bitka posadky lode

Krátkodobé i dlouhodobé pobyty na lodi / hausbótu z různých úhlů pohledu.

Moderátoři: Pepa, david, vilma

deko
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 0

bitka posadky lode

Příspěvekod deko » pon kvě 03, 2010 10:35 pm

ahojte,

marksov prispevok ma vyprovokoval k tomu, aby som sa opytal na nazory inych ludi. a mozno aj kvoli tomu, aby som ja, pripadne niekto iny, znova neurobil nejaku chybu.

aby som bol konkretny.

osoby a obsadenie: 2 ludia sa pred plavbou poznali, 3 ludia boli manzel-manzelka-dieta. zvysni 4 ludia si pred plavbou boli absolutne neznami.

predohra: rodina mala velke auto, Manzel sa dlho pred plavbou ponukol, ze skippera a jedneho clena posadky odvezia na miesto konania. 2 dni pred odchodom vyhlasil, ze naklady na cestu sa budu delit tromi - teda ze rodina bude ako jeden clovek a dalsi dvaja zaplatia po tretine z dopredu odhadnutych (a na prvy pohlad nadhodnotenych) nakladov. ti dvaja odmietli a vyhlasili, ze aj ked pojdu v aute sami dvaja, bude ich to stat menej (co sa po plavbe ukazalo ako pravdive tvrdenie, ale to je irelevantne).

po prichode do mariny skipper vydava pokyn, ze vsetky mineralky treba dat do predneho lodneho wc. Manzel ale odmieta a tvrdi: "Manzelka predsa nemoze chodit na rovnake wc ako chlapi z posadky". skipper trva na svojom - pitnu vodu nie je kam ulozit. Manzel ale vyhlasuje, ze on pre nu najde miesto. po par minutach miesto nachadza - v podlahe lode. Skipper zakazuje, pretoze priestory v podlahe nie su ciste a posadke hrozi hnacka (ked sa napiju priamo z flase). Skipper si ale musi plnit aj dalsie povinnosti - vydavat pokyny ktory clen posadky sa ma kde ubytovat, pripravit uvitanie, vyvesit vlajky atd. atd., takze nekontroluje ci flase naozaj skoncili v prednom wc. az po case sa ukaze, ze Manzel opakovany prikaz porusil a flase nastrkal do roznych miest v podlahe. kedze medzi casom lod plavala, skipper povazuje za zbytocne ich uz vyberat - ak sa mali zaspinit, tak sa uz zaspinili a nepomoze nic.

plavba pokracuje v relativne pokojnom duchu. na lodi sa obcas objavia excesy typu nechcene privolavanie pomoci (mavanie rukami) Manzelkou, zvysenie vykonu kurenia na takmer 100 percent Manzelom (rano bola posadka takmer chrumkava), (mozno mimovolne) zvysovanie Manzelovho hlasu pri beznej komunikacii, vrieskanie Manzelky na ostatne lode ze su pomale a jej lod vyhra rozplavbu, pripadne vybuch zlosti Manzela, preco lod neplava v este vacsom naklone ked jachty na Youtube pri pretekoch umyvaju salingy ci niekolkonasobne odmietnutie spolocnej stravy a priprava vlastneho pokrmu ("lebo Manzel to jedlo nema rad"). za vsetkymi excesmi nasledovali skipperove pokojne upozornenia na porusenie etiky ci pravidiel spravania sa na lodi a posadka excesy prakticky nekomentovala.

posledny vecer plavby ale posadka vypila o nieco viac alkoholu. Rodina sa od posadky odpojila, isli po vlastnej osi na veceru. dvaja clenovia sa pripravovali na to, ze rano budu soferovat smer domov a tak odisli do kajut ovela skor ako zvysok posadky. Rodina prisla na lod asi hodinu po odchode tych dvoch clenov do posteli. Manzelka mala na nohach topanky s opatkami, ktore by zobudili aj mrtveho. po upozorneni Skippera si ich ale vyzula. V tom momente skipper opustil palubu, isiel sa rozpravat s ostatnymi skippermi na mole. Kedze Manzelka "bola v nalade", rozhodla sa, ze chce mat na lodi diskoteku. isla teda do podpalubia a prakticky na maximalnu hlasitost pustila nejaku hudbu. jeden z tych dvoch, ktory isiel spat skor, sa zobudil, zanadaval a vypol radio. Manzelka ho ale opat pustila - s nezmenenou hlasitostou. Spiaci clovek opat vyliezol z postele a zacal nadavat viac. Manzelka, podgurazena alkoholom, na neho zacala kricat, ze sa chce bavit. Spiaci clen vyhlasil "jeste jednou to radio nekdo pusti, dam mu na tlamu". Do toho sa zamiesal aj Manzel, ze ked sa Spiacemu chce bit, moze mu jednu dat. Tak spiaci clovek vyliezol do kokpitu a Manzelovi naozaj podaroval zopar viac-ci menej presne mierenych ran, minimalne jedna pristala na Manzelovom lici. Zvysok posadky ich oddelil skor ako Skipper stihol prejst cca 20 metrov po mole na lod.

Otazka znie: kde si myslite ze sa stala chyba a co by ste robili na mieste skippera vy?
deko
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Re: bitka posadky lode

Příspěvekod deko » pon kvě 03, 2010 10:49 pm

este dodam - ano, skipper som bol ja a ano, bitka bola na mojej lodi. pri pisani som sa ale snazil co najviac odosobnit, preto som to pisal vsetko ako keby to bol niekto iny.

posadka na toto forum nechodi nejako casto, ani im nedam vediet ze som toto vlakno zalozil. alebo si myslite, ze im mam dat vediet aby aj oni napisali svoj "pohlad na vec"?
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » pon kvě 03, 2010 11:22 pm

No - sice zajímal by mě pohled druhé strany, ale asi spíš bych se na to vykašlal. Osobně si myslím, že kapitán je na lodi první po bohu a kdo to nechce pochopit, neměl by na loď vůbec lézt. A podle toho, jak to Deko píšeš, ničemu zabránit se v podstatě nedalo. Lidé jsou prostě různí... (zvlášť mě zaujalo, že manželka nemohla chodit na stejný záchod jako posádka :-)
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 98

Příspěvekod Denis » pon kvě 03, 2010 11:34 pm

Deveť z desiatich zubných lekárov odporúča zubnú pastu Senzisuper. Deveť z desiatich posádok sa vydarí, aj keby kapitán bol Janko Hraško, alebo kocour Mikeš :D Rozhodnutia kapitána sú nespochybnitelné, výnimkou je ak ohrozujú život, alebo zdravie posádky. Držím palce do budúcna.
Milos
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 4
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Milos » úte kvě 04, 2010 12:15 am

Vďaka deko, že si situáciu vysvetlil. Ten "incident" som hmlisto zaregistroval zaspávajúc na susednej lodi LOLI, až ráno som zistil, že sa mi to neprisnilo. Ako Jarda navrhuje, nestojí to za pitvanie ...

Je mi ľúto, ak to možno niektorým trochu narušilo dojem z krásnej akcie.

Nám sa na LOLI posádka zišla úplnne skvelá, napriek tomu že sme sa navzájom všetci nepoznali :thmbup: - vidím že to nemusí byť samozrejmosť.

Pri troche smoly sa pohoda na palube vytráca a na záver môže byť - asi v súlade s tradíciami niekdajších neotesaných radových námorníkov - v (alebo po) prístavnej putike aj bitka. Cherchez la femme ... v dávnych časoch námorníci verili, že žena na palube prináša smolu - zdá sa, že dodnes to môže u niektorých (podotýkam že nie len žien) platiť.

Deko, do budúcna Ti úprimne prajem viac šťastia pri zostavovaní posádok.
sklenar_jakub
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sklenar_jakub » úte kvě 04, 2010 12:29 am

souhlasím s názory výše napsanými, z toho si fakt nic nedělej. Díky přereklamovanosti jachtingu se na palubách lodí opravdu pohybují lidi co tam nemají co dělat a jsou nekompatibilními individualitami, - ženská na palubě - to je vždy riziko - seriozně z vlastních zkušeností - když si vzpomenu atd. na týdny na jachtě - a hlavně na ty nejlepší - tak mezi ty nejlepší týdny patří týdny kde na lodi fakt nebyla žádná ženská - tím nechci nikoho urážet ale je to tak - mnohokrát potvrzeno lidmi co s nimi jezdím často a v různých kombinacích - chlapi jsou bez ženské na palubě víc v pohodě, tak nějak nesoutěží, nepředvádějí se a jsou "normální" . . . což se ženskejma většinou nejde a pak to směřuje tam kam nikdo nechce. takže platí staré otřepané pravidlo - se ženskou na jachtu = polovina zábavy za dvakrát tolik peněz :D (dámy neberte si to osobne) můj poslední kontrakt na moři jsem měl ženskou ve wachtě a to je povídání na dlouho . . . se smutným (rozbrečeným) koncem. P.S. výjimky potvrzují pravidlo a dávají naději.
deko
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod deko » úte kvě 04, 2010 5:51 am

ale ja to CHCEM pitvat. nepisal som to na to, aby som niekoho obhajil alebo zatratil. proste stala sa chyba a ja si vobec nie som isty, kde a kto ju spravil. mam sice matnu predstavu, bol by som ale velmi rad (a to myslim doslovne), keby ste mi tu moju domnienku vyvratili alebo potvrdili... hadzat vinu na zensku v posadke je totiz nezmysel - pri kazdej plavbe som mal nejaku zensku a nikdy takyto problem nebol (a ani naznak niecoho podobneho).

je jasne, ze chyba bola v nekompatibilnosti tej Manzelky a Manzela so zvyskom posadky, ta bitka uz bola len vyvrcholenim nasponovanych nervov ostatnych ludi na plavidle...

takze este raz - co by ste robili vy? vysadili by ste ich? este pred nalodenim (viacnasobne porusenie prikazov)? alebo pocas nalodenia? alebo by ste ich ani nebrali na lod? alebo by ste ich iba upozornovali - rovnako ako som to robil ja? a ak by ste ich vysadili - za miesto na lodi zaplatili nemalo penazi...

dakujem
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » úte kvě 04, 2010 7:18 am

O incidentu jsem se dozvěděl zprostředkovaně. Také jsem šel trochu dříve spát, lehce znaven nikoliv alkoholem ani náročnou plavbou, ale spíše starostmi celého týdne. A předpokladu řízení auta následující den. Spím opravdu velmi tvrdě a pokud mě po půlnoci vzbudilo klapání koně a syčení hada u lodě, také to nesvědčí o nadbytku jachtařské etiky. ;)
Posádky a řidiči zvlášť, obvykle poslední noc sbírají síly k náročné cestě domů.

No. Aktéry vaší noční události jsem zlehka zaregistroval v hospodě a ihned po konzumaci večeře jsem se snažil zaplatit a utéct. Kamkoliv z jejich dosahu. Mohu tě Deko ubezpečit, že s tímto typem posádky (té části) jsi toho moc dělat nemohl. Vysadit na břeh bych považoval v situaci kdy neohrožují bezpečnost zbytku posádky, za velmi přísné a neuchýlil bych se k tomu. A jinak nejde dělat vůbec nic. Jen to přetrpět, za zvýšené opatrnosti vzhledem bezpečnosti všech zúčastněných a být připraven řešit vznikající problémy v posádce.

Někdy se tak posádka prostě zkoulí a není co závidět. Buď rád že jsi je bezpečně dovedl do přístavu, co nejrychleji zapomeň a těš se na posádky příští. :good:
Tím nechci podsouvat, že jste měli blbou posádku, mluvím o její probírané části. Když si to se zbytkem užili, je jen dobře.
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » úte kvě 04, 2010 8:18 am

deko, těžko soudit. nebyl jsem s vámi...
nevím jakou jste měli loď, deset lidí je dost. Možná prapříčina může být hned zkraje - jedno wc bych asi klidně nechal pro manželku + dítě.Možná by se tím předešlo následnému rozladění manžela ("nebyl schopen zajistit pro svou ženu ...").
Kromě toho si myslím, že wc není optimální sklad pro potraviny.
Závěr - bitka, byl už jen dodatek k celému týdnu.Chápu, že když je člověk unavený a chce spát tak puštěné rádio nepřidá na klidu. Ale pokud řekneš, že "ještě jednou a někdo dostane přes čumák" - parafrázuji, a víš přitom, že ten někdo je žena, tak celkem se dá snadno předpovědět výsledek...
V takhle složené posádce je postavení skippera těžké, nemáš ani minutu pro sebe, musíš neustále utínat hroty a obrušovat hrany...nenechat věcem volný průběh a to až do konce.
Ta rodina byla poprvé na moři? A ostatní?
Svobodak
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 42
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Svobodak » úte kvě 04, 2010 8:19 am

Ahoj Deko,

jako 'skipper' Ti rozhodne nemam co radit, jsem jen velka skipperska nula.
Jako chlap, ktery musi delat s lidmi kazdy den ale vim, ze jsou lidi super, lidi normal, lidi tezko uchopitelni, lidi neuchopitelni a konecne lidi, kteri se nehodi ani na hnuj. Odhadnout spravne dopredu konkretniho cloveka neni mozne, overil jsem si to mnohokrat, proto se stranim nahlych soudu a rozhodnuti.
Se vsemi ale jednam tak, ze je vyslechnu a potom sdelim rozhodnuti, nekdy s prihlednutim k jejich nazorum, nekdy je smetu ze stolu. Kdyz je ale smetu ze stolu, potom s jasnym oduvodnenim proc tak cinim. Jako vysledek z takove vymeny nazoru ocekavam od druhe strany pouceni pro dalsi spolupraci. Kdyz ale k takovemu pouceni nedojde, nezdraham se pouzit restrikce, poprve upozorneni, podruhe durazne upozorneni a potreti zasadni reseni se vsemi dusledky.

Tys mel proste smulu, ze se v posadce vyskytli lide, kteri NECHTELI s posadkou zit v pohode a NERESPEKTOVALI skippera, tim mene potom dalsi cleny posadky. Nevim o koho jde ale neni mi to jedno, protoze se to muze stat kazdemu. Kdyz bitka vypukla, kecali jsme spolu na molu a jedine co mohu potvrdit je, ze jsi okamzite bezel situaci resit. Myslim, ze jsi udelal vse, co's v dane situaci udelat mohl a do budoucna urcite tyto do sve posadky nevezmes. Konecne skipper ma nedilnou odpovednost za lod a posadku a to musi byt respektovano bez jakychkoliv vyhrad za predpokladu, ze skipperovo rozhodnuti nevede ke zkaze.

Mej se.
Ludek
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Ludek » úte kvě 04, 2010 8:42 am

Pokud nereaguji na nekolikate upozorneni, ze takto ne, tak bez kompromisu vysadit a klidne i vratit penize.
roman7012
nováček na fóru
nováček na fóru

Příspěvekod roman7012 » úte kvě 04, 2010 11:29 am

Ahojte .

Chcem sa vyjadrit k clanku od skipera Deko.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

predohra: rodina mala velke auto, Manzel sa dlho pred plavbou ponukol, ze skippera a jedneho clena posadky odvezia na miesto konania. 2 dni pred odchodom vyhlasil, ze naklady na cestu sa budu delit tromi - teda ze rodina bude ako jeden clovek a dalsi dvaja zaplatia po tretine z dopredu odhadnutych (a na prvy pohlad nadhodnotenych) nakladov. ti dvaja odmietli a vyhlasili, ze aj ked pojdu v aute sami dvaja, bude ich to stat menej (co sa po plavbe ukazalo ako pravdive tvrdenie, ale to je irelevantne).

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
vyjadrenie manzela

Ja som ten „ Manzel“ ktory sa ponukol odviezt cast posadky. Ano vypytal som si za “predpokladane naklady „ , ale hlavny dovod nebol preco sme sa nedohodli na doprave cena, ale sposob odchodu zo Slovenska kde ja ako vodic som navrhol odist v piatok poobede cca o 16.00 (skutocne sme odisli o 18.30hod) co cast posadky kategoricky odmietla a chcela odcestovat o 02.00 hodine ( v skutocnosti odisli o 04.00) s cim som ja nesuhlasil z bezpecnostných dovodov. Tak sme sa telefonicky dohodli ze kazdy pojde sam.
[/color]
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

po prichode do mariny skipper vydava pokyn, ze vsetky mineralky treba dat do predneho lodneho wc. Manzel ale odmieta a tvrdi: "Manzelka predsa nemoze chodit na rovnake wc ako chlapi z posadky". skipper trva na svojom - pitnu vodu nie je kam ulozit. Manzel ale vyhlasuje, ze on pre nu najde miesto. po par minutach miesto nachadza - v podlahe lode. Skipper zakazuje, pretoze priestory v podlahe nie su ciste a posadke hrozi hnacka (ked sa napiju priamo z flase). Skipper si ale musi plnit aj dalsie povinnosti - vydavat pokyny ktory clen posadky sa ma kde ubytovat, pripravit uvitanie, vyvesit vlajky atd. atd., takze nekontroluje ci flase naozaj skoncili v prednom wc. az po case sa ukaze, ze Manzel opakovany prikaz porusil a flase nastrkal do roznych miest v podlahe. kedze medzi casom lod plavala, skipper povazuje za zbytocne ich uz vyberat - ak sa mali zaspinit, tak sa uz zaspinili a nepomoze nic.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
vyjadrenie manzela

Ano odmietol som dat mineralky do WC ale nie sam ale aj cast posadky , za neuposluchnutie rozkazu sa ospravedlnujem . ( zaplatil som za lod 1/3 tak chcem vyuzivat zariadenie na lodi na co je urcene v adekvatnom podiele a WC pouzivalo viac clenov posadky a nie len manzelka .) V podlazkach nebola spina ale mi bolo vysvetlene od kapitana ze sa tam moze dostat morska voda (ktora sa tam nedostala) a to moze kontaminovat mineralky ( celu cestu sme umyvali riady v morskej vode a neoplachovali sme ho v sladkej a nikto nedostal hnacku - asi sme dobre dezinfikovali zvnutra destilatmi).

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

plavba pokracuje v relativne pokojnom duchu. na lodi sa obcas objavia excesy typu nechcene privolavanie pomoci (mavanie rukami) Manzelkou, zvysenie vykonu kurenia na takmer 100 percent Manzelom (rano bola posadka takmer chrumkava), (mozno mimovolne) zvysovanie Manzelovho hlasu pri beznej komunikacii, vrieskanie Manzelky na ostatne lode ze su pomale a jej lod vyhra rozplavbu, pripadne vybuch zlosti Manzela, preco lod neplava v este vacsom naklone ked jachty na Youtube pri pretekoch umyvaju salingy ci niekolkonasobne odmietnutie spolocnej stravy a priprava vlastneho pokrmu ("lebo Manzel to jedlo nema rad"). za vsetkymi excesmi nasledovali skipperove pokojne upozornenia na porusenie etiky ci pravidiel spravania sa na lodi a posadka excesy prakticky nekomentovala.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

vyjadrenie manzel

K nechcenemu privolaniu pomoci, skiper nepoucil posadku ako sa privolava pomoc a tym vzniklo udajne privolanie pomoci na ktore nikto nereagoval.
Ano zvysil som kurenie lebo v prednej kajute bola zima a v zadnej kajute bolo vykurene od motorovania (mohol si si zavriet prieduchy na kureni).
Zvysovanie hlasu – k tomu sa neviem vyjadriť, k tomu sa moze vyjadrit ostatna cast posadky.
Ano doberali si nasu lod ked sme dali dolu kosatku a natahovali genaker tak nasa lod spomalila a z okloiducich lodi na nas kricali usmevné poznamky ( vytiahnite kotvu ked chcete sutazit a pod. )ked sa nam podarilo vytiahnut genaker tak sme tieto lode dobehli a pri predbiehani sme mali tiez poznamky a samozrejme aj skiper.
Vybuch zlosti pri naklonoch – neviem o nicom okrem poznamky preco refujeme ked ostatne lode nerefuju a zacinaju nas obiehat ( drvenik – vrbovsko).
Odmietnutie stravy – ani raz sme neodmietli spolocnu stravu okrem jednej prilozitosti kde sme vstali neskor a bolo nam povedane ze si mame dat ovsene vlocky ktore neboli ani prichystane ale sme si dali nieco ine (syn tusin cokoladove gulicky ja chlieb s pastetou. Nikdy som na lodi nepovedal na jedlo ze nemam nieco rad.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

posledny vecer plavby ale posadka vypila o nieco viac alkoholu. Rodina sa od posadky odpojila, isli po vlastnej osi na veceru. dvaja clenovia sa pripravovali na to, ze rano budu soferovat smer domov a tak odisli do kajut ovela skor ako zvysok posadky. Rodina prisla na lod asi hodinu po odchode tych dvoch clenov do posteli. Manzelka mala na nohach topanky s opatkami, ktore by zobudili aj mrtveho. po upozorneni Skippera si ich ale vyzula. V tom momente skipper opustil palubu, isiel sa rozpravat s ostatnymi skippermi na mole. Kedze Manzelka "bola v nalade", rozhodla sa, ze chce mat na lodi diskoteku. isla teda do podpalubia a prakticky na maximalnu hlasitost pustila nejaku hudbu. jeden z tych dvoch, ktory isiel spat skor, sa zobudil, zanadaval a vypol radio. Manzelka ho ale opat pustila - s nezmenenou hlasitostou. Spiaci clovek opat vyliezol z postele a zacal nadavat viac. Manzelka, podgurazena alkoholom, na neho zacala kricat, ze sa chce bavit. Spiaci clen vyhlasil "jeste jednou to radio nekdo pusti, dam mu na tlamu". Do toho sa zamiesal aj Manzel, ze ked sa Spiacemu chce bit, moze mu jednu dat. Tak spiaci clovek vyliezol do kokpitu a Manzelovi naozaj podaroval zopar viac-ci menej presne mierenych ran, minimalne jedna pristala na Manzelovom lici. Zvysok posadky ich oddelil skor ako Skipper stihol prejst cca 20 metrov po mole na lod.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
vyjadrenie manzel

Ano odpojili sme sa od posádky alebo posadka sa odpojila od nas ale az po neuspesnom dohadovaní sa s chorvatskym hostitelom cca 15-20 min. o cene vecere ktora sa zdvihla cca 3x oproti dohodnutej cene a odisli sme do restauracie na druhej strane pristavu. Toto sme nespravili sami ale viac posadok . Po pol hodine prisiel niekto povedat ze cena je uz dohodnuta na povodnu cenu ale mi sme mali uz objednane napoje a jedlo tak sme tuto moznost odmietli a zostali sme v restauracii, tak ako ostane posadky.
Ked sme prisli na lod o 0.15 hod tak neviem posudit ci niekto spal ale vacsia cast posadky bola na palube .
Skiper odisiel mimo lode rozpravat sa s ostatnymi skipermi .

Manzelka si pustila radio nie na najsilnejsie ako prezentuje skiper ale skor ako podmaz co sa mozno spiacemu clenovi posadky nepacilo a vypol radio. Manzelka ho pustila znovu na co prisiel clen posadky vypol radio a povedal manzelke “ este raz zapnes radiom tak ta prefackam” na co som ja odvetl “ to by si si nedovolil “ a viac som nevenoval pozornost clenovi posadky a pozeral som sa na molo na co clen posadky povedal “ to by si sa divil tak ja ti to ukazu “ a v tom momente som dostal ranu na tvar z coho vznikla strkanica, zvysok posadky nas potom uz rozdelil. Z mojho pohladu on zautocil na mna , ale treba oslovit ostanych clenov posadky na ich nazor.

Skiper ako prisiel na lod sa vobec nesnazil zistit od zainteresovanych stran co sa stalo sadol si do kokpitu a tvaril sa ze jeho sa to netyka.

Skiper pri zaverecnom pripitku v kastele nikomu nepovedal ze je nespokojny s poslusnostou, ale podakoval za skvelu posadku a povedal ze sa chce stretnut aj v buducnosti (ale asi nie) .

Pri ranom luceni som ja prisiel za clenom posadky a podal mu ruku na rozlucku co asi on nechcel urobit.

Toto je moja stranka pohladu. Zislo by sa vyjadrenie asi celej posadky na dokreslenie celej situacie okolo spornych bodov.

Na zaver sa chcem podakovat skiperovi za to ze mi umoznil viest lod cely den pod mojim velenim a posadke ze respektovali moje velenie.

Ak som niekomu sposobil neprijemnosti tak sa omluvam.

Dakujem za moznost vyjadrit sa

Roman
mysacek
s/y Kirké
Reputace: 1
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mysacek » čtv črc 15, 2010 10:36 pm

Ahojte,
narazil jsem na toto vlákno náhodou, ale je to svou povahou téma, na které se nedá nereagovat.

Kapitán by měl vydávat rozkazy, které jsou jasné, srozumitelné, logické a hlavně splnitelné ;) , ale na jejich splnění potom ovšem důsledně trvat.

...předehra - těžko se vyjadřovat, ale my jsme kdysi měli dobrý zvyk, že kromě pohoných hmot jsme se automaticky složili majiteli auta na výměnu oleje, nebo majitel auta neplatil PHM. Ale nepíšeš konkrétní ceny, tak nemá cenu se k tomu konkrétně vyjadřovat.

..minerálky - asi nejdřív zkontrolovat zkutečný stav prostor pod podlážkama. Já pracuji u společnosti Kiriacoulis na Martiniku a musím říct, že každém úklidu lodi děvčata vymývají prostory pod podlážkou chlorovou vodou. A i kdyby tam byla špína, tak místo na pár minerálek se najde vždycky, rozhodně bych kvůli tomu nerušil jedno WC. Nejeli jste přes oceán, aby bylo potřeba kupovat minerálky na celou plavbu. Ale pokud lidi jedou na lod, kde jsou inzerovány dva záchody se sprchama, tam je jejich nárokování logické a naprosto legitimní. Záchod bych obsadil snad jenom kdybych potřeboval převést mrtvolu :? Takže požadavek na zrušení jedné toalety byl řekl bych podle mého názoru nešťastný... Tvoje rozhodnutí nechat minerálky pod podlážkama, když už tam jsou naopak ukazuje na to, že jsi dokázal zkrotit svoje ego a uvažovat logicky, za což si zasloužíš obdiv. Minimálně můj máš ;)

...přivolání pomoci - co není zakázané, je povolené, ty lidi prostě nemůžou tušit, že mávání rukama je nouzový signál. Kdybych posádce neřekl "tohle je vysílačka, na to nešahejte" a někdo zmáčknul tlačítko Distress, tak bych to prostě bral jako svoji chybu a ne jako chybu toho, kdo to zmáčknul, protože lidi jsou prostě od přírody zvědaví a chtějí vědět, co se stane, když to zmáčknou.

... puštěné rádio - to, že se řidiči před dlouhou cestou musí vyspat, je jasný a každý rozumný člověk to musí respektovat. Že se lidi poslední večer jdou bavit a neobejde se to bez alkoholu, je také poměrně běžné, ale musí respektovat nárok řidičů na odpočinek. Někdo, když se probudí, tak už nezabere až do rána, to je také fakt, takže především ohleduplnost. Bohužel, faktem je, že se vzrůstající "hladinou" má člověk blbější a blbější nápady, nezažil jsem opak. Nejlepší opilci jsou spáči. To oni se spijou, chvíli se usmívají na okolí jako cipísek a za chvilku spí, ale těch není mnoho. A samozřejmně nejhorší jsou machos, kteří se picnou a hned by se rvali. Pokud manželka dělala opakovaně bordel, podrážděná reakce řidiče stylu "nech to vypnutý nebo tě proplesknu" je podle mně ještě docela v normě. Reakce manžela "to by jsi si nedovolil" je právě typická ukázka nešťastného macho, kterej místo toho, aby zklidnil vlastní vožralou manželku, dělá ze sebe magora. Ale jak jsem psal, promilema člověk nemoudří....

...strava - je komplikovaný bod, já jím skoro všechno, co se běžně vaří, teda kromě .... kaše z ovesných vloček a nebo z rejže :mad: to po mně nikdo chtít nemůže. Nebo jo? :gun: Na druhou stranu, kdybych na druhý den naservíroval na snídani chleba natřenej sádlem se škvarkama a posypanej nakrájenou cibulkou, tak by pravděpodobně zbylo ještě na večeři. V zásadě se většinou v kuchtění posádka pravidelně střídá, je fajn, pokud jídlo s posádkou zkonzultuje, aby se předešlo reakcím "jo vono je čočka, tak to já nejím". Nebo, a to je také časté, se v posádce (většinou v čistě mužských) najde někdo, koho vaření baví a ten pak dobrovolně a rád vaří celý týden a posádka se střídá v mití nádobí. Tohle je nejlepší varianta, protože nadšený kuchař vaří v naprosté většině jídla výtečných chutí a kvalit. Zkrátka dá do toho kus sebe :D

...samotná bitka - k tomu bych se nerad vyjadřoval, je to smutné. Pokud by byl kapitám v blízkosti lodě, měl by utípnout už hlasitou muziku hned v prvním stádiu, takže by k bitce ani dojít nemělo.

Závěrem bych chtěl napsat to, co se tu již několikrát řešilo a to zkutečnost, že napnout plachtu a vrtět kormidlem se naučí každej blb, ale dobrého kapitána dělá teprve jeho umění zcelit různorodou posádku, předcházet konfliktům a udržovat plavbu v dobré pohodě. Jedním z nutných předpokladů je, vymezit hned v úvodu jasné mantinely a a pak již nechal plavbu plynout a hlídat ty mantinely. Ale hlídat je z dostatečnou rezervou. Pokud se objeví jenom náznak, že by mohly být vymezené mantinely porušeny, je lepší zasáhnout nenápadně s velkým předstihem tak, že si ani lidi nevšimnou, že jste je nasměrovali jinam, než se v koukat, jak směřují k mantinelu a potom je zdupat. Jednak je pro mně samotného příjemnější říct "bylo by fajn, kdybys tohle udělal takhle" než později říkat "tos posral" nehledě na to, že je to i pro druhou stranu lépe akceptovatelné. Ono totíž už to, že řeknete "tohle nedělej" je vlastně konflikt a ten, je podvědomě vnímán negativně.
Takže během normální plavby by měl být kapitán takový ten usměvavý plyšák, co nenápadně usměrňuje zdárný průběh plavby. V okamžiku, kdy však začínají být horší podmínky musí vydávat jasné a logické povely a na jejich plnění trvat.

Deko, doufám, že z toho nejseš smutný, je to jenom můj názor.
deko
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod deko » pát črc 16, 2010 12:12 am

mysacek píše:Deko, doufám, že z toho nejseš smutný, je to jenom můj názor.

samozrejme ze sa nehnevam. naopak, som Ti zan vdacny. presne taketo reakcie totiz mne (a dufam ze nielen mne) umoznia zlepsovat sa :good:

takze v skratke - dakujem :good:
Jabb122
nováček na fóru
nováček na fóru

Tohle není nic výjimečného, neměj z toho trauma :-)

Příspěvekod Jabb122 » čtv srp 12, 2010 10:18 pm

Je to tak, uřídit lidi, co se sejdou na lodi, je mnohem těžší ořišek než bojovat s počasím, správně trimovat plachty nebo dodržovat COLREG. A to my si na loď bereme jen naše kámoše nebo prověřené lidi, ale taky jsme se párkrát pěkně sekli. Holt občas se stane, že lidi, co jsou na zemi v pohodě, se mohou na vodě stát lehce labilními. Nebo si prostě část posádky nerozumí. Jestli si tedy bereš na loď lidi, které neznáš, tak klobouk dolů, to můžeš natrefit na spoustu týpků, kteří nemusí být sami o sobě špatní, ale když mají strávit týden nebo víc spolu na ploše pár čtverečních metrů, tak to prostě nevyjde. Prostě každý má jinou povahu, temperament, citlivost, znalosti, odolnost, vědomosti, sebevědomí, chutě, potřeby a Bůh ví, ještě co dalšího... Taky jsme měli kámoše, s kterými jsme se stýkali přes deset let, ale po společně stráveném týdnu na moři jsme si řekli "Díky, ale tohle opravdu stačilo." A jindy jsme zase jeli na blind s posádkou, kterou jsme před tím neznali, a získali jsme skvělé kámoše... Holt řídit lidi je těžší, než řídit lod :-)
lodnikladka
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod lodnikladka » pát srp 13, 2010 11:21 pm

sorry ale velmi špatné rozhodnutí a velmi špatné argumenty..
dát cokoliv na WC / fendry apod/ je vždy problém..

jestliže nemáš Cycládes 50,5, kde je WC a sprcha v každé kajutě, tak fakt špatně..

Ženy mají velký problém se změnou prostředí a nedostatkem pohybu, a většinou malý příjem tekutin má za následek zácpu..
vůbec se ji nedivím, že nechtěla sedět na jiné toaletě než si představovala, protože jen její rozhodnutí už tam jít, je většinou pro ženy velkým problémem..

Názory typu že jedna žena nese smůlu je tak 50 na 50.. obzvlášť rádoby rozumný komentář capt. Cona.. ale raději no comment..

Celý problém bych dal na bedra kapitánovi, není tam jen od kormidlování ale v mnoha případech MUSÍ být i dobrým psychologem..

Chtěl jsi názor, tak tady ho máš, a ani jednu stranu neznám..

Udělal jsi chyby, z kterých se většinou ten rozumný poučí a úpřístě je neuděla.

proto se na to dívej pozitivně a přeji dobrý vítr, stretno more a mnoho dalších spokojených Nm

PS: jestli si někdo myslí že jsem rozumbrada tak má pravdu :-)))

PS: když jsme valili přes Atlantik, tak všechny potraviny, džusy, konzervy, kompoty byly pod podlážkama, vždy jsme to před konzumací umyly slanou vodou a hnačka nikdy nebyla, a to nám do lodě vlítla jena velká vlna hned druhý den a dovezli jsme ji zdarně do Karibiku..
catamaran
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod catamaran » ned led 02, 2011 8:57 pm

Při pohodové plavbě v Chorvatsku jsem dal hlasovat, jestli budeme nocovat v Sukošanu nebo v zátoce na Pašmanu. Každý den jsem určoval místo kotvení dle potřeby, ale tenhle den jsem chtěl dát posádce na výběr. Po hlasování, kdy výsledky byly fifty-fifty nastala nepříjemná nálada mezi posádkou. Jedni chtěli přírodu, druzí marínu. Nakonec řekli, že kapitán určí kam se pojede. Jeli jsme tedy do Sukošanu. Z této zkušenosti je pro mě jasné, že by se na lodi nemělo hlasovat.

Před každou plavbou se s neznámou posádkou sejdeme někde u večeře a vše se jim snažím popsat, průběh celé akce. I to kam si kdo uloží věci, kde a s kým bude spát atd. Na každou plavbu určuji rozvrh poviností každého člena. To se mění, ten kdo včera vařil, dnes motá lana a zítra uklízí palubu a tak dál. Celou týdenní dovolenou beru jakýsi kurz jachtingu se vším všudy :crazy:
Hned na schůzce jsou seznámení s průběhem plavby. Vždy se najde spousty věcí které jim neřeknu, na vše si nevzpomenu, ale ten základ znají.

Před vyplutím jim vše vysvětlím, zkoušíme tahat utonujícího a taky základ trimování jim kreslím. Myslím si, že kapitán si respekt získá u posádky tím, že jim věnujeme čas od prvního okamžiku.
vilma
moderátor
Reputace: 44

Příspěvekod vilma » pát led 21, 2011 1:12 pm

přesunuto do sekce Pobývání a bydení na lodi

Zpět na