Refovat dříve hlavní plachtu nebo kosatku

Různá témata kolem ovládání lodě a bezpečnosti plavby

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 73

Re: Refovat dříve hlavní plachtu nebo kosatku

Příspěvekod Jarda885 » čtv úno 01, 2018 10:06 am

Opět dnešní lodní noviny.
Článek Dana Vodičky je stručný a pěkně popisuje o čem máme uvažovat při refování plachet.

http://www.lodninoviny.cz/Sailing/refovani-plachet-1

Mezi jiným je tam zmínka o refování hlavní plachty na zadoboční kurzy.
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Jarda885 » pon říj 15, 2018 1:17 pm

Právě jsem se vrátil z Řecka. Měli jsme loď s klasickou hlavaskou. Vítr kolísal poměrně hodně. Posádka byla kolem 60-ti věku. Moc se jim nechtělo pracovat. Byla to rekreační plavba. Celý den jsme jeli na jedno nastavení hlavasky. V průběhu týdne jsme vyzkoušeli plnou hlavní plachtu, první ref, druhý ref.
Pohodu na palubě jsme regulovali refováním rolovací geny.
Na plnou hlavní jsme jeli do dvaceti uzlů rychlosti větru.
Na první ref jsme jeli od větru deseti uzlů do přes dvacet.
Na druhý ref od dvanácti uzlů do třiceti.
Sílu větru píši slovy. Jsou to přibližné údaje.

Při slabším větru velká gena menší hlavaska.
Při silnějším větru malá gena větší hlavaska.
Vždy pohodová plavba. Potvrdilo se mi moje přesvědčení, že je jedno, kterou plachtu budeš refovat první. Nejsme závodníci. Hlavní je pohoda.
vojtaharok
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 41
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vojtaharok » pon říj 15, 2018 2:23 pm

Na stoupačku i na zaďák? Nebyla při plné hlavní plachtě na zaďák loď příliš návětrná?
err_
bez hodnocení
Reputace: 149

Příspěvekod err_ » pon říj 15, 2018 2:33 pm

Ahoj,
jedno to neni. Je dulezite mit lod radeji navetrnou, nez zavetrnou. A z toho to plyne. Musel bys mit snad skuner, abys toho dosahl pri zrefovane hlavni a velke kosatce 100% nebo gene 100% +.

Ale je jasne, da se vypoustet ledacos a je to ve finale rozdil +/- 1kn. Navic, pokud jsou subjektivni pocity na pohodu, tak to nikdo prilis neresi.
Ja osobne proste radeji vyflatruju, nez odhalzuju.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » pon říj 15, 2018 6:01 pm

vojtaharok píše:Na stoupačku i na zaďák? Nebyla při plné hlavní plachtě na zaďák loď příliš návětrná?

To snad ani ne. Ale co je skutecne dost dulezite je kontraotez. A to i pri mensich vlnach. Ona je jedna vlna vzdy zdvojena :-)
vojtaharok
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vojtaharok » pon říj 15, 2018 10:06 pm

Re: Err. Kazdy mame asi zkusenost z jine lode a z jinych podminek. Kdyz mas uz kormidlo v krajni poloze a lod ti pri rychlosti 7 kt vyostruje ze zadoboku na bocak (nakloni se - zaskobrtne) na oceane na 3metrovych vlnach, je to fakt psycho. Odmitl jsem kormidlovat.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » pon říj 15, 2018 11:00 pm

Proto je dulezita ta kontraotez. Jinak to co popisujes je znamka, ze jsi zaspal minimalne jedno refovani.
A mas pravdu, zkusenosti s 3m vlnami, ktere by me pokladaly nemam. Toho se bojim, k vetsim vlnam se stavim co nejvice celem. A 3m je jiz temer hranice, ktera mi lod dokaze otocit. Trochu vic a slo by jen o cas. A kdyz jdou 3m vlny, vzdy je jedna za cas temer dvojnasobna. Na takove veci je uz vodni kotva, dlouhe lano a nechat zalivat spise prid nez kokpit. Je to ale uz skoro o zivot :-)

Jen pro predstavu, kolem 3m je asi tohle: https://www.youtube.com/watch?v=ml5wBgV7iMs

---
Vse, co jsem uvedl se vztahuje k 31ft lodi. Pokud mas lod vetsi, sneses samozrejme daleko vice. Zpravidla se to da odvodit od sirky lodi. Jaka sirka, takova zalamujici vlna je schopna te v pomeru 50:50 sejmout. Je tady vlakno s vypoctem. Byla to studie pro pojistovnu. Tam tedy uvadeli jako limitni 1/3 delky lode. U starsich lodi je to ona zminena sirka trupu.
vojtaharok
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vojtaharok » pon říj 15, 2018 11:28 pm

Ano, ano, ale nebyl jsem kapitanem. Oceanske nezalamujici se vlny jsou ale celkem milostive... jsou dost dlouhe a neprilis strme. Lod 39 stop byla relativne ok. Ale prave po teto zkusenosti bych pri 20 uzlech neplul s plnou hlavni na zadobok ani nahodou. Ostre proti vetru jeste ano. Dokonce by se dala nastavit na nekterych samoriditelnost (vyvazene plachty). Pri poryvu by si lod vyostrila a pak by naopak mirne odpadla. Tak jsme se zenou pluli 2 hodiny s kormidelnim kolem v neutralni poloze a schvalne jsme se ho ani nedotykali. A kdyz se trochu zmenil smer vetru, lod si sama zatocila.
err_
bez hodnocení

Příspěvekod err_ » úte říj 16, 2018 12:38 am

Dlouhe vlny ti ale nepokladaji lod ani kdyz jsou vysoke. Maji totiz desitky metru na delku a jemny vrchol. A nikde nikdo netvrdi, ze nemas hlavni refovat.

A zcela shodit hlavni je dost osemetne. Zalezi na situaci. Za mirneho vetru je to v pohode, ale kdyz je mela, neni to uplne asi ono. Na jistych lodich (vcetne te me) nemusis byt schopen na kosatku ostrit proti vetru. V zasade je kosatka (tedy spise gena, kosatky jsou na to lepe) vedena za vanty v sirsim uhlu. Moderni lode jsou na tom uz zase lepe. Se snizenim plochy geny, ktera se od 80 let, kdy byla moderni i treba 140%, az na soucasnych beznych 100% je takelaz geny vedena blize stredu lodi.

Chci jen rict, ze pokud jsi 100nm od pobrezi a je jen bourka, je to asi OK. Pokud to ale trva vice dnu a mel bys potrebu se vracet na more (pokud te to zene na pevninu), mohl bys mit solidni potize.

Navic, me se na zadak pri vlneni dela i dost spatne :-) Proti vlnam mi to kupodivu nevadi.

Tohle je proste tema, ktere se snazim pochopit uz priblizne 5 let. A rozhodne nerikam, ze jsem porozumel. :-)
vojtaharok
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vojtaharok » úte říj 16, 2018 6:16 am

Ja jsem pouhy zacatecnik, Err. Souhlasim s tim, co pises. Idealne mit na hlavni 3 refy a s hlavni na 3 ref toho clovek muze prezit hodne. Ja jsem se (kdyz se podivas nahoru) jen zamyslel nad tim, jak Pavel plul podle svych slov s lidmi uz nemladymi s plnou hlavni plachtou pri 20 uzlech vetru :-)
vojtaharok
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vojtaharok » úte říj 16, 2018 6:21 am

Ne Pavel, ale Jarda, omlouvam se.
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 66

Příspěvekod RACEK » úte říj 16, 2018 9:37 am

vojtaharok píše:bych pri 20 uzlech neplul s plnou hlavni na zadobok ani nahodou. Ostre proti vetru jeste ano.

Zaďák a zadobočák snesou o hodně větší plachty, než stoupačka. Když jedu na zaďák, je jedno, jestli jedu jen na hlavní, nebo jen na genu, nebo jen na spinakr. Vezu co uvezu abych se cítil v pohodě. Na návětrnost, či závětrnost lodě to nemá vliv.

Na stoupačku, tedy ostře proti větru, musím mít plachty vyvážené. Hlavní i genu refovanou v přiměřeném poměru, tak aby byla loď velice mírně návětrná. Když přijde poryv, loď se více nahne a sama více ostří, je tedy s větším náklonem více návětrná.

Tvar trupu je projektován tak, aby při velkém náklonu byla loď návětrná. Tato konstrukční vlastnost trupu je dobrá a bezpečná při plavbě na stoupačku. Když se loď rozkýve díky vlnění do stran při plavbě na zaďák, tak tato konstrukční vlastnost trupu může nezkušeným kormidelníkům připadat jako že loď samovolně vyostřuje a odpadá.
vojtaharok
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vojtaharok » úte říj 16, 2018 11:07 am

Omlouvám se, že se zase ozývám - ale připadá mi to jako velice užitečná diskuse.

Re: RACEK

Vyvážení na stoupačku - ano pochopil jsem a praktikuji. Pokud pro jistotu člověk ještě zapne autopilota, tak při vyvážené lodi autopilot udělá třeba jednu malou korekci za 5 nebo 10 minut a servisní baterie pak třeba vydrží několik dní bez nabíjení.

Co se týče kývání lodě na zadní vítr na vlnách, dá se kormidlovat jinak než se snažit udržovat kurz? Tedy, když loď odbočuje doprava, kormidlem doleva a pak zase zpátky? Nerozkmitá se bez tohoto cyklování tak, že hrozí nechtěná halza nebo naopak přeostření?

Co se týče vyvážení na zadní vítr, ještě nejsem přesvědčen: Přeci méně zrefovaná hlavní plachta má těžiště dál od stěžně a tudíž je větší páka, kterou vítr loď obrací do větru, nebo ne?

A proč by autopilot viz video držel kormidlo většinou mimo středovou polohu tak, aby loď nevyostřovala? Není to znak návětrnosti?
https://www.facebook.com/vojtech.harok/videos/pcb.10209634919870011/10209634844908137/?type=3&theater

A nebo se návětrnost či závětrnost definuje jen pro plavbu ostře proti větru?
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Jarda885 » úte říj 16, 2018 11:59 am

vojtaharok píše:Ja jsem pouhy zacatecnik, Err. Souhlasim s tim, co pises. Idealne mit na hlavni 3 refy a s hlavni na 3 ref toho clovek muze prezit hodne. Ja jsem se (kdyz se podivas nahoru) jen zamyslel nad tim, jak Pavel plul podle svych slov s lidmi uz nemladymi s plnou hlavni plachtou pri 20 uzlech vetru :-)

vojtaharok píše:Ne Pavel, ale Jarda, omlouvam se.

Napsal jsem do dvaceti.

RACEK píše:
vojtaharok píše:bych pri 20 uzlech neplul s plnou hlavni na zadobok ani nahodou. Ostre proti vetru jeste ano.

Zaďák a zadobočák snesou o hodně větší plachty, než stoupačka. Když jedu na zaďák, je jedno, jestli jedu jen na hlavní, nebo jen na genu, nebo jen na spinakr. Vezu co uvezu abych se cítil v pohodě. Na návětrnost, či závětrnost lodě to nemá vliv.

.....

Podepisuji Rackovo tvrzení.

Kluci věřte tomu, že plavba byla bezpečná, pohodová. Kdo čtete moje názory víte, že refuji hodně brzy. Okolní lodě nás předjížděly. Některé pluly výrazně rychleji.

Hlavní plachta měla úvazy pro tři refy, pouze dvě lana. Pořád jsem měl možnost převázat lano prvního refu na třetí ref. Na druhý ref ve větru ke 30 uzlům jsme křižovali něco přes hodinu. Kdybychom měli plout mnoho hodin nebo vítr ještě hodně zesiloval, převázal bych lano a dal třetí ref a zvětšil genu.
V daných podmínkách jsem to nepovažoval za nutné.

V roce 2011 jsme se stejnou posádkou pluli z Milose do Porosu asi 15 hodin většinu přes celou noc (asi 70 Nm) ve větru kolem 35 uzlů v poryvech přes čtyřicet na lodi s klasickou hlavní. Neměla třetí ref. Dali jsme to. Druhý ref s hodně povolenou otěží a kapesník geny. Byl to adrenalin. Výhodou klasické hlavní je, že můžeš na stoupačku povolit otěž tak, že minimálně zabírá a lehce fletruje. Dobrá plachta to vydržela těch 15 hodin bez újmy.
Rolovací plachta zase jde zrefovat na malý kapesníček. Ale to sem nepatří, nerozvíjejte to.
kapo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 26

Příspěvekod kapo » stř říj 17, 2018 7:29 pm

vojtaharok píše:Co se týče kývání lodě na zadní vítr na vlnách, dá se kormidlovat jinak než se snažit udržovat kurz? Tedy, když loď odbočuje doprava, kormidlem doleva a pak zase zpátky? Nerozkmitá se bez tohoto cyklování tak, že hrozí nechtěná halza nebo naopak přeostření?

Při kývání lodě na zaďák nebo zadobok platí paradoxně pravidlo kam stěžeň tam kormidlo, ale jen jemné korekce,dá se tím kývání dost eliminovat. :D pokud bys chtěl korigovat kývání opačným pohybem kormidla,bude se rozkmit zvyšovat
vojtaharok
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vojtaharok » čtv říj 18, 2018 9:36 am

Díky, kapo, až teď mi to docvaklo: Je to jako na kánoi - nakloníš se doprava a loď jede doleva. Takže to bude chtít mírně korigovat kormidlem před tím, než loď skutečně začne začne zatáčet nebo alespoň než úplně zatočí. Mám prostě málo kormidelní praxe; většinou plujeme ve dvou a při tom kormidluje žena. Už se těším na jaro.

Zpět na