Prva plavba

Krátkodobé i dlouhodobé pobyty na lodi / hausbótu z různých úhlů pohledu.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

jirkaM
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 2

Příspěvekod jirkaM » úte bře 08, 2011 10:29 pm

to: skyline

snad se nezlobis. Trasy - v sekci jachetni reviry najdes spoustu jiz probehlych diskusi a tim i odpovedi na tvoje otazky.
Jake bude na podzim pocasi? Najdi si na windguru statistiku za posledni roky a uvidis sam co muzes cekat.
skyline
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod skyline » stř bře 09, 2011 7:52 am

Nie nehnevam sa...

Ja viem ze moje otazky su mozno smiesne ale ako prvo-plavec... Teda druho-plavec ale to az tento rok tych skusenosti moc nemam...

Preto mozno tolko otazok ale dakujem za radu i ked iba na par otazok... ;-)
TashonkaWitko
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 8

Příspěvekod TashonkaWitko » stř bře 09, 2011 9:01 am

Skyline - v Chorvatsku jsem absolvoval jen par typickych charteru, ale Palagruza byla skoro vzdy oblibenym cilem - uz proto ze mam radeji plavbu na otevrenejsim a prazdnem mori namisto "tlacenice" u pobrezi. Vetsinou trasa vypadala tak (btw - vse nize uvedene jsou jen moje nazory a tipy - urcite to jde udelat i jinak a lepe) , ze hned ze zacatku (v nedeli po ranu) jsme vyrazili smer Palagruza, pokracovali nocni plavbou a nad ranem, pripadne brzy dopoledne u ni byli. Jezdivali jsme bud ze Sukosanu nebo z Biogradu. V podstate jsme ji vzdy jen objeli v uctivejsi vzdalenosti - udaje na mapach co jsem mel nedavaji moc detailu. Nikdy jsem u ni nekotvil (az tady na JI jsem nasel vice informaci ze a jak to lze a nekdy priste to zkusim). Po obepluti jsme pak pokracovali smerem na Korculu nebo Vis a v dalsich dnech se zacali mensimi skoky vracet zpatky.

Palagruza a volne more kolem je super, nicmene je tam par "ale", ktere si chce dopredu promyslet. Je dost daleko - odhadem ze Sukosanu to bude kolem 120 Nm. Je to tedy plavba den+noc minimalne. Pokud vyrazite rano, u ostrova jste dalsi den dopoledne. Pokud okamzite pokracujete dal, treba na Korculu je to dalsich 50 majli tedy +- dalsich 10 hodin) - tedy celej den. Na vybrane kotviste tak dorazite navecer nebo v noci, coz nebyva nic moc, pokud to tam perfektne neznate a navic muze byt obsazene (i kdyz v rijnu uz snad ne). Resenim by pak bylo u Palagruzi zastavit, vyuzit casti dne ke koukani a odpocinku a na cestu zpet se vydat na noc. To je ale dalsi nocni plavba. Cesta na Palagruzu te navic zavede dost daleko, takze se zpatecni cesta trosku meni na "honicku". V podstate od utery od rana uz je treba se zacit vracet smerem na sever abych mel rezervu pro pripad nevhodneho pocasi. Uz jsme se takhle jednou dva dny vraceli proti docela silnemu severnimu vetru a vlnam (protoze jsme si rezervu moc nenechali, nezbylo nez to rvat na motor) a bylo to docela hnusny. Posadka umlacena, utahana atd ...

Tim se dostavame k pocasi - protoze se jedna o docela dlouhou plavbu v kratkem obdobi, bude treba velmi peclive prostudovat predpovedi. Pokud bude foukat jak ma, bude to pohoda a zvladnete to rychleji nez jsem popisoval. Pokud to bude neustale proti, vse se znacne zkomplikuje a nema snad ani smysl o tom uvazovat. Navic v rijnu uz nepriznive podminky mohou byt vyrazne nepriznivejsi, nez treba nekdy vprostred leta. Chce si taky promyslet, zda posadka skutecne chce (a ma na to), stravit na otevrenem mori v pripadnem spatnem pocasi vice dnu v kuse s nekolika moznymi nocnimi plavbami nonstop.

Rekl bych ze v rijnu to bude predevsim o pocasi. Nicmene pokud by se vam az na Palagruzu nechtelo a presto by jste radi na omore s nejakym vzdalenejsim cilem, mozna alternativa je Jabuka (zapadne od Visu). Info treba na http://www.chorvatsko.cz/stdalos/jabuka.html Nezavede vas tak daleko a je docela efektni (dokonce se tam da snad i kotvit - info najdes zde na foru). Pokud byste jeli "jen" na Jabuku, je vhodne trosku zmenit casovani, abyste k ni nedorazili v noci - skala nema zadny majak, tak at ji v noci netrefite ;)

K te nocni plavbe smer Palagruza/Jabuka me jeste napadlo jedno upozorneni - pokud poplujete v noci otevrenym morem tim smerem, je treba si davat velky pozor na rybare. Pojedete morem, kde se casto lovi a kde tech lodi muze byt a taky byva hodne a nejsou to zadne "kocabky". Je treba aby hlidka davala opravdu pozor a lode objizdela s dostatecnou rezervou. Neuhnou a vsude kolem sebe neco tahaji. Docela casto mivaji oznaceni jako NUC (neovladatelna lod - dve cervena svetla nad sebou), namisto spravneho rybarskeho oznaceni. Nikde jinde nez v HR jsem to nevidel. Tak at vas to nepoplete.
skyline
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod skyline » stř bře 09, 2011 9:54 am

Super rada

Aj ja som cital ze sa da na Palagruze kotvit takze by sme to minimalne chceli skusit.
Vsteko samozrejme zalezi od pocasia a dik aj za druhy typ Jabuka to nieje zla alternativa.
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » stř bře 09, 2011 10:26 am

TADY je také něco z historie Palagruži, aby tam člověk nejel jen tak...
skyline
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod skyline » stř bře 09, 2011 11:09 am

Samozrejme ze aj historia je dolezita...

O to ma cesta tam vacsie caro...
bedrich
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 16

Příspěvekod bedrich » stř bře 09, 2011 12:04 pm

skyline
P.S.A este jedna otazka aky je vas nazor na uplne novu lod to znamena tu prvu Bavariu co mame.
Lebo som cital viac nazorov ale dost sa lisia.

Já osobně se toho nebojím. Pokud to jde, vybírám si právě co nejnovější lodě. Zatím jsem žádný zásadní technický problém neměl. Jen drobnosti, které jsem dokázal odstranit sám a podle mne se mohly objevit v jakémkoliv stádiu životnosti lodě. Půjčuji si ale jinou značku, která je u výrobce zkoušena i na vodotěsnost, do Chorvatska jede z Francie po moři, takže co má upadnout, upadne tam. Jezdím většinou na podzim s lehce zajetou, neopotřebovanou lodí v dobré kondici. Ale s Bavárkami tolik zkušeností nemám (viděl jsem některé modely dokompletovávat v maríně na břehu).
skyline
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod skyline » stř bře 09, 2011 12:13 pm

bedrich píše:
skyline
P.S.A este jedna otazka aky je vas nazor na uplne novu lod to znamena tu prvu Bavariu co mame.

Já osobně se toho nebojím. Pokud to jde, vybírám si právě co nejnovější lodě. Zatím jsem žádný zásadní technický problém neměl. Jen drobnosti, které jsem dokázal odstranit sám a podle mne se mohly objevit v jakémkoliv stádiu životnosti lodě. Půjčuji si ale jinou značku, která je u výrobce zkoušena i na vodotěsnost, do Chorvatska jede z Francie po moři, takže co má upadnout, upadne tam. Jezdím většinou na podzim s lehce zajetou, neopotřebovanou lodí v dobré kondici. Ale s Bavárkami tolik zkušeností nemám (viděl jsem některé modely dokompletovávat v maríně na břehu).

Presne na taketo francuszko reagujem, pretoze som cital zaujimavy clanok o jednej plavbe na takejto novej lodi z francuzska do chorvatska a nebola to teda sranda.
Ale asi ked ma lod vyrobu 2011 uz bude do juna zabehnuta predpokladam.
bedrich
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 16

Příspěvekod bedrich » stř bře 09, 2011 1:16 pm

O té plavbě vím, byla to právě ta přeplavba od výrobce. Byli tam sice pasažéři, ale za přítomnosti lidí prodejce značky. Tehdy se objevilo dosti extrémní počasí, bouře. Pluly dvě lodě, jedna po přelití vlnou bez elektriky (navigace). druhá s poruchou mechanického ovládání kormidla (tuším prasklý řetěz). Vše dobře dopadlo. To byl ale opravdu vyjímečný případ, jinak se to jezdí normálně. Kamarádovi na stejném modelu lodi praskl řetěz taky, a to byla už pár let v provozu. Radši nepíšu název společnosti ani model lodi, aby to nebyla +- reklama.Jen pro zajímavost - pákou pro náhradní ovládání kormidla se toho na cca 50stopé lodi moc nezmůže ani ve dvou, ale dá se to na přistání "čudlíkovat" přes autopilota. :)
skyline
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod skyline » stř bře 09, 2011 3:20 pm

Presne na tu preplavbu som narazal...
Ale tak take pocasie nas dufam nestretne a ked tak budem verit ze nas skiper je na tolko skuseny ze nas privedie bezpecne samozrejme za vsetkej nasej pomoci ktoru mu budeme vediet poskytnut do pristavu...
FerenCS
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 2
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod FerenCS » stř bře 09, 2011 11:03 pm

skyline píše:
bedrich píše:
skyline

Presne na taketo francuszko reagujem, pretoze som cital zaujimavy clanok o jednej plavbe na takejto novej lodi z francuzska do chorvatska a nebola to teda sranda.
Ale asi ked ma lod vyrobu 2011 uz bude do juna zabehnuta predpokladam.

Ta plavba je opisana aj v tomto vlakne Strasna burka na mori a tu to popisal Komin

Zpět na