Papírové mapy

Po počasí další důležitá součást jachtingu. Vše kolem navigace....

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9328
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Papírové mapy

Příspěvekod Libor » pon pro 11, 2006 10:17 pm

Kdo v dnešní době GPS a jak pracuje s papírovými mapami?
Z kurzu si pamatuji hlavně jedno pravidlo:
    Mapa nikdy nepatří nahoru do kokpitu!
a za porušení hrozilo viníkovi MOB, nebo minimálně useknutí ruky :) V této souvislosti si připomínám jednu příhodu (ne vlastní), která se stala. Ve velkém větru drží mapu pro jistotu dva členové posádky a na pokyn kapitána, aby ji schovali, ji oba pustí, protože každý si myslel, že ji drží ten druhý. Toto v různých podobách se odehrává denně ve všech oborech lidské činnosti. Co z toho vyplývá? Nikdy nepředpokládám, že ten druhý něco udělá, ale udělám to sám...
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » pon pro 11, 2006 11:58 pm

Mapa nikdy do kokpitu, ale čo keď si na lodi sám? Alebo čo keď má loď len kokpit. Ja keď jazdím na gumáku v HR a nejdem len na najbližšiu pláž, vždy mám príslušnú mapu oblasti zo sebou. V igelitovom obale. Môj sused, tiež jazdí s gumákom, naskenoval Male karte, zmenšil ich cca o 50% a potom ich vytlačil tak, že na každej strane listu je mapa a zatavil ich do fólie. Perfektné.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » úte pro 12, 2006 10:17 am

Dlouhý článek plný srovnání a argumentů jsem smazal a použiji metodu učitele národů: Orbis Pictus :wink:
Situace u Tisna v různých pohledech: Male karte, GPS, 808. Mě se to jeví tak, že GPS i 808 ukazuje hloubku 1,7m
Pro podporu mého tvrzení, že dobrý mapový podklad na GPS dokáže ve větší míře nahradit papírové námořní mapy a v součinnosti s pilotbookem je naprosto dostačující, přikládám několik náhledů. Jsou tam majáky, hloubky, proudy, nebezpečné zóny, typ dna (v omezené míře), náměry, podmořské vedení, plavební zóny.........
Brač, M.Provesa, Pašman-Ugljan, Rijeka, Sukošan, V.Provesa, Žirje.
Vzhledem k tomu že se jedná pouze o ukázku, volil jsem větší stupeň komprese. Původní kvalita je samozřejmě daleko vyšší.
Uživatelský avatar
ficcus
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1713
Registrován: stř pro 28, 2005 7:02 pm
Reputace: 39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ficcus » úte pro 12, 2006 10:26 am

... v kokpitu jsem mapy měl jen jednou. Když jsem je sušil poté, co mi dole vylili kafe na navigační stolek :evil:
To bylo poprvé, co jsem byl na posádku "nepříjemný" :roll:
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9328
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » úte pro 12, 2006 10:29 am

Tak jsi nás dostal. Chtěli jsme se něco dozvědět o práci s papírovou mapou a skončili jsme zase u elektronické .. :P
Ale jinak k tvému příspěvku
Baharis píše:Dlouhý článek plný srovnání a argumentů jsem smazal

To jsi neměl. :idea: Ne všichni se vyznají v mapě :D jako např. Jan Welzl (teď šel v TV o něm pořad).
Ale vážně pro tisk je vhodnější článek. A argumety si z obrázků udělá každý své :!: :?:
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » úte pro 12, 2006 11:18 am

Připadá mě, že se pořád opakuju a melu to samé. Proto ta forma picture. :wink:
Ale já nechci srovnávnávat, co je lepší. Alespoň jsem to neměl v úmyslu. Papírové, elektronické i pilotbook mají své nezastupitelné místo a je vhodné, když se doplňují. Chtěl jsem teď názorně ukázat lidem kteří neznají edici map BlueChart Atlantic, jak to vypadá na displeji GPS přímo u kormidla. A jen ať si každý odpoví, dá/nedá se podle tohoto plout...... :?: :?: :?:
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » úte pro 12, 2006 10:51 pm

Papierova mapa má niekolko predurčení aby sme pracovali práve s ňou. My čártroví jachtári sme postavený pred skutočnosť s GPS ktorá je často taká, že sú používané najlacnejšie druhy máp C-map alebo Navionics a tým pádom ani neposkytujú maximum informácií. Ďalej je GPS často umiestnená pri mapovom stolku a nie v kokpite pri kolese. Takže aj tak musí byť niekto navigátor a behá sa hore-dole do salónu. Tiež vždy narazíte na iný prístroj aj jedna čártrovka má rôzne GPS. Teda ak nie je medzi nami elektronický talent, nikomu sa to nechce študovať a používajú sa len základné funkcie. Čiže z GPS sa často stáva doplnok papierovej mapy a pilota.
Takže ako jazdím v HR podla mapy. Pred vyplávaním naštudujem mapu, hlavne plavebné nebezpečenstvá a určím ciel a kurz a oboznámim s tým posádku. No a ďalej sa ide tak od oka, napr. ostrov pred nami minúť pravobokom, alebo: provu dva palce do lava, ešte kúsok, stačí. Alebo: za tým ostrovom pred nami meníme kurz na .... ten ostrov čo vidíš po lavoboku. :) Či ideme cik cak, alebo nás trochu znáša ma vôbec netankuje. Autopilot zapínam len výnimočne, keď sa motoruje za bezvetria. Kotvište,alebo iný zvolený ciel plavby hladám tak, že sa priblížim k pobrežiu o nejakú tú mílu skorej a vydám povel: priblížiť sa k brehu na dostrel. A prevádzame vizálnu kontrolu, ďalekohlad ide z ruky do ruky a svorne nadávame , že taký šmejd sme ešte nevideli. Tie ďalekozory na lodiach fakt stoja za velké oné. Keď nájdeme vyhliadnué kotvisko tak ako správny velitel plavidla a kapitán vydám povel k prieskumu bojom, teda vrhneme kotvu a snažime sa ju motorom odtrhúť. Keď sme bezpečne zakotvený, tak výsadkáry naskáču do gumáku a idú objavovať pobrežie, už dávno 1000x objavené. V prvom slede idú vždy tý, čo odmietajú používať morské WC k velkej potrebe. Ak kotvíme v meste, tak prvý vybiehajú pivári a hladajú točeno.
V zlom počasí jazdím rovnako a vo velmi zlom počasí radšej ak sa dá nejazdím. A niekedy sa ani nedá. Raz som zažil takú búrku, že padali krúpy a viditelnosť bola max. 100m, čo tam naplávaš, plachty dole, naštartovať motor a minimálna rýchlosť. Skoro celá posádka na palubu a každý dostal určený pozorovací kvadrant a ja som pri kormidle stál s hmlovým rohom v ruke. Po pol hodine to prešlo, rozvidnelo sa a išlo sa ďalej.
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » úte pro 12, 2006 11:30 pm

Hezky jsi to napsal, vidím to živě před sebou. :)
Jsou lidé, kteří satelitní navigaci (do auta) přímo odmítají se slovy, že je nebaví jezdit přímo z bodu A do bodu B. Případné zakufrování naopak vítají a těší se na objevování nového. Nic proti tomu, ale já takový romantik nejsem. Chci vždy přesně vědět kde jsem, kam pluji, kdy tam dopluji, případně co mají na jídelním lístku v oblíbené hospůdce. :wink: Jsem v tomto perfekcionista a neváhám investovat do kvalitního HW i SW.

Já si práci s mapami představuji takto: Navigátor sedí za navigačním stolkem, na stole mapa dané oblasti, v jedné ruce odpichovátko, v druhé úhelník a provádí korekci polohy. První důstojník mu z přední paluby hlásí náměry na jednotlivé majáky, on je zakresluje do mapy, vypočítá kurz (derivace-deviace-drift) a nahlásí jej kormidelníkovi do kokpitu. O dvě čárky doleva!!! Kapitan zadumaně kouří dýmku, pozoruje nekonečný obzor před přídí a vše z povzdálí kontroluje.
Jak jsem už psal výš, vždy mám aktuální archy nachystané a pokud jsem v neznámé oblasti a neuspokojuje mě ani GPS, ani pilot, tak pro ně posílám. O tom, že by mapy neměly být v kokpitu mě nikdo neinformoval. A i kdyby to měla být pravda, nemíním to respektovat. Jak už naznačil výše Denis, mapy mají být tam, kde jsou potřeba. Stejně jsou většinou zalaminované a jediné nebezpečí jim hrozí ulétnutí ve větru. A to by byl průůůser!!!

Jinak máš pravdu v tom, že při běžné plavbě je GPS plotter na navigačním stolku nanic. Slušně řečeno. Sám jsem to už v několika diskuzích psal. Když se podíváš ke mě do fotogalerie, vždycky uvidíš u kormidelního kola ruční námořní GPS. Letos jsem si udělal radost a mám novou! :lol:[/url]
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » stř pro 13, 2006 11:41 am

To Denis:No,nějak tomu nerozumím.Co myslíš pod pojmem "nedostatečné informace z C-MAPs,nebo Navionics...???Dle mně dávají vysoký komfort a vyčerpávající info oproti mapám papírovým a i dig.rasterovým.No a určitě nepatří k nejlevnějším.Já C-MAPs používám,a zatím jsem se z ničím nedostatečným nesetkal.Ale třeba je tady něco,co bych měl vědět :shock: .

To Baharis:No,plotr nad kapitánským stolkem je více méně k ničemu.Nechápu teda,co máte proti umístnění monitoru s mapama do kokpitu.Určitě je to lepší,jak tahat papírové mapy do kokpitu.Nemluvě o komfortu.

Jinak k té navigaci,jak říkal Denis.V Chorvatsku jezdím jenom dle oka a mapy více méně nevytahuji.Když tak si pomůžu ručním GPS.Trochu to tam znám a mám už nějaké vyšlapané chodníčky :wink: .Ale u neznámého pobřeží je práce s papírem docela stracenej čas a rozlišení malinkého displeje z ručního GPS je více méně k ničemu.Berte to tak,že nemívám posádku na navigaci,korekci, náměry a podobně.A za horších podmínek se někdy dole ani nedostanu,hlavně když jedu sólo.Ono,kopec problémů teď vyřeší windpilot(Kdosi tady říkal pendlík),ale i tak je pro mně daleko schůdnější mít vše před sebou na velikém displeji s vyznačenou aktuální pozicí.Ono,nemám sto ruk a někdy chybí i síla a energie.A když mám být upřimněj,tak tenhle komfort je za daleko menší money,než i mapy papírové.Když jsme u toho,jak zalaminátuješ mapu vetší,jak formát A3...???Dejte mně tip.Chtěl bych si nechat zalaminátovat generálky. :idea:
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » stř pro 13, 2006 3:27 pm

Ale já Monty nejsem proti umístnění plotru v kokpitu. Viděl jsem někde na větší lodi originál plotr umístněný před kormidelním kolem, někde tam, jak bývají log, windm. a utopilot. Nějak jsem to neštudoval, jen vím, že byl umístněný zešikma a přikrytý plexisklem na pantech. Nějaké odtokové drážky a tak. Ovládání podobné jako na GPS - vodotěsné tlačítka. To by bylo výborné! Nezlob se, já ti do toho už nechci mluvit, ale když jsi to vzpoměl, mě se nelíbí ten tvůj způsob. Cítím se sice pořád mladý, ale už něco pamatuji. :wink: A než se do něčeho podomácku pustím, hodně zvažuji, jestli to není zbůhdarma vynaložená energie a peníze. Víš co já všechno navymýšlel, konstruoval, tvořil a pak zjistil, že kdybych koupil originál, udělal jsem lepší? A kolikrát to nakonec aj tak dopadlo?
Co se týká tvého dotazu na laminování. Myslím si, že ti to udělá každá slušná tiskárna. Namátkou: jedna, druhá. Pokud ne, podívej se, kolik stojí laminovací přístroje pro A3: TADY, TADY a TADY.
Když dáš do vyhledávače správný výraz, najde všechno. :wink:
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » stř pro 13, 2006 4:11 pm

Ale to je nedorozuměníí pánové...
Naopak tvrdím, že ploter pri navigačnom stolku je nanič a má byť v kokpite, pri kolese. Jeho umiestnenie v čartrových lodiach vo vnútri je dané tým, aby čo najdlhšie vydržal a kalkuluje sa samozrejme s tým, že na čárter sám nejazdíš.
K tým mapám, samozrejme si nedovolím tvrdiť, že trebars Navionics je nanič, najme keď sa oproti garminu používa pri profesionálnej plavbe, ale tuším je to to delenie XL, Gold a Platinum ak sa nemýlim a platinum má spracované prístavy v niekolkých pohladoch, cez profil dna až po popis prístavu s telefónnymi číslami do krčiem a bordelov. Na čártrovej lodi som to nevidel a preto keď ideme do prístavu, vždy sa vyťahuje pilotbook.
Na začiatku môjho minulého príspevku som napísal : my, čártroví jazdci čím som chcel dať jasný rozdiel medzi ludí čo si najímajú lode a medzi vlastníkov lodí. Naše pohlady nutne budú vždy trochu iné. Preto je Baharisovi cudzie Montyho riešenie s delením notebooku. Preňho je najlepšie riešenie do prenajatej lode malé gps s displejom a vybral si ten največší :!: s tých malých, proste to najlepšie riešenie. A keď budú robiť ešte večšie šupdokapsi, tak si ho istotne kúpi. Šak už teraz na to blbo vidí a bríle sa mu nosiť nechce.
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » stř pro 13, 2006 7:33 pm

To Baharis:No...V mnoha případech máš pravdu a nevyplatí se vynakládat energii,čas a peníze na kutilství.Pak zjistíš,že jsi prodělal.Ale v tomhle případě tomu tak asi není.Jenom dobrej velikej plotr stojí tolik,co cca 6 metrová starší plachetnička.A to nemluvím o mapách.Za el.mapy celého světa bych koupil další plachetničku.Přitom náklady na tohle nepřesáhnou cca 3-4 tisíc,když počítám,že notebook mám.Ten bych dneska těžko prodal za 5-6 tisíc.Soft a mapy mám "free" verzi :D .Tady asi není moc co řešit.Jo...A fakt to není ani moc pracné.Dá se to vše udělat tak za den,dva.V klidu s prstem v nose.Přitom mám tak velikej displej,jakej nemá žádnej plotr.A ovládání jako PC.Zvládne to každá lama jenom s myší.Jinak to laminování,já potřebuji zalaminovat mapy větší,jak A2 formát.Máš něco v Hodoníně.Jsu v něm minimálně jednou do týdně,pokud jsu doma. 8)

P.S:Jinak ale mezi řečí,vše co si udělám,vydrží,co koupím,tak jenom omezeně.Jsou věci,které jsem si musel udělat jenom proto,že mně přestalo bavit je kupovat každej rok znovu a znovu. :evil:
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » stř pro 13, 2006 8:00 pm

To Denis:No,asi máš pravdu...Taky někdy přemýšlím,jak bych byl v klidu a pohodě,kdybych neměl loď a raději charteroval.No ale při té době,co trávím na lodi by se to asi moc nevyplatilo.No a hlavně jsu pánem času,místa a všeho ostatního já,ne charterova společnost :roll: .A vymýšlet,kde a jak co udělat a pořídit za malou cenu,je za tohle daň.Jenom nevím,zda mi takhle malá loď za to stojí,a asi začnu uvažovat o něčem větším(tak 13-15 metrů).A jedině ocel. :wink:
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » stř pro 13, 2006 9:22 pm

Monty:
Aha. Znovu jsem si přečetl ten příspěvek a ono tam je "větší než A3." Tak to "větší" jsem zasklil a zaměřil jsem se na A3. :oops:
Nic to ale nemění na tom, že u jednoho odkazu co jsem ti zanechal je napsáno: "Laminaci především běžných formátů A4, ale také jakýchkoliv jiných formátů. Na vyžádání provádíme samozřejmě laminaci námi vytistěných fotografií, plakátů atd. Vypadá to sice že jsou jen v Praze, ale přinejhorším se budeš muset jednou obětovat. A2 se asi v regionech dělat nebude.
Přemýšlím o tom, co jsem psal výše. Nešel by ten tvůj problém s displejem vyřešit tím usazením do nějaké vaničky, nakloněné o cca 20-30% dopředu, která by byla přikryta plexisklem, nebo nějakým tvrzeným sklem v horní části na pantech, dosedala by po obvodě na gumové těsnění? Napadá mě jen problém s mlžením, který by možná šel vyřešit chemickým ošetřením skla, případně samotížným prouděním vzduchu kolem skla. Nebo kombinací... To jenom tak.....
A co pohledáváš tak často v našich končinách? Hodonín není na trase Brno - Francie. Když tu budeš dej vědět a můžeme se někde slézt. Pokecáme třeba o vodotěsných myších. :wink:
Uživatelský avatar
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 7505
Registrován: úte lis 08, 2005 5:21 pm
Reputace: 152
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Denis » stř pro 13, 2006 9:24 pm

Jak jedine ocel? Co ocel? Myslíš že Al je horšie, alebo je to vec vkusu a charakteru. Sú argumenty?
Uživatelský avatar
Frantisek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 265
Registrován: čtv srp 24, 2006 9:00 pm
Reputace: 0
Bydliště: Presov
Kontaktovat uživatele:

mapy

Příspěvekod Frantisek » stř pro 13, 2006 9:44 pm

Nema niekto adresu, kde by sa dalo ztiahnut komplet znacenie pouzivane na namornych mapach? Pokial mozno vo farbe, pripadne aj s popisom znacenia majakov.
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » čtv pro 14, 2006 9:44 am

Jezdím dosti často do Senice(SVK).Je to cca 30 km od tebe. 8)
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » čtv pro 14, 2006 9:53 am

Denis píše:Jak jedine ocel? Co ocel? Myslíš že Al je horšie, alebo je to vec vkusu a charakteru. Sú argumenty?


Ne Denisi,k tomu mám jenom své důvody.Myslím,že hliník je po oceli asi to nejlepší řešení.Jenom už jsem viděl pár hliníkových lodí.Letos zrovna jednu proraženou a loni jednu vykousanou.A nejsu schopen si hliník spravovat sám.Chce to argon.No a taky jsou ty lodě hrozně drahé.Jaká je ale jejich reální životnost oproti lodím ocelovým,nevím.Vím jenom,že hliník je na galvanické stupnici hned na druhém místě,hned za zinkem.Pravda je ale asi taková,že vyžaduje daleko méně údržby a starostí.Kdysi jsem o hliníku uvažoval,ale nějak jsem se s toho vyspal.Ale jak říkám,je to hlavně proto,že nejsu schopen si ho spravovat sám. :roll: Zcela jistě má mnoho výhod před ocelí.
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Re: mapy

Příspěvekod Monty » čtv pro 14, 2006 9:57 am

Frantisek píše:Nema niekto adresu, kde by sa dalo ztiahnut komplet znacenie pouzivane na namornych mapach? Pokial mozno vo farbe, pripadne aj s popisom znacenia majakov.


To bych jinak taky rád.Nějakou vyčerpávající legendu k nautic.maps.Ještě dneska se mně stane,že narazím na značku na mapě a nevím,co to je. :oops:
Uživatelský avatar
Richard
věčný začátečník
věčný začátečník
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 06, 2006 9:53 pm
Reputace: 82
Bydliště: Metylovice

Symboly

Příspěvekod Richard » čtv pro 14, 2006 10:06 am

Zkuste třeba ... http://mapserver.maptech.com/mapserver/ ... tents.html

nebo zadejte do googlu nautical chart symbols ... a zrušte včechny domluvené schůzky a studujte :)
Pěkný den
Uživatelský avatar
Frantisek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Příspěvky: 265
Registrován: čtv srp 24, 2006 9:00 pm
Reputace: 0
Bydliště: Presov
Kontaktovat uživatele:

Re: Symboly

Příspěvekod Frantisek » čtv pro 14, 2006 10:52 am

Richard píše:Zkuste třeba ... http://mapserver.maptech.com/mapserver/ ... tents.html

nebo zadejte do googlu nautical chart symbols ... a zrušte včechny domluvené schůzky a studujte :)
Pěkný den


Ten priamy link mi nejde, ale dostal som sa k nemu cez:
https://lists.cs.wisc.edu/archive/keelb ... 0011.shtml

...a samozrejme dakujem :wink:
Anonym
účet uživatele zrušen
Příspěvky: 8270
Registrován: pon kvě 01, 2006 12:19 pm
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv pro 14, 2006 7:04 pm

Monty píše:Jezdím dosti často do Senice(SVK).Je to cca 30 km od tebe. 8)
Tož kde je Senica vim. :D
Jak budeš mít na cestě časovou rezervu, tak brnkni. Sedneme někde na chvilku na kávu.
Uživatelský avatar
Libor
bez hodnocení
Příspěvky: 9328
Registrován: úte lis 08, 2005 1:40 pm
Reputace: 188
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » čtv pro 14, 2006 8:10 pm

Baharis píše:
Monty píše:Jezdím dosti často do Senice(SVK).Je to cca 30 km od tebe. 8)
Tož kde je Senica vim. :D
Jak budeš mít na cestě časovou rezervu, tak brnkni. Sedneme někde na chvilku na kávu.

Tož to si hoďte přes SZ nebo email. Za chvíli to nebude aktuální a týká se to navíc jen vás dvou. Pro ostaní je přínos 0 :evil:
Uživatelský avatar
Monty
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Příspěvky: 1125
Registrován: pon lis 28, 2005 4:47 pm
Reputace: 6
Bydliště: EU

Příspěvekod Monty » pát pro 15, 2006 11:49 am

Libor píše:
Baharis píše:
Monty píše:Jezdím dosti často do Senice(SVK).Je to cca 30 km od tebe. 8)
Tož kde je Senica vim. :D
Jak budeš mít na cestě časovou rezervu, tak brnkni. Sedneme někde na chvilku na kávu.

Tož to si hoďte přes SZ nebo email. Za chvíli to nebude aktuální a týká se to navíc jen vás dvou. Pro ostaní je přínos 0 :evil:


:shock: Toš jak řekneš,šerife :?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host