Značení plavební dráhy na řece

Po počasí další důležitá součást jachtingu. Vše kolem navigace....

Moderátoři: Pepa, windward, vilma

bvp1
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod bvp1 » pát zář 26, 2014 8:54 am

Ahoj a dobrý den. Není mi zcela jasný systém vyznačení plavební dráhy na řece (zelená a červená bóje). Uvedu proč. Pokud jde o moře, je generální směr od moře do přístavu, tedy při vjezdu do přístavu bych zelenou bóji měl mít na pravoboku (u zeleného pozičního světla). Tomu rozumím.

Ale jak je to na řece? Po směru proudu je levá strana plavební dráhy označena zelenou bójí, pravá potom červenou. Předpokládám, že generání směr plavební dráhy je po proudu, tj. k moři. Je to tak? Analogicky jako u moře když pluji do přístavu (tedy generálním směrem), měla by barva pozičního světla odpovídat barvě bóje, abych věděl, že pluji "generálním" směrem. Jenže u řeky to nějak nefunguje, resp. funguje to tak přesně naopak. Barvy světel se kryjí při plavbě proti produ. Doufám, že můj výklad není příliš svérázný. Díky za odpovědi. BVP1
david
moderátor
Reputace: 148

Re: Značení plavební dráhy na řece

Příspěvekod david » pát zář 26, 2014 9:01 am

představ si, že přístav je pramen řeky a máš klid. rázem je všechno stejný :o
Strycek_Bidlo
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Strycek_Bidlo » pát zář 26, 2014 9:05 am

Když jedeš od moře do přístavu, máš červené bóje vlevo.
Když pokračuješ z přístavu proti proudu řeky, máš červené bóje pořád vlevo.
Jednoduchá věc.
karel-h
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 1

Příspěvekod karel-h » pát zář 26, 2014 9:24 am

bvp1
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod bvp1 » pát zář 26, 2014 9:59 am

Děkuji všem za vysvětlení, příklady a ukázku. Co značí která bóje, vím. Chtěl jsem jen vědět, který směr plavební dráhy na řece je generální.
Omen
vytrvalý návštěvník
Reputace: 140

Příspěvekod Omen » pát zář 26, 2014 10:50 am

Generálnězajímavá :? otázka je až na větších jezerech, kde se plavební dráhy rozdělují, spojují a křižují :mad:
err_
bez hodnocení
Reputace: 138

Příspěvekod err_ » pát zář 26, 2014 11:57 am

Ani snad ne. V ramci prechodovych znaku a vicenasobnych prechodovych znaku s vyznacenim hlavni plavebni drahy by to nemel byt takovy problem. Narazil jsem jen na srafovane boje, coz bylo rozsireni plavebni drahy pro sport. Uz jsem tady o tom psal. Bylo to specificke pro NL.
Ismael
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Ismael » pát zář 26, 2014 1:30 pm

Zdravím všechny přítomné.
Ať jsem dělal zkoušky chorvatské, správoplavební, RYA, ministerskodopravní ..... nikde jsem se nesetkal s termínem "generální směr plavby"???
Nechci tedy rovnou říci, že je to hovadina a rád bych se zeptal (pro rozšíření svého plavebního obzoru) kde´s tento pojem našel, případně osvojil?

Srdce mne táhne domů do přístavu - po dlouhé plavbě jsem nadržený, atd... chci se zbavit mořské nemoci, atd... sleduji proto červené bóje barvy srdce, které je vlevo v mé hrudi a tyto bóje jsou proto po levé straně mé vytoužené plavební dráhy. Pokud na mne má milá nečeká na mořském břehu, ale musím za ní pokračovat dále proti proudu po řece stále výš a výš až k prameni, stále mne za ní srdce táhne a stále se držím levobočních červených bójí plavební dráhy po mé levici. Pokud tedy stojím za kormidlem a čumím stále toužebně nahoru proti proudu. Nesmím čumět zpět po proudu.
Každá voda má někde nějaký pramen a nějaké ústí. Pokud to tedy není nějaký tuzemský nebesák. Ale i ten by měl mít nějaký odtok, tedy i tam by se mělo dát teoreticky vytýčit plavební značení. Soustavy jezer ....... to už může být problém, ale Přemek (Omen) je živoucím důkazem toho, že se dá zorientovat i tam. Nějak. Z Finska se nakonec všichni vrátili.
Když jsem se po čase (hned) nabažil slastí suchozemského života, prchám po řece dolů k ústí do přístavu a z něj dále na moře, značení je barevně obrácené. Pravoboční bóje (lépe pravobřežní nebo pravostranné) bóje se kvůli mému srdci nepřemístí ani svoji barvu nezmění . Jsou stále červené a jsou po pravém boku mém, po pravém boku mé loďky a při pravém břehu řeky a poté při pravém břehu přístavního bazénu a mořské úžiny a plavební dráhy mezi skalisky, pokud ovšem stále prchám pryč na moře od všech přístavů , holek a povinností.

Je jen dobré si uvědomit, že levoboční červená bóje (značka) při plavbě proti proudu řeky je taktéž zároveň a definitivně pravobřežním značením a obrátím -li svoji plavbu po proudu, zůstane nadále pravobřežní, ale stane se i pravoboční a ke všemu ještě zůstane červená. Pro pravoboční (pluji-li nahoru proti proudu) a tedy levobřežní říční zelené značení to platí naopak.
Osobně se domnívám, že generální směr plavby bude asi ten, kterým pluje v danou chvíli muž (nebo to druhé pohlaví) s momentálně nejvyšší hodností.
Doufám, že o víkendu nebude pršet, mám moc práce.
Mějte se fajn cachtalové.
P.
david
moderátor
Reputace: 148

Příspěvekod david » pát zář 26, 2014 4:35 pm

Omen píše:Generálnězajímavá :? otázka je až na větších jezerech, kde se plavební dráhy rozdělují, spojují a křižují :mad:

daleko lepší je jezero na kopci, ze kterého vedou dvě řeky / kanály. uprostřed se obrací značení - jeden případ v Německu
bvp1
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod bvp1 » pát zář 26, 2014 9:12 pm

Dobrý večer, ještě jednou děkuji všem, kteří mi odpověděli na můj dotaz. Vaše snaha nebyla marná. Zdá se, že jsem to už pochopil. Definitivně. Hledal jsem v tom systému značení nějakou logiku, nějakou pomůcku na zorientování. A tu mi poskytl Ismael (speciální díky). Ano, když budu sledovat červené bóje a dbát, aby byly na straně mého srdce, dopluji do přístavu, k prameni nebo ke své milé.

Termín "generální směr plavby" jsem nepoužil. Mluvil jsem o "generálním směru plavební dráhy", což není snad pojem tak úplně neznámý. Tak ještě jednou všem díky.
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 33

Příspěvekod marks » pát zář 26, 2014 9:22 pm

dovolím si podotázečku, zda-li pak by někdo nevěděl z čeho vychází označení pravého břehu po proudu? jakože z čeho to vzniklo?
Termit
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 7

Příspěvekod Termit » pát zář 26, 2014 9:54 pm

marks píše:dovolím si podotázečku, zda-li pak by někdo nevěděl z čeho vychází označení pravého břehu po proudu? jakože z čeho to vzniklo?

Řekl bych že historicky, pro suchozemské krysy byl důležitý směr po proudu dolů a z toho vychází i označení pravý a levý břeh.
Na moři je důležitý směr do přístavu, ven trefí každý...

Termit
Ismael
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Ismael » pát zář 26, 2014 10:00 pm

Ahoj Marksi,
já myslím, že když stojíš u pramene, tak čumět do vody je nezáživné a dlouho tě to nebaví. Pokud tedy nejseš přírodozpytec a nehledáš vodní breberky. Takže se otočíš a koukáš, kam že to ta voda teče. No a tím, že se otočíš a hledíš do dáli po proudu, tak jaksi automaticky máš pravý břeh u pravého kotníku a levý břeh u levého kotníku............
Mně spíše nedá spát ten termín "generální směr plavební dráhy" , fakt jsem to neslyšel a nevím, co si pod tím mám představit. Rád ukládám informace přesné, protože pokud je později používám a přesné nejsou, tak jaksi pak člověk (já) vypadám jako blbec.
Možná se ten termín používá v systému rozdělené plavby??, něco jako jednosměrka?, která je jednosměrnější než jiné jednosměrky???, ale může být jednosměrná i opačně?, ale jen někdy??? Znamená to také, že jsou nějaké negenerální, tedy vedlejší, či příležitostné směry ....?

Myslím, že tohle může rozseknout David........, jestli se mu tedy bude chtít a nepošle nás jiným generálním směrem..........
A teď už fakt končím.
P.
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 100

Příspěvekod Denis » pát zář 26, 2014 11:36 pm

bvp1 aj Izmael, ne druhej pologuli majú srdce na opačnej strane.
Na rieke Wisla bolo označenie plavebnej dráhy palicou a metlou, teda húlkou a koštetem. červená a zelená strana na riekach je tam, kde sa dá pláviť z mora.
Pretože pomýlenie strán značení plavebnej dráhy na rieke môže mať fatálne následky, tak si pri plavbe proti prúdu mrmlem zaklínadlo, červená nalavo, zelená na pravo a pri jazde po prúde ho zmením. Možno ma niekto bude mať za blba, ale lepšie nerozbiť loď, ako byť za blba.
vovsky
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 15

Příspěvekod vovsky » sob zář 27, 2014 11:05 am

Denis píše: tak si pri plavbe proti prúdu mrmlem zaklínadlo, červená nalavo, zelená na pravo a pri jazde po prúde ho zmením..

Náš učitel navigace v námořním kursu měl na všechno mnemotechnické pomůcky.V tomto případě "levičáci jsou rudí",takže červená je vlevo.
ferdas
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 27

Příspěvekod ferdas » úte bře 14, 2017 9:36 am

Navazuji na téma: dokážete prosím někdo vysvětlit, jak bych měl plout podle značení na obrázku? Nahoru do ústí kaňonu Zrmanja, Chorvatsko. To konkrétní nějak nemůžu pochopit.Kudy bych podle něj měl plout..?

Zrmanja.jpg
JaOCZ
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 93
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JaOCZ » úte bře 14, 2017 10:43 am

Ještě nezapomínat na systém IALA A a IALA B :)

Co se týče laterálních bojí na moři, tak umístění zelené v pravo a červené v levo (v systému IALA A) je dáno dle směru přílivu, nikoli cestou do přístavu (což je většinou totéž, ale být nemusí ve složitějších oblastech)

Souřadnice daného místa: N 55° 55.60 W 005°09.89

Viz přiložené fotky.

IMG_8642.PNG

IMG_8643.PNG

IMG_8644.PNG

H.
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 71

Příspěvekod Jarda885 » úte bře 14, 2017 11:05 am

TO ferdas:
Jsme of topic. Nejsme na řece. Ale:

Při připlouvání ze severozápadu bys měl podle bojek projet úzkým prostorem červenou a zelenou bojkou ve spodní části obrázku, pak dost prudce zatočit doleva k severnější červené bojce.

Podle izobat se to jeví dosti nesmyslné. Neznám konkrétní situaci. Možná mezi červenými bojkami je něco, co brání možnosti plout přímo na severnější červenou bojku.

Spíš mne zaráží umístění zelené bojky při plavbě z jihovýchodu. Ta mělčina 1m uprostřed je nebezpečná.

Je to příklad, že může být nebezpečné navigovat podle jednoho zdroje. Měl bys prohlédnou papírovou mapu a místního pilota (v daném případě "Osmičky"). Pak situaci vyhodnotit a rozhodnout se kudy plout.

Btw. Mimo Chorvatsko je spousta takových nebezpečných míst. Není tam žádná bojka. Musíš podle map eventuálně podle pilota.

EDIT:
už jsem to našel.
Naposledy upravil(a) Jarda885 dne úte bře 14, 2017 11:29 am, celkem upraveno 1 x.
lynx
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 307
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lynx » úte bře 14, 2017 11:21 am

Jarda885 píše: Měl bys prohlédnou papírovou mapu...

Ano, určitě bych hledal i jinde. Mě napadlo, že do map Navionics může informace vkládat každý, takže je klidně možné, že tam někdo vložil bóje se špatnou polohou.
Kontroluje to pak někdo?

Mimochodem, na fotce v odkazu to vypadá, že ústí řeky/kaňonu je označeno správně. Vpravo je vidět zelená bóje. Zdá se, že je na „správné“ straně mělčiny.
https://www.google.cz/maps/@44.200667,1 ... 048!8i1536
pavelmicek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 17
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pavelmicek » úte bře 14, 2017 11:23 am

ferdas píše:..dokážete prosím někdo vysvětlit, jak bych měl plout podle značení na obrázku?..

Na mapě Navionicsu je asi chyba v pozicích bójí. Dle tohoto videa lodě plují logicky nejhlubším místem a je vidět, že i bóje jsou na předpokládaných pozicích.
Omen
vytrvalý návštěvník

Příspěvekod Omen » úte bře 14, 2017 11:29 am

V mém Navionicsu chybí ta jihozápadní zelená a severní červená, ale i tak je to blbě.
pavelmicek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pavelmicek » úte bře 14, 2017 11:54 am

V Navionicsu pro iOS, aktualizovaném teď, mám bóje přesně jako Ferdas. Když si dám spočítat trasu plavby, tak mě Navionics navádí "blbě" těmi bójemi a zároveň křičí, že zde není možné proplout kvůli kolize s mělčinou.
Jarda885
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 71

Příspěvekod Jarda885 » úte bře 14, 2017 12:00 pm

Kdo jste IT schopní, zkuste Navionicsu nahlásit chybu.
pavelmicek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pavelmicek » úte bře 14, 2017 1:15 pm

Odvahu udělat to nemám, jaksi jen konstatuju.. Navionics pro iOS umožňuje:
Delete - vzhledem k tomu, že jsou pozice bójí mimo logiku a realitu, by varianta je smazat byla taky řešení.
Move - asi neřešitelné, když nejsme na místě a neznáme skutečné pozice reálných bójí.
Edit - tato funkce asi umí jen textově doplnit onen symbol na mapě

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil(a) pavelmicek dne úte bře 14, 2017 1:15 pm, celkem upraveno 1 x.
Omen
vytrvalý návštěvník

Příspěvekod Omen » úte bře 14, 2017 1:47 pm

Stačilo by tu jižní červenou z Ferdasova obrázku (nějak) změnit na zelenou - pak už by to logiku dávalo.

Zpět na