Pomocna lana

Různá témata kolem ovládání lodě a bezpečnosti plavby

Moderátoři: MARIS, Pepa, vilma

SamElanius
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Pomocna lana

Příspěvekod SamElanius » úte říj 09, 2018 9:51 pm

Zdravim,
v lete jsem byl na hanse 455 a kdyz jsme chteli provest neco takovehleho:
http://lodninoviny.cz/sailing/jak-instalovat-preventer
tak na charterove lodi na to nebyla potrebna lana. Pristi leto bych se tomuto problemu chtel vyhnout a poridit si na toto vlastni lana. Jake zatizeni, repektive prumer, takovato pomocna lana by mela mit na takovouto 13m lod.
Dekuji
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 97
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomocna lana

Příspěvekod JaOCZ » úte říj 09, 2018 11:14 pm

Vozim cca 20 m 10 mm lana

Nic draheho.

H.
vojtaharok
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 41
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vojtaharok » stř říj 10, 2018 7:47 pm

Nejlépe lana 2 aby člověk nemusel z kokpitu. 20 m je potřeba, a ano 10 nebo 11 mm pripadne menšího průměru, ale vysokopevnostni statická (neprotahujici se). Mám preventery ze 6 mm smyckoviny a budu je měnit za silnější (beru v charteru většinou loď 30 až 33 stop). Vcera ve 0300 v noci par mil na sever od Visu se na vlnách preventer protáhl jak gumicuk a nechtěne halze to ještě přidalo svunk. Naštěstí byla hlavaska na 2. ref. To mám za to, ze jsem skudlil elektřinu a místo autopilota (který to kupodivu zvládal perfektně) jsem kormidloval sám a zaklimbal jsem mikrospankem. Po 72 hodinách jsem osamělou nonstop plavbu přerušil a dal si den volna, v Telascici si lebedim na bojce - dokonce nic nerachoti, nekvili a nekymaci se :-)
ivan20
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 34

Příspěvekod ivan20 » stř říj 10, 2018 8:51 pm

Používal jsem dva kontrašoty od špice na ráhno a do stoperů, loni jsem je nahradil tímto
Boom_Brake_White_Back.jpg
Boom_Brake_White_Back.jpg (19.01 KiB) Zobrazeno 890 x

a plná spokojenost.
RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 66

Příspěvekod RACEK » stř říj 10, 2018 9:01 pm

https://www.liros.com/en/products/yacht ... hoten.html

Je vhodné vybírat mezi lany určenými na otěže. Průměr preventeru, tedy kontraotěže, by měl být stejný, jako průměr otěže.
Kromě lana, je dobré mít i vhodnou kladku s odpovídající pevností. Když se lano vepředu jen protáhne vazákem, tak se časem prodře.
Délka kontraotěže by měla být dostatečná, aby i při uvolnění po nechtěné halze zůstal konec v kokpitu.
vojtaharok
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 41
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vojtaharok » čtv říj 11, 2018 3:41 am

To je holt nevýhoda charteru; aby si člověk s sebou bral půl vybavení lodě... Vozim s sebou i poradny radarový odrážeč k zaveseni na saling a “motorové” navigační světlo na baterie k prilepeni stříbrnou páskou ke stěžni - buď byvaji na lodi nefunkční nebo nejsou vůbec.
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 73

Příspěvekod Jarda885 » úte říj 16, 2018 12:12 pm

Před deseti lety jsem také vozil spoustu lan,kliku, kladku a já nevím co ještě.
V souvisloti s tím, že dnes do jiných destinací létáme, nevozím z toho vůbec nic. I tak váží můj technický vak 3,5 kg.

Na preventer (kontraotěž) používám lana, která najdu na lodi. Třeba spinakrová. Pokud nenajdu na čártrové lodi žádné lano navíc, používám výtah geny. Ten je vždy. A je dostatečně dlouhý. Mám k dispozici délku předního stěhu. Když odečtu, že výtah musí být spolehlivě uvázaný, mám lano délky výšky stěžně. Všechno přibližné rozměry.
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 97
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JaOCZ » čtv říj 18, 2018 10:32 pm

Litam i do Jugosky, takze pokud nekdo nejede autem, abych mu hodil tasku s lany do letadla, tak beru jenom jedno lano na kontrasot.

S tim volnym vytahem na kontrasot to neni spatny napad, diky. Mam ted na lodi jeden volny spinakrovy, zitra vyzkousim, jestli to vystaci

Zpět na