rada pri vybere motora

Firmy, technika, servis, údržba, zkušenosti apod.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

mirekk
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

rada pri vybere motora

Příspěvekod mirekk » pát led 26, 2018 9:35 am

Priatelia prosim poradte mi ktorý motor vybrat, vyberam z tychto troch:

1. TOHATSU MFS 5C
2. Yamaha F5
3. Mercury F5M

motor bude na 300 cm gumaku, pouzitie na dunaj, maly dunaj, jazera. Dolezite je ze motor budem prevazat v kufri auta tak bude musiet byt prepravovany nalezato.
Viac ako 5 koni nemozem mat tym ze niesom drzitelom vmp. Motor chcem kupit novy a nie jazdeny z druhej ruky lebo pravdepodobne jazdeny motor je ako kinder vajicko nikdy nevies co bude vovnutri a nemam tolko skusenosti aby som vedel zhodnotit jeho stav, nicmenej niektore 10 rocne jazdenky su iba o par eur lacnejsie ako motor novy.
taktiez nehcem riesit dvojtakt kvoli moznosti prihlasenia ak mi to v buducnosti nahodou napadne, a budem chciet ist s clnom niekam von.
Co som sa tu docital tak jednovalce mozu mat vacsie vibracie, prosim mate niekto niektory z tychto motorov? ako ste spokojny a ako je to s tymi vibraciami?

dakujem za pomoc
Omen
vytrvalý návštěvník
Reputace: 144

Re: rada pri vybere motora

Příspěvekod Omen » pát led 26, 2018 10:55 am

Motoráři ti asi dají fundované doporučení.

Já motorům nerozumím, jsem pouze uživatel.
A jedna zkušenost uživatele: když jsme pluli 3 lodě po písčité Wisle, měl motor Yamaha problém s nasáváním zvířeného písku a ucpáváním chlazení. Dva motory Mercury tento problém neměly. Všechny motory byly 5hp.

A myslím že Mercury a Tohatsu jsou totožné.
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 27

Příspěvekod geus » pát led 26, 2018 11:57 am

Je to upne jedno jaky si koupis rozdily minimalni nema cenu o tom ani diskutovat tecka
orion
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod orion » pát led 26, 2018 12:19 pm

ano značky Evinrude,Tohatsu a Mercury se vyrábí v jedné fabriceLiší se jen polepem značek.Co se týče výběru
záleží na takových detailech,jako např.Tohatsu má řazení zepředu,přívod z exter.nádrže také.Vibrací bych se nebál,když bude motor na zrcadle a noha se nebude o něj opírat.Mám zkušenost z plachetnice,kde byl motor/noha/ ve studánce a pak se vibrace přenášely do lodi.
david
moderátor
Reputace: 151

Příspěvekod david » pát led 26, 2018 12:44 pm

mirekk
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod mirekk » pát led 26, 2018 1:29 pm

u mna je zatial na prvom mieste Yamaha F5
PEPO
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 5

Příspěvekod PEPO » pát led 26, 2018 1:52 pm

mirekk píše:u mna je zatial na prvom mieste Yamaha F5

Ja by som bol tiež za tento tip motora ;) .Potom Tohatsu ...za mna Mercury ani nie :D
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 13

Příspěvekod Ozzie » pát led 26, 2018 2:29 pm

Skúsenosti mám s Hondou 5 HP a s Mercury 5 HP. Hondu som mal na gumáku HonWave 290. Ten motor je stará konštrukcia, má menší obsah 127 cm3, ale ide slušne a má pekný zvuk.
Mercury 5 HP mávame v Chorvatsku na požičaných člnoch a mne ten motor nesedí. Je hlučný a pekelne vibruje. Má obsah 123 cm3.
Yamaha má výhodu v tom, že sa dá položiť na 3 strany. Má obsah 139 cm3.
Ja by som nevynechal ani Suzuki. S Tohatsu nemám skúsenosti, ale vyššie sa píše, že je to vlastne Mercury.
Občas sa objavia na trhu 6-8 koňové dvojvalcové štvortakty, ktoré majú na štítku 3,68 kW. Keby sa Ti zadarilo zohnať taký motor, máš výhru, lebo sú oveľa kultivovanejšie ako jednovalce.
mirekk
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod mirekk » pát led 26, 2018 7:36 pm

Ozzie píše:Skúsenosti mám s Hondou 5 HP a s Mercury 5 HP. Hondu som mal na gumáku HonWave 290. Ten motor je stará konštrukcia, má menší obsah 127 cm3, ale ide slušne a má pekný zvuk.
Mercury 5 HP mávame v Chorvatsku na požičaných člnoch a mne ten motor nesedí. Je hlučný a pekelne vibruje. Má obsah 123 cm3.
Yamaha má výhodu v tom, že sa dá položiť na 3 strany. Má obsah 139 cm3.
Ja by som nevynechal ani Suzuki. S Tohatsu nemám skúsenosti, ale vyššie sa píše, že je to vlastne Mercury.
Občas sa objavia na trhu 6-8 koňové dvojvalcové štvortakty, ktoré majú na štítku 3,68 kW. Keby sa Ti zadarilo zohnať taký motor, máš výhru, lebo sú oveľa kultivovanejšie ako jednovalce.

Rad by som kupil dvojvalec ale zial ten uz je mimo moj financny rozsah, pozeral som aj stvortaknu selvu xs ale to uz je tiez financne inde, a dal som si podmienku ze nechcem z druhej ruky ale novy, aby som potom ked kupim z druhej ruky do toho nenasypal viac penazi ako za novy.
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Ozzie » pát led 26, 2018 8:55 pm

Nikoho nechcem presviedčať. Tie časy už sú dávno preč, ale vypočuj si jednu rozprávku:
V marci v roku 2009 som zistil, že potrebujem gumák a motor. samozrejme ma k tomu dokopala komunita z fóra kde sa momentálne nachadzaš aj Ty.
Začal som prehľadávať inzeráty domáce, ale aj okolitých štátov. natrafil som na motor Honda BF 5 a tiež na gumák HonWave 290 v Maďarsku. Boli za normálný peniaz, navyše vyhovovali mojim vtedajším predstavám o jachtení, takže sme sa vybrali s juniorom na cestu.
Gumák: predajca staršý manželský pár pri Budapešti, pedanti, gumák nafúknutý zakrytý dekami v garáži v super stave. Dôvod predaja: syn aj s vnukmi sa odsťahovali do zahraničia a neni koho jachtiť. Cena ca 700.- EUR (asi polovica novej ceny) kúpil som bez jednania. Pokračovali sme ďalej na východ.
Motor: predajca telocvikár, rybár z Mezőkövesdu ca hodina jazdy za Budapešťou. Neskutočný pedant, pri zavesení motora na desku najpr desku obalil do handier a fakt ten motor vyzeral ako nový. Dôvod predaja: potreboval silnejší motor na svoju 6 m nerezovú! pramicu na Tiszató. Samozrejme dal k tomu všetky papiere, faktúry atď. Nasledovala kúpa bez jednania, cena bola ca 750.- EURO tiež asi polovica vtedajšej novej ceny na SK. Celú cestu domov sme sa smiali. Náklady na cestu, teda asi 60.- EURO za naftu sme brali ako náklady za výlet. Keď sme predávali tú súpravu za dva roky (chceli sme niečo silnejšie) ešte sme natom zarobili 50.- EURO. Druhú rozprávku o tom ako som kupoval Suzuki 15 DF v perfektnom stave už neporozprávam, lebo aj tak by si neuveril :-)
Vylučovať kúpu jazdených vecí je blbosť, lebo kopa ľudí predáva tieto veci len preto, lebo si môže dovoliť niečo silnejšie...
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 106

Příspěvekod Denis » sob led 27, 2018 1:39 am

Ja by som pri preferovaní 5 koňového motora, čo je pochopitelné lebo netreba registráciu lode ani vodičák, zvolil čln dlhší ako 300 cm. Prečo chceš zrovna 300 cm? Vela sme o tom písali, kludne 360, alebo aj 380 cm. Omnoho viac miesta a jazdí to podstatne lepšie.
Ja mám motor Mercury, praskla mi na ňom plastová páčka prehadzovania chodu vpred/vzad a vadí mi spôsob dvíhania a polohovania motora. Motor má asi 10 rokov, neviem či dnešné modely majú iné riešenia, ale v každom prípade si to vyskúšaj. Inak jazdí dobre, bez porúch, som s ním spokojný. Výhodou je dynamo /alternátor?/ na dobíjanie batérie, externá nádrž.
Finn
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 10

Příspěvekod Finn » sob led 27, 2018 6:34 pm

Hlásím se k té yamaze z Wisly jak vzpomněl Omen. Měl jsem tam s ní díky mělké vodě a jemného písku na dně docela problém, což Denis a Omen s Merkury neměli. Následně jsem si také koupil nový Merkury s alternátorem a jsem spokojen a má i menší spotřebu než yamaha.
mirekk
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod mirekk » úte led 30, 2018 7:39 pm

Priatelia, cenim si vsetky Vase rady, dnes som bol v predajni a trosku som pomenil nazor, takze som sa rozhodol nakoniec pre Kolibri 330 s nafukovacim kylom, 300 je trojmiestna a ja budem potrebovat o rok dva stvormiestny. Takze kupim rovno stvormiestny aby som po kratkom case nemusel gumak predavat a zhanat druhy vacsi, nakoniec gumak bude Kolibri KM 330 D.
Co sa motora tyka tak som bol rozhodnuty skalopevne pre Yamahu F5 no v predajni som dostal info ze ten 5 konovy mercury ma moznost otvorenia na 6 konikov zmenou karburatora. Nicmenej uz pozeram dost dlho aj inzeraty ale zial stale mi vychadza ze jazdene motory su neadekvatne cenovo voci novym. Takze zatial na 100 % idem zajtra pre gumak a na kupu motora si este asi chvilku necham priestor na rozmyslanie, ak mate este nejake tipy na motory podelte sa prosim, alebo ak viete o nejakom motore ktory sa predava s stoji za to prosim sem s nim.
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Ozzie » úte led 30, 2018 9:15 pm

Ty už rady nepotrebuješ :D Si jasný, ale jedna poznámka: nič otvárať nebudeš, lebo po 5-ke nasleduje 15-ka a nie 6-ka :D uvidíš
PEPO
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 5

Příspěvekod PEPO » stř led 31, 2018 12:16 pm

Ozzie píše:Ty už rady nepotrebuješ :D Si jasný, ale jedna poznámka: nič otvárať nebudeš, lebo po 5-ke nasleduje 15-ka a nie 6-ka :D uvidíš

Presne tak :D :D :D .Asi každý si tým musí prejsť...
mirekk
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod mirekk » čtv úno 01, 2018 9:49 am

Tak ako ste pisali ze uz som jasny :-) nakoniec Kolibri 330 DL a motor mercury F5M tak snad bude na maly dunaj a sem tam dunaj a ramena stacit, ked ho vyskusam tak sem budem postupne doplnat svoje skusenosti, sna do buducna niekomu pomozu pri vybere ak bude zvazovat podobnu ci rovnaku konfiguraciu :-)
Jakub7777
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Jakub7777 » pon úno 12, 2018 9:06 am

Ahoj mam stejny problem nebo spis dylema jakej vzit.... Za kolik si ho sehnal a bral sis aji ext. Nadrz diky predpokladam z kratkou nohou vit?
mirekk
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod mirekk » ned bře 04, 2018 6:50 pm

Kupoval som ho v BA a dokupoval som si aj externu nadrz, z pohladu ceny som si nadrz vyskladal lebo tie origo stali neskutocne prachy, nadrz aj so vsetkym cca 45 eur, samotny motor uz pripraveny na nahodenie aj s naplnenim olejmi a skusobnym nastartovanim okolo tisicky eur. Prve co bolo som si nanho doma vyrobil stojam na kolieskach lebo mam dost malo miesta na ulozenie a toto je predsa len ovela vacsi komfort ako ho prenasat z kuta do kuta. Este kym som ho kupil som bol sice rozhodnuty pre yamahu ale zevraj tento mercury sa da ta par drobnych otvorit na 6 koni tak to ma zlomilo. Samozrejme na gumak s kratkou nohou. Aktualne vsak z pohladu cien a pri kurze kč vs. euro by som doporucil kupovat na Slovensku, pri tomto kurze aky je teraz sa da usetrit aj par tisic kč.

Zpět na