Stavba 1. Down East Cruiser 23 v ČR :-)

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 30
Kontaktovat uživatele:

Stavba 1. Down East Cruiser 23 v ČR :-)

Příspěvekod ficcus » stř led 13, 2021 11:21 am

Ahoj kamarádi,
letí to. Před 13 lety jsem založil vlákno Stavba 1. Hartley 16 v ČR :-) Naše malá Arorua si těsně před Vánoci našla svého nového majitele, tak si dáme repete a vy budete opět u toho. Chvíli jsem i uvažovat o sérii stavebních videí na Youtube. Ale to bych prodloužil dobu stavby na dvojnásobek, protože jsem si dobře vědom, že udělat koukatelné video není jen tak. A já chci "rychle" na vodu!

Takže ... proč DE23? Nikdy bych si nemyslel, že mne plutí s motorákem po řece tak osloví. A ono mne to baví převelice. A ficcusovou také, pochopitelně:-)
DE23 je 2,49 m široká a 6,96 m dlouhá = převoz po silnici bez omezení a spadá do kategorie malých Malých plavidel (do 7 m délky). Fajn. CZ řeky, kanály západní Evropy, Dunaj mi v hlavě šplouchá už dlouho, ... a do důchodu daleko!

Hmm, fotogalerie JI je mi opět "zapovězena" a vložit sem fotkku z "Rajčete" také nelze.
Tak tady máte odkaz na album Down East Cruiser 23 - boat building, kam budu vkládat fotky;-)

Down East Cruiser 23 z Bateau.com
Plány jsem objednával na Štědrý den (veselé Vánoce) a 11.1.2021 mi přišly.
Půjde o minimalistickou stavbu bez velkých změn projektu. Teď jsem tedy ve fázi schválení dokumentace na SPS (1. DE23 v ČR:-) a výběru dodavatelů materiálů (CZ + EU). Stavba metodou Stich&Glue = Gabonová MARINE překližka a "laminát".

Současně připravuji "stavební prostor" ve stodole = kvůli venkovním teplotám budu časově omezen na 5 měsíců v roce:-(

Váhám s volbou mezi výtlačnou plavbou a plavbou v kluzu. Ve výtlaku dosáhne DE23 max rychlosti trupu již s 10 HP - konstruktér doporučuje bezpečnostní rezervu a tedy motor 25-30 HP. A stačila by "obyčejná" voděodolná okoume překližka.
Nebo, s trochu vytuněným dnem, plavba v kluzu s motorem 50-100 HP (rychlost až 30 mph). Marine překližka (z výroby kvalitnější výstupní kontrola = dražší).
90% plavby bude stejně ve výtlaku kvůli lokálním omezením. Má smysl investovat o dost více do motoru a marine překližky pro zbývajících 10% ??? Nechávám to na sebe ještě působit.

No, takže tak. Ať se Vám daří a pokračování příště ...
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 154
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba 1. Down East Cruiser 23 v ČR :-)

Příspěvekod geronimo » stř led 13, 2021 1:30 pm

odstraněno
Naposledy upravil(a) geronimo dne stř led 13, 2021 2:48 pm, celkem upraveno 4 x.
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » stř led 13, 2021 1:32 pm

Tak na toto vlákno se moc těším, na jak dlouho plánuješ stavbu ? Zkus časosběrné video, to bývá zajímavé.... :good:
de23.jpg
de23.jpg (18.92 KiB) Zobrazeno 1449 x

mě vkládání obrázků funguje.... :)
JK
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 5

Příspěvekod JK » stř led 13, 2021 1:48 pm

Ahoj Fikusi, tesim se co z Tebe vypadne, drzim palce.
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 86

Příspěvekod RACEK » stř led 13, 2021 2:04 pm

Ficcusi, nech to na sebe působit.

Než objednáš překližku, tak se podívej na evropské řeky, jaký mají proud. Hlavně na Rýn, protože tam proud je a né malý a když se proti tomu proudu chceš někam dostat potřebuješ výkon. Jinak tě budou na břehu předhánět maminky s kočárkama i báby s berlema.
avalon
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 10

Příspěvekod avalon » stř led 13, 2021 5:04 pm

Halloooo, gratulujem k novemu cielu!!! a uz teraz sa tesim ked dorazis k nam na Dunaj :-) Az ti zavidim ten projekt. Keby som ziadny nemal, hned sa necham inspirovat :-) ale ja by som si vybral asi nieco odtialto https://devlinboat.com/about-devlin-des ... n-catalog/

drzim palce
david
moderátor
Reputace: 204

Příspěvekod david » stř led 13, 2021 5:54 pm

Já ti nevím. Asi bych chtěl šesti metrech stavěl Perlu od Huberta. Plány jsou a i na SPS budou schválené.
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » stř led 13, 2021 6:28 pm

david píše:Já ti nevím. Asi bych chtěl šesti metrech stavěl Perlu od Huberta. Plány jsou a i na SPS budou schválené.

Davide, Perla je "zbytečně" malá. Hledal jsem loď těsně pod limitem 250 cm šířky. Mimochodem, psal jsem ti pak ještě další SZ ohledně řízení, ale asi jsi ji ani nečetl. Nebo ji vůbec nevidíš? Po letech pronikám zpět do tajů fóra:-)
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » stř led 13, 2021 6:33 pm

geronimo píše:Tak na toto vlákno se moc těším, na jak dlouho plánuješ stavbu ? Zkus časosběrné video, to bývá zajímavé.... :good: de23.jpg
mě vkládání obrázků funguje.... :)

geronimo, chtěl bych TOMU věnovat "jen" 2 roky - Hartley 16 jsem stavěl 3 roky. Ale to jsem byl ještě zaměstnanec a nebyl jsem pánem svého času:-)
A v tom tvém prvním příspěvku ti ale asi také něco nefungovalo, ne? Že je smazaný.
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod geronimo » stř led 13, 2021 7:16 pm

Omylem jsem příspěvek poslal 2x... :whist:
david
moderátor
Reputace: 204

Příspěvekod david » stř led 13, 2021 9:35 pm

ficcus píše:
david píše:Já ti nevím. Asi bych chtěl šesti metrech stavěl Perlu od Huberta. Plány jsou a i na SPS budou schválené.

Davide, Perla je "zbytečně" malá. Hledal jsem loď těsně pod limitem 250 cm šířky. Mimochodem, psal jsem ti pak ještě další SZ ohledně řízení, ale asi jsi ji ani nečetl. Nebo ji vůbec nevidíš? Po letech pronikám zpět do tajů fóra:-)

Ona se Perla taky stavěla o pár procent zvětšená. Odpověď jsem nějak zapomněl, napravím to.
ixxo
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 31

Příspěvekod ixxo » stř led 13, 2021 10:49 pm

Neváhaj, Francúzsko je "země zaslíbená" pre plavby na kanáloch a riekach.
S1020003.JPG

to je lodný výťah Arzviller
Libor
bez hodnocení
Reputace: 158
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » čtv led 14, 2021 9:29 am

Pekne, pekne..

Asi sundam stezen abych se do Francie take podival kdyz ji mam po ceste na jih...
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 96

Příspěvekod Jarda885 » čtv led 14, 2021 11:22 am

Libore,
je to dobrá alternativa obeplouvání přílivových vod.
Trasu zpracoval Pavel Kocfelda. Absolvoval ji Petr Žáček. Asi o tom víš.
Účastnil jsem se týden s Petrem a jsem z Francie nadšen. Na Francouze je si třeba zvyknout, pak je vše O.K.
ixxo
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod ixxo » čtv led 14, 2021 11:25 am

Libor píše:Pekne, pekne..

Asi sundam stezen abych se do Francie take podival kdyz ji mam po ceste na jih...

To by bola pekná plavba, dolu Labem, potom Mittellandkanal, Rýnu by som sa vyhol cez Holandsko a Belgicko hore Maasou ale pred Maastrichtom by som to otočil doprava na Kanal Van Bocholt a previezol by som sa lodnými výťahmi, Strépy Thieu má výšku 72 metrov, je to zážitok, odtiaľ Brusel. Z Bruselu dve možnosti, buď na Charleroi späť na Maasu cez Nancy na kanál Des Vosges a potom Saona a Rhona alebo cez Paríž a hore Seinou na kanál Du Loing a Canal Lateral a la Loire , kanálový most v Briare postavi Gustave Eiffel, ďalej dolu do Chalon sur Saone a si na Rhone.
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 86

Příspěvekod RACEK » čtv led 14, 2021 11:48 am

Dolů po Labi, Mittellandkanál, Rýn, Holandsko, Belgie, Francie . Ano je to schůdná cesta jak se dostat na jih, ale je hodně dlouhá. Před časem jsem tamtudy proplul. Je to taková ppohoda. Chce to hodně času a hodně klidu. Je to na týdny a když se chceš někde podívat, je to spíš na měsíce.
Bylo to zajímavé, ale raději jsem na moři.
ixxo
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod ixxo » čtv led 14, 2021 12:02 pm

Mám zopár míľ naplávaných v Grécku, Taliansku Anglicku a samozrejme Chorvátsku a tam mi to Chorváti znechutili tak som si kúpil loď na vnútorné vody a už sa desať rokov motám po Európe. Francúzsko je super už tam mám loď osem rokov a naplával som pár tisíc kilometrov a vždy je čo vidieť a ako píšeš pohoda a kľud. Minulý rok nestál za veľa, plánoval som sa presunúť do Nemecka ale nevyšlo to. Hádam tento rok. Rok dozadu som to preplavil z Bratislavy do Štrasburgu, pekná plavba. Môžeš sa podívať:
https://www.youtube.com/watch?v=euGFOd7lxhg&t=9s
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » pát led 15, 2021 9:47 am

Příprava ... omalovánky:-)

Obrázek
Omen
vytrvalý návštěvník
Reputace: 157

Příspěvekod Omen » pát led 15, 2021 10:32 am

Ficcusi, až budeš prodávat tuto loďku, dej vědět ;)
Jaká má být váha?
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » pát led 15, 2021 4:09 pm

Teoreticky je váha trupu 680 Kg. Ale konstruktér si v diskuzích stěžuje, že stavitelé svévolně přidávají a zesilují konstrukční materiál (pro jistotu), zvyšuje se jim tak hmotnost, ponor atd. Zároveň si tím snižují možné zatížení lodi + musí pak i instalovat silnější motory. Celý projekt byl vymýšlen s důrazem právě na nízkou hmotnost.
Takže se fakt chci držet projektu a doufám, že do 700 kg se vejdu! Zatížení "nákladem" je dle projektu 2000 liber. Tedy 907 kg. Mínus cca 20 Kg (materiál navíc:-) minus cca 120 kg na motor (60 HP) minus cca 150 kg na nádrž a palivo minus 50 kg na ostatní vybavení ... a zbývá mi 567 kg na posádku a proviant. Tedy třeba 5 členů posádky a 167 litrů rumu. Rumu vlastně o něco méně . Flašky také něco váží:-)
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 135

Příspěvekod Denis » pát led 15, 2021 8:04 pm

Videl som túto loď na Baťáku, pred pár rokmi. Možno ju v Přerove schvalovali, možno bola zo zahraničia. Videl som ju cestou na pivo a než som sa vrátil z hospody, bola preč. Ta loď vyzerá impozantne.
Dunaj sa dá splavovať po prúde a späť sa odviesť na vleku, teda 10 k motor stačí. Otázka je napr. plavba do Nemecka, terbars na Berlínske jazerá, ak sa vracať proti prúdu Labe, chcelo by to 60 k, alebo na vleku.
Ja ti neviem či je nutné trup robiť z marine preglejky, ja by som radšej dal obyčajnú o dva mm tenšiu a laminoval by som Kevlarom . Neviem ako je projekt, ale laminoval by som aj znútra, teda robil by som sendvič. Váha bude rovnaká, pevnosť je neskutočná.
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » pát led 15, 2021 9:52 pm

No, on ji tu někdo zkoušel vyrábět pod názvem Tramp 23 Cruiser. Ale prý to nějak nedopadlo - problémy s kvalitou. Kdyby někdo věděl podrobnosti, rád bych je znal. Nejlépe se poučíme z chyb druhých, že?

Obrázek

Marine překližku mají v projektu direktivně jen pro silnější motory, protože je více kontrolována její výroba vč. vnitřních vrstev dýh bez kazů a pod. A to je přesně ten důvod, proč chci stavět dle projektu. To dvojité dno se zalaminovanými podélníky a příčníky + sendvičová konstrukce (monokoková) se zdá být dokonalá. Především z hlediska poměru hmotnosti a tuhosti. Celé dno je laminované oboustranně a boky jen z venku.

Foto konstrukce dna z netu:
Obrázek
BigTwin_Jirka
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1

Příspěvekod BigTwin_Jirka » sob led 16, 2021 7:17 am

Tahle loďka by se mi líbila z hliníku. Pohon bych volil ústrojím z jet ski a záložním desetikoňovým přívěsným motorem. Ale já to nestavím že. Takže přeju hodně radosti s projektem.
andrej
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 7

Příspěvekod andrej » sob led 16, 2021 9:28 am

A nebude to to nejaká Polská obdoba ??? myslím že sa predáva aj ako skladačka
http://szkutnikamator.pl/index.php/jach ... 142-bonito
Andrej
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 135

Příspěvekod Denis » sob led 16, 2021 10:53 am

Sendvič z preglejky a vlaminované dnové pozdĺžniky a priečinky plus iné vychytávky som použil pri stavbe svojej motorovky. Aká je skladba dna obšívky pri použití silného motora? Na dno ti pôjde len 6 ks preglejky, rozdiel v cene voči obyčajnej nebude velký. Tá na Baťáku bola zelená.

Zpět na