.

1 x Svíčková na smetaně s brusinkami - 10 porcí 3800 g, trvanlivost 21 dní Apetit
1 x Hovězí guláš - 10 porcí 2700 g 21 dní Apetit
1 x Vepřové výpečky se zelím 3600 g 21dní Apetit
1 karton (20 x 6 ks) Bagety k dopékání - 270 g (6 x 45 g) (vakuově balené rohlíky)
1 karton (18 ks celkem) Dřevorubecký chlebík 360 g, (vakuově balený chleba)
Chleba čerstvý 0,8 - 1 kg 3 ks
Madeta krabiček 4 ks
Vysočina 0,8 kg 2 ks
Vysočina 0,8 kg 1 ks navíc na večer
Flora 250 g 4 ks
Paprika kg 1,6 - 2 kg
Rajčata 1,6 - 2 kg
Okurek 1,6 - 2 kg (min. 3 ks)
Eidam 0,8 kg
Paštika 1,6 kg
Vejce 60 ks
Špagety (těstoviny) 8 porcí (4 x 500 g)
Omáčka na špagety (např. sýrová) 8 porcí
Strouhaný sýr 8 porcí
Pomazánkové máslo 180 g 5 ks
8 x polévka hrachová (čočková) (cca na 3 litry vody celkem)
16 x polévka z pytlíku čínská (cca na 6 litrů vody celkem)
8 x polévka z pytlíku slepičí (nebo vývar nebo fazolová) (cca na 3 litry vody celkem)
16 x polévka z pytlíku gulášová (cca na 6 litrů vody celkem)
bramborové noky 4 x 500 g (nebo bramborový knedlík)
3 x šiška kynutý knedlík
tuňák v konzervě, (nebo krůtí s vejci) 120 až 150 g (185 g) 8 ks
4 x vepřové maso konzerva (Penny 39 Kč)
4 až 5 x plechovka Luncheon meat (čínský)
4 x Kostelecké párky v konzervě
8 x Trenčínský párek s fazolí
8 x 500 g bílý jogurt Vian
200 až 250 g jahodový džem (i víc)
(200 až 250 g med)
(Müsli) asi 2 x 300 g
2 x štangle Lovecký salám (2 x 400 g)
1 x štangle Lovecký salám navíc na večer
Uzený bok nebo krkovička 3 kg na večer
Máslo pod vajíčka 1 x 250 g
Trvanlivé mléko 2 l + krabičky - do kávy (menší balení)
Kofeta - prášková smetana
Čaj cca 56 porcí (1 x černý, 1 x ovocný a 1 x mátový)
Káva mletá Jihlavanka 500 kg
Káva rozpustná Nestlé 1 velká
Kečup 2 x
Tyčinky 7 ks
Brambůrky 7 ks
Oříšky 7 ks
Olivy 7 ks
Olej 1 l na luncheon meat
Cukr krupice 1 kg
Hořčice v plastu obyčejná
Papírové utěrky
Jar, hubky, hadra