Hliníková jachta

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Re: Stavba dřevěné plachetnice

Příspěvekod Denis » úte led 17, 2006 8:13 pm

Libore, kto je to Marek Polan, čo na boot Brno hovoril o natieraní hliníkovej lode. ?ijem v tom, ?e sa Al v prevedení marine nenatiera. Vzchádzam z následovného: Al s?a?ne sa velmi často nenatierajú vôbec, ďalej Český výrobca lodí Marine ma ubezpečoval, ?e ich lode nekorodujú, aj keď nie sú natrené a videl som fotku oceanskej Al lode v nejakom Yachte a nebola natrená. Skutočnos? je iná ??
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9325
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » úte led 17, 2006 8:24 pm

O Marku Poanovi se mluví v rubrice "Zajímavé knihy". Je tam i odkaz na jeho stránky a nějaké fotky. Cestuje = pluje kolem světa, několikrát byl v Radi?urnálu v nějakém pořadě. Vydal knihu. Zajímavý člověk, bude i v Lib?tátě.
Hliník samozřejmě nekroduje. Kdy? ho nechá? "natur", tak mů?e zůstat bez nátěru. Ale on ji má pěkne v barvách, modrá marine atd. No a i ten nejlep?í nátěr na hliníku po čase zpuchří. Myslím, ?e říkal, ?e nevěděl, ?e je třeba hliníkovou loď cca co 5 let komplet natírat. Ale pokud pojede? do Lib?tátu, tak se mů?e? zeptat sám jak to je.
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » stř led 18, 2006 9:27 am

Hliník koroduje = oxiduje. Dobré je ho eloxovat, ale celou toď tě?ko. Leda kulatiny a malé věci. Na eloxovaném hliníku dr?í pak barva mnohem víc, proto?e elox uzavírá póry a brání tak oxidaci.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9325
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř led 18, 2006 10:16 am

Přesně tak. Denis myslel asi klasickou korozi. Oxidace nebrání u?ívání. Jsou lodě co jezdí takto. I kdy? nátěr bude asi lep?í a hezčí. A to jen ten problém o kterém mluvil Marek Polan. Ty barvy na tom hliníku dlouho nevydr?í. Ale to je daň za tento kvalitní materiál (lehký, pevný, stabilní, trvanlivý).
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Re: Stavba dřevěné plachetnice

Příspěvekod Denis » stř led 18, 2006 5:32 pm

Po pravde povedané som sa zlakol. Ten članok o Markovi Polanovi som čítal, ale pustil som ho z hlavy tak ako pú??am z hlavy lode tejto kadegórie. V?etky príspevky ohladne Al lodí by sme mali presmerova? na novú tému.
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

Nátěr hliníkových lodí

Příspěvekod Richard » čtv bře 09, 2006 8:31 am

Toto je často diskutovaná otázka na jachtařských webech ...
Mo?nost nechat hliníkový trup bez nátěru je uváděna jako výhody sni?ující náklady na údr?bu Al lodí. Ka?dopádně je V?DY nutno provést nátěr laterálu - včetně antifoulingu vhodného pro Al lodě (ne na bázi Cu). Francouzi nechávají své jachty bez nátěru (myslím Ovni). Americké loděnice preferují nátěr. Je vhodné natřít interiér lodi - zmen?uje to riziko elektrolytické koroze, která je metlou Al lodí (není-li zohledněna v konstrukci a provedení instalace). Mosazný vrut propadlý pod podlá?kou nadělá paseku. Ka?dá (?) lep?í (?) firma produkující nátěrové hmoty má na svém webu kladecí plány pro Al lodě. V úvahu je také třeba brát estetické hledisko ... někdo to rád tak, jiný naopak. Při nátěru je dbát na přípravu povrchu před základním nátěrem (opískování popř. obrou?ení bezprostředně před provedením nátěru).
Pěkný den :)
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Re: Hliníková jachta

Příspěvekod Denis » pát bře 10, 2006 8:07 pm

Je to zaujimavá téma. Tie? mi nedalo spa?, mám toti? s?a?eň z Al s nerezovou petkou. Je to vyrobené dos? na fest, tak som aspoň Al profil natrel farbou a zasunul ho do tej nerezovej pety s?a?ňa. Nedokonalé rie?enie, ale čo narobí?, vyrobi? novú petku? Tak som i?iel do výskumného ústavu kovov a výskumník, teda asi vedecký pracovník ma uspokojil, ?e nič sa nemô?e sta?, lebo hliník zoxiduje a vzniknutý kysličník vytvorí izolant oddelujúci dva rôzne kovy a tým sa zastavý elektrolitická korózia. Ale popla?né správy prichádzajú ďalej.
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

Koroze hliníku ...

Příspěvekod Richard » pát bře 10, 2006 8:27 pm

Mám poměrně dost nastudovaného ohledně hliníkových lodí a také mám knihy Boatbuilding with aluminum od S:F:Pollarda a Bruce Robertsovy Metal boats, a? bude čas napí?u cosi k tomuto tématu. Problém je, ?e je několik "?kol" a jedna občas popírá druhou (bonding ano/ne) ... pak si má jeden vybrat :)))

Pěkný den :)
AdsBot [Google]
Příspěvky: 0
Registrován: ned říj 25, 2015 1:10 am
Reputace: 0

Re: Hliníková jachta

Příspěvekod AdsBot [Google] » čtv říj 05, 2006 8:23 pm

Pánové nevíte dočeho jdete elektrolitická koroze se zastaví ale podmínka v suchem prostředi a na lodi se?patně hledá stačí vysoká vzdu?ná vlchkost materialy se musí odizolovat podle druhu mů?e se stát ?e se v místě styku hliník zmnění v kysličník a rospadne nepřeji to nikomu opravovat kdo to skusil vý ?e mám pravdu
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

WWW stránka

Příspěvekod Richard » pon pro 04, 2006 11:20 am

Pro ty, které zajímá technologie stavby AL jachty bude zajímavá stránka:

http://megacephalus.com/building_green_ ... witch.html

sám jsem z ní hodně čerpal.
Pěkný den
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » úte pro 05, 2006 8:33 pm

Naozaj je tam toho vela. Ešte keby som tak rozumel!
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

Porozumění

Příspěvekod Richard » úte pro 05, 2006 10:00 pm

No ... když vynecháš text a projdeš tu obrovskou hromadu fotek co tam je, tak jakousi představu získáš ...
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » stř pro 06, 2006 8:56 pm

Aj oči vedia robiť, hovorí ludová múdrosť. Finančne ako vychádza Al voči ostatný materialom? Kolko stojí napríklad 1m2 plechu na trup, 3mm, 4mm?
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » čtv pro 07, 2006 1:08 pm

Denis píše:Naozaj je tam toho vela. Ešte keby som tak rozumel!


No Denisi,měl bych pro tebe možná řešení.Translator 2007 od LangSoftu. http://www.langsoft.cz/
Překládá celé webové stránky se zachováním stejného grafického rozhraní,jako stránka původní.Jedním klikem.Jsou podporované produkty Microsoft (Internet Explorer, Outlook)a jede i v FireFoxu.No ale jedná se o technický překlad,tak nesmíš čekat zázraky.Jelikoš jsu na jazyky tupej jako brok,tak ho někdy užívám taky.Anglické překlady jsou docela dobré a víš,o čem je řeč.S jinýma jazykama je to horší,ale pomůže hodně i tam. :idea:
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv pro 07, 2006 2:05 pm

Jo, taky používám Translátor, už několik let, je dobrej. Jen ročník mám starší, 2005. Pokud je ale text součástí grafiky, tak nepřekládá - nemá co.
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » čtv pro 07, 2006 4:35 pm

Baharis píše:Jo, taky používám Translátor, už několik let, je dobrej. Jen ročník mám starší, 2005. Pokud je ale text součástí grafiky, tak nepřekládá - nemá co.


Jo...No to by jsme chtěli už ale trochu moc.To by stejně mohl překládat obrázek třeba rybiček.Ono 2005-ka fachala jenom ve IE.2007-ka jede i ve FireFoxu a má o něco malinko inteligentnější překlad,hlavně z Fr,Es,a Ger..A mám k ní slovník dvanácti jazyků.

To Denis:Stáhni si "free" verzi z netu. :D
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv pro 07, 2006 5:28 pm

Jo, já používám IE, takže v poho. A hlavně, měl jsem ho levně. Kostrbatost překladu, jak píšeš, to je pravda. Ale alespoň člověk ví vo co go. A pomůže s výslovností. :)
Já mám nainstalované sady angl, fr, něm, rus, it, špa a latinu. A ještě mám možnost doinstalovat sloven, maď, pol, portug, švéd, holand. Součástí je i E-mail Translator.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » čtv pro 07, 2006 5:40 pm

To by bol prúser, keby som to mal tak lahko preložené. To by mi nič iné neostávalo ako začať stavať s Al. :) A ďalšie dve lode čo sú v poradí pripravené na stavbu sú tiež olaminovaná preglejka. V zásade je to však skoro to isté a možno jednoduchšie, lebo úplne odpadá jeden technologický postup, teda laminovanie. Takže Angličtinu úplne nutne netreba, preglejkovú loď som začal stavať tiež bez štúdia literatúry. Dôležitý je projekt, ak je dobrý, teda s popisom a detailami, tak by nemal byť problém. VDS je vraj v tomto špičkový. Jeden u nás čo staval ocelovku tvrdil že je to tak presné, že keď k sebe prikladal plechy, tak boli tak na tesno, že medzi nimi ani vlas neprestrčil. Naopak je Reinke, nechce sa mi tomu veriť, ale bez konštruktéra ktorý dopočítava konštrukciu sa vraj ani nedá loď postaviť. Potom je asi dôležité naučiť sa spolahlivo zvárať, zváračská škola je dobré riešenie. Stavitel si to musí vedieť sám poheftovať a variť môže brigádnicky dobrý zvárač. No a največší rozdiel oproti preglejkovej stavbe je zváračka, teda v tom zmysle, že to je velká investícia.
S prekladom pomocou PC som to už pred rokmi skúšal a bola to sranda, ten výsledok. Možno dnes je to dokonalejšie. Najhoršie na tom je to prepisovanie textu. Teda keď mám literatúru. Mám totiž knihu Boatbuilding with aluminium ot Stephen F.Pollarda.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv pro 07, 2006 5:52 pm

Denisi, text se už dnes nepřepisuje. To se naskenuje v prg. ABBYY FineReader a uloží třeba do Wordu. :wink:
Kdo neví co to je, nebo jej to uráží, tak třeba TADY. :lol:
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » čtv pro 07, 2006 7:58 pm

Denis píše:... Naopak je Reinke, nechce sa mi tomu veriť, ale bez konštruktéra ktorý dopočítava konštrukciu sa vraj ani nedá loď postaviť ...


To samé jsem slyšel o plánech od B.Roberts :?
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » čtv pro 07, 2006 8:25 pm

To nehovor ani zo srandy, od BR chcem stavať!!!
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » pát pro 08, 2006 2:55 am

Denis píše:S prekladom pomocou PC som to už pred rokmi skúšal a bola to sranda, ten výsledok. Možno dnes je to dokonalejšie. Najhoršie na tom je to prepisovanie textu. Teda keď mám literatúru. Mám totiž knihu Boatbuilding with aluminium ot Stephen F.Pollarda.


No Denisi...Co takhle naskenovat stránky té knihy do Wordu a přímo ve wordu spustit překladač.Translator 2007 se integruje do všech součástí balíku Micosoft Office.A není to zase tak pracné. :idea:
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

Cena

Příspěvekod Richard » pát pro 08, 2006 11:30 am

Mám před sebou fakturu z Alfunu z 23.5.2006. 5mm plech materiálu 5083 H111 velikosti 3x1,5m stál 6561 Kč bez DPH. Kilogramová cena se u dodavatelů dost liši a je ovlivněna i velikostí objednávky.
Sám jsem začal ve svářečské škole, ale pak jsem pochopil, že stehování je to, co mi vystačí - finální sváry nechávám dělat svářeči. Práce s AL materiálem je rychlá, výborně se opracovává, díl se dá připasovat, přiheftovat ... případně znovu odbrousit a upravit ... Knihu od Pollarda mám také, přikoupil jsem i knihu od Robertse - Metal Boats. A překladač od Langsoftu používám také - pro němčinu. Některé překlady jsou sice úsměvné, ale každopádně vypovídající :)
VDS dává u nových projektů šablony plátů z nichž se sestaví trup. Projekt SEAL je staršího data a tvar plechů byl dán výkresem - sítí bodů. I tento postup byl překvapivě přesný. Co nesedělo, to většinou bylo mou chybou :)
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » ned pro 10, 2006 9:46 pm

Ta cena za Al je dobrá. Preglejka s olaminovaním nie je o moc lacnejšia. Na tak velkú loď potrebuješ min. 10 mm preglejku a 1000g skla, to znamená 2 kg epoxidu. Cez 1000,- sa dostaneš istotne, Al je 1700,- a k tomu ešte Argón s drôtom. K celkovým nákladom je to zanedbatelný rozdiel.
Pri zváračke si na čo treba dať pozor? Treba špičkovú, alebo stačí z baumaxu?
Všetkým ďakujem za rady s prekladom. Za dlhých zimných večerov sa budem o to pokúšať.
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

SVářečka

Příspěvekod Richard » pon pro 11, 2006 6:28 pm

Hmm, přes svářečky Ti moc neporadím. Používám Fronius Variostar 317. V roce 2002 stála 44 tis. bez DPH. Když mi přijdou vařit profesionální svářeči tak remcají, že to není vodou chlazené a já nevím co ještě, ale dosud povařili i s touto vše, co bylo třeba. Důležitá je bezporuchovost posuvného mechanismu (krmení drátu), délka kabelu - bowdenu, maximální proud ... Svářečky z Baumaxu nejsem schopen hodnotit.
A k té kalkulaci nákladů - AL nemusí mít vnitřní nátěry (a ani venkovní vyjma podvodních částí). Z druhé strany je nezbytná tepelná izolace z důvodu možné kondenzace vody.
Pěkný den.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů