Katamaran Elza

Stavební plány lodí, odkazy na ně, atd.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 14

Příspěvekod kanic » ned lis 03, 2013 8:24 am

Je to věc názoru, ale jako začínající jachtař a stavitel bych si určitě vybral
jednodušší loď s V trupy stavěné stič a glu. Asi nevypadá tak atraktivně, není
uvnitř tolik prostoru, ale je praktičtější. Žádná ploutev ani ohýbané dno, žádné podélníky.
Takový projekt se lépe rozjíždí(jako že plány nezůstanou v šuplíku) a jde rychleji od ruky.
A zvážil bych i délku. 17´ V trup kat vyjde na 50, 21´odhaduji přes 100, 26´určitě nebude pod 150 tis. Kč.
S počtem odpracovaných hodin je úměra podobná, jako s náklady.
Na Ju tub je dost důkazů, že i takové lodě umí plout. k.
Josef
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 3

Příspěvekod Josef » ned lis 03, 2013 10:11 am

Baharisi, múj příspěvek měl jen trochu odlehčit atmosféru tady na Ji. Určitě se katamaranům neposmívám. Mají své pro a proti jako každá loď.
Na Lipně jsem viděl od Jonaskatamaran Elsu 21 s paralelním oplachtěním (velmi zajímavé) a potom jeden veliký katamaran asi Elsa 41.
Pluly nádherně a rychle. :good:

Denisi, Ismael psal Elsa 26/28 , nejspíš si není jistý, který má :? .
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 123

Příspěvekod Denis » ned lis 03, 2013 10:27 am

Baharis píše:Mám dojem Deni, že z pana Jandy děláš debyla, který nezná označení lodí a neví co projektuje. To si myslím nezaslouží.

Bez ohledu na to co jsi si zde přečetl od Ismaela, relevantní informace je potřeba hledat u tvůrce, případně v projektové dokumentaci. Mohu ti místopřísežně potvrdit, že mám plány na Elsa 26 a v plánech mám délku plováku 8,05 m.

Takže jsou dvě možnosti. Buď Ismael špatně uvedl svůj typ Elsy a má 26tku, nebo špatně četl plány a má délku 8,57. Nicméně to je celkem jedno. Oba typy jsou ověřené v podmínkách jak středozemí, Černého moře, tak Atlantiku. Nedělají se prvním rokem. A ani desátým.
V době kdy jsem se o to zajímal jsem byl mnohokrát v Kameném újezdu i na jejich základně na Lipně. Viděl jsem lodě v různých fázích rozpracování, několik si ji vyzkoušel za plavby, byl jsem na přednášce o Jonasově přeplavbě Atlantiku, několikrát jsem s ním mluvil na veletrzích.

(Aby mohl člověk o věci zasvěceně diskutovat, měl by o ní alespoň něco vědět. O historii, projektu, projektantovi, mít praktické zkušenosti s plavbou či nechat si o ní alespoň povykládat)

Téměř jednomužné složení a rozložení katamaránu jež měl rozpracované Jirka Janda spočívalo v tom, že profily držící plováky byly na jakýchsi šínách z jeklů, které byly zasunuty do většího čísla jeklu, který již byl napevno přivařen napříč k ose vozíku. Takže ještě přikurtované plováky se rozjely na potřebnou šířku, nasadily se příčníky, dotáhly se svorníky a loď byla nachystaná ke spuštění na vodu. Ať již jeřábem, nebo na sjezdu.

Jirko, ty škárohlíde, čítaš ty vôbec túto diskusiu a čítaš po sebe čo napíšeš? Mám dojem , podla toho čo píšeš, že asi nie. A jestli chce nekdo zasvěcene sdiskutovat´, mal by v diskusii počúvať tých druhých.
Ty místopřísežne vyhlasuješ, že máš v projektre dlžku plaváku 8.05. A čo asi písal Izmael??? Jeden palec je 2,54 cm, do stopy ide 12 palcov a vynásob to číslovkou 28. /To akože Elza 28/ A to je ten rozdiel o ktorom ja píšem. A či je pan Janda debil, to ja prosím neriešim, nemám dôvod. Ja som si tu dovolil položiť len pár otázok a po ich zodpovedaní vysloviť svôj názor. A Ty hneď varuješ Izmaela pred škarohlídmi. To sa mi zdá nadmieru čudné.

Jeden z uživatelov fóra si chce postaviť catamaran a poprosil ma cez SZ o názor. Povypytoval som sa ho čo od toho očakáva, aké sú parametre potrebné pre jeho požiadavky a snažil som sa oboznámiť s projektom, lebo na web stránke p. Jandu toho moc nie je. Ideálne je spýtať sa tu na fóre, nie? Na to predsa toto fórum máme, alebo sa niečo zmenilo? A to prečo sa nespýtal rovno ten uživatel prosím neriešte.

Jedna z mojich otázok bola či niekto staval Elzu28, či sa niekto na nej plavil.? Takže zatial sa žiaden stavitel neprihlásil a plavil sa na nej len jeden nadšenec, žial len v Čechách na priehrade.

Ešte si dovolím uviesť jeden príklad, tuším koncom 19 storočia, alebo začiatkom 20 st. preveslovali dvaja Amíci na otvorenom !!! člne Atlantik z Ameriky do Europy. Napriek tomu že to je možné, pravdepodobne nikto nebude odporúčať takúto plavbu rodinke zo strednej európy. Aj keď teda jeden nikto nevie.
kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 14

Příspěvekod kanic » ned lis 03, 2013 12:43 pm

Jeden uživatel fóra, co chce stavět kat se dozvěděl, kolik doporučená loď měří, a že několik jeho předchůdců má v šuflíku plány na prodej.

Kdyby chtěl vědět více, zeptal by se veřejně. OK. k.
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » ned lis 03, 2013 2:11 pm

Ty Deni, při vší úctě, já o voze a ty o koze.

- Tvá první otázka byla obecně na Elzu a už vůbec ne o plavení se na ní. O 28čce jsi napsal až třetí dotaz a o plavení vůbec. K 28čce bych se vůbec nevyjadřoval.

- Nějak se VÁM v diskuzi podařilo dožduchat Ismaela k tomu, že "má" 28čku a její délka je 8m. Což je blbost (on sám píše 26/28 ) a o tom jsem se snažil psát v minulém příspěvku, který jsi asi přečetl v rychlosti tobě vlastní. Já tam totiž psal, že mám délku 8m v plánech od 26tky!!! Takže jste někde museli udělat chybu.

- No a při té vší dezinformovanosti, zmatcích a sebemenší snaze tomu porozumět se tu rozkročíš a píšeš o nějakém oďubu a o tom že to je snad podvod na začínajícím jachtaři.

Tak se prosím probuď, poctivě si diskuzi pročti.
Kde vidíš ten "oďub", když jsou plány na 26tku a její délka je 8m?

... 600 kg nic moc,
Nemôžem sa zbaviť dojmu, že ten projekt je taký malý oďub.
Pre 4člennú rodinu je to tak tak a dosť na skromno a zásoby vody asi nič moc.
...pro sólo plavbu je to hogo-fogo, pro manipulaci v 1 skoro problém.

To nestačí na to, abych někoho varoval před škarohlídy? A kde jsi prosím tě vzal, že to jsi ty a nikdo jiný jen ty? :P
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » ned lis 03, 2013 3:45 pm

Vidíš Jirko jak to pletieš. Ak si otvoríš stránky jonascatamaran, tak je tam len Elza 28 v rôznych variantách. Že existuje aj Elza 26 stopová ani zmienky. Že zrovna TY máš projekt tej 26ky ani muk. Svoboďák napíše že má Elzu 28 a poskytne údaj o nosnosti, na to sa zapojí do diskusie Izmael a podá aj technické informácie o rozmeroch. Ešte stále tu nie je nikde informácia že existuje aj 26 stopové prevedenie, len zmienka o tom že Elza je 26 - 28 stopová. Na oficialnych stránkach je napísaná celková dĺžka, čo beriem ako dĺžku cez všetko a myslím si preto z prebenutej diskusie, že plaváky majú 8 metrov a dĺžka cez všetko je 28 stop.

Censored, censored a znova censored, aké dlhé sú teda plaváky na Elze 28? Viete to prosím niekto?

Kanici, priebeh tejto diskusie dáva jasnú odpoveď, prečo sa nováčik nespýta verejne. Ak by mal p. Janda na svojich stránkach napísanu dĺžku plavákov a úžitkovú nosnosť, tak nie je o čom.

Staval niekto katamaran Elza 28?
dan
s/y Hannah
Reputace: 2

Příspěvekod dan » ned lis 03, 2013 6:13 pm

Nedela ten rozdil treba kormidlo?
FordPerfect
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 5

Příspěvekod FordPerfect » ned lis 03, 2013 6:21 pm

Podla mna je to len nedorozumenie. Elsa 26 m LOA 807cm http://www1.jonascatamaran.cz/elsa28.php . Elsa 28 ma LOA http://www1.jonascatamaran.cz/elsa28.php. Je to na stranke u Jonasov. Ako povedal Baharis, zjavne doslo k predlzeniu a premenovaniu z 26 na 28. Dovodom mohlo byt prave zvysenie nosnosti, alebo si lod prilis sadala pri plavbe na motor pripadne nemala dostatocny vytlak na spici. Treba sa opytat projektsnta kde a preco pridaval.

Nikde nie je povedane ze cislo v nazve musi znamenat LOA. Vacsinou je tam blizka korelacia ale nemusi sa to zhodovat. Odchylky su jednym aj druhym smerom. :-)
Josef
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Josef » ned lis 03, 2013 6:38 pm

U lodí je vetšinou udávána celková délka a délka na vodorysce. Délka samotného trupu se většinou uvádí až v stavebních plánech. Nejlepší je zeptat se přímo konstruktérů.

Kontakty:

mgr. Tomáš Jonáš Janda

tel: +420 728 645 375

e-mail: jonas@jonascatamaran.cz

mgr. Jiří Janda

tel: +420 721 546 434

e-mail: janda.ca@seznam.cz.

adresa:
Lomená 408
373 81 Kamenný Újezd
Czech Republic

Na moři s Elsou 28 něco napluli a myslím, že se osvědčila.

Evropská moře:
http://www1.jonascatamaran.cz/plavby_evr.php

Atlantik:
http://www1.jonascatamaran.cz/plavby_atl.php
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » ned lis 03, 2013 6:39 pm

dan píše:Nedela ten rozdil treba kormidlo?

V žádném případě Dane. Elsa žádné přesahy nemá.

To co je v projektu jako max. délka, to je délka plováku a přes to vlak nejede. Pokud zdejší moudří kmeti pochopí že Elsa26 má plováky dlouhé 8070 mm a Elsa28 je má dlouhé 8570 mm, tak se jim hodně uleví. Obrázek níže. Že po cca 12ti letech vypadla z nabídky Elsa26 a nikdo nás oficiálně neinformoval, to je ovšem neodpustitelný šlendrián. To by se mělo řešit nějakou peticí či co.
Vidím že FordPerfect to už má. :thmbup:
Na druhou stranu, jsou zde dvě krásné stránky výživného guláše, který se jen tak nenajde.

Obrázek
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » ned lis 03, 2013 7:06 pm

Ty si Jirko asi na práškoch. Alebo aj niečo iné. Keď si veci neznalý človek dnes otvorí ich stránku, alebo prečíta aj túto diskusiu skoro do konca, tak nemôže vedieť že bola volakedy Elza 26. Toto si schopný pochopiť a uznať? Alebo ti to robí problém?

Dĺžka motorových lodí sa zvykne udávať v palcoch, alebo v stopách, gumáky sa udávajú v cm a plachetnice v stopách, výnímočne v cm, ale vždy dlžka trupu. určitá tolerancia je bežná, ale nie rozdiel dvoch stop. Samozrejme že na to nie je žiadny predpis a každý si môže nazvať svoju loď ako chce, teda osemmetrovku môže kludne volať tridsiatka. To je jeho vec. Akurát je to trocha divné. Niekto to môže považovať za oďub, iný zasa za odrb.

Ak má trup Elzy28 dĺžku 857 cm, tak je to všetko OK. Ak nie, tak nie. Ale povedzme si otvorene, koho to trápi?
ZofMart
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod ZofMart » ned lis 03, 2013 8:22 pm

Kdysi jsem zjiťoval rozdíly 26/28, protože jsem měl možnost výhodně koupit plány na E 26, ale tu údajně neměla SPS mezi schválenými typy. 28 pravděpodobně (podle úředníků - nevím jistě, je to už pár let) je modernizovaná 26 ( ruku do ohně za to nedám ).

To Josef: Nezatěžuj se kontakty na Jandy, jednou jsem to Denisovi nabídl a shodil to ze stolu - viz výše.
Martin
ZofMart
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod ZofMart » ned lis 03, 2013 8:23 pm

Jo, Elsu 28 měli jako schválený typ.
Martin
Ismael
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Ismael » ned lis 03, 2013 9:24 pm

Ahoj, přeji pěkný podvečer.
Věčná škoda, že jsem dnes otevřel počítač až před chvilkou. Jinak bych vzal pásmo a na ten plovák vylezl a změřil, kolik cm (!) skutečně má. Dosud jsem tomu nevěnoval žádnou zvláštní pozornost. Když o tom tak zpětně uvažuji, tak jsem se nikdy nezajímal o přesnou korelaci typového označení v zaokrouhlených anglických stopách se skutečnou délkou lodi. 26-ti stopá loď musí měřit 792,5 cm a 28-ti stopá loď musí měřit 853,4 cm????
Teď momentálně opravdu neznám skutečnou délku lodi, v jednom papíru mám napsáno 8,05 m a v druhém 7,92 m. Sám jsem zvědavý, co změřím. Čelen to nemá a kormidlo vzadu čepem proniká koncem trupu a nepřesahuje zadním okrajem zadní okraj plováku. Délka na vodorysce bude stejná jako délka trupu, takže změřené číslo bude nezpochybnitelné. Pak loď zařadíme definitivně a bude po spekulacích. Jen mám trochu strach, že naměřím cca 823 cm.
S konstruktérem lodi jsem mluvil, ale na tento nevyjasněný detail řeč nepřišla. Ani nemohla, protože jsem o problému s délkou nevěděl.
K lodi se dostanu až tento čtvrtek, dám vědět.

Jako dokumentaci mám k lodi pár konstrukčních výkresů, řekl bych, že to jsou ty, které musely být předloženy ke schválení projektu na SPS. Ale jistě to nevím. Myslím, že nic nebrání nahlédnutí, pokud má někdo zájem. Stejně tak může mou loď kdokoliv kdykoliv prolézt. Na udělání si představy o tomto plavítku je to ideální. Jen to potřebuji vědět chvilku dopředu. Klidně toho zájemce ke mně nasměruj Denisi, vzhledem k tomu, že jsem jen o ten jeden jediný krok před ním, určitě se na něj nebudu "vytahovat ". Neumožním mu jenom plavbu...........zatím.

Škarohlíd je "hezký" český výraz pro obyčejný pesimismus. Já myslím, že trochu málo pesimismu je pro "vodní lid" určitě lepší než naivita. Ta vede většinou do .........

Džousefe, tvoje podnětná myšlenka o pojmenování každého trupu zvlášť je opravdu velmi inspirující. A to zcela bez ironie. Docela si myslím, že se vydám touto cestou. Samozřejmě pokud to nezatrhne nějaká vyšší instance. Tím myslím státního molocha.
Máš u mne kptn. Morgana.
Ismael.
Josef
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Josef » ned lis 03, 2013 9:44 pm

Ismaeli, doufám, že myslíš toho tekutýho v lahvi :drunk: , protože žádný živí kapitán se mi do mé malinké lodi už nevejde :? :D .
Dej hlavně vědět jak to s tím jménem lodi nakonec dopadne. Docela by mě to zajímalo. Více slovová jména samozřejmě u lodí existují, ale jestli ti je povolí rozdělit na každý trup vzlášť, tak na to jsem sám zvědav. Ale říkám si proč by to nešlo, přidělené číslo SPS bude na každém trupu u přídě viditelné z pravoboku i levoboku, tak by to rozdělené jméno nemuselo vadit. :?
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » ned lis 03, 2013 10:53 pm

ZofMart, nie že by som tie kontakty zhodil zo stola. Nestaviam, nebudem stavať catamaran a volať len tak p. Jandovi sa mi nechce. Nie je dôvod rozoberať to tu bližšie, napriek tomu som zvedavý čo povie po premeraní Izmael.
Ismael
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Ismael » čtv lis 14, 2013 10:14 am

Zdravím všechny přítomné.
Jak jsem slíbil posledně, přeměřil jsem loď. Konkrétně tedy jeden plovák katamaránu, protože předpokládám, že jsou oba stejné. Příď je téměř kolmá k vodní hladině / diference od kolmice spuštěné z přídě je u vodní hladiny -7 cm/ a záď má moderní negativní tvar - je tedy na hladině o 57 cm delší, než "paluba ". Po chvilce přemýšlení, co mám vlastně změřit, jsem změřil délku půdorysného průmětu.
Naměřil jsem 823 cm.
Takže Elza 26, 27, nebo 28 ?
Záda k zádům plavčíci.......
Ismael.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » čtv lis 14, 2013 8:32 pm

Vďaka za námahu ;). Takže je to Elza 27. O nič sa nejedná /aspoň mne/, len tak pre poriadok.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » čtv lis 14, 2013 8:39 pm

Baharis píše:
To co je v projektu jako max. délka, to je délka plováku a přes to vlak nejede. Pokud zdejší moudří kmeti pochopí že Elsa26 má plováky dlouhé 8070 mm a Elsa28 je má dlouhé 8570 mm, tak se jim hodně uleví.

Obrázek

Tak čo múdry kmeťko, čo pozná skoro všetko? :lol: Jak tak koukáám, tak ten vlak jede pře všecko :o
cavalo
nováček na fóru
nováček na fóru

Re: Katamaran Elza

Příspěvekod cavalo » pát lis 08, 2019 2:05 pm

Dobrý den,
mám na prodej rozestavěnou Elsu 21. Všechny práce ze dřeva jsou hotovy. Jen laminovat a natřít... V případě zájmu rád zodpovím Vaše otázky na mobilu: 776 77 21 21.
Přílohy
IMG_1211.jpg
IMG_1200.jpg
20181219_104735.jpg

Zpět na