Vyvažování vrtule

Věčné téma - opravy lodí všeho druhy a všemi dostupnými prostředky. Materiály, postupy. Dobré rady atd.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

samec
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Vyvažování vrtule

Příspěvekod samec » pon zář 26, 2011 8:25 pm

Zdravím,nevěděl by někdo jak na vyvážení dvoulisté vrtule.Do teď jsem jezdil na řílistém šroubu,tam je vyvážení jednoduché,stojí v každé poloze .Teď bych potřeboval vyvážit dvoulistý šroub ale u něho zřejmě nestačí aby byly lopatky při vodorovné poloze na vyvažovačce ve váze ikdyž to je na obou stranách stejné.Musí se nechat zastavit v každé poloze jako třílistý?Díky za odpověď!
david
moderátor
Reputace: 151

Re: Vyvažování vrtule

Příspěvekod david » pon zář 26, 2011 11:47 pm

jasně, musí ti stát všude a vždycky :good:

teda ten dvoulist, samozřejmě
samec
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Vyvážení vrtule

Příspěvekod samec » úte zář 27, 2011 7:01 pm

Díky za odpověď ale když na té vrtuli uberu ne jednom z listů,tak to rozvážím a ten list je samozřejmě nahoře.Ubírám na sací straně,pokud možno plošně.Bez výsledku.
Zdravím!
Ozzie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 13

Příspěvekod Ozzie » úte zář 27, 2011 7:07 pm

Podľa mňa trojlistovú vrtulu vymysleli preto, lebo dvojlistová sa nedá vyvážiť. :cry:
alffa
Site building team
Reputace: 2

Příspěvekod alffa » úte zář 27, 2011 8:04 pm

A sakra. Žeby nějaká nová převratná teorie. :?
david
moderátor
Reputace: 151

Příspěvekod david » stř zář 28, 2011 10:42 pm

důležitý je, aby díra pro hřídel byla opravdu v prostředku a kolmo na rovinu vrtule . pak jsem orovnal obvod, zkontroloval tlouštku listů, jejich plochu a tvar, a začal obrušovat.
po statickém vyvážení jsem ji ještě roztoči v trnu ve vrtačce, jestli není rozhozená dynamicky. pokud byla, nastal problém, to se ladí velmi blbě.

jo a !!!!! pokud tam máš už drážku na péro, musíš do ní dát přiměřenej kousek železa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
toms
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod toms » čtv kvě 05, 2016 8:13 pm

Potom co jsem vyvařil záseky na lodním šroubu, teď zkouším oslovovat firmy, které mi najde Google, že provádějí vyvažování přiměřeně velkých rotačních těles s dotazem na vyvážení lodního šroubu. A výsledek? Nula, neodpověděl mi zatím nikdo.
Nemáte někdo typ na firmu v okolí Prahy, kde by šlo vyvážit lodní šroub o průměru 0,56 m?
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 178
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » čtv kvě 05, 2016 9:07 pm

Statické vyvažování je nejdůležitější a to si můžeš udělat sám. Nasaď šroub na hřídel se stejným konusem, vše polož na dvě vodováhy a uvidíš, kde je nejtěžší. Tam list obruš. Tak jsem to dělal já. Divil by jsi se kolik jsem musel obrousit na úplně novém šroubu.
Na počtu listů nezáleží, vždy se otočí nejtěžším místem dolů a tam budeš brousit.
Dynamické vyvážení nezmákneš, ale pokud to není závodní šroub ale na dieslu s převodem trochu do pomala tak se bez něj obejdeš.
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 67

Příspěvekod Zdenda12345 » čtv kvě 05, 2016 9:35 pm

Taky jsem po vyvaření vyvažoval doma. Udělal jsem hřídel se dvěma trny. Těmi jsem upnul vrtuli a hřídel jsem dal vodorovně do suchých ložisek. Funguje to překvapivě dobře. Letos mi takto vyvažovali i kola na motorku.
veselyroman
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 14

Příspěvekod veselyroman » pát kvě 06, 2016 6:59 am

Zdenda12345 píše:Taky jsem po vyvaření vyvažoval doma. Udělal jsem hřídel se dvěma trny. Těmi jsem upnul vrtuli a hřídel jsem dal vodorovně do suchých ložisek. Funguje to překvapivě dobře. Letos mi takto vyvažovali i kola na motorku.

Můžeš to své zařízení příležitostně vyfotit?
Předem díky.
toms
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod toms » pát kvě 06, 2016 7:53 am

Teoreticky udělat statické vyvážení není problém. V mém případě když mám šroub na kuželu se šroub upne přípravkem mezi dva kužely, aby byl vystředěn.

Podobný přípravek pro modeláře.
Obrázek
Nicméně i tento postup je obýváku, nebo palubě lodi bez šance realizovat. Už v prvním kole mi chybí soustruh na výrobu přípravku. Proto je pro mě jednoduší dát někomu vydělat než ztrácet čas vymýšlením už vymyšleného. To raději za ten čas na loď udělám něco jiného.
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » pát kvě 06, 2016 9:06 am

Toms tak přileť sem, dej vydělat Norvegian, já Ti šroub vyvážím zadara. vem si sebou prut na ryby aby jsi měl co jíst.
Loď ještě nemáme na vodě ale malou na ryby ano.
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 67

Příspěvekod Zdenda12345 » pát kvě 06, 2016 1:23 pm

Vypadalo to přesně, jak sem dal fotku toms. Já jsem si ty trny "vypůjčil" ze skladu v práci. O víkendu jsem to vyvážil a v pondělí zase vrátil.
toms
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod toms » pon kvě 09, 2016 10:21 am

Pavle, bohužel jsi to vystihl přesně. Tvůj návrh je téměř nejednoduší řešení. Nějak si stále nemohu zvyknout na to, že co není venku někde v přístavu problém vyřešit, je v Čechách s lodí neřešitelné. Na to že tu je dražší někde venku si mohu říct, no dobře. Ale ono mnohdy se ani to dražší nedá sehnat. A něco si nechat udělat, katastrofa. Když chci něco atypického, a to na lodi je skoro vše, tak to nikdo neumí, a když umí tak je vytížen tak, že nemá čas.

Tomáš
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » pon kvě 09, 2016 8:43 pm

Thoms, jaký máš šroub? A letmou hřídel? Průměr? Já mám hřídel 25mm s konusem a dvoulistou folding. Měl jsem třílistou otočnou s rovnými listy a měla špatnou účinnost. Teď jedu místo 5 uzlů 6 uzlů.
Libor
bez hodnocení
Reputace: 120
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pon kvě 09, 2016 9:24 pm

Thome jak na to spěcháš?

Chystám se na sever v 23. týdnu, tak bych to k Pavlovi vzal. Zpátky ale nebudu brát auto (které tam nechám) a poletíme letadlem. Snad by to šlo vzít do batohu....
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » pon kvě 09, 2016 9:46 pm

Jasně přivez šroub. Nebo pošlu po Liborovi trn. Vysoustružím si nový když budu potřebovat. Zítra pošlu fotky.
copy
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod copy » pon kvě 09, 2016 9:54 pm

na statické vyváženie vrtule som videl v servise podobný prípravok

stuhrpb.jpg
stuhrpb.jpg (9.14 KiB) Zobrazeno 3182 x
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » úte kvě 10, 2016 9:29 am

Přátelé, nedělejme z vyvažování šroubu doktorskou práci. Pro šroub poháněný dieselem 3000 ot/min, převod do pomala 2:1 stačí statické vyvážení. Divil jsem se, jak nevyvážený byl nový šroub. Šuplérou jsem měřil tloušťku listů a brousil na nejsilnějším místě těžkého listu. Pero jsem nenahrazoval, je blízko středu a významný vliv na vyvážení nemá.
Přípravek je jednoduchý, závitová tyč vhodného průměru a na ní dvě matky osoustružené tak, že pasují do konického otvoru šroubu.
20160510_085942.jpg

20160510_091251.jpg

20160510_091317.jpg

20160510_093647.jpg

20160510_093656.jpg
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » úte kvě 10, 2016 1:03 pm

Jestli máš folding tak musíš mít hřídel na kterou šroub nasadíž, která je tak těžká, že převáží šroub na konci. Vše se opět odvaluje na vodováhách jako nahoře. Folding nemá průchozí otvor když jsou namontovaný listy s ozubením pro synchronizaci otevření listů.
toms
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod toms » úte kvě 10, 2016 6:35 pm

Pavle, Libore vážím si vaší nabídky, ale musím konstatovat že můj lodní šroub s průměrem 0,55 m a hmotností 15-20 kg není typické palubní zavazadlo a tak jsem zvolil tuto improvizaci:
Obrázek

Přípravek z závitové tyče, jako má Pavel mě taky napadl, ale musel bych jít koupit závitovku M 27 a nebyl jsem si jistý zda odvalování po závitu bude to pravé, chtělo vy to asi navíc pouzdra. Takže jsem nakonec zvolil to co jsem našel v panelovém bytě. Osu jsem udělal z PPR trubky co skoro přesně padne do malého průměru kuželu. Na zbylé 0,2 mm jsem použil omotání papírovou páskou. Aby se plastová trubka neprohýbala tak jsem ji vyztužil zasunutým sekáčem. Nejhorší bylo vyřešit druhou stranu kužele. Nakonec jsem použil jakousi součást hadice vysavače co má vhodný rozměr. No, tady by to chtělo něco lepšího, tak ještě hledám, teď toto není moc pevné. Jako podpěry jsem použil dvě plechová účka co jsem vyndal z bytového jádra. Na fotce je jen zkušební sestava na židlích. Naostro budu vyvažovat až u lodi, kde budu rovnou pilovat. Není to sice profi, ale funguje to a už vím, že jeden list musím ubrat.

Je pravda, že max. otáčky šroubu mám 850 ot/min a statické vyvážení v podstatě stačí, ale žil jsem představě, že když už, tak vyvážení udělám pořádně, i dynamicky. Já mám v lodi vibrace hlavně od šroubu, tak ať je v lodi klid. Motor mi dělá spíš hluk než vibrace, přece jenom šestiválcový motor.

Pavle, Libore vaši nabídku máte u mě, každopádně dík.
jajarin
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 25

Příspěvekod jajarin » úte kvě 10, 2016 8:00 pm

Ahoj, jaký je průměr jedné a druhé díry a šíře vrtule?
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » úte kvě 10, 2016 8:02 pm

Bingoo Tome skvělý, praktický a dostačující. List nepiluj. Vem rozbrušovačku a do ní gumový kotouč a tvrdý pružný kotouč hrubost 80 a 120 nakonec. Bruš na ploše a neměň tvar listu. Šuplérou porovněj tloušťku listů v různých vzdálenostech od středu. Uvidíš kolik a kde musíš ubrat. Tak vyvážený šroub nikde nekoupíš. Na dynamický vyvážení zapomeň, určitě není třeba. Tvůj šroub je krátký a tak rameno nevyvážení bude také krátké a bez většího významu.
Joo a ty černý desky pod vodováhama jsou z kompostový bedny.. a Ty jsi použil kuchyňský židle.. je to 1:1.
Pavel-Sulc
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pavel-Sulc » úte kvě 10, 2016 9:45 pm

Vibrace může také způsobit křivá hřídel, unašeč na převodovce a typ a tvrdost gumových bloků motoru, jejichž výpočet je opravdu věda.
tove
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 4

Příspěvekod tove » pát čer 09, 2017 9:34 pm

Tak jsem to procetl a vidim ze nikdo asi v Praze a okoli vyvazovani vrtuli nedela. Hledal jsem taky a nic. Ještě se zkusim poptat u znamyho v pneuservisu, delaji i kola na motorky, třeba me pomůžou.
Vrtuli jsem dneska musel vymenit, házela tak na ctvrt plynu ale dost. Dal jsem novou a byl klid.
Ted jen vyvazit tu starou. Kdyby to někdo delal, dejte vedet.
diky

Zpět na