změklý laminát

Věčné téma - opravy lodí všeho druhy a všemi dostupnými prostředky. Materiály, postupy. Dobré rady atd.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Ivo Novák
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 10
Registrován: čtv led 19, 2006 5:57 pm
Reputace: 0
Bydliště: Beroun

změklý laminát

Příspěvekod Ivo Novák » pon led 23, 2006 9:14 pm

AHOJ,jsem proti vět?ině z Vás začátečník.Mám dotaz jak se projevuje měknutí laminátu ,proč to dělá a jak se tomu dá zabránit .Jinak v?em přeji ,a? je ta zima sk...u? pryč a je tu jaro.
Uživatelský avatar
Míra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 131
Registrován: ned pro 18, 2005 2:25 pm
Reputace: 0

Příspěvekod Míra » úte led 24, 2006 10:29 am

Ahoj, měknutí laminátu způsobuje několik faktorů.
Mechanické namáhání. Kdy? laminát pru?í a při chůzi po palubě se houpe paluba místo celé lodi tak je něco ?patně. Bud je to nedostatečná tlou??ka nebo nedostatečné vyztu?ení vnitřními prvky konstrukce.
UV degradace. dá se jí zabránit nátěrem s UV filtrem. Nové lodě snad mají UV stabilní gelcoat ale u ojetin z doby kdy se nevědělo co to UV je:-) bych se na gelcoat nespoléhal.
Osmoza-pronikání vody podle vláken do laminátu. Něco jako kdy? si stoupne? do vody v kalhotech po kotníky tak je má? mokrý po kolena. Souvisí s tím dal?í nebezpečí a to je mráz. Voda uvnitř zmrzne a roztáhne laminát. Dal?í rok se jí tam natáhne víc a víc. Dá se jí zabránit náterem protiosmotické barvy pod antifouling ale voda co je uvnitř se tím samozřejmě nevy?ene.
A aby to bylo je?tě hor?í tak se vzájemně doplnují-do rozměklé paluby zatejká, pak to zmrzne a je to je?tě hor?í. Kdy? je pod tím rozměklým laminátem pěna jako sendvičové jádro, tak se nacucá vodou jako houba a hnije, zásobuje laminát vodou a v zimě působí pnutí.
Celkovým výsledkem je sní?ená prodejní cena, sní?ené u?itné vlastnosti-pohyb po houpající se palubě člověka, který ví proč se houpe ?tve, pokud má tu loď rád tak i rozesmutní. Měkký laminát při vy??í rychlosti vibruje a tím brzdí. Jestli na takovém laminátu bude dr?et barva je taky otázka....
Uživatelský avatar
ZdendaZ
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 120
Registrován: stř lis 09, 2005 10:47 am
Reputace: 0
Bydliště: Beroun

Re: změklý laminát

Příspěvekod ZdendaZ » úte led 24, 2006 12:19 pm

Jojo, zlatý dřevo :)
Ivo Novák
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 10
Registrován: čtv led 19, 2006 5:57 pm
Reputace: 0
Bydliště: Beroun

Re: změklý laminát

Příspěvekod Ivo Novák » stř led 25, 2006 6:04 pm

Díky za vysvětlení,loď je vyrobená v Srn ,má sice nějaký rok ale zatím nic z popsaného nepozoruji.Chtěl jsem vědět co mam čekat neb čeho se vyvarovat .
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9325
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř led 25, 2006 6:08 pm

Zále?í na stáří a údr?bě. Nová loď a dobře natíraná (proti osmóze a antifouling) by měla vydr?et 20 let. Jak ji má? starou?
U Avaru jsem viděl jednu (ani nebyla moc stará), která byla samý puchýř (osmóza) a měla by prý jít je?tě zachránit.
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Příspěvekod david » stř led 25, 2006 6:51 pm

[quote="Libor"]Zále?í na stáří a údr?bě. Nová loď a dobře natíraná (proti osmóze a antifouling) by měla vydr?et 20 let. Jak ji má? starou?
U Avaru jsem viděl jednu (ani nebyla moc stará), která byla samý puchýř (osmóza) a měla by prý jít je?tě zachránit.[/quote]

V?echno pravda, ale je třeba si uvědomit ?e to není změklý laminát ( jakoby elastický), ale rozpraskaný, pryskyřice se odděluje od skla a tudí? ztrácí pevnost a to je zásadní prů?vih, no řek bych spí? průser. Jak se začnou dělat bubliny - orvat gelcoat, nechat vyschnout, a to ne 1 týden, udělat nový povrch. Loni na tom trpěl kamarád a zdá se ?e s úspěchem.
Uživatelský avatar
Honza
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 12
Registrován: sob led 07, 2006 11:21 pm
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Re: změklý laminát

Příspěvekod Honza » stř led 25, 2006 8:26 pm

Davide, mů?u se zeptat, jak ty bubliny vypadají. Myslím, jestli jsou měkké, jako např. puchýř na ruce??? Díky Honza
Uživatelský avatar
Míra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 131
Registrován: ned pro 18, 2005 2:25 pm
Reputace: 0

Příspěvekod Míra » stř led 25, 2006 9:08 pm

Puchýře jako na ruce ano, mů?ou být tvrdé i pru?né. Nemusí být ale způsobeny hned osmozou ale klidně pou?ítím ?patného tmelu nebo ?patnou přípravou povrchu, případně ?patnou skladbou barev. No jestli je antifouling přímo na gelkoutu tak to skoro určitě je osmoza. David popsal jak opravit spodek-určitě jo. To oddělení skla a pryskyřice sem tam nepopsal přesně-viditelným výsledkem je měknutí.
Je?tě ve zkratce k rozměklé palubě- asi rozbrousit, nechat vyschnout (dlouuuuho), buď znovu oborusit a by chytnula nová vrstva a přelaminovat nebo překytovat a natřít. Samozřejmě zezdola vyztu?it nosníky nebo korematem, aby se zabránilo namáhání, které pravděpodobně způsobilo "měknutí". S vidinou té hrozné práce mi připadají čtyři lepené nosníky, které jsem lepil pod překli?kovou palubu jako sranda.....
Je?tě k antifoulingu-nepova?ujte to za ochrannou vrstu-i "tvrdý" antifouling působí tím, ?e se rozpou?tí.
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: změklý laminát

Příspěvekod david » stř led 25, 2006 9:38 pm

Bublinky - hrbolky , pod nima je voda. Daj se vět?inou rozmáčkout, na suchu časem mů?ou zmizet. Já to neměl, zkus Tondu z Geronima - 602 661 074
A antifouling jasně není isolace proti vodě ( jinej příspěvek ), jen barva, kvalitní, v tlusté vrstvě - u ocel.lodí a? 120 mikronů - ne kvůli osmóze, ale korozi a elektrokorozi - můj případ. Princip je ale stejnej - nepustit vodu za ?ádnou cenu !!
Uživatelský avatar
Honza
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 12
Registrován: sob led 07, 2006 11:21 pm
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Re: změklý laminát

Příspěvekod Honza » stř led 25, 2006 10:03 pm

Ahoj, díky za informace. Je?tě by mě zajímalo, jestli ty "bubliny" je mo?né v?dycky rozmáčknout????? Mám na lodi pár bublinek, ale jsou tvrdý jako blázen. Zkou?el jsem to nehtem a ?ídlem a nic... musel bych asi pou?ít vrták. Po přečtení předchozích řádků jsem se dost vyděsil. Loďku jsem si toti? koupil z druhé ruky, je asi z roku 2000.
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: změklý laminát

Příspěvekod david » stř led 25, 2006 10:26 pm

[quote="Honza"]Ahoj, díky za informace. Je?tě by mě zajímalo, jestli ty "bubliny" je mo?né v?dycky rozmáčknout????? Mám na lodi pár bublinek, ale jsou tvrdý jako blázen. Zkou?el jsem to nehtem a ?ídlem a nic... musel bych asi pou?ít vrták. Po přečtení předchozích řádků jsem se dost vyděsil. Loďku jsem si toti? koupil z druhé ruky, je asi z roku 2000.[/quote]

Kdy? to dr?í, tak to neňoumej a zavolej Geronima ( snad mně neprokleje , ale ne on je fajn )
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: změklý laminát

Příspěvekod david » stř led 25, 2006 10:30 pm

Teď koukám ?e si z Prahy, to bys ho mohl znát. Stojí ve Voráku v Naf?ákách, teda nyní Yacht Club Císařská louka
Uživatelský avatar
Honza
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 12
Registrován: sob led 07, 2006 11:21 pm
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Re: změklý laminát

Příspěvekod Honza » stř led 25, 2006 10:38 pm

Davide, já to neňoumu:-)) Jenom jsem se vyděsil, proto?e bublinky na lodi mám, ale jen tak něco je asi nezničí... a taky jsou pořád stejný... myslím tím velikost a počet...

Spí? mi to připadá jako hor?í forma. Ale nejsem ?ádnej profík, tak se ptám a ptám...

Geronimo je název lodi??? Pokud jo, tak určitě jezdí na Slapech a tam jsem ho viděl.
david
moderátor
Příspěvky: 5881
Registrován: pon led 02, 2006 9:30 pm
Reputace: 232
Bydliště: loď,momentálně v Davli

Re: změklý laminát

Příspěvekod david » stř led 25, 2006 10:46 pm

[quote="Honza"]Davide, já to neňoumu:-)) Jenom jsem se vyděsil, proto?e bublinky na lodi mám, ale jen tak něco je asi nezničí... a taky jsou pořád stejný... myslím tím velikost a počet...

Spí? mi to připadá jako hor?í forma. Ale nejsem ?ádnej profík, tak se ptám a ptám...

Geronimo je název lodi??? Pokud jo, tak určitě jezdí na Slapech a tam jsem ho viděl.[/quote]

Jo, je to on, teď je v Praze. Svět je malej.
Ivo Novák
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 10
Registrován: čtv led 19, 2006 5:57 pm
Reputace: 0
Bydliště: Beroun

Re: změklý laminát

Příspěvekod Ivo Novák » čtv led 26, 2006 7:21 pm

Ahoj,taky dík za info. mám loď asi 1998 je dovoz Schweis tak přesně něvím ale loni jsem jí dělal barvu a nic jsem nepozoroval.Letos udělám antifouling(dejte tip)
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9325
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pát led 27, 2006 7:33 am

Příspěvků přibývá a časem se neobejdeme bez vyhledávání. Po zadání "antifouling" na hlavní straně dostane? http://yachting.unas.cz/forum/viewtopic.php?t=37 Tam jsou příspěvky o nátěrech. Dnes se dá koupit antifouling 750ml kolem 400,-Kč. Ale taky hodně zále?í na tom co má? na trupu (jestli u? tam něco je). Pokud neví?,tak by to mělo jít dolů, pak primer, epoxy nátěr a pak antifouling.
Ivo Novák
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 10
Registrován: čtv led 19, 2006 5:57 pm
Reputace: 0
Bydliště: Beroun

Re: změklý laminát

Příspěvekod Ivo Novák » pon led 30, 2006 5:27 pm

Na trupu mám poliuretan základ a pak poliuretan barvu po jedné sezoně (cca.5 měsíců)na Orlíku zatím bez problému.
Ivo Novák
nováček na fóru
nováček na fóru
Příspěvky: 10
Registrován: čtv led 19, 2006 5:57 pm
Reputace: 0
Bydliště: Beroun

Re: změklý laminát

Příspěvekod Ivo Novák » pon led 30, 2006 5:42 pm

opravuji ,samozřejmě polyuretan

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host