Amaterska stavba jednoduche plachetnice

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

smirad
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 2

Příspěvekod smirad » čtv lis 19, 2009 12:04 am

Zdravim, jsem tu novy a rad bych ziskal par zakladnich informaci o stavbe lode. Mam v planu postavit svepomoci co nejjednodussi kylovou plachetnici, kdysi jsem videl plany rekreacni plachetky Racek - tak asi neco v tom stylu, drevenou kostru a na to preklizku. Pokud by se mi podarilo sehnat nejakou takovou lod a zrekonstruovat tak by to bylo mozna jednodussi, pokud nic levneho nesezenu tak me stavba nemine:) Poradite mi kde sehnat plany pro stavbu takoveho korabu? Zatim jsem prohledal web a nic...dekuji:)
hula-m
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod hula-m » čtv lis 19, 2009 8:44 am

Kdysy na polskych stránkách byly plány jedné lodě volně ke stažení. Stáhnul jsem si je mohu je poslat nebo po dohodě vystavit na techto stránkách. Je to loď 4,95 LOA, váha 820 kg, plachty 10 m2, ve variantě s gaflí i bez, s dvojitou ploutví, tedy loď která se nemusí registrovat na SPS a tedy není nutné doložit nákup plánů. Oprava lodi je v něčem jednodušší a v něčem horší. Pokud koupíš vrak registrovaný, nejlépe s platnou technickou, tak pak nikoho nezajímá, co na ní provádíš. Mám osobní zkušenost právě s tímto postupem. Ale důrazně bych varoval, že člověk musí být duší kutil. Vztah k jachtingu není až tak důležitý.
Libor
bez hodnocení
Reputace: 84
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » čtv lis 19, 2009 8:46 am

Vítej u nás :good:
plánů na netu je spousta
http://jachting.info/modules.php?name=Downloads&cid=13
i jinde. zejména zahraniční ...
Nebo tu koloval polský plán na ... (teď si nevzpomenu a jméno, ale ve fóru se o něm mluvilo).
samoliter
účet uživatele zrušen

Plány lodě.

Příspěvekod samoliter » čtv lis 19, 2009 10:56 am

Vítej smirade. Můžeš trochu upřesnit? Rozměry lodě, s kajutou, bez kajuty. Cena? Pro kolik lidí?
Možná, než shánět plán a stavět, tak by bylo lepší koupit ojetou loď. V zimě koupíš, na jaře údržba a začátkem léta už žehlíš vlny na přehradě.
Pokud to upřesníš, tak Ti na netu prohlídnu část Evropy a dodám kontakty na vhodné lodě. Pak už je to na Tobě. samoliter.
dalak
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod dalak » čtv lis 19, 2009 9:41 pm

Libor asi mysli Sztrandek. Jednoduche, overene , v mnoha verzich.
Libor
bez hodnocení
Reputace: 84
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » čtv lis 19, 2009 9:57 pm

JJ Sztrandek, někde ho mám uložený..
hula-m
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod hula-m » pát lis 20, 2009 1:11 pm

Přesně o tom jsem mluvil. Mohu poslat.
smirad
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 2

Příspěvekod smirad » pát lis 20, 2009 1:43 pm

To bych byl moc vdecny, email je : smirad@post.cz, jinak by se melo jednat o co nejjednodussi a nejmensi plavidlo pro turistickou sem-tam plavbu pro 2-3 lidi, bydlim kousek od 2 prehrad(zermanice a terlicko) a rad bych to pristi jaro-leto zkusil, pripadne pokud me to chytne tak bych si vyjel v lete na Mazury, tazne na aute mam do 1350 Kg, takze idealne neco kolem 800-900 Kg max. a s plachtou do 10 M2, at to nemusim registrovat. A samozrejme co nejlevnejsi:))
karel
Macher
Reputace: 10

Příspěvekod karel » pát lis 20, 2009 6:41 pm

Ahoj smirad , jestli chceš na jaře a v létě zkusit plachtění , tak se vůbec nezdržuj stavbou čehokoliv natož kajutové lodi . Plány na Sztrandka mám , včetně výkresů žeber V DWG v 1:1 . Chlapík co ho kreslil dokázal dostat asi maximum z lodě této velikosti . V žádném případě to není výrazně jednoduchá loď na stavbu a rovnou zapomeň na to že by jsi ji postavil tak rychle aby jsi se svezl v létě ( všimni si že vůbec nemluvím o jaru :D ) V polsku ho staví cca dva až tři roky , asi podle toho jak má kdo čas , a jak si s tím hraje .
Jestli nevíš jestli tě to vůbec bude bavit tak daleko jednodušší než si pořizovat svojí loď je si jí půjčit v půjčovně , a když zjistíš že to není to pravé tak ztratíš jeden víkend a peníze za pronájem .
Kdybys loď opravdu chtěl , tak prosím zvaž tu skutečnost že jen materiály na trup Sztrandka tě zhruba můžou vyjít na 40 - 50 000,- a potřebuješ spoustu dalších věcí .
Vyplutí na jaře není problém a nemusíš ani jezdit za hranice

http://www.annonce.cz/detail/Kajutova-p ... S61F2.html

a i tak by jsi měl do jara spoustu práce se "svojí lodí " .

Každopádně ti budu držet palce aď se rozhodneš jakkoliv .

ps: stavím už třetí rok :mad:
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Reputace: 66

Al amatérská stavba

Příspěvekod Richard » ned úno 20, 2011 4:08 pm

Doporučuji k navštívení následující stránky:

http://www.lapwingmarine.com/green_witc ... witch.html

Pro mne byly v mnohém inspirující.

Stručně (neúpný obsah):
Výběr projektu,
Volba materiálu,
Rozpočet,
Technologie zpracování,
Postup ...
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 33

Příspěvekod marks » ned úno 20, 2011 9:59 pm

karel píše:Ahoj smirad , jestli chceš na jaře a v létě zkusit plachtění , tak se vůbec nezdržuj stavbou čehokoliv natož kajutové lodi .:

Karle já vím, že víš o čem mluvíš, ale i když je to svatá pravda, strašně jsi mě rozesmál :lol:
Oraf
nováček na fóru
nováček na fóru

Re: Amaterska stavba jednoduche plachetnice

Příspěvekod Oraf » pát led 27, 2017 11:34 am

Zdravim jsem tu novy, rad bych se pokusil o vyrobu male bezkajutove plachetnice, trosku jsem premyslel o katamaranu, ale nevim zdali je to dobrý nápad.
Jde mi o malé plavidlo cca pro 2clenou posadku
Máte někdo nějaké rady, plány.?
Díky moc
Andrejjeep
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 8

Příspěvekod Andrejjeep » pát led 27, 2017 1:55 pm

Ahoj a vítaj.

Jednoduché plavidlo si môžeš vybrať napr.

Dinghy

Tiež pozeral keď rozmýšľal stavať. Nakoniec kúpil hotovú otvorenú plachetnicu.

A.
Oraf
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Oraf » pát led 27, 2017 2:06 pm

A co ty katamarany? Neni to jednodusi na stavbu i transport?
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 27

Příspěvekod geus » pát led 27, 2017 2:35 pm

Kdyz mluvis o katamaranu tak na plavidla.cz mas kompletni kat 5metru za 20tis ma to hlinikovy stezen i rahno i plachty za ti nekoupis ani matetial.je to celolaminat jen to natres.
Oraf
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Oraf » pát led 27, 2017 3:05 pm

Nějak se mi to v těch inzerátech nedaří najít
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 27

Příspěvekod geus » pát led 27, 2017 3:39 pm

Plavidla.cz
asasek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 7

Příspěvekod asasek » pát úno 10, 2017 8:26 pm

Jednoduchý na stavbu je Puddle duck racer - např. ve verzi Catbox, plány zde:
http://www.duckworksbbs.com/plans/jim/sail.htm
Prý je to postavené za 3-4 víkendy, já mám teprve objednaný materiál, tak to zatím nemohu osobně potvrdit :)

Ale vymyslel jsem si vlastní verzi pdraceru a na to už padlo těch víkendů víc - tak snad bude fungovat :)
viewtopic.php?f=64&t=10220
matomsa
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod matomsa » pát zář 08, 2017 3:50 pm

Ahoj všem na tomto fóru, obracím se na Vás s prosbou, zda nemáte někdo z Vás stavební plány plachetky typu Pirát. Nějaký čas jsem vybíral a právě tato plachetka plní moje požadavky a hlavně možnosti stavby, prostoru, převozu a zainvestování. Rád bych začal přímo stavbou než koupí, jelikož se právě na tu stavbu těším teď nejvíc. Opravu starší lodě raději vylučuji, protože s opravami nemám tak dobré zkušenosti (raději budu ubírat úsilí stavbě než opravě).
Plány rád odkoupím. Děkuji Vám za každý tip a pomoc.
Marek T.
tel. 776 672 345
19tomsa80@gmail.com, matomsa@seznam.cz
olin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 39

Příspěvekod olin » pát zář 08, 2017 4:38 pm

A nebylo by lepší si najít jako amatér prvostavitel nějaké plány na loď podobných parametrů, ale konstrukčně jednoduší. Pak by jsi byl i váhově úplně jinde. Na webu je toho plno, např zde:
http://www.boatplans.dk/boats.asp?BType=sail_boats
nebo zde:
http://www.duckworksbbs.com/plans.htm
Velký výběr jednoduchých a snadno postavitelných lodí na stránce z druhého odkazu má např Jim Michalak (zrovna včera jsem jednu dle jeho návrhu dodělal), ale někteří návrháři na této stránce mají i lodě konstrukčně i parametrama velmi podobné pirátovi.
jsekera
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod jsekera » pát zář 08, 2017 9:24 pm

jsem teď veliký fanoušek tohohle, už to tu někdy proběhlo.......
http://utenti.quipo.it/laiolo/bernarda1 ... 1engl.html
sek
p.s.: doporučuju prolézt si ty stránky, spousta odpovědí na ještě nepoložené otázky.....
matomsa
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod matomsa » ned zář 10, 2017 12:24 pm

Ahoj kluci, děkuji za rady i tipy. Stránky jsem už prolezl právě při hledání piráta dříve, ale nebylo to prostě ono.Nejsem z těch co dá dotaz na fóru aniž bych už předtím něco neprostudoval. Co se týče zkušeností, tak je pravda, že loď 1:1 jsem ještě nestavěl, ale mám několik let zkušeností s prací se dřevem a taky se tím živím. Samozřejmě je tohle trochu jiný obor, ale nejsou to ještě letadla, tam už bych se bál víc.:). Jelikož si tipuju, že jí budu stavět min. 6měsíců s vyložením dost námahy a peněz, tak už prostě jdu do to toho nejlepšiho, což ta konstrukce piráta asi teď pro mě bude.
Mám ještě jeden tip a to plachetku CRESCENT
http://www.diy-wood-boat.com/sailboat-plans.html
trochu bude problém s překladem techn. termínů a Angloamerickou měrnou soustavou, ale to se dá vyřešit.

Vidíte tam Vy nějaký zásadní problém ve stavbě?
děkuji za ochotu i čas
Marek
olin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod olin » ned zář 10, 2017 1:22 pm

matomsa píše:Mám ještě jeden tip a to plachetku CRESCENT
http://www.diy-wood-boat.com/sailboat-plans.html
trochu bude problém s překladem techn. termínů a Angloamerickou měrnou soustavou, ale to se dá vyřešit

Crescent bude snažší na stavbu než Pirát. Na Piráta ale můžeš sehnat origo kování, takeláž, ploutev a podobně a tím si ušetřit mnoho práce. Překládat není třeba, protože vše vyčteš z obrázků a co se týče měření, rak si kup metr s palcovými mírami (v Ikee ani jiný nemaj). Hlavně nepřepočítávej, nebo se z toho zblázníš! Sám neumím slovo anglicky a podle plánů v palcích jsem už postavil dvě lodičky a mám koupený plány na další též v palcích. Palců se neboj, proti metrické soustavě je to sice opruz, ale během chvíle se do toho dostaneš a ani ti ti nepřijde.
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 69

Příspěvekod Jardasu » ned zář 10, 2017 1:33 pm

Ahoj, preji Ti mnoho uspechu ve stavbe. Mam ale dotaz, rozmyslel sis dobre, ze chces stavet okruhovku a ne malou kajutovku? Abys za cas nelitoval sveho rozhodnuti. Mluvim z vlastni zkusenosti.

Navic myslim, ze neni problem nejakou slusnou starsi okruhovku koupit a za zlomek penez i casu ji vysperkovat.

Vezmi v potaz, ze Te nejspis brzy prestane bavit jezdit jen v jedne lokalite a nemit moznost na lodi prespat.
olin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod olin » ned zář 10, 2017 2:19 pm

Souhlasím s Jardasu, ieál je postavit to nejjednoduší, na co člověk narazí (např. http://pdracer.com/free-plans/simple18.gif) a jednu sezónu pojezdit. Tím si člověk nejprve osahá různé techniky stavby a pak na vodě přijde na to, co mu bude vyhovovat nejvíc a po jakých plánech se vlastně poohlédnout.
Nejprve zkusíš plachtu, pak ram pověsíš motor a zjistíš, že si třeba vystačíš pouze s tím motorem. Nebo třeba ve finále zjistíš, že loď používáš vlastně jen na ryby. Třeba moje dcerka (12 let) pořád chtěla plachtit, tak jsem jí postavil PDR a včera po zkušební plavbě mi říká, že jí to víc baví s motorem a plachty už nechce. Takže jí tam udělám držák na motor a seženu křoviňák, nebo jí tam pověsím starýho Crescenta.
Pro sebe zase budu stavět AF4 od Michalaka. Tuto loď jsem vybral pro jednoduchost a rychlost stavby, jelikož, když stavím něco náročnějšího, co tak rychle nepřibývá, tak mě to za chvíli omrzí. Další důvod je, že když jsem postavil otevřenou plachetnici, tak jsem zjistil, že ji stejně využívám jen na motor a že chybí krytej prostor na nouzové přespání, schování rodiny když nás na vodě překvapí špatné počasí a na uschování věcí, co taháme sebou.
Na to co vlastně potřebuješ ale opravdu přijdeš až po první sezóně na vodě!

Zpět na