Navigace - tablet

Po počasí další důležitá součást jachtingu. Vše kolem navigace....

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

pavelmicek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 17
Kontaktovat uživatele:

Re: Navigace - tablet

Příspěvekod pavelmicek » čtv dub 06, 2017 12:02 pm

ok1fwg píše:... a mám to teď třeba na telefonu, můžu to nahodit později na tabletu? ...

Mě zatím fungovala praxe taková: veškerá iOS zařízení zaregistrovaná pod mým jedním "nickname" mi umožnila využívat již jednou zakoupené aplikace na různých zařízeních. I po opětovném stažení placené aplikace po několika letech na jiné iOS zařízení, ale s mým stejným nickname. Obávám se, že by ale tento fakt nešel aplikovat při kombinaci zařízení např. iPhone + android tablet.
LadaM
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 40

Příspěvekod LadaM » čtv dub 06, 2017 12:12 pm

No tu čáru jsem dal jako příklad, co obvykle také umí SW, který VMG má. Jinak k Bahrisově poznámce - také jsem si všiml, že některé lodní přístroje ukazují VMG a to bude ten případ VMG čistě podle větru. Nesnažil jsem se potom pátrat, ale tipl jsem si, že to ukazuje VMG k místu, resp. kurzu, odkud fouká vítr. Kdežto já si pod pojmem VMG představuji jednoduše rychlost přibližování k určitému bodu, typicky waypointu. Ono to spolu souvisí, pořád jde o efektivitu křižování na jednu nebo druhou stranu (resp. určení vhodného místa pro obrat), ale v momentě, kdy potřebuji co nejrychleji směřovat k určitému bodu, bez souřadnic se neobejdu.
Lubo
nováček na fóru
nováček na fóru
Reputace: 0

Příspěvekod Lubo » čtv dub 06, 2017 12:17 pm

Jo jo, dvě témata 1. SW na starty a asi další regatové účely - snad v dalších sezónách 2. Jednoduchý navigační SW s mapama a VMG.

VMG je rychlost přibližování k cíli. Ještě se někdy používá VMG jako rychlost přibližování proti větru.

Jezdíme navigačky na amatérské regatě a já si představoval, že po otočení návětrného otočného bodu (většinou izolované nebezpečí, malý ostrov,...) , kdy pokračujeme na záda nebo zadobok si označím další otočný bod, který je po větru, v navigačním SW a ten mi bude dle aktuální rychlosti ukazovat aktuální VMG. Třeba si to nejdříve namířím rovnou po větru a pak budeme z kurzu 180 stupňů na vítr uhýbat do strany a sledovat VMG při kterém úhlu bude největší. Tímto kurzem poplujeme. Je známo, že na čistý zaďák to rozhodně nejrychlejší není, ale správně zvolit kurz bez propočtu v SW, je alespoň pro nás čiro čirý odhad.

Proto se pídím po jednoduchém navigačním SW, které VMG umí, ale mapový podklad chci mít také. Jednak se chci umět podívat na celou trasu rozjížďky a poradit se s chlapama kudy tudy a jednak chci mít po ruce kontrolu hloubek. Co si budeme v Chorvatsku je to třeba i když se netlačíš na ostrov aby si ho objel co nejtěsněji. Jezdíme na Firstech 35 a plotr je v salonu :( .
pavelmicek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 17
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pavelmicek » čtv dub 06, 2017 12:20 pm

Jardasu píše:Ahoj,
mám ještě dotaz - letos si koupím Navionics Boating a mapy Baltu - za rok vyprší Baltu licence a koupím si třeba Jadran.
Dotaz zní - budou v tomto případě fungovat všechny funkcionality routování i na "prošlé" mapy Baltu - nebo jenom na ty aktuálně zaplacené mapy Jadranu (s tím, že mi přestane za rok fungovat podpora mapových aktualizací Baltu počítám, jde mi o měření a azimuty u rout )?

Dovolím si oživit tuto otázku. Už někomu prošla roční licence? Co se stane s mapou?: Vrátí se do původního režimu bez detailů a možnosti jakkoli ji využívat nebo se jen přestanou nahrávat aktualizace.
Díky.
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv dub 06, 2017 12:48 pm

Jo, já obnovoval.
Už jsem psal někde nahoře, mám tři. Evropu, Karibik a Seychelly. Obnovoval jsem pouze Evropu, ale všechny tři mě normálně běží. Jenom nemůžu dělat update. A myslím že neuvidím zásahy ostatních uživatelů, to teď nevím, nemám aktuálně nainstalováno. Ale ještě zjistím.
Jan67
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Jan67 » čtv čer 22, 2017 3:52 pm

Omlouvám se, pokud bylo někde ve vlákně už zmíněno, čas je nepřítel...
Rád bych otestoval navionics boating v Chorvatsku. Po instalaci na tlf galaxy S4 a stažení mapy v rámci 14dní trialu ale nevidím detaily. Jako je vidím na PC přes Chart Viewer.
Nemáte někdo tušení, v čem to je? Zkusil jsem normální i HD verzi.

Odesláno z mého GT-I9506 pomocí Tapatalk
Anonym
účet uživatele zrušen

Příspěvekod Anonym » čtv čer 22, 2017 4:06 pm

A máš ty části které prohlížíš "vysvítěné"?
Obrázek
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 307
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » čtv čer 22, 2017 4:30 pm

Jan67 píše: v rámci 14dní trialu ale nevidím detaily.

Už to tu opravdu bylo. Trial verze zobrazuje detaily mapy jen pokud jsi připojen k Internetu. Byl jsi připojen, když jsi to zkoušel?
Anonym
účet uživatele zrušen

Příspěvekod Anonym » čtv čer 22, 2017 4:40 pm

Tak má omluva, jsem rád že žiju. Mám tu před sebou na zdi teploměr a ukazuje 31.5°C.
Venku 36,7°C, bazén 29,7°C :twisted:
Libor
bez hodnocení
Reputace: 110
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » čtv čer 22, 2017 5:10 pm

ot
na zdi doma nebo venku?
nesmis teplo pustit dovnitr... ;)
tady je 35 venku a doma drzim krasnych 22...
Anonym
účet uživatele zrušen

Příspěvekod Anonym » čtv čer 22, 2017 5:28 pm

Teorii znám, praxe ale pokulhává.
Žijeme venku, na terase, u bazénu. Na terasu 4m dveře, k bazénu 3m dveře. Stále vše otevřené, jenom síťové dveře. To se nedá uhlídat a ani není vůle. Kolem je les, navečer postříkám dlažbu a všechno schládne.
https://postimg.org/image/g96xbsq93/
Jan67
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Re: RE: Re: Navigace - tablet

Příspěvekod Jan67 » čtv čer 22, 2017 5:32 pm

lynx píše:
Jan67 píše: v rámci 14dní trialu ale nevidím detaily.

Už to tu opravdu bylo. Trial verze zobrazuje detaily mapy jen pokud jsi připojen k Internetu. Byl jsi připojen, když jsi to zkoušel?

Ano, připojen.
Hw problem to asi nebude, nasel jsem na netu lidi, kterym Boating na S4 chodi.

Jan67
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Re: RE: Re: Navigace - tablet

Příspěvekod Jan67 » čtv čer 22, 2017 5:35 pm

Baharis píše:A máš ty části které prohlížíš "vysvítěné"?
Obrázek

Nemám. Ještě mě napadlo, jestli jsem si trial nevyčerpal před lety s nějakou předchozí verzí...

Anonym
účet uživatele zrušen

Příspěvekod Anonym » čtv čer 22, 2017 5:39 pm

Je mě líto, ale s trial verzí nemám žádné zkušenosti. Mě ta částka za námořní mapy celé Evropy připadala natolik symbolická, že jsem o ní neuvažoval. Navíc když se k němu vyjádřilo několik lidí že je fakt dobrý.
Ale pokud jsi ji již v minulosti pod stejným e-mailem stahoval, jsou tvé myšlenky možná správné. Co tak zaregistrovat si ještě jiný mail a stáhnout pod ním?
Jan67
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Jan67 » čtv čer 22, 2017 5:43 pm

Takže vyřešeno. Nevěděl jsem, že musím zapnout Sonar Charts.
A teď to mám i proscícený.
Dík všem.

Libor
bez hodnocení
Reputace: 110
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » čtv čer 22, 2017 5:44 pm

Čoveče já ti nevím... :-?
Nemáš vysvícené = nemáš stažené mapy a ptáš se proč nevidíš detaily...... :crazy:

Byls rychlejší, ale

Sonar Charts jsou vyšší detaily dna než běžné na plavbu. V předchozí verzi Europe tato volba ani nebyla.
Jan67
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Jan67 » čtv čer 22, 2017 11:39 pm

Libor> Mapy jsem měl stažené. Ale dokud jsem nezapnul přes ikonu vlevo dole a následné menu Sonar Charts, tak se sektor map neprosvítil a prakticky nebyl vidět žádný detail.
Nepřišlo mi to moc intuitivní ale hlavní je, že to teď funguje dobře. Jinak mě poradili přímo z Navionics, během jednoho dne...
Pozitivní zjištění je, že míra detailů na galaxy S4 a na PC (Chart Viewer) je stejná.

Baharis> Už teď jsem prakticky rozhodnutý to koupit, používal jsem ale doteď jinou aplikaci. A rozdílem mezi nimi jsou právě detailní hloubkové vrstevnice. Nakonec, proč si to nevyzkoušet, když to nabízí...
Návštěvník

Příspěvekod Návštěvník » čtv črc 06, 2017 3:12 pm

Mám za sebou týden plachtění v Chorvatsku s otestováním Navionics Boating. Aplikace samotná je bez připomínek, na celý den to jen chce druhou baterii do mobilu.
Zažil jsem ale varující událost. Pod Kornatami je místo, kde z hloubky vybíhá mělčina, v papírové mapě značená s hloubkou 2.4m. V boating jsem měl aktualizovanou mapu, přesto v tomto místě zobrazovala hloubku ca 20m. Musel jsem stočit kormidlo, když se lodní hloubkoměr začal blížit 3m.
Druhý den se mi nabídl další update mapy, kde bylo toto místo opraveno na hloubku ca 5m.
Odnáším si z toho pocit, že 100% jistotu Boating nepřináší...

Jan67
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Jan67 » čtv črc 06, 2017 3:12 pm

Mám za sebou týden plachtění v Chorvatsku s otestováním Navionics Boating. Aplikace samotná je bez připomínek, na celý den to jen chce druhou baterii do mobilu.
Zažil jsem ale varující událost. Pod Kornatami je místo, kde z hloubky vybíhá mělčina, v papírové mapě značená s hloubkou 2.4m. V boating jsem měl aktualizovanou mapu, přesto v tomto místě zobrazovala hloubku ca 20m. Musel jsem stočit kormidlo, když se lodní hloubkoměr začal blížit 3m.
Druhý den se mi nabídl další update mapy, kde bylo toto místo opraveno na hloubku ca 5m.
Obrázek

Anonym
účet uživatele zrušen

Příspěvekod Anonym » čtv črc 06, 2017 3:22 pm

Souřadnice pls ?

Ťapkám pomocí Galaxy S7
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 71

Příspěvekod Jarda885 » čtv črc 06, 2017 4:56 pm

Jan67 píše:......
......k

Přečti si první hlášku po zapnutí elektornické navigace - jakékoliv.

Volně řečeno:
Jde o orientační doplňující informace v žádném případě nenahrazující papírové mapy.
Jan67
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Jan67 » čtv črc 06, 2017 6:03 pm

Baharis > Je to v mapě označeno jako Plič Lumbarda, 43°39,6' N 15°31,6'E
Můžeš zkontrolovat současný stav, já si aplikaci koupím až před dalším plachtěním. Takže nyní mám po trialu.

Jarda885> Jistě. Mě na tom zarazilo hlavně to, že Navionics se tváří (s ekvidistancí vrstevnic dna 1m), že to má velmi dobře zmapované. Ty data museli někde vzít. Nevidím důvod, proč by neměli mít data minimálně stejně kvalitní jako jsou na poslední verzi map. Zajímavý je to s tím upgrade mapy. Škoda, že jsem si neuložil stav, kdy tam měli ještě dost velkou hloubku.
Anonym
účet uživatele zrušen

Příspěvekod Anonym » čtv črc 06, 2017 7:05 pm

No já mám koupené mapy aktualizované před týdnem. Nevím jestli před tebou nebo po. Mám tam hloubku 3m jako na tvém obrázku. Garmin tam má jenom modré kolečko a až při kliku se objeví informace o hloubce 2,4m.

Je to ale celkem jedno, protože tam je modré a přes modré nikdy nepluji.

Odesláno z mého SM-T719 pomocí Tapatalk
err_
bez hodnocení
Reputace: 138

Příspěvekod err_ » čtv črc 06, 2017 7:08 pm

Jan67 píše:istě. Mě na tom zarazilo hlavně to, že Navionics se tváří (s ekvidistancí vrstevnic dna 1m), že to má velmi dobře zmapované.

Asi jsi nikdy nevidel merit hloubku. V malych hloubkach to obeplouva mala lod se sonarem a meri dle GPS. Ovsem i ta ma jistou (klidne nekolik metru) nepresnost co do pozice. Ve vetsich hloubkach to jiz kvuli vykonu sonaru musi delat lode hydrologickeho nebo namorniho ustavu (pripadne podobne organizace) daneho statu a ty to meri po usecich. Navic se v zakreslovani izobat vychazi nekdy i z pomerne starych podkladu, ktere se pak jen zpresnuji.

Jak se vsude radi a jak jsi spravne delal - je nutno porovnavat vice zdroju. Idealne papir + el. navigace.

Jen pro zajimavost napr. Watove more, poznamka v elektronicke i v papirove mape:
Due to strong currents the fairways are changing continuously. Actual depth may differ from the charted soundings. The buoyage is adjusted accordingly. For last depth on bars etc. see "Dieptesttat", incorporated in Netherlands N.t.M.

Ani silnice, coz je podstatne jednodussi pro mapovani nemas v nvigaci 100% aktualni a presne. Taky je obcas dobre se podivat do mapy. A nemusis chodit daleko. Staci cesta pres Slovinsko pres nove stavene useky dalnice :-)
stani119
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 20

Příspěvekod stani119 » čtv črc 06, 2017 7:40 pm

Je to tak, gps navigace je jen informativní, dnes jsem plul s garminem na pevnině :crazy: ale to je zde prý vlivem nějakých rádio vysílačů. Takže mapa, čumendo a jen bílý vody :)

Zpět na