WOR 600 -stavba z ocele

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

janco101
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 2

Příspěvekod janco101 » čtv čer 05, 2014 3:22 pm

Ahojte,

Denis diky za info, projektanta skontaktujem. Ceny za zlegalizovanie plavidla si uviedol (diky)- zdaju sa mi celkom akceptovatelne. Este by ma zaujimalo, co potom stoji rocne napr. mat lod zapisanu na SPS a ako casto treba chodit na prehliadky a pod....
Diky za info
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 94

Příspěvekod Denis » čtv čer 05, 2014 10:11 pm

Poplatok za zapísanie je jednorazový, osvedčenie platí tuším 5 rokov, potom sa chodí na jkon trolu a platí sa nejaký poplatok, už si nepametám kolko, ale je to menej ako zápis do registra.
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 12

Příspěvekod Ozzie » pát čer 06, 2014 6:34 am

Tu to môžeš prečítať aj s cenami:

http://www.sps.sk/jweb/index.php?option ... &Itemid=35
janco101
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod janco101 » pon čer 09, 2014 1:10 pm

Vynikajuco, dakujem, to som hladal...Uvidim, co vyjde ten navrh od projektanta, mozno to nakoniec vyspekulujem tak, ze zaplatim projekt, vyrobim to a ak mi na tie moje presuny bude stacit 5k motor, tak to vybavim bez registracie. Ak nie, potom poriesim registraciu....
janco101
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod janco101 » pát čer 13, 2014 8:34 am

Prave som dostal info, ze p. Mandl sa aktualne nema cas tym zaoberat :)
Nejaky dalsi tip na konstruktera lodi? :D
copy
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod copy » stř čer 25, 2014 6:04 pm

skus http://www.shiptech.sk/projekcia/lode-a-clny/
oni robia hausboty, hlavne z ocele
ale lacny ten projekt asi nebude
packa
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 4

Příspěvekod packa » stř čer 25, 2014 6:31 pm

už jsem ti jednou napsal-kontaktuj nekoho na MRKu-takovejch lodí tam postavil hafo lidí i s registrací
jinak tohle se resilo-planek aby trochu vypadal si namaluješ sam)nebo hodny kamarad) a vypocet sel nahradit praktickou zkouskou-samozrejme pres SPS-a za uš. prachy za projekt mas pulku lodi
možna na Slovensku to je jinak
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » stř čer 25, 2014 10:08 pm

Tak to si píš že je to jinak :x
janco101
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod janco101 » stř čer 25, 2014 11:47 pm

Zdravím, preveroval som možnosť praktickej skúšky a na Slovensku to možné nie je. Je nutné dodať plány s výpočtom. Na Mrku som prečítal zatiaľ 29 posledných strán a nikto tam stavbu loďky nespominal, ale možno to bude v starších diskusiách. Tam sa dostanem čoskoro :-).inak niečo som už skreslil v autocade, zajtra hodím obrázok aj s popisom a poprosil by som vás o komentár, či sa vám niečo "od oka" nepozdáva.
janco101
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod janco101 » čtv čer 26, 2014 8:45 am

Ahojte

slubeny nacrt.

Obrázek

Kostru planujem zvarit z joklov, nasledne vonkajsia obsivka z 1mm plechu(dalo by sa aj viac, ale rapidne stupne hmotnost) ta 1tka sa mi zda dostatocna. Medzi rebra planujem davat polystyren(kvoli spevneniu a aby sa nesiril hluk do vody) do vnutra na podlahu planujem davat hlinikovy plech zvareny do tvaru vane- kvoli moznemu pripadnemu zatekaniu. Prychyteny bude skrutkami, co sa pouzivaju na plechove stresne krytiny- maju naspodu gumove tesnenie. Nechcem Tam ten plech vovarit, kvoli pripadnej demontazi pri udrzbe. Vnutorna podlaha bude riesena do spadu, v zadnej casti perforovana dierami(na odtok vody pri dazdi, odtekat to bude do nadoby umiestnenej v dne, kde bude cerpadlo na odcerpavanie vody) Na podlahu dam gumenu rohoz- aby sa podlaha nesmykala a zase kvoli obmedzeniu hluku. V prednej casti lodky bude odkladaci priestor na povinnu vybavu, bude tam aj umiestnene autoradio s repro. V zadnej casti hned pri motore bude dalsi odkladaci priestor, budu tam baterie nadrz na pitnu vodu a externa nadrz na benzin. Zavesny motor by som chcel ovladat zo zadnej casti, pakou na privesnom motore, teleflex nechcem riesit kvoli cene a priestoru ktory zabera konzola riadenia. Zo striesky sa bude spustat plachtovy pristresok ktory prekryje vacsinu lode. Vsetko osvetlenie bude led, v buducnosti uvazujem o solarnom panele umiestnenom na streche. Pod "pristreskom" bude trvale spanie (postele napevno umiestnene) pre 2 osoby, v prednej casti hned za odkladacim priestorom bude este dodatocne mozne rozlozit 1 rybarske lehatko.

Ako je vidiet, nevyrabam lod len z "radosti pre plavbu" ale moja lod bude urcena prevazne na rybolov, preto je to sice pre mnohych nepochopitelne, ale pride mi, ze nepotrebujem teleflex...(mozno sa to casom zmeni)
Ako som pisal, uvazujem o max 10k motore(kvoli cene a planujem sa s tym len presuvat na rybarske miesta)

Dakujem
Michal1
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Michal1 » čtv čer 26, 2014 2:22 pm

nakreslene to vyzera pekne, ale do lodi sa nevyznám, skus pouvažovať nad motorom
Selva NAXOS 5XS je to síce dvojtakt ale má 15 koníkov......
janco101
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod janco101 » čtv čer 26, 2014 3:12 pm

Na Selvy som nepocul dobre ohlasy....samozrejme, motor budem riesit az ked zacne stavba...Mimochodom, vyska boku vratane plavakov je 80cm. Predpokladam, ze 60cm nad vodou to bude. Aky motor volit? dlhu nohu, alebo?

Dakujem
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » čtv čer 26, 2014 3:58 pm

V žiadnom prípade by som nerobil katamaran. Načo? zbytočne zložité, večšia plocha, vyššia váha, večší ponor, blbé nakladanie na vlek. Sprav jednoduchú pramicu s predným podhonom a máš to. Rebrá z L profilov, zvaríš kostru a opláštiš. Pre zámočníka brnkačka.
packa
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod packa » čtv čer 26, 2014 4:46 pm

tak jinak-přihlas se na mrk a kontaktuj např. lidi s nickem Codyš nebo BuBu99 -jsou to sumcaři zkus si najet na jejich příspevky-projet všechny stranky je na dlouho
packa
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod packa » čtv čer 26, 2014 4:46 pm

tak jinak-přihlas se na mrk a kontaktuj např. lidi s nickem Codyš nebo BuBu99 -jsou to sumcaři zkus si najet na jejich příspevky-projet všechny stranky je na dlouho
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 12

Příspěvekod Ozzie » čtv čer 26, 2014 8:14 pm

Na tak vysoký bok by som dal dlhú nohu. Pri krátkej nohe by si mal móc velký "dekolt" a pri každom spomalení by hrozilo zaliatie. Ale pozor! Písal si, že chceš to mať na Dunaj a nejak začínaš preháňať s rozmermi a s priestorom. Máš "tušáka" koľko bude vážiť tá tvoja vízia? Doporučujem urobiť cez weekend exkursiu a pozrieť si nejaké lode na Dunaji. Napr som v sobotu videl v Gabčíkove (Hullám čárda) Maďarov s rybárským člnom Omegaplast - Orca 630 ktorý bol dobre vybavený a veru tam mali 90 HP motor. Na ten Tvoj bude minimum tak asi 40 HP!
janco101
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod janco101 » čtv čer 26, 2014 8:28 pm

Katamaran som zvažoval kvôli malému plavebnemu odporu. Predbežný výtlak jednej komory som zratal na 600 kg, hmotnosť celého člnu na nejakých 425kg, čiže som uvažoval, že ani pri plnom naložení sa dno nedotkne vody. Blbosť? Nemá niekto skúsenosť s podobnou veľkosťou pramice a 15k motorom napr. Na Dunaji, alebo váhu? Jazdiť v sklze na tom určite nebudem, ide mi o to,či sa budem schopný proti prúdu trebárs 5km presunúť....
kristian
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Příspěvekod kristian » čtv čer 26, 2014 9:36 pm

Ja ako rybár a vlastník lode K Maxi extra s motorom 8HP. Ti ak smiem poradiť z vlastnej skúsenosti tak 10HP je strasne málo a ja mám celková váhu cca 300KG. Mne by bolo idealné minimálne 25HP.

A ja nemám potrebu lietať ale bezpečne doraziť domov z rybačky to už chcem, Nie stále je idealné počasie,
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » čtv čer 26, 2014 10:28 pm

Packa, čo to je mrk?
Pri výtlačnej plavbe platí, že dĺžka lode je rozhodujúca na jej rýchlosť. Podla môjho názoru, čím jednoduchšie tým lepšie. Pramica je osvedčená loď na Dunaj. Dĺžka 6m a šírka cca 1,5 a s 10 HP motorom vyjdeš na Dunaji hore prúdom, ale chce to trpezlivosť.
packa
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod packa » čtv čer 26, 2014 10:37 pm

www.mrk.cz to je neco jako jachtinginfo akorat pro rybare-jinak vlakno o ryb.lodich najdes ve rubrice Lodky-lodě-lodičky
janco101
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod janco101 » pát čer 27, 2014 9:31 am

Denis, myslis teda, ze by som si tym katamaranovym dnom nepomohol z hladiska plavebneho odporu a iba by som zbytocne pridaval material(hmotnost) na lod? Ak hej, tak pramica ako vravis je jednoduchsia....Nie je problem to prekreslit
Studoval som aj o tom motore co dal Michal 1 a nie je to az take zle, ako som si povodne myslel...Vacsina ludi popisovala akurat problemy so startom, akysi startovaci ritual(co mne ako problem nepride, takto sa jednoducho 2takty startuju...kto mal akukolvek staru Jawu to isto pozna ). Teda motor pada do uvahy. Paci sa mi velmi, ze tym padom by som nepodliehal registracii(nepotreboval plany) a vykon by mal vacsi ako som planoval. Kupil by som novy- cena za novy sa mi zda velmi prijatelna.
Moj nacrt mal dlzku 5,5m a sirku az 2,2m(v hornej casti, v dolnej casti 2m), tych 1,5m je docela malo, to by som mal problemy s umiestnenim posteli... Mohol by som este nejakymi upravami poriesit aby mi ten 15k motor na uz teda pramici(ked katamaran denis neodporuca(beriem jeho slova vazne, v niektorych diskusiach som zachytil aj prezyvku kral dunaja :) ) postacoval?

Dakujem
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pát čer 27, 2014 9:04 pm

Voči tomu královi Dunaja sa musím ohradiť, takých ako ja je dosť. Neviem posúdiť katamaran, ale pramica sa stavia na Dunaji storočia a rozdiel dnešných pramíc voči tým dávnym je hlavne v šírke a u nás sa už nerobí vpredu špička. Dnes sa robia širšie, motor potiahne. Katamaran by bol experiment a keď to nevýjde, tak čo s tým? Akurát do šrotu.
To či vytiahneš hore Dunajom závisí od toho, v ktorých miestach budeš rybárčiť, ak pri Komárne, tak to bude v pohode, ak v Bratislave, alebo pod Gabčíkovom, tak je to zlé a ešte horšie. Na spanie si sprav z hoblovaných dosiek pevnú pričňu, pod ňu schováš pruty a výbavu a cez deň po tej prični môžeš v pohode behať, na noc si dáš karimatku, alebo nafukovačku a máš dobrú postel. Ak má tabula plechu rozmer 1 x 2 m, tak by som robil dĺžku dna 6m a šírku 1,5m, pri bortoch bude šírka asi 1,7m. Na spanie to je dosť. Zadok, teda zrkadlo sa robí mierne podkosené, tak ako boky lode, nie kolmo.
Na 5 koňový motor by bolo lepšie, ak by sa trup lode od najširšieho rebra smerom dozadu zužoval, ale ak by sa ukázalo že tých 5 koníkov nestačí a chceš dať 20, tak lepšie bude dať vzadu šírku dna rovnakú, ako je najširšie rebro. Teda zašneš s 5 koňmi a ak bude potreba, tak to začneš legalizovať na silnejší motor. Buď si u nás dáš spraviť výpočty, alebo do Pŕerova na českú SPS dáš nákres a požiadaš o povolenie na stavbu. Tam to stojí 500 kč, tuším aj zo zápisom do registra. Akurát tu loď nesmieš v Čechách 5 rokov predať, ale na Slovensku áno. A budeš jazdiť pod Českou vlajkou.
janco101
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod janco101 » sob čer 28, 2014 5:52 pm

Ahojte, Denis ten motor je 15konovy s 5 k papiermi. Do tak uzkej pramice by som nešiel, vrch musí byť min.2 M šírku. Pokreslim niečo, zratam hmotnosť a ozvem sa. Ten nápad registrácie v Čechách vôbec nie je zlý....
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » ned čer 29, 2014 9:59 pm

Prečo myslíš, že vrch by mal mať šírku min. 2 metre? Dvojtaktné motory sa nové nesmú v EU predávať už celé roky, tak si neviem predstaviť, že by niekto predával nový dvojtakt.
Viky_CZ
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 29
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viky_CZ » pon čer 30, 2014 8:06 am

To by ses divil co je u nas mozny. ;-)

Je to Selva Naxos 5xs.

Zpět na