Předělávka

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Maroslaw
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 2

Předělávka

Příspěvekod Maroslaw » pon říj 19, 2015 10:36 pm

Zdravím,
koupil jsem "loď" Artis Triton a poprosil bych o zodpovězení pár dotazů. Loď je na spodní straně místy prošláplá, takže jsem začal brousit a hodlám jí přelaminovat.

dotaz 1: v místě, kde je uchycen stěžeň je sylonový válec přichycený 5 šrouby na výstupku uprostřed lodi. Ten vystřeďuje trubku, která je uchycená za dno, do té se strká stěžeň. Celý ten výstupek na stěžeň se na suchu po zasunutí stěžně a "páčení" sním celkem viklá a sním se prohýbá i dno. Bude stačit zesílit dno, nebo je třeba i spojit ten výstupek s boky lodě laminací? A je potřeba to dělat, když tam chci dát vanty?

dotaz 2: rád bych přidal i kosatku a vanty, je potřeba na takto vysoký stěžeň dávat sálingy, nebo stačí uchytit až nahoře, nebo mírně pod?

fotky zde : http://maroslaw.rajce.idnes.cz/nastenka/

Děkuji za rady.

Marek
kkruska
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 6
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kkruska » úte říj 20, 2015 8:44 am

Ahoj,
protože je to již starší model, dochází v ní k rozpadu pěny,která tvoří určitou vnitřní výztuž. Doporučuji navrtat na místech ,kde je ve spodu měkká 10mm díry a nastříkat vypěňovací nízkoexpanzní PU hmotu, poté díry opět zalaminovat. Artis Triton je 3kombinace: surfu, veslice a plachetnice. Kosatku bych tam urcite nedaval, protože i s hlavní plachtou budeš mít co dělat abys ji vyvažoval.. stěžen je samonosný bez potřeby vantů, určitou vůli musí mít, neb se s plachtou natáčí. Ráhno jako takové je použitelné pouze s obloukem pro surfování. Pohledám a zkusím najít i originál prospekt.
Maroslaw
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Maroslaw » úte říj 20, 2015 9:41 am

Ahoj,
děkuji za odpověď. To s tím navrtáním je pro mě novinka, zní to dobře. K tomu stěžni, myslíte, teda, že dát tam kosu je blbost? Chtěl jsem z toho udělat takové Laser Pico pro dva... To ráhno bych rád dal normální a chtěl bych dole lehce přešít plachtu, potažmo zastříhnout ten surfový přesah až dolů... Ten stěžeň hýbe s celým ukotvením a to celkem dost, to mi v pořádku nepřijde, když by někde pořádně fouklo, nerad bych ho měl vytržený, proto bych rád vyztužil dno v místě uchycení patky stěžně aspoň ještě jednou vrstou laminátu a buď dolaminoval tu botu až k bokům lodi, nebo dal ty vanty, ta kostka se při zatížení hýbe v řádu centimetrů... A k tomu otáčení, on je tam jenom zasunutý, ať se točí jak káča, to je také v pořádku? Jsem naprostý laik a to pružení všeho mi přijde, až za hranou, když stím pružím na zahradě, natož, když do toho foukne?
kkruska
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kkruska » úte říj 20, 2015 9:54 am

S kosatkou určitě ne... ;) Stěžeň je uchycen jen v té horní patce - výlisku, řekněme odhadem tak asi 20cm, dolů až na dno nezasahuje.. Je to spíš na 1 člověka tak do 80kg, pak se už zanořuje záď. Káča je okolo čepu sklápěcí i pod loď, aby se dalo zajet i blíže ke břehu. Do káči by měla být v horních částech vložena 2x kus uřízlé hadice, která vymezuje vůli aby po vložení se otáčela v čepu ztuha. Zkusím toto nafotit.
kkruska
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kkruska » úte říj 20, 2015 9:58 am

Poslal jsem Ti SZ
Crazymen
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Crazymen » úte říj 20, 2015 3:29 pm

Maroslaw píše:Ahoj,
děkuji za odpověď. To s tím navrtáním je pro mě novinka, zní to dobře. K tomu stěžni, myslíte, teda, že dát tam kosu je blbost? Chtěl jsem z toho udělat takové Laser Pico pro dva... To ráhno bych rád dal normální a chtěl bych dole lehce přešít plachtu, potažmo zastříhnout ten surfový přesah až dolů... Ten stěžeň hýbe s celým ukotvením a to celkem dost, to mi v pořádku nepřijde, když by někde pořádně fouklo, nerad bych ho měl vytržený, proto bych rád vyztužil dno v místě uchycení patky stěžně aspoň ještě jednou vrstou laminátu a buď dolaminoval tu botu až k bokům lodi, nebo dal ty vanty, ta kostka se při zatížení hýbe v řádu centimetrů... A k tomu otáčení, on je tam jenom zasunutý, ať se točí jak káča, to je také v pořádku? Jsem naprostý laik a to pružení všeho mi přijde, až za hranou, když stím pružím na zahradě, natož, když do toho foukne?

Ty máš na zahradě jezero? :D
Síly větru, které se přes plachtu a stěžeň, proti vyvážení tělem jachtaře, přetlačují do ploutve a kormidla ve vodě, nejsou to samé, co pružení na pevné zemi....
(To nemá být vrčení, jen nadlehčené upozornění, že na vodě je vše jinak :D)
Jinak pěkné vodní vozítko, užij si jízdu :good:
zapotak
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Příspěvekod zapotak » úte říj 20, 2015 3:37 pm

To se mi moc líbí. Přemýšlím již delší dobu o něčem na blbnutí na vodě s dětmi když jsme na lodi a tohle je super. Nevíte někdo o dalším exempláři na prodej ? :good:
kkruska
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kkruska » úte říj 20, 2015 7:38 pm

to zapotak: poslal jsem Ti SZ
Maroslaw
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Maroslaw » úte říj 20, 2015 8:16 pm

Ahoj,
veselyroman
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 14

Příspěvekod veselyroman » stř říj 21, 2015 7:58 am

Maroslaw píše:Ahoj,

Já osobně bych tam tu kosatku nedával. Měl jsem přesně tuhle loďku - koupil jsem jí už upravenou (přidaná kosatka na samodomo rolfoku, postranní vanty, hlavní plachta upravená do "klasického" tvaru a na "klasickém" ráhně, stěžen uložený do patky <- na šroubu). Loďka byla s hlavní plachtou a kosatkou hodně přeplachtěná. Při plavbě na stoupačku stačilo, aby přišel krátký poryv a už ležela na boku. Pro plavbu 2 lidí si to nedokážu představit, i sám jsem měl co dělat, abych se tam poskládal (osvědčilo se použití vypolstrovaných návleků na kolena). Ale adrenalin stříkal s uší :good: ...
Vicky7
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 27

Příspěvekod Vicky7 » čtv říj 22, 2015 7:49 pm

Laminování:
1) Jak bylo řečeno, PUR pěna by mohla pomoci. Pak ta daná místa přelaminovat epoxidem
2) Chceš přelaminovat celý spodek? Nechápu totiž ten důvod přelaminovávat cellý trup... pokud je problém v těch promáčknutých místech, snažil by jsem se je vyrovnat a pak přetmelit lehčeným tmelem. Na fotkách není ale poznat jaké promáčkliny máš namysli...
Pokud nejde o hluboké "prošlapy", které lámou sendvič, tak bych to tmelil a tmelil. Až by jsem se dostal do daného tvaru, přetáhl bych to už jenom epoxidovým základem, vybrousil na hladko a pak přetáhl barvou (PUR samozřejmě). Varianta tkaniny a pryskyřice mi připadá zbytečně těžká. a stejně se pak nevyhneš tmelení nerovností po laminaci.
3) Oplachtění - pokud přidáš kosatku, hodně se změní těžiště plachet. Ale je pravda, že je to tak malá loď a při jízdě se různě polohuje posádka/závodník, že váha jachtaře a těžiště lodě se furt dá měnit... Ale větší je, že už je to hodně přeplachtěné a při poryvu to půjde na bok jak tady také bylo řečeno.. takže by jsem osobně, pokud chceš dělat takovou přestavbu, začal uvažovat buď o trapézu nebo vyvažovacích křídlech jako je na RS lodích...

V.
kkruska
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kkruska » pát říj 23, 2015 12:02 pm

Stačí když plachtoví necháš tak jak je, eventuáně upravíš dodatečně s ráhnem,pokud budeš chtít... A pokud doplníš v měkkých částech spodní strany trupu PU , jak jsem psal výše v příspěvku.
moje zkušenost, neb ji vlastním tuto trojkombinaci v kompletu, je že i tak to popluje velmi dobře i na slabý vítr, pohodlně to zvládá i vítr silnější při kterém se dá rozumně vyvažovat.
Užije se s ní hodně legrace, moji prckové na ní rády pluly jen s vesličkama, místo kýlu se dá dát sedátko a pěkně to po vodě uhání..
Na vesličky Triton uvezl pohodlně mě i dceru. Dobře se na ní nalézá z vody díky nízké zádi.
Maroslaw
nováček na fóru
nováček na fóru

Re: Předělávka

Příspěvekod Maroslaw » ned kvě 15, 2016 8:19 pm

Dobrý večer,
děkuji všem za rady. Nakonec jsem obrousil bravu na trupu, až na laminát, který byl popraskaný. Tak jsem ho sundal skoro celý, zůstala jenom slabá vrstva a přelaminoval. Potom jsem obrousil barvu kolem té "kostky" na palubě, která se opravdu hýbala na můj vkus až moc. Nejdříve jsem tedy udělal z polystyrenu a montážní pěny kopytu, ale bylo na houby, tak šlo ven. Druhé už bylo jenom z pěny a pokládal jsem vždy vrstvu, nechal nabobtnat a večer další, teď je to mnohem lepší. Udělal jsem i odtokové kanálky, ale pozdě jsem si uvědomil, že jak pojedu v náklonu tak se voda sice vylévat bude, ale trošku jí tam vždy zůstane, mohly být víc u stran. Loď jsem natíral barvou Selemix a sice PU bez základovou barvou 70% lesku. 2 vrstvy po celé lodi. Paluba byla také na jednom místě produplá, nejspíše, tak jsem jí také přetáhl jednou vrstvou, Na místech, kde jsou uchyceny vanty, pokud se tomu tak říká, je více vrstev skelné tkaniny. A jsou nanýtované 4,8mm nýty. Vyrobené to je z pozinkované pásoviny.
Vyslyším rady zkušenějších a dám tedy jen tu hlavní plachtu a chci se zeptat, stačí tam na otěž jenom ráčnová kladka, nebo potřebuji i klemy?
Přílohy
19.jpg
18.jpg
17.jpg
16.jpg
15.jpg
14.jpg
13.jpg
12.jpg
11.jpg
Maroslaw
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Maroslaw » ned kvě 15, 2016 8:20 pm

A ještě jedny
Přílohy
10.jpg
8.jpg
7.jpg
6.jpg
5.jpg
4.jpg
3.jpg
2.jpg
1.jpg
Maroslaw
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod Maroslaw » ned kvě 22, 2016 7:34 pm

HOTOVO !!!! :crazy:
Přílohy
13265982_1208188355881731_6717009956321126823_n.jpg
13263945_1208189352548298_311412802931384409_n.jpg
13260234_1208188252548408_311530303711996898_n.jpg
13240641_1208188255881741_77092177640545711_n.jpg
13239362_1208188259215074_7241454392649685167_n.jpg
13226732_1208188369215063_8123956833071840934_n.jpg
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 164
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » ned kvě 22, 2016 7:50 pm

Ahooj príma výsledek, skvělý. Napiš jak plachtí..
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 46

Příspěvekod olin » pát úno 24, 2017 10:26 pm

Včera jsem si taky dovez domů Tritona. Nemáte někdo k němu nějaký manuál, abych nemusel tápat? Taky bych potřeboval vědět, jak je uzavřená v originálu ta kulatá díra na zádi a jesli se dá sehnat origo uzávěr.
Budu na něm však muset celkově máknout. Trup je na mnoha místech měkkej, takže podle rady shora budu muset vrtat, purovat a tmelit. Uchycení stěžně je naštěstí pevné, takže oproti tomu kousku shora ušetřeno mnoho starostí.
Budu moc rád za každé info a obrázek, jak se vlastně má nastrojit prádlo, abych věděl, zda něco nechybí a nebo abych něco nedělal blbě. Předem dík za pomoc.
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 46

Příspěvekod olin » sob úno 25, 2017 11:34 am

Tak to je on:
Obrázek
Dnes jsem si byl Tritona pořádně prohlédnout a zjistil jsem, že celý trup krom paluby je dosti měkký. Je to normální, a nebo jde o degradaci pěny? Dále jsem zjistil, že ploutev je plná vody. Takže po vysušení nebudu opravovat pouze trup ( ve kterém je taky voda a navíc dvě prokoplé díry :( ), ale i ploutev, což je vlastně to nejmenší.
jajarin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 25

Příspěvekod jajarin » sob úno 25, 2017 11:04 pm

Nechci Tě strašit, ale voda z polystyrenu se nedá vysušit a měkký olaminovaný polystyren taky hrůza. Mám zkušennosti ze surfů a vím očem mluvím.
packa
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod packa » sob kvě 13, 2017 9:08 pm

jaste par dodelavek a bude zkusební plavba-z puvodní lode byl po opravach pouzitelny jen laminatovy trup
IMG_20170513_183805.jpg

Zpět na