Zábradlí

Věčné téma - opravy lodí všeho druhy a všemi dostupnými prostředky. Materiály, postupy. Dobré rady atd.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

honza_k
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 3

Zábradlí

Příspěvekod honza_k » ned dub 23, 2017 7:32 pm

Dobrý den všem. Uvažuji o koupi starší malé kajutové plachetnice (Atol Z). Jenže nemá zábradlí a nám by se zábradlí hodilo, aby děti nepadaly do vody (5 a 8 let). Představoval jsem si, že koupím jednotlivé díly, přišroubuji, a bude to. Jenomže ať hledám jak hledám, některé díly v e-shopech nemohu najít. Třeba konkrétně zadní koš. Neznáte nějaký obchod, kde se dá koupit? Nebo se dělá vždy na míru? V tom případě znáte nějakou firmu, která by to dělala?

Máte někdo zábradlí z něčeho jiného než z nerezu? Nové nerezové zábradlí by totiž dost možná cenu lodi zdvojnásobilo. Budeme jezdit jen na sladké vodě a nevadí mi to občas natřít, tak snad koroze takový problém nebude?? Říkal jsem si, že bych z ocelových profilů (jeklů nebo trubek) mohl svařit sloupky a mezi nimi natáhnout síť nebo popruhy. Na svařování nerezu vybavení nemám. Nebo mne napadlo udělat sloupky dřevěné, kulaté a zasadit je do patek, které se pak přišroubují k palubě. Ale raději bych jezdil, než vyráběl.

Děkuji za tipy.

Honza
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 9
Kontaktovat uživatele:

Re: Zábradlí

Příspěvekod Charlie » ned dub 23, 2017 10:17 pm

Patky sloupků se dají koupit podle průměru trubky. Nerez trubky objednáš v pohodě po internetu, třeba akros.cz, nebo talmet.cz do sloupků uděláš dva otvory pro protažení lanka zábradlí. Příďový a záďový koš se povětšinou dělá na míru, naohýbáš z trubek + dovaříš sloupky. Nerez na sloupky a koše nevychází zas tak draho. Teď stavím komplet nový záďový koš s rampou na soláry na 25ft plachetnici a materiál vyšel na necelé 3tis a to dělám z trubek 25x2. (14m leštěné trubky, metr plocháče na patky a metr 6ky kulatiny na úchyty lanek) Když budeš mít jen obyč nerez trubky nevyleštěné, třeba jen broušené, tak to bude ještě levnější, a můžeš použít třeba 22tku trubku a se slabší stěnou. Na svaření nerezu se dá vždycky někdo najít, kdo se tím živý a těch pár svarů ti udělá.

Na první lodi jsem měl koše a sloupky zábradlí z ocelových trubek, spíš trubiček, to mělo průměr asi 14mm a taky to posloužilo dobře, jen bylo třeba sem tam natřít.
Jozeffranc
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod Jozeffranc » ned dub 23, 2017 10:47 pm

Je pravda ze trubky a kolínská z potravinářského nerezu jsou dost levná. Asi 2000 na záďový kos. Jen s réma svarecema je problém. Ty stoji vice než materiál. Každý nedělá nerez
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 64

Příspěvekod RACEK » pon dub 24, 2017 6:41 am

A já jsem myslel, že Atol nemá "zábradlí", protože se na něm musí občas vyvažovat vlastním tělem. Tedy že má jen ploutev a nemá žádný balast. Ale třeba je to nějaký jiný Atol.
honza_k
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod honza_k » pon dub 24, 2017 8:50 am

RACEK píše:A já jsem myslel, že Atol nemá "zábradlí", protože se na něm musí občas vyvažovat vlastním tělem. Tedy že má jen ploutev a nemá žádný balast. Ale třeba je to nějaký jiný Atol.

Některé nemají, ale viděl už jsem fotografie několika, které zábradlí měly. Já jsem na tom ještě neplul. Moje představa byla, že by zábradlí bylo dostatečně volné, aby umožnilo sedět na bortu. A pokud by člověk potřeboval se vyklánět úplně (pojedu sám v silném větru), tak by si zábradlí odepnul úplně. Rozmyslím se, až loď uvidím naživo a vyzkouším.

Honza
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 27

Příspěvekod geus » čtv dub 27, 2017 8:46 am

Jsem úplný laik ale já nevidím žádný problém a rozdil jestli mám svarit nerez nebo železo. Když znám číslo nerezu ne to ještě lepší koupim odpovídající elektrody kvalitní a jde to lépe jak železo. Takze profik to musí zvládnout také a když to vezme tigem tak není co resit
andrej
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 4

Příspěvekod andrej » čtv dub 27, 2017 9:12 pm

Len nie pre boha obyč. ocel. Na lodku patrí nerez. Tak ako sa tu píše . Kúp nerez elektródy a zváraj ide to lepšie ako obyč. želiezko.
Ked zváríš elektrodou čiernu oceľ , tak zvládneš aj inox. Najlepšie je ale argon a TIG. nemusíš ani brúsiť. Dnes to už robia hoci kde.
Andrej
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 66

Příspěvekod Zdenda12345 » čtv dub 27, 2017 9:21 pm

Svaří hoci kde? Spíš ho s tim všude pošlou do háje. Já jsem si před pár lety prošel tim samym. Obvolal jsem kde co, chytrých rad jsem dostal spoustu, ale jedině Packa mi zařídil, že mi to ze známosti svařili. Ještě jednou DÍKY!!
On na takovej "kšeft" není nikdo zvědavej. Žebřík jsem si nakonec raději svařil sám MMAčkem i za cenu horší kvality.

Jestli to chceš z nerezu a neumíš si to sám svařit, tak sem možná napiš odkud jsi a třeba se někdo ozve, nebo ti někoho doporučí.

Držím ti palce.
honza_k
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod honza_k » čtv dub 27, 2017 10:12 pm

Zdenda12345 píše:Svaří hoci kde? Spíš ho s tim všude pošlou do háje. Já jsem si před pár lety prošel tim samym. Obvolal jsem kde co, chytrých rad jsem dostal spoustu, ale jedině Packa mi zařídil, že mi to ze známosti svařili. Ještě jednou DÍKY!!
On na takovej "kšeft" není nikdo zvědavej. Žebřík jsem si nakonec raději svařil sám MMAčkem i za cenu horší kvality.

Jestli to chceš z nerezu a neumíš si to sám svařit, tak sem možná napiš odkud jsi a třeba se někdo ozve, nebo ti někoho doporučí.

Držím ti palce.

Díky. Jsem z Prahy. A někdo už se ozval. Nejde jen o to svařování, ale taky o to ohýbání.

Proč ne obyčejná ocel? Koroduje moc, i když bude natřená?

Honza
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 27

Příspěvekod geus » čtv dub 27, 2017 10:50 pm

Ona sama tak nekoroduje ale vodrbes to třeba v komoře vo zed. Vazes na to třeba bumle atd nerez je nerez
Vaclav
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Příspěvekod Vaclav » ned kvě 14, 2017 11:58 pm

Ahoj,

řeším teď ten stejný problém. Honzo, zadařilo se nakonec? A popřípadě neposlal bys mi kontakt na toho kdo ti to udělal? Jde mi také i o to ohýbání. Díky
honza_k
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod honza_k » úte kvě 16, 2017 2:08 pm

Vaclav píše:Ahoj,

řeším teď ten stejný problém. Honzo, zadařilo se nakonec? A popřípadě neposlal bys mi kontakt na toho kdo ti to udělal? Jde mi také i o to ohýbání. Díky

Ahoj. Loď už mám, ale zábradlí ještě ne. Není to snadné, protože jednak je loď malá a není moc míst, kde by sloupky zábradlí nepřekážely, a jednak některá místa jsou nepoužitelná, protože se k nim nelze dostat z druhé strany (aby tam člověk dal podložky a matky). Takže zatím to mám vymyšlené tak, že bych udělal dva sloupky vzadu po obou stranách, které ale nelze chytit v rohu, ale až o kus dál. Takže z nerezové trubky to asi nepůjde. Pak nějaké popruhy nebo síť přivázat mezi ten zadní sloupek a vanty. Zábradlí vpředu by asi vadilo plachtě, takže možná místo toho udělám jen nějaká držadla na stropu kabiny. Opravdu ještě nevím.

Honza
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 66

Příspěvekod Zdenda12345 » úte kvě 16, 2017 6:25 pm

Já mám na lodi taky na sloupkách šrouby skrz. Na jednom sloupku ale byly šrouby utrhaný a sloupek byl jen přilepený. Samozřejmě jen do doby, než za něj první člověk trochu chytil. :D
Nechtělo se mi čekat, až sundám uvnitř strop, abych dal nový šrouby, tak jsem tam provizorně dal hliníkové nábytkářské závitové vložky. No a ono to drží třetím rokem jako čert!

Něco takovýho:
https://www.briol.cz/zavitova-vlozka-ra ... eva-bn-240

Zpět na