Dotaz- dřevěný stěžeň, průhyb

Věčné téma - opravy lodí všeho druhy a všemi dostupnými prostředky. Materiály, postupy. Dobré rady atd.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Uživatelský avatar
liederhaus
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 12
Registrován: ned pro 30, 2012 1:00 am
Reputace: 0

Dotaz- dřevěný stěžeň, průhyb

Příspěvekod liederhaus » pon pro 31, 2012 11:16 am

Zdravím všechny.

Nedávno jsem si pořídil starou sportovní plachetnici a teď jsem konečně začal s renovací. Víceméně jsem si vše našel, nebo odvodil, ale u jedné věci si nejsem moc jistý, a to je stěžeň.
Je dřevěný a je dlouhý 7,6m, když ho vezmu do ruky, tak mi nepřipadá zrovna nejpevnější, tak se chci zeptat jestli to tak má být, případně jak moc by se měl a neměl prohýbat. Jinak plachetnice je laminátová 5,5m dlouhá a 2m široká, na stěžni jsou lanka na trapézy, hl. plachta má okolo 10m2 pak je tam samozřejmě kosatka a genakr/spinakr, nevím přesně, plochu nemám změřenou, ale výtah kosatky je 5,2m vysoko a kladka genaktu je 5,5m vysoko od paty stěžně.

Díky moc, Štěpán.

P.s: Přeji všem vhodně a příjemně prožitý rok 2013
Uživatelský avatar
DonEmilio
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 412
Registrován: úte čer 05, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvekod DonEmilio » pon pro 31, 2012 5:12 pm

Ahoj, podle popisu jde o stěžeň, který bude stát pomocí vantů - bočních a předního upínacího lanka-upínaček. Jejich tahem se seřídí průhyb stěžně a on se tím i vyztuží (teda pokud je mechanicky vpořádku - neštíplej, nenahnilej). Tím průhybem se pak dá do určité míry štelovat vydutí plachty. Ale to budeš řešit jindy a v jiném vlákně.
Hodně štěstí jak při rekonstrukci, tak v osobním životě, hlavně zdraví. :-)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host