material dřevo - kde koupit?

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

burdal1
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

material dřevo - kde koupit?

Příspěvekod burdal1 » ned čer 08, 2008 10:13 pm

Zdravim,
predem se omlouvam jestli je tohle uz nekde resene, ale nectu to tu dlouho a projit ty kupy starych prispevku prece jen tak uplne rychle nejde. Pustil jsem se do stavby maleho motoroveho clunu a resim kde nejlepe v okoli Prahy (nejlepe smer vychod) nakoupit nektere drevo. Napriklad 2,5x5cm x 5m borovice. Mate nejaky tip na vhodou pilu kde jsou ochotni podebne vymyslenosti rezat a prodat v par kouskach? Zda se, ze by to snad slo v jedne firme v Kostelci nad Labem, ale rad bych mel nejake zalozni varianty. Jde mi spise o konkretni zkusenosti ve stylu tam a tam se da koupit to a to. Myslim ze by nakonec nebylo spatne tento thread rozsirit na vsechny regiony.
Diky za vsechny tipy.
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 4

Příspěvekod tataS » ned čer 08, 2008 10:39 pm

Nebude tak problém nalézt pilu ale to dřevo bude zatraceně vlhké a bude schnout min rok spíše déle. Aby bylo kvalitní, tak je
třeba přebrat velkou hromadu než najdeš tak dlouhý kus bez všech možných vad. Hledal bych spíše pily na Šumavě, na Vysočině,
nebo na severu, kde je větší výběr a mívají také sušárny. Nejkvalitnější dřevo je ze středu kmene.
Pepa
moderátor
Reputace: 24

Příspěvekod Pepa » ned čer 08, 2008 11:23 pm

To burdal 1 - toto je dosti podrobně rozebrané hned v několika vláknech a je naprosto zbytečné to opakovat zde.
Proto ti odpovím spíše telegraficky.
Dřevo které potřebuješ nemůžeš hledat na žádné pile. Pily rozřezávají mokrou kulatinu. Od nich putuje do sušiček. Může být že některé pily mají vlastní sušičky. Vysušené dřevo kupují potom velkoobchody s řezivem nebo již přímo výrobci /truhlářské firmy/ tedy výrobci nábytku z masivu, oken a dveří. Na tyto se obrať, Pouze tito ti proddají tebou potřebné množství a v požadované kvalitě. Není ani problém, aby ti potřebné profily nařezali a ohoblovali.
Pokud si koupíš celou fošnu či prkno, nejkvalitnější dřevo /lišty/ vyřežeš hned vedle kůry směrem do středu. Vlastní střed fošny či prkna, cca 4-7 cm od osy na obě strany je naprosto nepoužitelný a v podstatě se zpracovává pouze v krbu. Poznáš to když si fošnu ohobluješ, protože střed se vyznačuje /obsahuje/ jednou trhlinou vedle druhé.
Pepa
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod tataS » ned čer 08, 2008 11:46 pm

Odporuje tomu jedna věc. Pro výrobu hudebních nástrojů se používají z kmenů resonančních smrků pouze dvě středové fošny.
Ty praskliny se dělají zvenku ke středu a ne naopak. Jinak u nábytkářů a pod se nepoužívají tak dlouhé latě. A pro výrobu
oken a pod se používají zklížené profily z nejméně šesti latí, které se nekroutí a jsou v ohybu a krutu pevnější a dá se pro jejich
výrobu použít kratší kousky dřeva čímž se to zlevní. Myslím, že pro potřebu dotyčného by se také dalo něco takového vymyslet.
Pepa
moderátor

Příspěvekod Pepa » pon čer 09, 2008 12:43 am

To tataS

Je mi líto, ale opakuji, střed kmenu je pro pevností a kvalitní výrobu nepoužitelný. Jinými slovy a pro ilustraci, jeli kmen o průměru 50 cm dej jej do soustruhu a do střdu vyvrtej díru o průměru 15 cm - to je to co patří do krbu. Potom kmen rozřež na katru. fošny po stranách odvrtané díry budou nejkvalitnější, mají léta na stojato /z této části se vyráběly housle/. ostatní fošny jsou již o trošku méně kvalitnější. Léta se již pokládají. Nejméně kvalitní je vždy střed fošny, kde léta skoro leží. Materiál na housle se v minulosti mimo jiné vyráběl na rezonanční pile v Chlumci nad Cidlinou. Pokud by tě tato výroba zajímala blíže, mohu ti dát tel. na pracovníky pily, jež by timohli říci výce. Jedná se o vekosklad a sušičku, kede já kupuji dřevní materiál.

U nábytkářů se nepužívají žádné latě. Ty se řežou z mokrého nesušeného materiálu a pracují s nimi tesaři. Tlučou je na krovy a dávají se na ně střešní tašky.

Truhláři používají fošny s různou tloušťkou 19mm 22 mm 24 mm /tedy lidově prkna/ dále 30mm 32mm 40mm 50mm 60mm 65mm atd. To jsou totiž normalizované tloušťky.
Délky pak jsou standardní po metru a nejpoužívanější jsou 4m 5m.
Z těchto materiálů se řežou potřebné profily JEDNLAMELOVÉ pro výrobu interiérových dveří, obložkových zárubní, oken a nábytku. Délkové napojování je řešeno několika způsoby. Například úkosem v délce 11-12 tlouštěk, nebo cink spojem.

Samostatnou kapitolou je výroba tak zvaných euro profilů. Není to lepeno ze šesti latí, ale ze třech přířezů
s konečným modulen /průředzem/ 72 x84 mm. výroba oken euro 68
72 x 125 mm. 72 x 145 mm výroba vstupních dveří euro 68

Všechny tyto moduly je možné koupit se dvěma krajníma lamelama nenapojovanýma a prodávají se po označení FIX. Délky se objednávají dle konkrétní délky výrobku.

Souběžně existují eurohranoly v provedení CINK. Ty se vazačují tím, že i krajní lamely jsou délkově napojované, to znamená že se jedná o přířezy o délce cca 30-40 cm. Z těchto krátkých přířezů se pomocí spoje CINK zhotový přířez o délce 6 m a slepením 3 kusů na sebe vznikne eurohranol CINK, který se vždy prodává v délce 6 m a ve třech již výše uvedených modulech.

Vyjímečně pak existují eurohranoly jak cink tak fix v modulu 82 x 84 pro výrobu euro oken, ale nikolv pod označením 68 ale 78. Důvod to má ten, že okna euro 78 jsou osazována ditermálními trojskly s možností koeficientu kw až 0,6, zatínco eurookna v provedení euro 68 mohou s ditermálními skly dosáhonut kw max 1.1 a to již i podle EN

Ano, vynyslet se dá ledacos :)
burdal1
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod burdal1 » pon čer 09, 2008 6:45 am

Panove diky za reakce, ale dostalo se bohuzel na to ceho jsem se bal. Dva lidi, dva opacne nazory a mozna jedna odpoved na moji otazku. To ze se drevo musi vysusit jsem celkem chapal i predtim. Protebuji odpovedi ve stylu:

Jonas a syn,
Treskoprskova 65,
Velke Koudelkovice.
Pripadne jeste doplnene informaci: Tam ti to narezou a pak si to ve vedlejsi vesnici u Franty Sokolika muzes nechat vysusit na 10% vlhkosti.

To, ze se tu pohadate jaka cast kmene nejlepsi, mi rozhodne nepomuze. Koukal jsem, ze tu nekolik lidi lod stavi/stavelo, tak proto jsem pozadal o zcela konkretni odpovedi, ktere musi existovat.
Naposledy upravil(a) burdal1 dne pon čer 09, 2008 8:49 am, celkem upraveno 1 x.
tataS
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod tataS » pon čer 09, 2008 6:53 am

to pepa:Tvoje vysvětlení mě rozšířilo vědomosti ale hlavně to pomůže ostatním při případných pracích a opravách. Jsem rád, že jsi to
tak důkladně vysvětlil. Já jsem nechtěl tvrdit, že pouze já mám pravdu. Hlavně jsem chtěl upozornit dotyčného na problém se
sháněním tak dlouhé latě v dobré kvalitě a správně vysušené aby se mu to nekroutilo.
vilma
moderátor
Reputace: 45

Příspěvekod vilma » pon čer 09, 2008 6:59 am

burdal1 píše:To, ze se tu pohadate jaka cast kmene nejlepsi, mi rozhodne nepomuze.

buď v klidu, hádka vypadá úplně jinak :D
hanes
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1

Příspěvekod hanes » pon čer 09, 2008 7:21 am

Já to vidím tak, že Pepa odpověděl na dotaz více než dostatečně.
Chlumec nad Cidlinou sice není v nejbližším okolí Prahy, ale východně od Prahy leží /téméř přesně/ a navíc jak Pepa uvedl, pracovníci zde mají velké znalosti a zkušenosti a že on sám zde dřevo nakupuje. Chybí snad jen kontakt - http://www.sweb.cz/respila/kontakt.html
burdal1
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod burdal1 » pon čer 09, 2008 8:45 am

hanes píše:Já to vidím tak, že Pepa odpověděl na dotaz více než dostatečně.
Chlumec nad Cidlinou sice není v nejbližším okolí Prahy, ale východně od Prahy leží /téméř přesně/ a navíc jak Pepa uvedl, pracovníci zde mají velké znalosti a zkušenosti a že on sám zde dřevo nakupuje. Chybí snad jen kontakt - http://www.sweb.cz/respila/kontakt.html

No vzdyt pisu: "mozna jedna odpoved". To "mozna" je tam, protoze pise, ze je to velkosklad. To jestli se tam zasobuje maloobchodne, nebo velkoobchodne (nevim - treba ma fabriku na nabytek) to uz jasne neni, ale to uz se da zjistit. Kazdopadne pokud me to dovede kyzenym smerem, predem Pepovi dekuju.
smike
moderátor
Reputace: 18

Příspěvekod smike » pon čer 09, 2008 9:01 am

to Burdal1: zkus se pozeptat tady: http://www.susenerezivo.cz/2-o-firme/
Pepa
moderátor

Příspěvekod Pepa » pon čer 09, 2008 9:18 am

burdal1 píše:Protebuji odpovedi ve stylu:
Tam ti to narezou a pak si to ve vedlejsi vesnici u Franty Sokolika muzes nechat vysusit na 10% vlhkosti.
jsem pozadal o zcela konkretni odpovedi, ktere museji existovat.

To burdal1
Jak napsala Vilma, popis konstrukčních dřevěných materiálů, polotovarů a nástin jejich výroby není hádání :)
Jsou to skutečnosti, které se můžou hodit.
Pro tvoji informaci, znovu opakuji, nejprve se suší a potom se řežou potřebné profily pro výrobu /ne obráceně jak píšeš výše/. Rád se pokusím ti najít konkrétního výrobce jež ti zhotoví co potřebuješ ale sám snad uznáš, že by bylo jednoduší, napsat mi nejdříve obec kde bydlíš /pokud chceš, tak jen přes SZ/ a já ti řeknu, budu-li vědět, nějakého blízkého.
Vypisovat všechny na východ od Prahy, nevědouc jak daleko, je trochu neproduktivní.. :)
Pepa
burdal1
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod burdal1 » pon čer 09, 2008 10:45 am

Pro tvoji informaci, znovu opakuji, nejprve se suší a potom se řežou potřebné profily pro výrobu

Pred susenim se ale alespon nahrubo rozrezou klady, ne? Jinak velice rad vyuziji Tveho prehledu. Bydlim v Praze, stavim blizko Ceskeho Brodu. Napriklad ten Chlumec nad Cidlinou se zda byt jeste dobre dostupny. Pokud ovsem nemas konkretni tip, samozrejme nic nehledej. Ted jiz vim, ze se mam orientovat na firmy, ktere berou ze susicky/maji susicku, takze se zase muzu snazit sam. Konkretni osvedceve tipy ovsem samozrejme uvitam.
Pepa
moderátor

Příspěvekod Pepa » pon čer 09, 2008 12:00 pm

obchody se sušeným dřívím
býval přímo v Brodě /nevím zda ještě funguje-antico/ 605229262 602296821
Praha, U továren 770,ing Sedlecký 602359838
Sadská, pan Sekula, 608262818
Horní Počernice /dřevo dýha/ 281925299, 602343814

Jinak jsem schopen zajistit /Poděbrady/přímo výrobu poždovaných profilů a asi i doparvit k Brodu.
Máš li zájem, třeba i jen o nabídku, zašli mi na SZ soupis modulů /průžez /x délka a počet jednotlivých kusů.
materiál doporučuji borovici, případně smrk.
pepa
burdal1
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod burdal1 » pon čer 09, 2008 12:23 pm

Antico jsem uz zkousel. Bohuzel o maloobchodu se vubec nechteli bavit.
Jinak samozrejme ta posledni moznost vypada uplne nadherne. Vecer projdu plan a ozvu se do sz.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 135

Příspěvekod Denis » úte čer 10, 2008 8:58 pm

Keď som raz prechádzal cez Vysoké Mýto tak som tam videl velký obchod s drevom s vlastnou sušičkou. Personál bol ochotný na zakázku narezať akékolvek hrúbky dosiek a vysušiť ich.
Lindemann
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Lindemann » ned srp 17, 2008 1:33 pm

Nevím jestli to je ještě aktuální, ale můžeš zkusit Jafholz v Brandejse...
sasabor
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod sasabor » sob srp 22, 2009 10:39 pm

exotické dřeva, teakové fošny, akátové dřevo, merbau, masarabunda, iroko, rosewood, bubinga, atd atd atd ... dýhy všech možných tlouštěk velikostí a materiálů se dají povětšinou obědnat u pana gottstaina v kralupech nad vltavou - angowa dýhy. mám s ním dobré zkušenosti, má férový ceny a je to celkem pohodář, takže když něco nemá obvykle poradí, kde se to dá sehnat.
vlado
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod vlado » ned srp 23, 2009 8:35 am

Vladimír Gottstein http://www.dyhy-angowa.cz/
radar
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod radar » sob lis 17, 2012 9:57 pm

Z jakeho materialu je mozne si slepit pinu? Aby byla pevna, ale zaroven aby nepraskla?
Diky Radar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 135

Příspěvekod Denis » sob lis 17, 2012 10:42 pm

Z barjakého. Najlepšie z pekného a odolného vplyvom počasia a hniloby. Často sa robí kombinácia dvoch driev. WRC a niečo tmavého k tomu.
smike
moderátor
Reputace: 18

Příspěvekod smike » ned lis 18, 2012 12:57 am

jasan
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 148
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » ned lis 18, 2012 1:06 pm

Také tis nebo vyvařený akát.
panak-ml
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 7
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod panak-ml » ned lis 18, 2012 1:39 pm

A nebo tak:
Obrázek Obrázek

:idea: Já si nevšiml, že chceš dřevěnou :sorry:
martija1
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod martija1 » ned lis 18, 2012 6:25 pm

Tohle jsem lepil z mahagonu a jasanu. Tloušťky jednotlivých vrstev musí být "kalibrované". Lepeno polyuretanem na kopytě do oblouku a drží bez problémů dva roky.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

HanZ

Zpět na