Nízký tlak oleje

Věčné téma - opravy lodí všeho druhy a všemi dostupnými prostředky. Materiály, postupy. Dobré rady atd.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

Petan
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 3

Nízký tlak oleje

Příspěvekod Petan » stř kvě 24, 2017 4:09 pm

Ahoj kamarádi,
na své nové loďce jsem najel už asi 7 mth, ale zaznamenal jsem problém s mazáním motoru. Je to Mercruiser 3l a dle měřáku motor maže tak v rozmezí 1500 - 2000 ot. v těchto krajních mezích na 1 atmosferu, mezi tím klidně i 2, ale já bych potřeboval fungovat i na 1000 ot. pro výtlačnou plavbu a nad 2500 pro plavbu v kluzu. Ručička se sice hne, ale od nuly jen nepatrně. Oleje tam je dost, má i vcelku slušnou světlou barvu, tak to asi bude chtít vyměnit čerpadlo. Nemáte někdo představu, kde tam je olejová pumpa, kde by se dala sehnat a kolik tak by mohla stát? Díval jsem se na netu, ale nenašel nic kloudného. Nerad bych motor zadřel. Díky moc, Peťan.
david
moderátor
Reputace: 151

Re: Nízký tlak oleje

Příspěvekod david » stř kvě 24, 2017 4:26 pm

olej pumpa je, jako u většiny motorů, v olejové vaně. Tady si to najdi: http://www.boats.net/parts/search/Merc/ ... parts.html

Ale, máš jistotu, že měřák ukazuje to, co má, je jeho snímač OK?? Jinak nízkej tlak taky může být vadným regulátorem tlaku - přepoušťákem ( prasklá pružina, přidřený ), nebo vyběhlými lágry na klice, vačce, ojnicích, nebo zacpaným sítem na olejpumpě. Když sundáš ventildekl, vršek (vačka, vahadla) maže? Optřebovaná olejpumpa není zrovna obvyklá závada.
Petan
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Petan » stř kvě 24, 2017 6:08 pm

Ahoj, no tu jistotu nemám, ale mám koupit další snímač jen proto, abych to zjistil? A to mám sundat hlavu motoru, abych viděl na vahadla, jak motor maže? A to s ním mám točit startérem? Ale to nedosáhnu ty vysoký otáčky třeba 3500 ani nezjistím tlak oleje. A nebude to stříkat kolem, což je všude po lodi? A nezničím těsnění pod hlavou, když ji sundám? Moc tomu nerozumím, promiň, zkus mi to vysvětlit trochu víc. Na tom odkazu mi to dává výběr i z modelů, což ale nedokážu zjistit, který mám, znám jen rok výroby a výrobní číslo. Podle roku výroby mi to najde spoustu různých modelů (pro nohu alpha one), tak budu muset střelit od boku, protože podle výrobního čísla to naopak nenajde nic, podle něj hledat nejde. Nějak se v tom ztrácím. Omlouvám se, najednou těch otázek mám spoustu.
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 65

Příspěvekod Zdenda12345 » stř kvě 24, 2017 6:18 pm

Evidentně tomu moc nerozumíš. Nepřemýšlel jsi spíš to někam odvézt?
Jinak jak psal David. Sundej víko ventilů (nepleť si to s hlavou) a motor nastartuj. Hned uvidíš, jestli ti to maže.
Každej průměrnej servis má měřák tlaku oleje. Klidně si ho kup taky. Lepší, než laborovat a zadřít / přidřít motor.

Co na to předchozí majitel?
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 27

Příspěvekod geus » stř kvě 24, 2017 6:48 pm

Třeba u motoru Mercedes to na male otáčky ukazuje asi na jedna a kousek jak se přidá ručička vylitne na 2,5 az 3
david
moderátor

Příspěvekod david » stř kvě 24, 2017 9:33 pm

Zdenda12345 píše:Evidentně tomu moc nerozumíš. Nepřemýšlel jsi spíš to někam odvézt?
Jinak jak psal David. Sundej víko ventilů (nepleť si to s hlavou) a motor nastartuj. Hned uvidíš, jestli ti to maže.
Každej průměrnej servis má měřák tlaku oleje. Klidně si ho kup taky. Lepší, než laborovat a zadřít / přidřít motor.

Co na to předchozí majitel?

Předchozí majitel ví na 99% vocogo. Asi si Petan naběhl. Tohle se nestane ze dne na den, leda tak ten snímač tlaku.
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod geus » stř kvě 24, 2017 10:20 pm

A ještě jedna technický pro Petan. Co je to za město se čtyřmi komorami???????????
Petan
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Petan » čtv kvě 25, 2017 10:05 am

Ahoj lidi,
díky všem. Máte pravdu, moc tomu nerozumím, bojím se do toho vrtat, ale vím, že musím, nejhorší je nedělat nic a případně zadřít motor. Předchozí majitel je automechanik a mluvil o tom, jak se o loď staral, že udělal dokonce i generálku nohy. Což bych považoval za ještě důležitější, než motor. Mluvil jsem s ním o tom a řekl mi, že vše bylo v pořádku. Kromě toho je problém ještě s teploměrem, protože u zahřátýho motoru se ručka sotva hne přes 40 stupňů. Ale to bych řešil až potom, motor se evidentně rozpálí - když sundám kryt, na spálení by to mohlo stačit.
OK, seženu si měřák, musím zjistit, kde ten snímač tlaku oleje je, vyšroubovat ho a našroubovat tam snímač toho měřáku. Je to správně? On ukazuje dokonce i dvě atmosféry, ale jen v nevýhodných otáčkách, kdy loď pluje v nevýhodném režimu, s velkým podélným náklonem a dělá největší vlny. A tomu režimu se právě chci vyhnout, tak to střídám, pak to zase na chvíli rozjedu a pak zase zpomalím, aby se to promazalo. Nic moc. :(
Podívám se po tom víku ventilů a jsem zvědav, jestli najdu otáčky, kdy ručka ukáže čistou nulu, ani se nehne a motor bude mazat. Jen je to od plynpáky trochu daleko. ;)
Město se čtyřmi komorami se tu dokonce už řešilo v jeném vlákně. Taky by se dalo napsat, že jich je devět. ;) Nebo 11, záleží na úhlu pohledu.
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod geus » čtv kvě 25, 2017 10:25 am

Ještě jeden dotaz kde jsi tu loď koupil v jakém městě od koho
Drak70
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod Drak70 » čtv kvě 25, 2017 10:41 am

Jeste bych se podival jestli tam nekdo nedal moc ridkej olej,tady a jeste pokud je to vybehany ma bejt 25W40
kanic
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 14

Příspěvekod kanic » čtv kvě 25, 2017 10:44 am

Co zaoxidovaná kostra ?
Víko bych sundal až po kontrole přes nalévací otvor.
Petan
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Petan » čtv kvě 25, 2017 11:34 am

Loď jsem po špatných zkušenostech koupil až od třetího prodejce. Byl to přímo majitel, který bydlí mezi Brnem a Břeclaví. První dva se vyhýbali zkušební plavbě, jak jen mohli. Ale já na ni trval tím spíš. První z nich bych majitel z Brna a druhý prodejce od Náchoda. Tenhle prodávající byl první, komu nevadila. Během ní se to neprojevilo, sledoval jsem kde co, měl jsem toho plnou hlavu a při určitých otáčkách to maže. Sehnal jsem moudra co všechno mám zkontrolovat a udělat a ničeho z toho se nebál. Mrknu se, co je tam za olej, dal mi k tomu origoš balení. Je tam už třetím rokem, řekl mi, že se častěji nemění při tom slabém provozu. Na ten olej to má teď najeto 25hodin. Hladina je dobrá a neubývá, motor ho nežere..
Zoxidovaná kostra - ale to by zase neukazovalo v určitých otáčkách vždycky stejný tlak, ne?
david
moderátor

Příspěvekod david » čtv kvě 25, 2017 11:55 am

Jestli blbne i teploměr, mohla by být chyba i v připojení obou měřáků na kostru a plus od klíčku - přechoďáky
geus
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod geus » čtv kvě 25, 2017 12:04 pm

Takze jsi tu lid koupil v Cercicich zn levne lode to je uz ctvrta co znam ze je dojebana soused si tam koupil taky lod a ani nedoplul klekl motor a hned byl o 40 lehci.
Petan
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Petan » čtv kvě 25, 2017 12:17 pm

Nojo, ale jak říkám, to by se ty hodnoty přece měnily. A určitým otáčkám by neodpovídal vždycky stejný tlak oleje. Ale taky to můžu zkouknout. A ještě prostříknout kontaktolem. Dík. :)
Ne, tu loď jsem koupil jinde (Šitbořice) a pán se zdál být velice solidní.
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 177
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » čtv kvě 25, 2017 12:44 pm

Ahoj Petan, posílám Ti ceník prací dle diagnózy:
IMG_7978.JPG

Tekhle vypadá čidlo manometru oleje
Oljetryck.jpg
Oljetryck.jpg (17.69 KiB) Zobrazeno 2594 x

Takhle čidlo teploty motoru
temp.givare.jpg
temp.givare.jpg (65.2 KiB) Zobrazeno 2594 x
david
moderátor

Příspěvekod david » čtv kvě 25, 2017 1:11 pm

Petan píše:Nojo, ale jak říkám, to by se ty hodnoty přece měnily. A určitým otáčkám by neodpovídal vždycky stejný tlak oleje. Ale taky to můžu zkouknout. A ještě prostříknout kontaktolem. Dík. :)
Ne, tu loď jsem koupil jinde (Šitbořice) a pán se zdál být velice solidní.

Nevím,co máš za měřák.. jsou bimetalový a křížový - ty jsou v případě prechodaku citlivý i na napětí od altiku.
Petan
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Petan » čtv kvě 25, 2017 3:31 pm

On blbne i palivoměr, ale prodávající říkal, že to je tím, že za jízdy se všechno klepe a je lepší počkat, až motor stojí. A to je fakt, pak je měření přesnější. Za plavby tam mám podle něj tak o 10l víc, než ve skutečnosti.
Ten ceník prací vypadá zajímavě, proto si to musím udělat sám. Za loď jsem dal daleko víc peněz, než jsem původně chtěl právě proto, abych za sto tisíc nekoupil nějaký vrak. A nemusel řešit podobný problémy. :shock:
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Zdenda12345 » čtv kvě 25, 2017 5:44 pm

Já koupil taky loď od automechanika. Majitele autoservisu. Dušoval se jak je motor po generálce, že si ho dělal pro sebe a že na něj nemusim sáhnout. Akorát tam frajer nechal děravou vanu, kterou jen zalepil. Při první plavbě praskla. Motor stejně klepal, takže šel na GO. Ukázalo se, že je prasklá hlava a místo všech těsnění tam naplácal tmel. Takže machr!
Ten tvůj nebude jinej, když v tom nechává olej 3 roky. :gun:

Jestli se ten motor nezadřel ani po těch pokusech, co popisuješ, tak se spolehni, že maže. :) Šel bych po kabelech a po palubním napětí.
Začal bych změřením napětí na altíku při různých otáčkách. Pak klidně můžeš vyndat měřák tlaku z palubky a připojit ho přímo na čidlo. Jestli blbne víc měřáků, tak to bude určitě v elektrice.
jajarin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 25

Příspěvekod jajarin » pát kvě 26, 2017 8:26 am

Co takhle propojit mechanickej tlakomer a pak to je jistota.
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » pát kvě 26, 2017 10:04 am

VDO čidlo tlaku oleje má při tlaku 0 bar odpor 10 Ohm a při max. tlaku 5 bar odpor 180 Ohm.
Petan
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Petan » pát kvě 26, 2017 3:09 pm

Díky moc, mám toho plnou hlavu, jdu s tím něco dělat. Zatím ahoj.
Petan
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Petan » sob kvě 27, 2017 10:31 am

Tak jsem se do toho včera pustil a vůbec se mi nedařilo. Nejprve jsem změřil hladinu oleje. Výrazně přesahovala rysku pro maximum. Tak už jsem to ale koupil, hladina oleje se nezměnila. Pak otevrel víko pro nalévání oleje. Vše bylo namazano. Nastartoval jsem a nastavil otáčky na hodnotu, při které merak ukazoval čistou nulu. Vše se zdálo být daleko sušší, olej nikde. Začal jsem hledat čidlo, ale našel jen jedno, na můj vkus moc vysoko a vedl k němu jen jeden drát. Podle mě by to mohl byt teploměr, ale hrozně velikej, rozhodně ne tak, jak ukazuje Pavel. Na obrázku k němu vede šipka. A ani nebylo, čím ho chytit, musel bych ten váleček sevřít hasákem. Tak jsem sel hledat draty, ze najdu cidlo podle nich, ale nikam nic nevedlo. Leva strana - to zahadne cidlo, rozdelovac a startér, práva strana alternátor, na predku jsem nic neviděl a vzadu je napojení na nohu, tam je toho naopak hodně moc. Ale čidlo bych hledal spíš na boku. Olej tam je 25W40, ani v tom není problém, tak už vážně nevím. Zkusil jsem to projet a našel jsem ještě jedny otáčky, kdy ručka něco ukazuje, asi půl atmosféry, ale to je při jízdě naplno a to není žádná pohoda. Řítit se petasedesatkou a vědět, že prakticky nemůžu zpomalit. Servisní měřák se mi nikde nepodařilo sehnat, koupím ho po netu. Ale stejně bych ho neměl kam zašroubovat. Dneska jdu na to znova. Když už jsem se do toho pustil, musím s tím něco udělat. Tak mi držte palce. ;)
Přílohy
Zadek.jpg
Predek.jpg
Prava_str.jpg
Leva_str.jpg
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » sob kvě 27, 2017 11:18 am

Ahoj Petan, čidlo bývá ze strany ve výšce dolní poloviny bloku. Na poslední fotce si myslím je čidlo vpravo od šipky se žlutým kontaktem. Ale je to špatně vidět na fotce. Čidlo má jeden kontakt a kostru pokud jen měří tlak nebo dva kontakty, kdy jeden měří tlak proti kostře a druhý spíná kontrolku nebo bzučák. Čidlo může také být se dvěma kontakty jako dvoupolové izolované od kostry. Co píšeš je divný, kdyby nemazal, tak při 3000 otáčkách Ti už vylítla ojnice. Ale jistě musíš problém vyřešit. Motor zkoušej jen na volnoběh, měl by mazat asi 2 bar. Jinak je to chyba. Natahni venkem nový kabel mezi čidlem a manometrem. Že i ostatní budíky kolísají by mohlo být napájení 12V.
Joo a čtyřhran nebo šestihran na povolení je mezi bandičkou čidla a blokem motoru, tedy pod čidlem. Čidlo má většinou konický závit a ničím by nemělo být třeba ho těsnit.
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Zdenda12345 » sob kvě 27, 2017 12:40 pm

Stejně máš odvahu to takhle zkoušet. Kdybys ten motor zadřel, tak seš v tom i s prací tak za kilo. To by sis asi pak rval vlasy, že jsi to někam nezavezl a chtěl ušetřit pár stovek. :crazy:
Původnímu majiteli jsi asi nevolal, jak jsem ti radil co?
Čidlo je to na čem máš šipku na poslední fotce.

Zpět na