Jaká GPS je nejvhodnější?

Po počasí další důležitá součást jachtingu. Vše kolem navigace....

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv zář 21, 2006 11:49 am

to JuraS.
Je to v?dy o výběru vhodného přístroje pro tu určitou potřebu. A o tom, kolik do toho chce člověk investovat. Pokud něco nafasuje?, nebo dostane? zadarmo, nemů?e? si vybírat. Moje GPSmap276 má výdr? na baterie cca 15-17 hodin. Na ce4you to jinak ře?í akupakem a krátkým napájecím káblem.
Pokud bych chtěl přístroj pro turistiku, vybíral bych nějakou s čipem SiRF Star III, která bere signál i v hustém lese a dokonce i v místnostech. Ono toti? přesnost se velmi zvy?uje při shopnosti přijímat signál dru?ic nad horizontem. S těma nad hlavou to přístroj nedoká?e přesně spočítat. Dál u? potom zále?í na kvalitě mapových podkladů. Jsou na Jadranu místa kde vím, ?e budu kotvit na břehu. Nic není dokonalé.
Spojení GPS s NTB je opravdu dobré, ale na lodi by to vy?adovalo krytou kormidelnu, co? je a? u vět?ích ?ífů. Ale jak jsem psal vý?e, lze drahé GPS nahradit USBéčkovým GPS modulem.
No a "vypočítaná" nadmořská vý?ka mívá odchylku 5-10 metrů, co? si myslím, ?e pro turistiku je dostačující.
Uživatelský avatar
Jaarek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 68
Registrován: čtv pro 29, 2005 2:11 pm
Reputace: 14
Bydliště: Praha

Příspěvekod Jaarek » čtv zář 21, 2006 5:39 pm

Ahoj
Proto?e mohu být na moři zatím jen tři týdny za rok (jaro - regata, červen a září- dovolená), taky jsem dlouho uva?oval co si pořídit. Vět?inou mám loď z charteru, kde je plotr s digitálními mapami u stolku. Ale stejně se v?dy čas od času podívám do papírových map.
Nakonec jsem si koupil PDA s VGA rozli?ením 640x480 a SD kartou (PocketLOOX). K tomu externí GPS BT338 "my?ku" s čipem SIRFIII (skutečně skvělá citlivost - doporučuji pořizovat zařízení jen s tímto čipem) a lion baterií a napojením přes Bluetooth. A nakonec se mi podařilo sehnat slu?ně oskenované MaleKarte v jpg. Doma jsem si to zkalibroval a převedl do OziExploreruCE a teď v září vyzkou?el. Funguje to dobře, jen je?tě musím lépe vyře?it uchycení u kormidla (zatím fungovala lepící páska :-) ) a na jaro i ochranu proti vodě - asi nějaký průhledný nepropustný obal. GPS vydr?í celý den na baterii, jen s PDA je to hor?í, závisí na zapnutém podsvícení, tak?e jsem měl nata?enou prodlu?ovačku 12V a nabíjecí autoadaptér.

Měl jsem zku?ebně i notebooka, abych mohl případně opravit kalibrace, tak?e jsem si mohl mapy zobrazovat přes Bluetooth i na něm (ale ne současně s PDA). V červnu jsem zkou?el v HR na notebooku přijímat Navtex a WeatherFax počasí přes rádio s SSB, ale moc se nezadařilo, anténa nic moc a teď v září jsem nakonec rádio zapomněl přibalit :-(, tak?e dal?í pokusy budou a? pří?tí rok.

Pokud někdo půjde touto cestou, mů?u poskytnout zkalibrované mapy do OZI, ale chtělo by to je?tě prověřit tu kalibraci, proto?e jsem v září "byl" jen asi na čtyřech listech.

Je mi jasné, ?e časem stejně skončím s "profi" GPS a vektorovými mapami, ale zatím se mi to zdá pro mne moc drahé na to, co umí ve srovnání s PDA (rozli?ení displeje, napojitelnost na PC, ...). Tak?e určitě takto vydr?ím do doby, ne? bude k dispozici slu?ná nabídka GPS i pro systém Galileo.

Ahoj Jaarek

A nakonec jsem sehnal jsem i TomToma s mapami ČR a části evropy, tak?e to funguje i jako navigace v autě a kromě toho i jako MP3 přehrávač :-)
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv zář 21, 2006 6:53 pm

To Jaarek
Také mám PDA - Yakumo Delta 300 GPS s integrovanou anténou, ale do auta. Jako nouzovka to na loď jde. Jen je problém s tou vlhkostí. Stačí aby jsi řekl v těsné blízkosti slovo "voda" a je tam zkrat. Kamarád PDA odrovnal jen při nalepování ochranné fólie. I s OZIm jsem jednu dobu laboroval, ale není to ono.
Ty asi neví?, co námořní GPS umo?ňuje, kdy? tu vyzvihuje? rozli?ení displeje a napojení na PC. Kdy? u? pominu to, ?e Garmin to jinak ne? s PC neumí a rozli?ení 480x320 pro mapy naprosto dostačuje, tak kde má? záznam pro?lé trasy, čas do cíle, příčnou odchylka od kurzu, prodlou?enou čáru skutečného pohybu, alarm utr?ené kotvy, atd, atd?
Co se týká Galilea, neustále platí vyjádření, ?e přístroje pro oba systémy budou kompaktabilní. Je?tě to nikdo nepopřel a představ si ty milióny u?ivatelů po celé evropě. Navíc, ty americké dru?ice tu budou stále. A nakonec: Ne? bude Galileo plně funkční, budu já mít tááákovéhle fousy a druhou, nebo třetí GPS. Pořád jsou ve skluzu a něco odkládají.
Jinak, pokud má? TomToma, podívej se www.poi.cz . Má? tam spoustu bodů zájmu, od policajtů a? po divadla - 173 kategorií. Ale pokud se bude? zapojovat do diskuze nějakou otázkou, tak pozor na to "sehnané." Oni tam jsou na nelegální software velmi hákliví. Někdy o víkendu by měl o tom být na Primě ve zprávách krátký ?ot.
Uživatelský avatar
Jaarek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 68
Registrován: čtv pro 29, 2005 2:11 pm
Reputace: 14
Bydliště: Praha

Příspěvekod Jaarek » čtv zář 21, 2006 9:29 pm

To Baharis
Ahoj, je jasné ?e na PDA s OZI toho tolik jako na namořní GPS neudělám. Záznam trasy tam mám taky a něco málo dal?ich funkcí. Na ostatní pou?ívám zabudovaný mapový plotr, který tam v?dy byl. Ale jak jsem psal, jsem ročně na moři jen tak tři týdny (bohu?el), kde?to Ty asi podle příspěvků několikanásobně déle. A bohu?el jsem udělal i ?patnou zku?enost s GPS, kdy jsem si jako novinku před lety pořídil Magellan 315, která mně při?la cca na cca 19 tis. Kč včetně mapového SW na PC a kabelu. Za tu cenu jsem na lodi cca dva týdny. Bohu?el těsně po záruční době GPS ode?la - zbláznil se procesor a zástupce mně ubezpečil, ?e oprava by stála prakticky jako nová GPS. Takhle sice PDA vydr?í asi taky jen ty 2 a? 3 roky, ale zase si ho "u?iju" ka?dý den jako kalendář, úkoly, kontakty, MP3. A mám zde taky nahraných spoustu kní?ek, které bych určitě v?echny s sebou v papírové podobě neměl :-)
A kdy? se mi podaří být na lodi častěji, tak jdu jasně do vodotěsné GPS, tentokrát asi Garmin s vektorovými mapami. Ale takhle mi to zatím vychází rozumněji.
Ale s tou vodou je to fakt, proto počítám, ?e pou?iju průhledné měkké pouzdro co prodávají. Kamarád ho naposled na lodi měl a bez problémů - plaval několikrát s fo?ákem na břeh, kdy? se nám nechtělo pou?ívat bayboat (rad?i ho vozím přivázaný na lodi ne? na laně táhnout za sebou).
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9328
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká GPS je nejvhodněj?í?

Příspěvekod Libor » pon říj 09, 2006 12:33 pm

Frantisek píše:Nema niekto mapy pobrezia Norska?

Jaké mapy máš na mysli? Papírové nebo do GPS? Za 14 dní tam letím, tak bych se možná mohl podívat, když bude čas.
Uživatelský avatar
Frantisek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 265
Registrován: čtv srp 24, 2006 9:00 pm
Reputace: 0
Bydliště: Presov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká GPS je nejvhodněj?í?

Příspěvekod Frantisek » pon říj 09, 2006 10:02 pm

Mal som na mysli gps, hlavne oblasti od ostrova Karmoy, po Hitru. Zatial si len robim prehlad, ak bude dobry rok tak do augusta by som sa tam rad vybral, ak nie tak to odlozim o rok, takze nic srune.
Uživatelský avatar
olaf
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 58
Registrován: ned úno 04, 2007 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod olaf » ned čer 03, 2007 9:00 pm

ahoj juraS
mám také gps legend a nedávno jsem koupil matrixe47 3d apotřebuji to spojit dohromady ale nevím jak
nevím ani kde koupit konektory a další doplňky k sonaru
pokud poradíš tak budu vděčný
díky olaf
Uživatelský avatar
Johna
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 207
Registrován: pon bře 05, 2007 1:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Čelákovice - Roztoky - Liberec

Příspěvekod Johna » pon čer 04, 2007 10:02 am

Jaarek píše:... kdy jsem si jako novinku před lety pořídil Magellan 315, která mně při?la cca na cca 19 tis. Kč ...


Jé, 315ku mám (pro porovnání za 2.000,-) a nedám na ni dopustit. Družice chytnu všude kde i SIRF3 - v lese, uprostřed místnosti... V nouzi jde použít i jako pádlo :wink: . Teď jsme ho měli i na signalizaci utržené kotvy, protože lodní GPS s plotrem ukazovala pořád cca 300m mimo (podle něj jsme to často vzali i po souši) a tak jsme se na něj moc nespoléhali. Jde na něj v pohodě vyrobit za malé náklady držák na kolo i kabel.
Uživatelský avatar
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod Terra » pon čer 04, 2007 9:01 pm

Ahoj, muzu taky prispet svou troskou do mlyna??? Prosim pany, aby brali v uvahu, ze jsem zenska a k tomu jeste blondata.

Trochu si spis rypnu. Jaka GPS je ta nejlepsi? Hm, rekla bych ze tak nejak zadna, protoze vsechny hlasi zpetne. Je to rypani, tak prosim zadne prehnane reakce. I ja mela na lodi GPS a plotter a vse mozne a urcite je to k nezaplaceni a to skoro do slova, ale kde jsou ty doby, kdy chlapici mistri sveho oboru jen pomoci ruznych pomucek mapovali svou trasu a vse ostatni... Podle meho machri, ale bez GPs bych nerada vyplouvala na more, to rikam rovnou. Je to proste hodne jednodussi...
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pon čer 04, 2007 9:19 pm

Nebudu přehnaně reagovat, když je Terka ta blondýna, ani psát která GPS je nejlepší. Jen v obecné rovině.
- Pro každého je nejlepší ta GPS na kterou má, která splňuje jeho požadavky a většinou ta, kterou má doma (můj případ :) ).
- Tak jako obrábím kov strojově (a umím i s pilníkem), jako seču trávu sekačkou (a umím i s kosou), tak by námořník i přes používání GPS měl umět s mapama, případně se sextantem, pokud to potřebuje. Na Jadranu se asi sextant neužije. Plavba podle klasických pomůcek je podle mě anachronismus, kterému se samozřejmě lze věnovat jako koníčku a je to asi pěkný kpníček. Pro čtenáře kteří dělali zkoušky v Anglii by se dalo napsat "hobby". :twisted:
Uživatelský avatar
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod Terra » pon čer 04, 2007 9:26 pm

To Baharis. Mas pravdu. Ja vedela ze si rypnes. Kdyz bys to nebyl ty, byl by to Denis. :lol:

Myslim, ze opravdu zalezi na kazdem, co si vybere a s cim se nauci zachazet....
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pon čer 04, 2007 9:29 pm

Děkuji za přístup. Alespoň trošičku radosti, pěkně prosím smutně koukám.... :D :D :D
Uživatelský avatar
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod Terra » pon čer 04, 2007 9:31 pm

Baharis píše:Děkuji za přístup. Alespoň trošičku radosti, pěkně prosím smutně koukám.... :D :D :D



Pekne prosim smutne koukam, ale bohuzel tak nejak nevim co... Jak vubec bylo, byl jsi nekde na lodicce, vid?
Uživatelský avatar
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1171
Registrován: pon kvě 07, 2007 2:00 am
Reputace: 8
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Strycek_Bidlo » pon čer 04, 2007 9:40 pm

Slyšel jsem hlášku:
Navigace je umění. Proto jí necháváme umělcům a používáme GPS. :lol:
Uživatelský avatar
Terra
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 171
Registrován: čtv kvě 10, 2007 2:00 am
Reputace: 0
Bydliště: Praha

Příspěvekod Terra » pon čer 04, 2007 9:42 pm

Strycek_Bidlo píše:Slyšel jsem hlášku:
Navigace je umění. Proto jí necháváme umělcům a používáme GPS. :lol:


No, tak nejak. I kdyz, no radeji nic. Nebudu rypat a tak.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pon čer 04, 2007 11:07 pm

GPS nevlastním žiadne, takže so mnou v tomto žiadna sranda. Ani na lodi ho moc nezapínam. Ako chlapec som robil orientačný beh, takže orientáciu podla mapy mám v sebe. V ťažších podmienkach a v noci je to super vec. Keď si našetrím aj ja si kúpim. :)
Uživatelský avatar
berty
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 254
Registrován: sob led 06, 2007 1:00 am
Reputace: 0

Příspěvekod berty » stř čer 06, 2007 8:39 pm

Jednoznačná odpověď na to jaká GPS je nejlepší je staré přísloví:

"KAŽDÁ LIŠKA CHVÁLÍ SVŮJ OCAS, KTERÁ HO NEMÁ ŘÍKÁ : DOBŘE BEZ NĚHO "

Napsáno pro pobavení :wink:
Berty
Uživatelský avatar
frog
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Příspěvky: 52
Registrován: ned kvě 28, 2006 7:52 pm
Reputace: 0
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod frog » pát čer 08, 2007 7:34 pm

Tak já si taky pochálím svůj ocas.
Mám Garmin GPS 72 - jednoduchá záležitost, výdrž 16hod na baterky, možnost ext. napájení, dostačující displej, intuitivní ovládání(a to i pro mě, který nemá mobil), 1MB paměti na body zájmu. 4 hlavní režimy- stav satelitů, dálnice a kompas, mapa.
Spolu s "papírovou" navigací pro mě ideální volba.

A ještě si dovolím úvahu.
Co budete dělat, když ten, co to pustil pro civilní využití, to zase hezky piánko vypne..........?
Uživatelský avatar
Wlady
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Příspěvky: 617
Registrován: ned led 21, 2007 1:00 am
Reputace: 4
Bydliště: Praha

to frog

Příspěvekod Wlady » sob čer 09, 2007 1:55 am

Co bysme dělali ? Zalezeme do krytů, protože bude III. světová. Já osobně ani nikam nepolezu, protože by asi přišla chvíle o které píše A.M. = živí by záviděli mrtvým!
No nic...to byla ta nejhorší varianta. Při lokální konfliktu nám to opětně trošku rozladí (to není taková katastrofa, to už známe....) A chystá se nám s GPS kompatibilní Galileo...I když nepochybuju, že by v mnou popisovaných a doufejme jen teoretických případech, museli i jeho provozovatelé držet basu s US Army.
Pokud jsi svým příspěvkem chtěl naznačit, že bycho měli se sextantem umět všichni, máš absolutní pravdu ! Já výše uvedenými úvahami jen neobratně maskuji fakt, že to neumím. Na lodi mám pro jistotu VŽDYCKY 2 kousky GPS a kdybych chtěl opustit Středomoří, což bych výhledově docela rád, rozhodně si před tím příslušné dovednosti raději osvojím. :!:
Wlady
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9328
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » sob led 30, 2010 10:18 am

Stejná otázka padla nedávno v Hodoníně.
Ono na ni není jednoznačná odpověď, vždy záleží na účelu použití a financích.

Zmíněné tu byly různé.
Jen bych rád přidal, že v poslední době starší modely nahrazují novější, případně jsou doplněné o marine balíček. Možná začnou být pro někoho zajímavé.
Nevím už kdo se mě to ptal na nějakou v hodnou ruční GPS.

Jedna z nich by mohla být Garmin - GPS 60 Marine
http://shop.jachting.info/index.php?mai ... ts_id=1533

Nebo nástupce dneš již legendární a oblíbené 72, dnes ve verzi 72H - liší se koncovkou USB.
http://shop.jachting.info/index.php?mai ... ts_id=1474

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host