TRIAD od Stevensona

Všechno možné o stavbě lodí, materiálech, způsobech spojování materiálů, technologiích, konstrukcích lodí a vše co s tím souvisí

Moderátoři: Pepa, david, vilma

PodPetr
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 15
Kontaktovat uživatele:

Re: TRIAD od Stevensona

Příspěvekod PodPetr » úte kvě 24, 2016 2:12 pm

Na úvod. Spatlat se to dá hodně způsoby , já píšu jak by se to dělat mělo. Tím nikoho nesoudím. Také jsme ve firmě párkrát prasili ;)

Jestli tam jsou díry po sucích,tak to bude asi nějaká stavební překližka, ne? Tím spíš je to potřeba přelaminovat.
Překytovat autokytem určitě ně. Už jsem psal, že polyester na dřevo nee. Když máš dřevku, musíš na polyester úplně zapomenout...

Kup si u havla ještě trochu mikrocelulozy http://www.havel-composites.com/shop/0-home/539-Mikroceluloza-prach---bila-01-mm---Standard.html?pls=0
na zahuštění pryskyřice.

Namícháš si takový tmel, tím zamázneš díru a tkanina se na to jakoby přisaje. Tmelu jen málo, aby tam pak byla propadlina, ne boule. Rovné se ti to nepovede. Na závěr se to bude muset přetmelit.

To Denis - stříhání biaxiální tkaniny - důležité. Jak tkanina leží, je samozřejmě jedno, ale už není jedno jak se s ní pracuje. V jednom směru se totiž dá natáhnout a dělá se s ní dost blbě. Např si ustříhnu 8 cm proužek a ten se zůží na 3 cm což je naprd. Vyzkoušejte na malém kousku a pak budete vědět jak to stříhat. Záleží na tom jak je tkanina tkaná.

Když potřebuji laminovat různé patvary, tak na to je nejlepší právě biaxiální tkanina. - resp je na to i určená. Úplně nejlepší je střiž, ale ta nemá pevnost.

Co se týče plochy, tak já mám raději plátno, než kepr, ale to je asi o zvyku. Samozřejmě čím jemnější tkanina tím lépe se s ní pracuje.
Ten Aeroglass na překližku je ideální, právě pro to, že je tkanina uzavřená. Je o něco dražší než RT, ale určitě se to vyplatí...
PodPetr
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 15
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod PodPetr » úte kvě 24, 2016 2:47 pm

ještě k tomu řezání pásku z role. Je potřeba to přelepit dokola krepovou páskou a pořádně to stáhnout. Pak už to jde dobře, akorát je to pěkná makačka...
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 100

Příspěvekod Denis » úte kvě 24, 2016 8:45 pm

Každý má svoje postupy, ja si rozkreslím ako treba strihať jednotlivé kusy tak, aby som mal čo najmenej odpadu, po odstrihnutí ho poskladám a označím fixkou, buď tam načmáram rozmer, alebo miesto kam má ísť, ono sa to nezdá, ale jak sa začne patlať epoxidom, tak je honička a lahko sa človek zdezorientuje. Biaxial sa naťahuje ako žuvačka, s tým treba počítať aj keď sa robí s celou šírkou. Na pevnosť je to jedno či je rezaný pozdĺž, alebo naprieč. Teraz keď nie je dostať u nás kvalitná Okume, aj ja niekedy na drobné dorábky z núdze použijem borovicovú a tmelím diery po sukoch. Tmelím 2 až 3 krát a vybrúsim do roviny pred laminovaním. Keď je to tmelené len jeden krát, tak sa tam lúbi pri laminovaní robiť vzduchová bublina a nakoniec sa tmeleniu nevyhneš aj tak. Vytmeliť to epoxi tmelom chce čas, na jednu vrstvu min jeden deň, skôr sa brúsiť nedá. Polyesterovým tmelom je to rychlovka, akurát pridávanie tvrdidla treba mať v oku. Ak sa takto spraví len vysprávka sukov, tak v tom problém nevidím. Keď sa s robotou človek moc mazná, tak aj dlho trvá. S tým mám bohaté skúsenosti :D .
/ešte dodám, samozrejme vysprávka epoxi tmelom je kvalitnejšia./
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 46

Příspěvekod olin » úte kvě 24, 2016 11:49 pm

Tak dnes jsem se pustil do kýlu. Nakonec jsem ho slepil z prken 18mm. Jen te pitomej čas, ani jsem ho nestihnul vyříznout a už tu bylo deset večer. Ráno jsem to slepil, pak jsem si odskočil posekat tu naší vesničku a večer už jsem toho moc nestih.

Obrázek
MaM32
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 23

Příspěvekod MaM32 » stř kvě 25, 2016 6:33 am

Ať se dílo podaří :-)

Čas je problém,......ale líbí se mi tvůj automat na kafe,asi to zavedu taky ať si občas nepřipadám jako číšník když se nás tam sejde :D :offtopic:
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » stř kvě 25, 2016 8:51 pm

MaM32 píše:Ať se dílo podaří :-)

Čas je problém,......ale líbí se mi tvůj automat na kafe,asi to zavedu taky ať si občas nepřipadám jako číšník když se nás tam sejde :D :offtopic:
Ten automat je jen nedobytná skříň do které shovávám chemii a vercajk před dětmi a švárama :crazy: . Živím se jako obsluha automatů a když se nějakej ruší, tak se dá využít třeba takhle. Kolegině si z nich zase udělala voliéry na anduly a korely. :)

Tak kýl je hotov:
Obrázek
dno je na místě:
Obrázek
a zítra to poženeme o štok (tady je to jen nanečisto položený na sobě na zkoušku):
Obrázek
Jen ně deptá to častý míchání epoxidu na lepení po 50g. Jen dnes jsem ho rozdělával 6x. A ta spotřeba skelnic a rukavic..... :lol:
Jardasu
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 71

Příspěvekod Jardasu » pát kvě 27, 2016 6:44 am

PodPetr píše:ještě k tomu řezání pásku z role. Je potřeba to přelepit dokola krepovou páskou a pořádně to stáhnout. Pak už to jde dobře, akorát je to pěkná makačka...

Včera jsem Tvůj nápad využil a inovoval. Potřeboval jsem čtyři pásky šířky 25 cm. Svinul sem potřebnou délku do ruličky a říznul tenkou rozbrušovačkou. Šlo to parádně.
Díky za nápad.
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » sob kvě 28, 2016 11:01 pm

Nevíte, jak s ploutvovou skříní? Bojím se, aby skrz ni nezatejkalo a aby neprosakovalo do dřeva (skříň , dno, kýl) a pak mi to nehnilo zevnitř. Zatím skříň natírám zevnitř epoxidem v několika vrstvách a při montáži uvažuju samozřejmě skříň dát na epoxid, pak ji ke dnu ještě přitáhnout vrutama. A ve finále montáže jestli by nebylo dobrý ploutev zabalit do igelitu, zasunout do skříně a zalít skříň epoxidem, aby se v prostupu udělala co největší voděodolná vrstva. Největší průvan mám z toho, že pokud to zkur..., tak se na to už vživotě nedostanu, protože skříň je u Triady zabudovaná tak že k ní není absolutně žádný přístup.
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Jinak po týdnu a cca 60-70 hod. práce jsem na tom takto:
Obrázek
karel
Macher
Reputace: 13

Příspěvekod karel » ned kvě 29, 2016 6:57 pm

Ta bednička na první fotce je ploutvová skříň ? Úplně nechápu to provedení , to se bude ten vnitřek plnit vodou když bude loď na vodě ? Jestli ano , tak plně chápu tvé pocity . Já jsem vnitřek kýlové skříně vylaminoval . Jinak moc hezká loď se správnou velikostí na stavbu :) .
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » ned kvě 29, 2016 8:20 pm

Dopoviem to čo Karel taktne zamlčal, bedínku vyhoď a sprav to znova. Plutvovú skriňu sprav rovnako širokú ako je otvor v dne lode, . Otvor sprav s primeranou toleranciou, k hrúbke plutvy pridaj na každú stranu trebars 10 mm. Plutvovú skriňu sprav z dvoch preglejok a na každú z nich dáš na výšku jednu latku, hranolček takej hrúbky ako je šírka otvoru v dne. Hranolček je každý na opačnej strane, teda zrkadlovo, takže ak priložíš tie dve preglejky v tvare L k sebe, tak vznikne v strede dutina široká jak ta štrbina v dne. Jasné nie? A jak to máš ešte rozložené, tak ju dobre olaminuj, každú tu polovičku, prípadne aj natri epoxi farbou a potom ich priložíš k sebe a zlepíš epoxidom. Lepený spoj môžeš dlhou špachtličkou z nútra vytmeliť epoxi tmelom, dobre to zošroubuješ a je to. Potom ju prilepíš ku dnu, ja som ju po obvode na dne lode spevnil dubovými hranolčekmi lepenými do epoxidu, Potom loď prevrátiš, alebo lahneš pod ňu a ten spoj dna s plutvovou skriňou pekne vybrúsiš rašplou a prelaminuješ sklotextilnou páskou a natrieš epoxi farbou. A je to. :D Ostatné rozmery plutvovej skrine zachovaj.
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » ned kvě 29, 2016 9:06 pm

karel píše:Ta bednička na první fotce je ploutvová skříň ? Úplně nechápu to provedení , to se bude ten vnitřek plnit vodou když bude loď na vodě ? Jestli ano , tak plně chápu tvé pocity . Já jsem vnitřek kýlové skříně vylaminoval . Jinak moc hezká loď se správnou velikostí na stavbu :) .

Asi ji vylaminuju, i s prostupem skrz dno. Jinak lodičku jsem vybíral pomalu pět let. Chtěl jsem něco menšího, stabilnějšího (žena se bojí), dostatečně prostorného pro rodinné výlety a jednoduchýho na stavbu. Navíc Triadka je všestraná, protože se dá využít jako veslice na Oharku, Jako motoráček na Labe i jako plachetnička na Žernoseky, Miladu a podobně.
Denis píše:Dopoviem to čo Karel taktne zamlčal, bedínku vyhoď a sprav to znova.

Tak bohužel jsem tu bedničku už vlepil, prošrouboval se dnem a na ni přilepil sicnu. Udělal jsem ale na ní otvor z boku, kde na silikon přišroubuju víko, který budu moci v případě potřeby sundat a krásně se dovnitř dostanu.
Obrázek
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » ned kvě 29, 2016 9:14 pm

Bohužel to nemám vyfocený, jak to vypadá po sestavení, ale tady je to trochu vidět před kompletací: http://olin77.rajce.idnes.cz/moje_stavb ... cky_TRIAD/
Jinak tady je ta skříň na některých fotkách krásně vidět, jak to ve finále vlastně vypadá: http://olin77.rajce.idnes.cz/lodicka_TR ... n_project/
karel
Macher

Příspěvekod karel » ned kvě 29, 2016 11:22 pm

Denis ti napsal jak se dělá ploutvová skříň tak , aby byla co nejdéle funkční a co nejvíce vodě odolná . To originální řešení mě přijde dost nešťastné i když chápu proč to takto řeší (robustní podpěra lavice , design ) , ale já bych preferoval raději funkčnost , ale je to na tobě .
Já jsem třeba měsíc po tom co jsem na své lodi nalepil podlahu do kokpitu udělal zatěžkávací zkoušku poskočením a pak jsem celou středovou část vyřezal protože v ní lupalo a dodělal tam středové výztuhy . To ti píšu abys věděl že bys nebyl ani první a natož poslední stavitel který by něco odřezal a předělal v průběhu stavby . Nebo to holt budeš pravidelně kontrolovat a natírat :) .
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » ned čer 05, 2016 9:40 pm

Tak stavba se zpomalila, jelikož dovolená skončila a celý týden včetně víkendu jsem byl v práci. Momentálně už tmelím trup a připravuju pod laminát. Hluboké díry po vrutech vyplňuju karosářským tmelem plastovou špachtličkou cca 2 cm širokou, aby nebylo moc plošného broušení. Druhé tmelení a mělčí díry beru rovnou epoxy zahuštěným plavenou křídou. Zrovna tak spoje a suky tmelím též epoxy s křídou. Výhodou oproti polyesteru je dlouhá doba zpracovatelnosti, naopak nevýhodou jsou propady během tuhnutí a stékání při větší ploše. Takže zítra přebrousit a zase přetmelit a pozítří nejspíše další repete. Jinak s tou křídou se natahuje o 100% líp než s pilinama!
Další poznatek je, že příště nebrat matroš, co je zrovna po ruce, ale raději si připlatit a koupit pořádnou překližku. Ve finále se ušetřej nejen finance za nákup ostatního matroše a spotřebáku, ale i spousta práce a času.
Další dilema řeším ohledně vystouplých let na překližce. Mám to před laminátem přetmelit a vybrousit do roviny a nebo mám rovnou natáhnout plátno a tmelit až na laminát?
Obrázek
Obrázek
No zaplat bůh, že jsem do začátku nezvolil rovnou něco většího. Na Triádě si aspoň osahám různý techniky a postupy a zároveň poznám čemu se vyhnout.
Jistý je že na příští lodi určitě nebudu šetřit na materiálu a ve výsledku bude stavba levnější a rychlejší.

Jinak tu skříň jsem nechal tak jak je v plánu, už se mi to nechtělo vyřezávat ven. Příště už ji ale udělám klasickým způsobem, ať si je v plánech co chce.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pon čer 06, 2016 9:58 am

To zaťahovanie epoxitmelu dovnútra je največšie pri prvom tmelení, živica sa totiž hlboko vsakuje do pórov dreva, preto je toto tmelenie najkvalitnejšie. Proti stekaniu prilož na tmelenú plochu kúsok igelitu, prípadne ho prelep /epoxitmel/ lepiacou páskou. Vystúpené letá na dreve rozhodne prebrús, inak bude spotreba epoxidu pri laminovaní vyššia a aj tmelenia a brúsenia pribudne. Držím palce, ide ti to velmi dobre. Otvor na plutvovej skrini nepretesňuj silikonom, ale rozhodne Polyuretanovým tmelom SIKA -Marine.
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » pon čer 06, 2016 4:07 pm

Denisi děkuji moc za radu, ušetřil jsi mi spoustu práce. Ještě taková dost blbá otázka : existuje nějakej fígl na broušení velkejch ploch, nebo klasika šmirgl na korku, popř vibrační bruska? Další otázka je ohledně toho tmelu. Pokud použiju ten sika marine, nevytvoří to moc pevnej spoj? Abych se v případě potřeby dostal dovnitř.
Andrejjeep
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Andrejjeep » pon čer 06, 2016 4:22 pm

Na ručné brúsenie si urob dlhšiu brúsku na ktorú obojstrannou páskou nalepíš brúsny papier, plátno.
Ak elektricky tak asi by šlo aj pásovou brúskou pobrúsiť. ja tak brúsil kormidelný list do tvaru a šlo to fajn.
Vibračnú trojhrannú brúsku by použil tak do kútov. Ručne sa tam blbo brúsi.

A.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pon čer 06, 2016 6:25 pm

Sika marine vytvorí hlavne tesný spoj :D , spájané plochy istotne napusti epoxidom /aj hrany/ , alebo farbou, nech preglejka nesaje vodu a potom Siku v primeranej hrúbke, tak aby šírka spoja -tesnenia bola povedzme tak 5 mm. POZOR, mimoriadne dôležité je aby Sika tmel mal aj určitú hrúbku, povedzme 2 - 4 mm, ak tam bude 0 -1 mm, tak ako to niektorý odborníci radi robia, tak to tesniť nemusí. Šroubky daj až to stuhne, nech ten dekel nepritiahneš moc na tesno. Dodatočne tam daj pre pokoj duše aj pár šroubkov a keď to budeš demontovať, tak to objedeš olamovacím nožíkom.
Velké plochy robím ručnou pásovou brúskou, velká gulatá vybračná brúska je tiež dobrá a iná velká brúska je rovnako dobrá :) , aj ručne to ide dobre, ale na to máš moc málo času ;) .
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » pon čer 06, 2016 9:30 pm

Tak dneska na kitování padlo bezmála 1/4 kila epoxidu a zítra se bude brousit (teda pokud epoxi dostatečně vytvrdne).
Obrázek
Obrázek
Jinak jsem myslel, že mám pouze malou pěsťovou brusku (tu žlutou) a dnes jsem mezi vercajkem vyhrabal ještě dvě větší stařičký vybračky. Tam kde potřebuju ubrat větší vrstvu, tak se mi osvědčila flexa s lmelákem. S tou flexou se ale musí hodně opatrně a s citem, protože stačí opravdu málo a zajede se moc hluboko. samožřejmě flexou jen nahrubo a pak načisto vybračkou, nebo růčo.
Obrázek
Až budu tmelit spoj mezi dnem a kýlem, jak mám udělat velkej rádius (pod laminát)? Stačí na doktorskou špachtli, nebo raději větší? Nebo mám do spoje vlepit nějakou lištu s rádiusem, nebo seřízlou pod úhlem 45°?V kokpitu použiju něco jako dřívka od nanuka, ale tam nebudu laminovat, takže to je celkem fuk.
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » sob čer 11, 2016 1:31 am

Tak už to začíná vypadat jako lodička:
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Celý týden jsem kitoval a brousil. Dnes jsem chtěl před laminováním ještě zpevnit hrany a kýl páskou. Začal jsem kýlem, ale asi je něco špatně, viz foto.
Obrázek
Mám to jen zabrousit do a kitnout nebo to mám raději strhnout celý a udělat komplet kýl biaxiálem třeba i ve více vrstvách? Jak je nejlepší postupovat s laminováním a jaký plátno v kolika vrstvách použít? Doma mám AEROGLASS 163 g/m2, nějakej biaxiál 300g/m a u známýho mám 240. Nerad bych objednával něco dalšího, krom epoxu, kterýho mám pouze 3 kg, což mi asi stačit nebude.Ale u toho taky zatím nemám tucha, kolik ho koupit.
Naposledy upravil(a) olin dne sob čer 11, 2016 1:43 am, celkem upraveno 1 x.
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » sob čer 11, 2016 1:39 am

Mám možnost mít tento typ motoru (Selva 5Hp/2T):
Obrázek
Jsou to dobré motory, nebo se jim raději vyhnout?
Nebo máte někdo nějaký lepší typ? Nemohu si ale momentálně dovolit investici větší, než cca 8000,-.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » ned čer 12, 2016 9:54 pm

Plátno, aj vo forme pásky sa zle tvaruje. Bolo treba pásku nastrihnúť tam kde nešla naformovať. To nastrihnuté sa prekladá cez seba. Teraz len zober trochu hrubší šmirgel a obrúc tie hrče a asi aj kraj pásky, ak moc vystupuje. Ako a čím chceš laminovať?
Selva sa pokladá za najhorší z dobrých motorov. Taliansko je velká krajina s milionmi lodí a ak je Selva dobrá pre nich, tak bude dobrá aj pre teba. Za 8000 sa moc skákať nedá a keď v budúcnosti budeš chcieť trochu tichší švortakt, tak ju predáš.
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » pon čer 13, 2016 5:29 am

Díky Denisi, budu dávat 350 a navrch 160. Epoxi mám 1500. Hrany a záhyby už mám stržený. Na kýl pak ještě chci přišroubovat pásovinu 20 x 1 mm, tak doufám, že tím nějak nezk....m ten laminát.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pon čer 13, 2016 7:34 am

Dúfam že 350 a 160 nie je plátno.
Keby som to ja laminoval, tak by som plochu rozdelil na 4 časti. Zvlášť a prvý by som laminoval kýl a to samostatne z jednej a druhej strany a na vrchu kýlu by som textíliu prekladal, takže ak budeš dávať po jednej vrstve, tak na hrebeni kýlu budeš mať 1000 g. A potom od kýlu jednu stranu a druhú zasa osobitne.
olin
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Příspěvekod olin » pon čer 13, 2016 8:37 am

Původně jsem chtěl udělat dno včetně kýlu v kuse a pak každej bok zvlášť. Udělám to ale podle tebe, protože takto bude menší šance, že se mi to odfoukne ve hraně. Navíc takhle bude aspoň kýl pevnější a míň náchylnej k poškození. Ve finále možná nebude nutná ani ta pásovina na kýlu.

Zpět na