Spinaker / genaker / blistr

Že plachty jsou hlavním motorem jachty je známá věc. Vše kolem plachet a lan....

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

RACEK
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 86

Re: Spinaker / genaker / blistr

Příspěvekod RACEK » stř úno 10, 2021 8:37 am

Kolik má ten Atol balastu? Jestli je to Atol co myslím, tak ten má jen ploutev z překližky.

Jedna možnost je očko nahoru na stěžeň, kladku přidělat na šekl a výtah zvenku stěžně. Kladka se může na šeklu trochu pohybovat a tak se dá hezky genakr stahovat i na bočák. Výtah vně stěžně může dřít o sálingy, ale hlavně flatruje a bouchá do stěžně ve dne i v noci. Což je nepříjemné.

Druhá možnost je vnitřkem stěžně, což je obvyklé řešení pro kajutové lodě. Nahoru to chce originální kladku, aby to co nejméně dřelo.

Jak ten genakr budeš balit?
Libor
bez hodnocení
Reputace: 158
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » stř úno 10, 2021 10:27 am

Ahoj Honzo, možnosti máš různé za různou cenu.

Ale marně přemyšlím proč otočná kladka..

Já mám na konci výtahového lana kosatky, geny (na stejném vytahuji i genakr) snap šekl ... rychlé a také otočné na čepu

Obrázek
http://shop.jachting.info/index.php?mai ... ucts_id=88
kapo
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 38

Příspěvekod kapo » pon úno 15, 2021 6:00 pm

Andrejjeep píše:Ahoj skúsim pár mojich postrehov, síce nie z genakerom, ale spinakrom, ktorý nakoľko väčšinou jazdím sám, tak využívam ako genaker na zadný zadobočný kurz. Sám v jednom si to moc so spinakrovým pňom (ani ho nemám) moc netrúfam.

To je zajímavej nápad, uvažuju o tom taky,předpokládám že na zadobok(zaďák atd) smotáš rolfokem kosatku a vytáhneš spinakr způsobem jako genakr. Taháš to z nějakýho pytle ? V jednom to musí být dost náročný, otěže vedeš před předním stěhem ? :?
Andrejjeep
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 30

Příspěvekod Andrejjeep » čtv úno 18, 2021 7:31 am

Presne tak, zatiaľ to skúšal na zadný a zadobočný sme vetru.
Povedal by som, že to mám rýchlejšie ako sa trápiť so spinakrovým pňom, atď.. To by v jednom trvalo asi hodne dlhšie.
V ásade zbalím genu na rolfoku, čo je rýchle, aby nezavadzala pri vytahovaní spinakra. Ten si poväčšinou pripravím buď dopredu v kajute a ťahám ho prednou luknou, nacvaknem jeden roh spinakra na lanko, ktoré mám momentálne na koši, na druhý roh nacvaknem oťaže, a výťah. Takto pripravené, buď si to v kľude vybalím v prístave, alebo aj za plavby to v pohode stíham. Jednu oťaž vediem pred predným stehom, ak by bolo nutné pretiahnuť po halze. Pokiaľ to robím za plaby tak zaaretujem pínu a možem sa tomu v kľude venovať, teda jediné čo musím ustrážiť, že na týchto malých prckoch ak sa postavím mimo stred lode tak už opisujem pekný oblúk, hold ľahké malé lode. Ak je všetko pripravené, tak zalezem do kokpitu a už len vytiahnem spinaker, doštelujem a kochám sa z fajn jazdy. Zatiaľ to použil len pár krát, do moc silného vetru som sa s tým nehrnul, ale na našich klubových závodoch v slabom vetre je to fajn. na silnejší vietor mám menší spinaker tak plánujem túto sezónu skúšať, teda ak ma okolnosti pustia na vodu.
Jediné čo potrebujem doriešiť je čeleň, lebo na zadobok mi časť plochy zakrýva hlavná plachta, tak potrebujem to vysunúť dopredu, pri tom malom to nie je také výrazné.

horšie je to zbaliť potom, menší v celku v pohode, väčší sa mi podarí aj omočiť, v jendom tak rýchlo nestíham, a keďže sám musím výťah spinakra vyseknúť zo záseku, volný koniec si niesť zo sebou k sťažňu a tam prechytiť za výťahové lanko pri vstupe do sťažňa, ktorým ho spúšťam a sťahujem k sebe. Ale ako posledne zistil mám v strede spinakra očko na sťahovaciu šnúru + vodítka na plachte, tak vyskúšam či ho nedokážem takto pomocou lanka zbaliť do lukny a podpalubia.

A.
honza_k
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 7

Příspěvekod honza_k » čtv úno 18, 2021 11:10 am

RACEK píše:Kolik má ten Atol balastu? Jestli je to Atol co myslím, tak ten má jen ploutev z překližky.

Ten náš má ploutev 80kg.

Jedna možnost je očko nahoru na stěžeň, kladku přidělat na šekl a výtah zvenku stěžně. Kladka se může na šeklu trochu pohybovat a tak se dá hezky genakr stahovat i na bočák. Výtah vně stěžně může dřít o sálingy, ale hlavně flatruje a bouchá do stěžně ve dne i v noci. Což je nepříjemné.

Zatím se přikláním k výtahu zvenku, i když vím, že to může být hlučné. Uvnitř stěžně by to bylo pracnější, musel bych dodělat kladku výtahu genakeru a předělat i kladku výtahu hlavní plachty, protože ve stěžni není místo, moc se mi do toho nechce.

Jak ten genakr budeš balit?

Ručně. Spustím ho na palubu, zmačkám do náruče a odnesu do kajuty. Nebude moc velký a budeme ho používat jen ve slabším větru.

Honza
honza_k
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod honza_k » čtv úno 18, 2021 11:38 am

Andrejjeep píše:Ahoj skúsim pár mojich postrehov, síce nie z genakerom, ale spinakrom, ktorý nakoľko väčšinou jazdím sám, tak využívam ako genaker na zadný zadobočný kurz.

Genaker budeš mať na rolfocku, alebo volne?

Díky za všechny postřehy. Genaker bude volně. Rolfok mi přijde na naši malou loď zbytečně drahý a komplikovaný.

Čo sa týka spodného uchytenia, dočasne som to poriešil naviazaním kladky na predný kôš. V mieste uchytenia geny nemám toľko voľného miesta a pri halze by som mal problém pretiahnuť medzi dvoma lanami plachtu. Naviazaním kladky na kôš to mám trochu ďalej a navyše si viem regulovať výšku plachty. Ale aj tak je tam natesno ale fungovalo to vcelku OK. A predný kôš ani moc neprekážal, nápodobne ho mám vysoký ako Tvoj.

To je taky varianta, jen mám na naší lodi obavu o pevnost uchycení toho koše, taky se tím člověk okrade o plochu plachty. Rozmýšlím.

Tento rok buď poriešim bowsprit, alebo minimálne výsuvný čeleň, aby dostal plachtu viac dopredu, pri zadobočnom kurze mi dosť tieni hlavná plachta. Rád by som predný úchyt dostal tak cca 1m pred loď.

A jak bude ten čelen připevněný? Právě se snažím navrhnout konstrukci. Jsou tam dost velké síly, je potřeba ukotvit na vhodné místo. A nechce se mi do lodě dělat příliš moc děr navíc :-)

Honza
honza_k
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod honza_k » čtv úno 18, 2021 11:44 am

Libor píše:Ale marně přemyšlím proč otočná kladka..

Díky. Předpokládám, že kvůli snížení tření, pokud plachta táhne výtah směrem do strany, při nutnosti nějakého nouzového stažení genakeru na boční vítr. Ale asi to nezbytné není.

Honza
Andrejjeep
aktívní jachtař
aktívní jachtař
Reputace: 30

Příspěvekod Andrejjeep » čtv úno 18, 2021 1:36 pm

Honzo

Riešenie upevnenia čeleňu, zrejme opajcnem od jedného Švajčiara čo mal presne takú istú plachetnicu ako mám.

V zásade na prove mám nerezové kovanie, kde mám uchatený stĺpik relingu a prapôvodne tam asi bola aj predná rolňa na vedenie kotevného lana. Takže urobil obímku podľa priemeru čeleňu s platňou ktorú priskrutkujem o pôvodné kovanie na prove. Koniec čeleňa asi vybavím úchytom pre spinakrový peň a do trupu v mieste kotevnej studne len naskrutkujem nerezový úchyt kde sa zacvakne úchyt na čeleni. Akurát dotyčný to mal z 50mm hliníkovej trubky a vo väčšom vetre sa mu to prehýbalo, takže doporučuje vodný steh. Doma sa mi povaľuje len 40mm kus duralovej trubky o hr. 4mm (on mal síce 50mm ale tenkostennú) a určite doplním vodný steh a aspoň budem mať oko pre hák navijíku na vozíku. Uvidím ako sa tam dostanem rukami, nakoľko kotva má svoje lôžko a len tadiaľ mám možnosť sa dostať do vnútra studne.
Toš taký je plán, aká bude realita ešte neviem.

A.
LadaM
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 78

Příspěvekod LadaM » čtv úno 18, 2021 2:27 pm

Já mám na lodi (24 stop) originál hliníkový čelen a má cca stejný průměr. Ale je vysouvací, takže je to částečně zpevněné tím, že jsou dvě trubky v sobě a navíc ta pevná část leží celou délkou ve žlábku v palubě. Vodní stěh tím pádem nemá, ale je to od výroby, tak je to snad dimenzované dostatečně. Bohužel není kompatibilní se stávajícím čelenem s plošinkou, schůdky a držákem kotvy, takže jsem nikdy nevyzkoušel, jak hodně se to ohýbá. Genakr nacvakávám na špičku té plošinky (říká se tomu taky čelen? :) ) a je fakt, že když to fouká hodně zezadu a slaběji, radši pluji bez hlavasky, jinak se špatně nafukuje. I ten půl metr dopředu by mu prospěl.

Zpět na