počasí

Počasí je jednou z nejvíce sledovaných témat při plavbě. Vše kolem počasí a jachtingu.

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Janík
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 232
Registrován: úte bře 14, 2006 9:13 pm
Reputace: 0

počasí

Příspěvekod Janík » stř čer 14, 2006 4:11 pm

Mám prosbu, respektive dotaz k těm zku?eněj?ím: kde nejlépe hledat na netu předpověď počasí v Chorvatsku? Prohlí?ím zprávy na meteo.hr., wunderground.com. a windguru.cz, ka?dá stránka má své přednosti, ale třeba existuje je?tě lep?í způsob, jak se k předpovědi dostat. Bohu?el jsem zjistil, ?e předpovědi z rádia není často zcela rozumět někdy z jazykových důvodů a někdy kvůli totálnímu ?umu a kotvit kvůli tomu v přístavu je přehnaný.
A je?tě dotaz -má někdo zku?enost s kotvením na Mljetu? Nemám podrobnou mapu a v "zátokách a přístavech!" toho moc není.
Díky
P.s. Je?tě k diskusi o Řecku - mrkněte se na charterovku kiriacoulis.com.
Můj kamarád doplul teď na jaře z Dubrovníku na Korfu a byl naprosto nad?enej řeckými cenami a chováním.
Uživatelský avatar
frog
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 52
Registrován: ned kvě 28, 2006 7:52 pm
Reputace: 0
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: počasí

Příspěvekod frog » stř čer 14, 2006 9:20 pm

Zkus meteofrance.com - v levé nabídce kategorie voyage, a zde pak vybrat destinaci kdekoli na světě. Jsou tam někde i synoptické mapy.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Re: počasí

Příspěvekod Denis » stř čer 14, 2006 10:28 pm

Tu na tomto webe si daj: obsah fóra- zajímavá literatura- www - počasie. Je tam toho dos?. Ja pou?ívam www.segelwetter.de . Predpoveď počasia počúva? z rádia, asi VHF. Nalaď si na na obyčajnom rádii VKV nejakú miestnu stanicu, počasie hlásia v?dy po správach, alebo aj len tak, teda dos? často.
Janík
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 232
Registrován: úte bře 14, 2006 9:13 pm
Reputace: 0

Příspěvekod Janík » stř čer 14, 2006 10:47 pm

Hned jsem na segelwetter mrknul a jeví se mi jako ideální. Nabízejí tam taky sms slu?bu - zasílání prognózy na mobil za 0.49 EU. U? jsi to zkusil? dík
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Re: počasí

Příspěvekod Denis » stř čer 14, 2006 11:08 pm

Predpoveď na mobil som neskú?al, skôr počúvam to VKV rádio a nadstavím si budíka na predpoveď na VHF vysielačke. Dopĺňam to vlastným meteopozorovaním, hlavne cirusy ti povedia o smere vetra. Samozrejme rádio je najpresnej?ie, najme varovaniapred búrkou, tie bez synoptickej mapy nezistí?.
Janík
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 232
Registrován: úte bře 14, 2006 9:13 pm
Reputace: 0

Re: počasí

Příspěvekod Janík » stř čer 14, 2006 11:15 pm

Díky Denisi, mám v meteorologii velké díry.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Re: počasí

Příspěvekod Denis » stř čer 14, 2006 11:32 pm

Hlavne aby tie díry neboli v plachtách.
Janík
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 232
Registrován: úte bře 14, 2006 9:13 pm
Reputace: 0

Re: počasí

Příspěvekod Janík » stř čer 14, 2006 11:46 pm

Právě aby nebyly, se tolik, mo?ná i leckdy naivně, vyptávám, by? jsem věkem za zenitem. Mám za sebou teprve 360 NM. A? budu mít desetkrát tolik, budu se ptát taky, ale asi na jiné věci. To je holt evoluce. Proto tenhle web vítám, je mi zdrojem poučení, radosti a sounále?itosti. Ahoj
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: počasí

Příspěvekod ficcus » čtv čer 15, 2006 9:42 pm

[quote="Janík"]
... P.s. Je?tě k diskusi o Řecku - mrkněte se na charterovku kiriacoulis.com.
Můj kamarád doplul teď na jaře z Dubrovníku na Korfu a byl naprosto nad?enej řeckými cenami a chováním.[/quote]

Jo Kiriakoulis je megerejdař s ú?asným zázemím. Kdekoliv na světě.
A tak mě napadá, ?e z jejich flotily mů?u sehnat loď za lep?í ne? katalogové ceny. Kdyby třeba někdo chtěl:-)
Mimochodem, v ČR je zastupuje www.vltava-yacht.cz.
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » čtv čer 15, 2006 9:46 pm

Počasí v Chorvatsku je také na http://www.dhmz.htnet.hr

v chorvat?tině i ang.

celkem dobré
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9328
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pát čer 16, 2006 9:40 pm

Stránek s počasím je na netu opravdu hodně. Ka?dý si mů?e najít takovou, která mu vyhovuje. Jedna z těch povedených je http://pocasi.apexnet.cz/pocasi/index.php
Je vidět, ?e to dělá člověk co se o počasí opravdu zajímá. Pro Chorvatsko nejraději pou?ívám http://www.dhmz.htnet.hr/index.php ze dvou důvodů:
1) jsou místní
2) a hlavně mají i wap, tak?e na moři pokud nechytím ?ádnou relaci atd. jednodu?e ztáhnu přes wap aktuální stav- stejný formát jako vyvě?ují v marínach atd.Nepamatuji si jak dlouho se to ztahuje, ale jedno krátké spojení GPRS není ani tak drahé při bě?ném roamingu a je to jisté.
Jinak pokud si to chce někdo projít, seznam vět?iny aktuálních stránek je na http://www.yachting.unas.cz/pocasi.html
Naposledy upravil(a) Libor dne pon čer 19, 2006 4:48 am, celkem upraveno 1 x.
Janík
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 232
Registrován: úte bře 14, 2006 9:13 pm
Reputace: 0

Re: počasí

Příspěvekod Janík » pon čer 19, 2006 12:29 am

Wap je asi nejlepší řeření. To víte, je to moje druhá samostatná plavba a nikdo učený ze stromu nespadl. Ostatě, mám dojem, že tímto "milým tlacháním" na tomhle fóru, se člověk dozví daleko víc, než na kdejakém kurzu. A jaksi ze všech řádek cítím laskavost.
Všem díky
Uživatelský avatar
pcworker
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 54
Registrován: pon srp 20, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Slovensko

Příspěvekod pcworker » ned črc 20, 2008 1:52 pm

Počas júna a júla 2008 som sa plavil 3 týždne po Chorvátskom strednom Jadrane. Hneď zo začiatku som zistil, že VKV rozhlasová stanica
HRVATSKI RADIO 2 medzi 7:00 až 7:30 vysiela (v Chorvátštine) podrobnú predpoveď počasia na prvých 12 hodín, nasledujúcich 12 hodín, vrátane smeru vetra, sily vetra, viditeľnosti, stavu mora a varovania pred očakávanými zhoršeniami. Počas tých 3 týždňov im predpoveď na 24 hodín vychádzala veľmi presne.
Uživatelský avatar
pcworker
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 54
Registrován: pon srp 20, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Slovensko

Příspěvekod pcworker » ned srp 09, 2009 7:57 am

[font=Arial][font=Arial][align=justify]Opäť som zisťoval možnosť počúvať predpoveď počasia v Chorvátsku na bežnom autorádiu (na lodiach väčšinou sú...). Najskôr som si našiel na www.hrt.hr program, a potom som to aj cez internetové rádio počúval. Podmienka je, aspoň trocha rozumieť Chorvátsky.[/align][/font]

6:20 (po-pi) 8:20 (so-ne) - Radio SLJEME - Razgovor sa sinoptičarom
7:15 (po-ne) - Radio HR1 - Sport i vrijeme (súčasťou býva aj predpoveď pre jachtárov)
7:45 (po-ne) - Radio HR2 - Meteorološki izvještaj
15:25 (po-ne) - Radio HR1 - Sport i vrijeme

bonus - správy v češtine
21:00 (po-ne) - Radio HR2 - Vijesti na Češkom jeziku [/font]
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1416
Registrován: stř pro 26, 2007 1:00 am
Reputace: 33

Příspěvekod marks » sob pro 26, 2009 5:34 pm

Mám na vás přátelé prosbičku. Dosluhuje mi počítač a zlobí připojení, CHMI neaktulizoval předpověď a já se jinam neprokoušu. Tedy prosím vás nevíte jaké má být počasí do konce roku, včetně větru pro Střední Povltaví? Důvod je jasný, pokud bych zítra něco málo porobil na lodičce zvládl bych jí připravit a dostat na vodičku Vltavičku, jako vždy platí: pokud se do práce na lodi nepustím, nudit se určitě nebudu.
Uživatelský avatar
karel
Macher
Příspěvky: 434
Registrován: úte lis 21, 2006 1:00 am
Reputace: 14
Bydliště: Oleško , Praha západ

Příspěvekod karel » sob pro 26, 2009 6:13 pm

Můžu ti poslat mailem tabulkovou předpověď z vindguru , nejblíž k tobě můžu zadat Slapy nebo Orlík tak si vyber co chceš .
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1416
Registrován: stř pro 26, 2007 1:00 am
Reputace: 33

Příspěvekod marks » sob pro 26, 2009 6:19 pm

Karle to budeš zlatej, pojedu na slapský vodě ale bíž mám orlík, ono je to asi jedno, zas tak přesně to nepotřebuju. Klidně dej slapy, Marks.cz@tiscali.cz..
Uživatelský avatar
Pavel63
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 750
Registrován: stř črc 16, 2008 2:00 am
Reputace: 44
Bydliště: okr. Jihlava

Příspěvekod Pavel63 » sob led 02, 2010 11:14 am

Počasí v CHorvatsku:

Nejvhodnější je opravdu poslouchat předpověď chorvatského rádia (Hrvatske radio - HR 1), kde jsou předpovědi i pro jachtaře a upozornění pro jachtaře ("upozorenie za pomorcam") - viz PCWorker o pár příspěvků výš. Má to ale jeden háček - dostupnost signálu. Plavím se v chorvatských vodách každoročně od r. 2001 obvykle 1 - 2 týdny, vesměs spíš mimo civilizaci, tím méně maríny. Vzhledem k tomu, že na malé plachetnici bylo pouze autorádio a nebyla tam radiostanice, tak jsem byl dost závislý na poslechu autorádia - a na ostrovech středního Jadranu není vždy kvalitní signál (v některých zátokách danou stanici nechytíte vůbec). Na větší lodi je sice radiostanice, nicméně když stojím u kormidla (obvykle), tak můžu zprávy na VHF prošvihnout, nehledě na to, že radiostanice je v kajutě a ke kormidlu ji neslyším. Stejný problém je, když jdeme na výlet na souš. Celkem se mi osvědčila ruční radiostanice (lze sehnat na E-shopu již od 2 tis. Kč, např. Midland Atlantic), samozřejmě to musí být radiostanice pro námořní provoz s příslušnými kanály, nikoli občanská radiostanice pro spojení na souši!!! Vzniká zde pouze drobný legislativní problém. Radiostanice by měla být registrována. Jenže registrace se provádí na loď a co s tím, když RDS mám v osobním vlastnictví a teď popluji týden na téhle lodi a za měsíc (nebo za rok) na támhleté (nemám vlastní loď)? Výhodou ruční radiostanice je ale i to, že ji mohu mít sebou i při pohybu mimo loď, když např. děláme výšlap na kopec. Při plavbě ji mám obvykle zavěšenou u kormidla, abych ji slyšel.
Další problém je zjistit, na jakém kanále a kdy je předpověď v té které oblasti vysílána, protože informace v 707 (808) přístavech vždy neodpovídají realitě (vyzkoušeno). Na některých uvedených kanálech je v uvedenou dobu ticho, naopak jsem chytil vysílání počasí na kanále a v době, která vůbec v 808 přístavů není uvedena.
Jinak příjem na ruční i "lodní" radiostanici je zhruba stejný, což mne trochu překvapilo. Domníval jsem se, že lodní radiostanice má anténu někde na stěžni a že bude mít daleko větší citlivost.

Více jsem psal na uvedené téma na www.navigatour.cz v tématu "zkušenosti s ruční radiostanicí".
vojtaharok
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 407
Registrován: stř říj 25, 2017 2:16 pm
Reputace: 81
Bydliště: Zbynická 1566-9
Kontaktovat uživatele:

Léto bez větru

Příspěvekod vojtaharok » úte srp 30, 2022 8:49 pm

Ahoj!
Tak jsem chtěl v létě třeba si vzít den dovolené a zajet si zaplachtit v ČR, ale kde je vítr? Buď je jen vánek nebo bezvětří a nebo bouřkové poryvy.
Už se nedivím, že nestavíme v ČR větrníky a že jezdíte na gumákách, motorákách, říčních lodích a hausbótech. A aby člověk měl plachetnici jako hausbót nebo motorovat, to je na nic. Holt je potřeba mít loď na moři. PS: Včera v Mokropsech na paraglidu také ostrouhali.
Uživatelský avatar
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 3502
Registrován: pon říj 01, 2007 2:00 am
Reputace: 410
Bydliště: Praha

Re: počasí

Příspěvekod lynx » úte srp 30, 2022 9:30 pm

Prý dobře ( = hodně) fouká na Nechranické nádrži. Ale vlastní zkušenost nemám.
Ovšem jachting na Orlíku v 8 Bft (na Fireballu) taky nebyl špatný. Ale už je to dost let…
Uživatelský avatar
andrej
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 209
Registrován: pon kvě 17, 2010 2:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Studienka

Re: počasí

Příspěvekod andrej » stř srp 31, 2022 4:02 pm

Asi treba skúsiť ísť na Lipno , tam fúka dosť intenzívne a skoro každý deň .
Andrej
Uživatelský avatar
geronimo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 2503
Registrován: čtv říj 26, 2006 2:00 am
Reputace: 201
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: počasí

Příspěvekod geronimo » stř srp 31, 2022 4:28 pm

Když na Lipně fouká od Rakouska, tedy od západu, je vítr na velké vodě pravidelný a bez poryvů. Krajina je tam otevřená a z kopců pěkně fouká, i vlny se dokáží zvednout. Dá se tam pak jezdit celý den od Hrušovické zátoky kolem Dolní Vltavice k Černé v Pošumaví takový "rohlík" ... předobok, bočák, zadobok a zpět.... :good: :good:

VIDEO

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host