PDA s GPS + námořní mapy

Po počasí další důležitá součást jachtingu. Vše kolem navigace....

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

AdsBot [Google]
Příspěvky: 0
Registrován: ned říj 25, 2015 1:10 am
Reputace: 0

PDA s GPS + námořní mapy

Příspěvekod AdsBot [Google] » sob pro 02, 2006 2:15 pm

Ve svém palmu jsem používal pro navigaci http://www.cetusgps.dk/
Zná někdo něco podobného pro použití pod mobilní Win CE ? Někde jsem vyděl i něco s námořními mapami.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9328
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » sob pro 02, 2006 2:22 pm

Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » sob pro 02, 2006 4:20 pm

Pro automobilní navigaci používám TomTom Navigator 6,020. VisualGPS mám nainstalovaný taky, ale v podstatě jej nepoužívám.
Mé zařízení Pocket PC: Yakumo Delta 300 GPS/Windovs Mobile 2003

O tom, že by byly originál námořní mapy na PDA nevím. Někdo používá naskenované Male karty a OziExplorer. Samotné PDA považuji na námořní navigaci naprosto nevhodné.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9328
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

PDA a námořní mapy

Příspěvekod Libor » pon pro 04, 2006 8:03 am

Tušil jsem, že jsem to někde viděl. Trocha práce s hledáním a ejhle....
http://www.navigacegps.cz/software/cemap/popis/
Toto je český odkaz s popisem i cenou. Dá se najít i na zahraničních stránkách. Možná něco podobného má i Garmin.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pon pro 04, 2006 9:34 am

Hezky!!! Tak to jsem netušil!
Cena vypadá velmi slušně. Když vezmu, že Mediterranean u BlueChartu je rozparcelovaný na sedm dílů a každý je za cca 6 tisíc.....
- Jen by mě zajímalo, jak ty mapy vypadají a jak jsou udržované. Nikde jsem zatím nenašel žádný screenshot.
- Pokud to mají ošetřené stejně jako BlueChart, bude se to otevírat pouze pro jeden přístroj. Neexistuje žádná vyjímka při neopravitelné závadě, nebo ztrátě zařízení. Není zatím známo prolomení ochrany. Myslím si, že originál námořní GPS má ambice vydržet (morálně i technicky) cca 5-9 let. To u PDA bude asi jen sen.
- S BlueChart v prg. MapSource lze krásně pracovat na PC (však víš). Tady jsem se to nikde nedočetl.
- Používat PDA, byť v aquapaku, nevidím jako šťastné řešení. Můj názor na používání originálních zařízení jsem k nelibosti mnoha již několikrát psal.
- To ale neznamená, že kdybych na ty mapy NĚKDE narazil, že se na ně rád nepodívám.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9328
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » pon pro 04, 2006 9:54 am

Něco málo je: Screenshot je tady:nebo Mnoho jich není, snad ještě manuál:


Toto řešení je výborné pro "svátečního" jachtaře co si pronajme jachtu 1 týden v roce a chce mít něco připravého vlastního po ruce. Z vlastní zkušenosti vím, že na lodích v chartru jsou plotry různé úrovně a různě vybavené. Měli jsme problém bez návodu cokoliv nastavit a spokojili jsme se nakonec se sledováním polohy na mapě. O nějakém plánování kurzu nemohla být ani řeč. A takový příležitostný jachtař se s tím taky párat nebude. Ale pokud bude mít "zmáknutý" svůj systém, bude nakonec na tom lépe než s vestavěným super plotrem.
Naposledy upravil(a) Libor dne pon pro 04, 2006 10:17 am, celkem upraveno 1 x.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pon pro 04, 2006 10:09 am

Ale jo, máš pravdu. Pokud někdo jede jednou za rok a vlastní PDA, tak to asi bude vhodné řešení. Spolu s Osmičkami.
Ten palubní plotter já ani nezapínám. Sem-tam někdo z posádky, když se nudí, se do něj dívá. Ale jinak mě je za kormidlem na nic. Ve větší míře jsem jej používal pouze jako navigátor při Velikonoční regatě. To jsem u něj seděl každé dvě hodiny.
Ale zajímalo by mě (předpokládám to), jestli lze spřahnout s autopilotem. Kdysi jsem se o to bezvýsledně pokoušel....
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » stř pro 06, 2006 11:27 pm

Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » ned pro 10, 2006 12:45 am

Ohladom C- emap, napísal som a odpovedali mi:

Dobrý den,
licencovaná je karta, nikoliv přístroj. Na CD je pouze záloha, SW
samotný se na CD zakoupit nedá. Kompatibilitu je lepší vyzkoušet,
výrobce tyto přístroje jako kompatibilní neuvádí.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » ned pro 10, 2006 10:43 am

No, pokud je celý prg. na kartě a lze jej přenášet z přístroje na přístroj, má to nový rozměr a široké možnosti využití. Tím myslíl lepší. Karta by teoreticky mohla poštou putovat po celé federaci. :wink:
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » ned pro 10, 2006 12:05 pm

Nejako to musia mať ošetrené, nie sú predsa blbci. Problém PDA-čka pre navigáciu v lodi ale zostáva, to je jeho nepoužitelnosť v zlom počasí, teda keď ho potrebuješ najviac. A v kajute nefunguje, pretože nemá externú anténu. Ak by ale bola, už by to bolo veselšie. Ale keď je to CD so zálohou, tak sa to dá použiť na noťas, nie? A ten externú anténu samozrejme má.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » ned pro 10, 2006 12:33 pm

Většina PDA má konektivitu BlueTooth a jak kabelové, tak bezdrátové GPS moduly BlueTooth jsou běžně k dostání od cca 1600 Kč. Třeba TADY

EDIT:
Jinak to PDA Mio co je uváděno výše je totožné s mým Yakumem. BlueTooth sice nemá, ale ten šedý úsměv úplně nahoře je gumová záslepka a tam se zasouvá externí anténa. Kábel bývá o délce 5-6 m.
Obrázek
Uživatelský avatar
MARIS
moderátor
Příspěvky: 1090
Registrován: sob říj 21, 2006 2:00 am
Reputace: 5
Bydliště: zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod MARIS » ned pro 10, 2006 6:52 pm

Tak nevím pánové,začínám nabývat dojmu,že jsem více na stránkách nějakého počítačového klubu než na stránkách jachtingu.Je mě jasné,že to je jen jedno téma na foru,ale přesto.GPS jsou dnes již nepostradatelné věci,ale myslím,že základem navigace bude vždy práce s mapama,myslím tím papírové,protože u těch se nikdy nevybijí baterky,ani se nepokazí vlivem agresivního prostředí.Bylo by možná zajímavé zjištění,kolik čártrových jachtařů by dokázalo plout bez GPS třeba v noci.Ale to se asi v dnešní době asi nenosí.Já beru GPS vždy jen jako potvrzení toho,co jsem si stanovil a vypočítal na klasické mapě.No,to jen taková poznámka.
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

Milý MARISI

Příspěvekod Richard » ned pro 10, 2006 8:32 pm

Přemýšlím, co je SKUTEČNÝM obsahem Tvého příspěvku ... jsem rád, že se tu mohu dočíst výsledky poznání ostatních. Byť si PDA třeba vůbec, ale vůbec nekoupím.
Pěkný večer.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » ned pro 10, 2006 9:12 pm

Že počítačový klub, ha ha ha :lol: ja blbóň z počítačov, šak preto sa pýtam ty múdry!
To mi je jasné, že sú externé antény, ale či sú aj vodotesné, jedno je mať ich v aute pod sklom a druhé na palube. Ešte by ma zaujímalo, či sa dá k PDA pripojiť externá obrazovka / vodotesná do kokpitu!/, asi áno.

Navigácia podla máp a terestrická navigácia. Chodil som na orientačný beh, takže v HR sa orientovať medzi ostrovmi podla kompasu, a nemusí byť námerový, to nie je žiadny problém. Niekto to zvláda len s námerovým, ale je to otázka cviku. Súhlasím s tebou, že každý kapitán to musí ovládať! Nočná plavba podla mapy tiež nie je problém, od toho sú tam majáky. Na nočnú plavbu podla mapy je dobré si dopredu spraviť farplán. Horšie je keď ste k nočnej plavbe prinútený okolnosťami. Ja osobne s tým mám ten problém, že nemám dobrého pamatováka, jednoducho na jedno pozretie do mapy si tie všetky údaje nepametám. A som zvedavý, kto si to zapametá? Vonku pri kormidle na čartrovej lodi aké máš podmienky na jazdu s papierovou mapou, povedzme ak prší a dobre fúka. Žiadne. Zasvietiš si baterkou do mapy a si slepý. Ak nemáš na lodi dobrého navigátora, tak si v pr.... Môžeš behať hore dole k navigačnému stolku. Červené svetlo nad stolkom som ešte nevidel. Priplávanie na poslednú chvílu, už za tmy do maríny zažil skoro každý. A keď je marína v meste, skvelý zážitok. Chvala bohu že ten ploter tam je! Takže GPS je o bezpečnosti plavby a pri bežnej plavbe ho ani nemusíš zapínať a svoju polohu si s ním nepotrebuješ kontrolovať, načo. Šak vidím kade idem, ne?
Ale toto vlákno je hlavne o tom, že za neuveritelných 9000,- máš mapu celého stredozemného mora. Je jasné, že keď sa plavíš len na čartrovke v chorvátsku, tak ti je GPS naprd. Ale ak chceš meniť lokality a ešte k tomu zo svojou loďou tak si spočítaj čo ťa stoja mapy Admirality len v Grécku. Ale ak máš elektronickú mapu, tak ti stačí pár velkých plánovacích máp s ktorými vieš doplávať aj keby ti zlyhala elektronika.
Ak by pan Jehlík /Evropou s mokrým zadkem/ mal PDA s mapou, tak by nezablúdil v Nizozemsku a do stredoemného mora by neplával cez Európu, ale okolo nej. A pani Blanka by napísala knihu s iným názvom, asi : Okolo Evropy s mokrým zadkom. Tak ja len tolko. Nič v zlom.
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » ned pro 10, 2006 11:07 pm

MARIS píše:Tak nevím pánové,začínám nabývat dojmu,že jsem více na stránkách nějakého počítačového klubu než na stránkách jachtingu.Je mě jasné,že to je jen jedno téma na foru,ale přesto.GPS jsou dnes již nepostradatelné věci,ale myslím,že základem navigace bude vždy práce s mapama,myslím tím papírové,protože u těch se nikdy nevybijí baterky,ani se nepokazí vlivem agresivního prostředí.Bylo by možná zajímavé zjištění,kolik čártrových jachtařů by dokázalo plout bez GPS třeba v noci.Ale to se asi v dnešní době asi nenosí.Já beru GPS vždy jen jako potvrzení toho,co jsem si stanovil a vypočítal na klasické mapě.No,to jen taková poznámka.


No Marisi...Moje práce ze sextantem není až tak brilantní,abych GPS používal jenom pro kontrolu své pozice.A terestrická navigace na otevřeném moři je nějak nepoužitelná.Jestli ale Ty takhle funguješ,pak máš asi sklony k masochizmu.Řekni mně jedinej důvod,proč bych GPS používal jenom ke kontrole a ne jako primární zdroj záměru pozice...???Proč bych se měl trápit a strácet čas vypočítáváním pozice za pomoci sextantu,nebo terestrickou navigací.Ač taky PDA jako navigační přístroj nepovažuji za šťastné řešení,je to jistě jednoduchší a méně pracné,jako mapy papírové a záměr pozic bez GPS.I když v tomhle případě je asi lepší map.plotr.Papírové mapy,ač bez nich nikdy nevypluji,používám jenom v nouzi.Na Jadranu ale mapy vytahuji jenom zřídka.A povětšinou mám jenom mapy generální,v měřítku kolem 500.000:1 a více.Inu,asi jsem nepřečetl tolik jachtařských příruček co ty a nerozumím tomu.Vím ale určitě,že na pravým uchu se budu drbat pravou rukou.Šlo by to i levou nohou,ale proč...??? :?:
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » ned pro 10, 2006 11:20 pm

Denis píše: Ešte by ma zaujímalo, či sa dá k PDA pripojiť externá obrazovka / vodotesná do kokpitu!/, asi áno.


Asi ne.Vodotěsnou obrazovku řeším už dlouho,a zatím nejlepší možnost se mně zdá urvanej displej s notebooku a jeho následné zatěsnění pomocí pár tun silikonu.Samozřejmě ne s PDA ale s vlasním tělem notebooku.Jinak pokaždé narážím na problém chlazení.Nevím zatím o displeji na 12V,který by byl vodotěsný.A monitory s napájením 12V jsou,mně z neznámého důvodu,tři krát dražší,jako to stejné v 220V.Inu babo raď. :?
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pon pro 11, 2006 12:59 am

Tož tak. :D Pánové Denis a Monty téměř vše podstatné napsali, já to podepisuji. Jenom něco málo doplním.
Kdo plul v noci Pašmanským nebo Korčulským kanálem, může mě potvrdit, že orientace podle majáků je tam úplně na nic. To samé, pokud se člověk blíží od moře k nějakému většímu městu. Noční plavby dělám pro jejich atraktivitu téměř každý rok, alespoň jednu. V té záplavě pouličních světel, semaforů a světel od aut, přestože podle GPS vím, že tam je maják, jej někdy opravdu rozeznám až na poslední chvíli. Monty to napsal přesně. Trápit se s papírovými mapami v době kdy celý svět používá satelitní navigaci, je masochismus a škrábání levou nohou.... Denis zase správně připoměl nutnost s nimi v době nouze umět pracovat. Ty jsi orientačně běhal a já se to zase učil skoro před čtyřiceti lety ve skautu. A provází mě to dodnes.
Uzavřeme to. Maris si založí nové téma Práce s papírovými mapami a my se vrátíme k tématu našemu. Denisi, nevím o tom, že by nějaké PDA mělo výstup na nějaký externí displej, monitor, TV. Nic. Možná je to dané tím, že většina PDA i prg. pro ně je v rozlišení 320x240. Jen málo má 640x480 a i to by asi na větší úhlopříčce nebylo to pravé. Když něco potřebuji na PDA udělat, synchlonizuji je přes USB s NTB a používám prg. Pocket Controller-Professional. Tím se mě obraz PDA objeví na displeji. Můžu s ním rotovat i zoomovat, ale když jej zvětším, není to moc ke koukání. Ale přestože opravdu nejsem zastáncem používání PDA v kokpitu, pro ty kteří si tuto variantu zvolí jsou k dostání aquapaky. Jen pamatovat na to, že každé PDA, pokud je provozu GPS sníží několikanásobně svou výdrž. Normálně vydrží celý den pracovat, ale jakmile zapnu GPS, spadne výdrž na cca 2-3 hodiny. Pokud by mělo být utěsněné, nejde k němu dovést ani napájení, ani ext. anténu. Možné řešení je s ext. BlueTooth anténa. Ta se dá napájet a nevybíjí se PDA. Jo, a ty ext. antény JSOU vodotěsné. Jednu takovou vozím už rok přilepenou na střeše auta.
Uživatelský avatar
MARIS
moderátor
Příspěvky: 1090
Registrován: sob říj 21, 2006 2:00 am
Reputace: 5
Bydliště: zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod MARIS » pon pro 11, 2006 10:49 am

Tak vám pěkně děkuji,rozcupovali jste mě na cucky.Už jsem napsal dalších pár slov,ale jsem je smazal.Asi jsem svou myšlenku nerozvedl dost dobře.Pardon.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pon pro 11, 2006 11:09 am

Ale šak si to tak neber. Klidně se projev. Každý má právo na svůj názor. Je věc argumentů, jak se ti ten svůj podaří přosadit. :wink:
Uživatelský avatar
MARIS
moderátor
Příspěvky: 1090
Registrován: sob říj 21, 2006 2:00 am
Reputace: 5
Bydliště: zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod MARIS » pon pro 11, 2006 4:28 pm

Tak jo,asi to vyplynulo z toho,že té probírané tématice moc nerozumím,tak se omlouvám.Ale přece jen.Papírové mapy byly vždy tou základní věcí při navigaci.Nic proti GPS,velmi zlepšila bezpečnost plavby,usnadnila vypočítání trasy pomocí WP a dává k dispozici další údaje,které žádná mapa poskytnout nemůže.Ale když porovnám celkový pohled na oblast kam chci plout,tak mě papírová mapa dá vždy větší zorný úhel než malá obrazovka GPS nebo plotru.A to je pro mě důležité,že v jednom pohledu vidím většinou celou trasu nebo její větší část.Možná je to u mě dáno tím,že jsem se plavil prakticky po celém středozemním moři a i po jiných v době,kdy GPS ještě neexistovaly a člověk se musel spoléhat jen na mapy,soupisy světel případně na radiomajáky.
Samozřejmě také používám GPS,ale více v ní hledám informace,které mě nemůže dát mapa.Také nikoho nepřesvědčuji aby to dělal jako já,jen jsem chtěl upozornit na to,že při poruše GPS mohou nastat pro někoho krušné chvíle.Před dvaceti léty nám novou oddílovou loď potopila první posádka jen proto,že neuměla dobře pracovat s mapama.A že k poruše GPS může dojít vím z vlastní zkušenosti.Tolik jenom na dokreslení mé předešlé poznámky
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » pon pro 11, 2006 7:43 pm

No vidíš. Já myslím, že tu JSME schopni si o všem seriozně povykládat.
Nechci (a snad nikdo) popírat důležitost námořních map. Já si ještě před vyplutím v navigačním stolku, chystám nahoru listy oblasti kam mířím. I když je třeba za celou plavbu nevytáhnu. Kvalitní mapový podklad v GPS a pilotbook většinou na vše stačí. Respekt k nim však mám.
Ale. Uvedu jen pár příkladů, co mě teď napadají.
- Představ si, že pluješ k ostrovu/skále/isolovanému nebezpečí. Pohledem přes stěžeň vidíš, že jej v pohodě míjíš na návětrné straně. Ale nevíš, jaký máš drift. Vyjde to, nevyjde.... Pohledem na GPS okamžitě vidíš jak na tom jsi a třeba 5 mil před ním se rozhodnout, kterou stranou jej obeplout.
- Něco podobného při křižování proti větru. GPS ti krásně "maluje" proplutou trasu a šlágy. Daleko lépe odhadneš, kdy udělat ré, aby jsi se třeba dostal nad ostrov.
- Vypluješ a máš před sebou 30 mil širého moře. Naplánuješ si na GPS trasu přesně do konkrétní zátoky na vzdáleném ostrově a pokud je příznivý vítr, pluješ 30 mil přesně po přímce a skončíš přímo před požadovanou zátokou.
Já vím, že v případě poruchy navigace si musím vystačit s klasikou a jsem na to připraven. Ale to o čem jsme se bavili bylo, proč nevyužívat moderního zařízení, když JE a je celosvětově používané. Necitím se menším jachtařem, když dovolenou nestrávím počítáním derivace-deviace-drift.
Uživatelský avatar
MARIS
moderátor
Příspěvky: 1090
Registrován: sob říj 21, 2006 2:00 am
Reputace: 5
Bydliště: zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod MARIS » pon pro 11, 2006 9:37 pm

No,s tím se samozřejmě dá jen souhlasit i když tohle všechno musí umět vyřešit "dobrá námořní praxe",ale třeba i mě napadá že ti GPS neřekne jaké je třeba v dané lokalitě dno,jestli je vhodné pro kotvení,jakým směrem a jak velký je tam třeba proud atd.Vzpomeň si,jak jsme se v Brně bavili o tom,jak jsem zakopnul v průlivu mezi Tisnem a Murterem.Bylo to jen tím,že jsem se nepodíval do mapy,ale vzal jsem do ruky jen 777ku,kde byla uvedena hloubka 2,4m,zatím co na mapě je linie 1,7m.To jen potvrzuje,že je třeba v první řadě vše ověřit v mapě.Alespoň já to tak cítím.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pon pro 11, 2006 10:00 pm

Práca s mapou je pekná téma a zaslúžila by si, ako navrhol Baharis, samostatné vlákno. Nikdo v pokece o PDA nebude hladať prácu s klasickou mapou. Nepíšeme to len pre seba, aby sme si potvrdili ako sme šikovný a múdry, ale toto čítajú aj tí, čo sa len chcú mudrymi stať. Tak hŕŕŕ na to.
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » čtv pro 14, 2006 11:18 pm

Ďalšie podnety neprichádzajú, tak by som to zhrnul.
1. PDA so zabudovaným GPS je dobré pre sviatočného jachtára, prevažne čártristu, nadšenca pre elektroniku, ktorý má to PDA-ačko aj tak pri sebe a cíti nutkavú potrebu kontrolovať skipra :? .
2. Vynikajúce riešenie pre majitela malej lode, ako napr.admin. Libor :P ktorý chce dosiahnuť komfort zhruba ako na čartrovej lodi, teda ploter dole v kajute. Plaví sa spolu s posádkou, takže mu nerobí problém zbehnúť do kajuty a zisťovať polohu. Pri tomto riešení by malo mať PDA externý GPS prijímač.
3. Toto riešenie s PDA je nevhodné pre skipra, ktorý chce mať plavbu trvale pod kontrolou a GPS chce mať v kokpite za každého počasia, ako napr. skiper Baharis. :evil:
4. Pre sóloplavca ako je Monty toto riešenie nie je ani úsmevné, je to proste kravina na kvadrát. :twisted:
5. Pre velitela plavidla s námornou pechotou :) , ako je napr. kapitán Denis je to zbytočné. :lol:
P.S. Netvrdím že môj postreh je dokonalý :?: , ak chcete niečo doplniť, nech sa páči :idea: .
Ale som ich tam dal, čo?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host