Clipper mikro 3 od Sergeje Sinelnikova

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

MaM32
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 18

Clipper mikro 3 od Sergeje Sinelnikova

Příspěvekod MaM32 » sob srp 06, 2016 10:17 am

Dobrý den.
Chtěl bych číst Vaše názory na tuto lodičku.Mě zaujala a tak jsem za 10 USD koupil plány.
7.jpg

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg
err_
bez hodnocení
Reputace: 109

Re: Clipper mikro 3 od Sergeje Sinelnikova

Příspěvekod err_ » sob srp 06, 2016 11:18 am

No, myslím, že je od tebe vůči autorovi plánů velmi nefér, že ty plány zde publikuješ. Škoda, že ti místo 10 USD nenasadil cenu alespoň 1000 USD.
Ach jo ...
olin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 39

Příspěvekod olin » sob srp 06, 2016 11:40 am

No myslím, že publukování této části plánů není na škodu, neboť podle těchto pár výkresů těžko někdo loď postaví. Naopak, já se rozhoduji mezi tímto a stevensonovým pocket cruiserem a pokud by byl takovýto nástřel i toho pocket cruiseru, tak by se mi mnohem lépe rozhodovalo.
Třeba z tohoto se dá vyčíst, jestli má loď samovylévací kokpit, nebo jaké je uspořádání kajutky, což se u Stevensona nedozvím, pokud nekoupím plány. Bohužel ne všichni mají na stránkách zobrazený, nebo stažitelný study plan, což pak je v neprospěch autora, neboť málo kdo se hrne do nakupování zajíce v pytli. Toto zobrazení zde na fóru naopak udělá autorovi reklamu a třeba pomůže ostatním v rozhodnutí o nákupu těchto plánů. Já jsem na jedněch stránkách taky našel takovejhle nástřel plánů na ty moje necky, co jsem stavěl na jaře a na úkor toho jsem pak objednal plány.
Jinak tato lodička mi přijde docela pěkná a nenáročná na stavbu. Myslím, že třeba pro začátečníka, jako já je to ideální volba.
Andrejjeep
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 8

Příspěvekod Andrejjeep » sob srp 06, 2016 1:49 pm

Jednoduchá mala plachetnička. Rozmerovo cca ako moje Flamingo. Ale má lepšie vyriešenú kajutu. Max pre 3 ale dvaja v pohode na také krátkodobé jazdenie (víkend, týždeň max). Oproti Stevensonu väčšia priestranejšia. Aj Weekender je menší a nemá samovylievaci kokpikt. Veľkostne asi ako Vacationer. Osobne sa mi to pozdáva.
Ono s tým či je alebo nieje to košer zverejňovať niečo z plánov, je na dlhé lakte. Poväčšinou je fajn keď je pár nástrelov (tzv. study plans) k nahliadnutiu. Vieš si to zhruba predstaviť a to čo je zverejnené sa absolútne nedá použiť na nejakú stavbu.

A.
MaM32
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod MaM32 » sob srp 06, 2016 7:43 pm

err_ píše:No, myslím, že je od tebe vůči autorovi plánů velmi nefér, že ty plány zde publikuješ. Škoda, že ti místo 10 USD nenasadil cenu alespoň 1000 USD.
Ach jo ...

Nepublikuji plány,nevidím tam žádnou kótu podle které se dá loď postavit.Nevíš co všechno mám a mudruješ :P :)
S panem Sinelnikovem je dobrá domluva,nejde mu na jeho stránkách platit kartou,ale jde mu platit přes PayPal na jeho mail pokud by někdo chtěl.
Za ty peníze co jsem dal mu,nekoupím nikde jinde studijní plány a pročítal jsem ruské yacht servery,tak na tuto loďku jsou celkem kladné reakce.
err_
bez hodnocení
Reputace: 109

Příspěvekod err_ » pon srp 08, 2016 9:05 am

Jsem na to zrejme precitlively a v tomto pripade jsem se zmylil. Omlouvam se. Nemam ale rad, pokud je jak pises s nekym dobra domluva, pripadne, kdyz autor svou praci prodava za velmi solidni odmenu, ze by mu ji pak nekdo vzal tim, ze to nekde zverejni zdarma. Proste, kdyz autor sve dilo naceni tak, aby si jej mohl dovolit kdokoli, mel by toho kazdy vyuzit a ziskat to legalne.

Jiny postoj bych mel u tehoz planu a premrstene cene treba uvedenych 1000 USD.
olin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod olin » pon srp 08, 2016 9:39 am

Pikud je plán na menší poměrně jednoduchou loď kolem 100$, tak za něj milerád zaplatím, i když by se dal někde upirátit zdarma. Chtěl jsem ale koupit plány na Jarcat J5 (než zmizely stránky, kde se plány dali koupit), za které chtěl autor 300$ a ty pokud bych někde našel, tak je milerád upirátím.
U Triády, kde byla cena rozumná, tak jsem plány taky upirátil a až když jsem se rozhod pro stavbu, tak jsem si je koupil ofiko. Stewenson má ale plány za rozumnou cenu, tak co bych je krad, že.....
MaM32
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod MaM32 » pon srp 08, 2016 5:25 pm

Celkem mám asi přes sto stran A4 nárysů a textu.Opravdu jsou ty plány za pakatel a tak proč nepodpořit šikovné lidi a nedělat jim nezištně propagaci.Jistě bude rád za každou částku.
Jednal jsem ještě s jedním ukrajincem,ale ten byl mimo mísu,chtěl za plány cca 10K českých.
A dost na téma pirátství :D a chci názory na loď .
olin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod olin » pon srp 08, 2016 10:52 pm

Já osobně jsem chtěl koupit plány na Jarcat J5, což je katamaran podobnej velikostí, ale mnohonásobně prostornější, jak v kokpitu, tak v kajutě. Zároveň má pro naše vody vyšší stabilitu a menší ponor. Další výhodou by byl menší odpor při motorování. Jenže bohužel plány se už nedají sehnat ani legální, ani nelegální cestou, takže se poohlížím jinde a zatím se mi nejvíc zamlouvá tohle. Je to lodička nenáročná na materiál i stavbu, vzhledem ke své velikosti neuvěřitelně prostorná, snadno převozitelná (váhově i rozměrově). Samovylévací kokpit je taky k nezaplacení. Dovedeš si představit při počasí jako je letos, tak obden kýblovat vodu z lodi?
V TÝHLE KATEGORII STĚŽÍ NAJDEŠ NĚCO LEPŠÍHO!!!
Možná jediný, co bych změnil, tak, že bych si připlatil za plány předchozí verze, podle kterých bych udělal šachtu na motor. To však je ale věc vkusu. Podle mě nic nehyzdí loď tak, jako motor na pantografu. Taky ten motor v šachtě tak nepřitahuje nenechavce.
Jinak ale moje slova neber vážně, protože jsem totální zelenáč, kterej o jachtingu ví krom něco málo teorie úplný kulový. Stavitelem se s těma mojema neckama nazvat taky nemůžu. Co ale prolejzám už pár let plány, tak v téhle velikosti nejspíš nic lepšího na webu nenajdeš.
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 69

Příspěvekod Jardasu » úte srp 09, 2016 9:48 am

MaM32 píše:A dost na téma pirátství :D a chci názory na loď .

Ahoj, lodička je rozměrově podobná té mé, takže praktické zkušenosti:
určitě si vyzkoušej spaní, dobré je vstávat na lůžku do sedu a mít kam dát nohy. Takové to, že se člověk musí třikrát překroutit, aby byl schopen se vysoukat ven, není nic moc příjemného. Ze sedu bys měl mít možnost se rovnou postavit (bude-li otevřená vchodová lukna). Nad lůžkem bys měl mít tak 90 cm, abys neměl v sedu skrčenou hlavu.

Samovylévací kokpit je super. Určitě si udělej "mrtvého muže" na skládání stěžně.

Zvažoval bych kompletní zastřešení kokpitu na opravdovou stojnou výšku s přesahem až ke stěžni. To asi nepůjde řešit jenom plachtou hozenou přes ráhno, to bude nízké. Takže nejspíš něco skládacího jako bimini. Ráhno ale bude muset být nejspíš odkloněné do boku. Ten zakrytý kokpit je dle mne strašně důležitý i kvůli soukromí, přece jen takto malá lodička nemá prostor na kuchyň, umyvárnu a záchod, takže to bude muset nahradit, zejména při ranní hygieně, zakrytý kokpit. V kokpitu si udělej kuchyňku s Pb vařičem napevno umístěným, nemusí být na kolébce, za jízdy stejně vařit nebudete. Spíš jde o to, aby v tak malém prostoru nedošlo k převrhnutí nádoby a opaření posádky.

Na lodi je potřeba mít dostatek skladovacích prostor. Ať už jedeš na víkend, nebo na tři týdny, množství oblečení a lůžkovin bude shodné. Nadělej si co nejvíc přihrádek a fochů, aby bylo kam dát drobné předměty, mapy a nemusel si pořád něco hledat v hromadě krámů.

Vyčleň si nějaký úložný prostor na odpad a kanystry s palivem. Je to divné, ale odpad se snad samovolně množí dělením.

Určitě si někam dej nějaký solární panel. Jediné místo na něj bude nejspíš na vchodové lukně, ale pak si bude asi překážet s tím složeným bimini.

Vyčleň si prostor, kam uložit vchodový dveřní panel (já ho mám uchycený na stropu kajutky) je přece jen dost velký a všude překáží.

U takto malé lodi budeš mít tendenci trávit hodně času na břehu, pořiď si nějaké skládací stoličky a vymysli, kam je ukládat. Ve finále si udělej nějakou alespoň 2m dlouhou lávku, abys mohl vystoupit na břeh suchou nohou a vymysli, kam ji uložit. To bude asi honička.

Spousta věcí ti asi stejně dojde až na základě zkušeností a možná je zvážil i projektant - nevím, ale u malé lodi musí mít vše své pevné místo, jinak nic nenajdeš.

Lidem, co jezdí na velkých lodích možná přijdou mé poznámky úsměvné, ale na malé lodi musí být fakt ve všem promyšlený systém.

Přeji Ti úspěšnou a pohodovou stavbu.
MaM32
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod MaM32 » úte srp 09, 2016 11:51 am

Mám ještě 6metrovou plachetku,ale stejně chci jít do menší,kompaktnější,syndrom 3stop opačným směrem :) .Cliiper je určen pro nás dva lidi,výšku v kabině bude mít 128cm,to je stejné jako mám v Orionku a tak jsem zvyklý.Délka je kratší,ale kompaktnější a hlavně skladnější a lehčí. Jardasu ,obdivuji tvé plavby a i proto chci lodičku nenáročnou na logistiku.
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Jardasu » úte srp 09, 2016 12:36 pm

MaM32 píše:Délka je kratší,ale kompaktnější a hlavně skladnější a lehčí.

Nějak jsem přehlédl hmotnost té Tvé lodičky, kolik by měla mít?
MaM32
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod MaM32 » úte srp 09, 2016 1:04 pm

V planech je 450 kilo.
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Jardasu » stř srp 10, 2016 2:25 pm

MaM32 píše:V planech je 450 kilo.

To je včetně balastu? Myslel jsem si, že to bude těžší.
MaM32
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod MaM32 » stř srp 10, 2016 4:21 pm

Celková 480 kg,ploutev z toho 80 kg
kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 14

Příspěvekod kanic » pát srp 19, 2016 9:18 am

Ahoj. Vypadá lákavě, navíc plány za hubičku. Počáteční nadšení je zapeklitá věc, skoro jako zamilování.
Mně nechytla, napíšu proč. Spaní vzadu začne být utrpení od okamžiku, kdy se tam začneš soukat.
Pod kokpitem téměř žádné odkládací prostory. Složitá nástavba, klasická stavba s mnoha plochami a hranami. Hmotnost.
Podívej se na Maderského Piatku, Setku L a porovnej. k.
MaM32
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod MaM32 » pát srp 19, 2016 5:56 pm

Právě,že to je klasická stavba s mnoha záhyby.Lamínátku mám,šestimetrovou a přece půjdu do menší.Výška 128 cmm je dost vysoká a o spaní v kóji nemůže být ani řeč.Dá se v pohodlí vyspat v kajutě po vložení mezikusu,mám to změřené a vyzkoušené :-) Místa na odkládací prostory je tam habakuk,třeba pod ochozama v kajutě,Dá se zrušit část kójí,bude to loďka pro dva a taky nikdo neříká,že si ji musím nechat,tu co jsem postavil na jaře,jde v pondělí do světa.....teda do Čech :-)
Chci něco co bude lahodné oku,stylem mě blízké a co můžu sebrat do kapsy a zaplachtit o kus dál.....a musí to být bezpečné,to hlavně.
Andrejjeep
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 8

Příspěvekod Andrejjeep » sob srp 20, 2016 12:07 pm

Každopádne to je vo vnútri priestranejšie ako moje Figaro 5, navyše v kajute aj keby spravil medzikus tak sa mi tam vyspí max. dieťa. A to mám zväčšenú kajutu oproti orginálu ako je na pláne.
Ano hund koje nič moc, ale na malej lodi toho moc nevymyslíš. Ani Setka to nemá moc lepšie, tiež spíš v hund koji akurát nie takej hlbokej. Plány mám doma. A keď tam chceš mať aj odkladací priestor, malý kuchynský kutik tak aj tak obetuješ prednú časť koje na tieto priestory.

Docela slušne to má vyriešený Sztrandek čo je len 4m plachetnička, ale to je pri 3-4 osobach čistý daysailer.

Pre dvoch to bude také akurát, na víkend či pár dní človek v tom prežije.

A.
olin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod olin » stř kvě 10, 2017 2:57 pm

Tak se opět prodávají plány na Jarcat J5. Je ještě kratší než Clipper ale za to nesrovnatelně víc prostoru. Má mezi trupy 120cm široké lůžko + 2x 70cm hundkóje a k tomu krásně prostorný kokpit.
Pracnost i materiál na tom bude podobně, ale konstrukčně mi přijde jednodušší. Velkej rozdíl je ale v ceně plánů. Stojej 300 AUD, což je +/- 6 000,- :( . No nic, začínám šetřit...
http://jarcatyachts.com/purchase.html
Obrázek
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Jardasu » stř kvě 10, 2017 3:58 pm

Tedy pánové, jestli ta lodička je stejně kvalitní, jako to prezentační video, tak potěš koště....
MaM32
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod MaM32 » stř kvě 10, 2017 5:01 pm

Co jsem koukal na videa,myslím Oline,že to bude loďka pro tebe a rodinu ideální,Tady máš ještě k porovnání a za příznivější cenu.
http://www.ikarus342000.com/ECOpage.htm
http://www.teamscarab.com.au/5.6cat/design.html
Jardasu,tady je i něco pro tebe :-)
http://www.teamscarab.com.au/scarab18/design.html
olin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod olin » stř kvě 10, 2017 7:56 pm

MaM32 píše:Co jsem koukal na videa,myslím Oline,že to bude loďka pro tebe a rodinu ideální,Tady máš ještě k porovnání a za příznivější cenu.
http://www.ikarus342000.com/ECOpage.htm
http://www.teamscarab.com.au/5.6cat/design.html
Jardasu,tady je i něco pro tebe :-)

Ty co jsi hodil odkazy, tak jsou o trochu větší, což je u mě problém. Taky jsou 2x náročnější na čas i materiál. Od toho ECO catu jsem si koupil studijní plány a to už je na mě fakt moc. To se mi víc líbí ten ECO 480, ale tam je mnohem míň prostoru, než v Jarcatu, při téměř totožných rozměrech. Ta 480 víc pomaže s pětikoňákem díky šířce trupů, což je zase na úkor hundkójí, na které nezbývá prostor. Taky se mi u ECOcatů nelíbí ta šikmá přední paluba. V tom je Jarcat praktičtější.
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod Jardasu » stř kvě 10, 2017 8:40 pm

MaM32 píše:Jardasu,tady je i něco pro tebe :-)

Jo, jo, ten Scarab je na netu už hodně dlouho a studoval jsem ho ještě před stavbou prvního trimaránku , ALE , když jsem si přečetl u tohoto trimaránu a u jeho větších bratříčků pracnost v mnoha stovkách člověkodní a uvědomil si, že nemám dílnu a budu stavět loď na zahrádce, na kterou není příjezdová cesta a přes úzkou lávku s hotovou lodí neprojedu, tak jsem zvolil kompromisní variantu s nástavbou na hotový trup.

Navíc si zase tak moc nevěřím, zda bych byl schopen v polních podmínkách dodržet technologickou kázeň při stavbě a vytvrzování konstrukčně náročných dílů trupu a ramen plováků a jejich uchycení k trupu.

A tady se vracím k tématu - každý si musí uvědomit, že bude loď stavět za určitých podmínek a s jistým vybavením nářadím a nástroji. Je naprostý nesmysl chtít kupříkladu laminovat, když nemám zaručeno, že nevyzrálé dílo nebude mít technologicky požadovanou teplotu a vlhkost, protože to to dělám pod stanem, nebo pod igelitem na volném prostranství. Budu-li mít k dispozici vybavenou a vytápěnou dílnu, pak si mohu dovolit jít do technologicky náročnějších projektů.

Další věcí je čas realizace, mně, v mém věku, přijde jako nesmysl plánovat stavbu na nějaké dlouhé roky. Je to tak trochu jako byl ten černý vtip o černobylských (fukušimských, new-yorkských) hasičích. "Jste naprosto zdráv, ale doporučuji vám, abyste si nekupoval dlouhohrající desky".
olin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod olin » stř kvě 10, 2017 8:56 pm

Jardasu píše:Další věcí je čas realizace, mně, v mém věku, přijde jako nesmysl plánovat stavbu na nějaké dlouhé roky. Je to tak trochu jako byl ten černý vtip o černobylských (fukušimských, new-yorkských) hasičích. "Jste naprosto zdráv, ale doporučuji vám, abyste si nekupoval dlouhohrající desky".

To je další věc, co se mi na J5 líbí. Uvádějí 300 človekohodin, takže v tom by byl čert se nevejít do 500 bez takeláže, kterou moc neplánuju.
MaM32
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod MaM32 » stř kvě 10, 2017 9:07 pm

To je fakt :-)

Zpět na