bouřková kosatka -instalace na rolfok přes navinutou kosatku

Že plachty jsou hlavním motorem jachty je známá věc. Vše kolem plachet a lan....

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

halladin
vytrvalý návštěvník
Reputace: 2

Příspěvekod halladin » ned led 11, 2009 4:13 pm

Jo , to Ti pomůže :D
Ty tam střílejí jako zajíce :-)
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 105

Příspěvekod Denis » ned led 11, 2009 6:52 pm

Zišla sa tu docela dobrá banda, ale byť to na mne tak sme ešte stále na www.jachting.unas, to bol osobný Liborov web kde zaznamenával svoje plány a dovolenky. Túto podobu vycizelovali Libor, Alffa, jerix a my ostatný všetci trochu pomáhame.
Popravdepovedané neviem aké sú tam tlaky, nie som konštruktér a ani nemám takú prax aby som to vedel empiricky. Tiež idem z jara presne toto budovať na mojej lodi, takže som nad tým trochu rozmýšlal a zhromažďoval informácie. Vychádzam z jachtárskych katalógov a snažím sa hladať logiku a zároveň mám dôveru k tým čo konštruujú tieto veci. Napr. od firmy Wichard je v katalogu SVB Vorstagspanner pre kutter, alebo babystag pre nerez lano 5-7 mm so závitom M12 s pevnosťou 5300kg ! Ocelové lano priemeru 7mm konštrukcie 1x19 má pevnosť 4120 kg. Domnievam sa preto, že prichytenie o palubu musí byť zodpovedajúce týmto pevnostiam a paluba samozrejme tiež, čo zvyčajne bez výstuhy nie je možné.
Tie vazáky si myslím že by mali byť dosť pevné. Ostatné uvidíš v praxi a šponovák lahko dokúpiš.
S tými bronzovými jazdcami na búrkovú som to myslel tak, že v žiadnom prípade nie plastové. Nerezové som ešte nevidel, ale ak sú tak prečo nie. Dávať tam šroubovacie šekle aj keď nerezové bude značne problematické pri zlom počasí. Spolahol by som sa na machrov od plachiet v prímorských krajinách, asi vedia čo treba dať na búrkovú plachtu. Myslím že sa jedná len o pevnostné nadimenzovanie , teda aké velké bronzové jazdce a ako husto. Je tiež možné že od istej sily vetra je lepšie ísť na holý sťažeň?

S tou cestou do Mekky sa to dá vyriešiť jednoducho, daj sa obrezať a pristúp na islám, asi to nebude pre teba problém, najme ak s nimi sympatizuješ. Možno keď čapnú do siete bieleho neveriaceho, tak ťa tam od radosti aj odvezú. Ja som v tomto na druhej strane, čítal som korán a militantný islamisti sú pre nás liberálov smrtelné nebezpečenstvo. Ak by mohli tak nám zakrútia krkom. Nápodobne.
Libor
bez hodnocení
Reputace: 118
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » ned led 11, 2009 7:05 pm

windward
moderátor
Reputace: 53

Příspěvekod windward » ned led 11, 2009 7:53 pm

Denis píše:Spolahol by som sa na machrov od plachiet v prímorských krajinách, asi vedia čo treba dať na búrkovú plachtu.

Byli to urcite tytez machri, kteri na jedne lodi dali pod sedacku kormidelnika konzolne na dvou (!!!) vrutech policku pro 20m trifazoveho dratu na 230v. Potvora policka pak ve vetru 80 knt spadla i s dratem do rizeni kormidla. Jen zazrakem se nic nestalo.

Jeden by rekl: znama znacka Sun Odessey, vyrobce - tutove machr. Ale posralo se to prave diky tomu machrovi... :)
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » ned led 11, 2009 8:01 pm

Neviem či je to vhodné takto paušalizovať. To by sa tí ostatný vo fabrike, čo namontovali ďalšie tisíce vecí bezchybne, aj uraziť.
V prímorských štátoch pracujú v týchto oboroch okolo jachtingu celé generácie.
richardm
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod richardm » ned led 11, 2009 8:37 pm

Denisovi:
Ať to bylo historicky jakkoliv, pro mě jako tady nového je důležité že si mají fandové jachtingu kde pokecat. Evidentně to všechny baví a žijou tím, jinak by ve svém volném čase nečuměli na obrazovky a šli radši na pivo - vyřešit všechny sportovní a politické problémy z jedný vody.. ;)
Trochu jsi mi zase zamotal hlavu, už zase se přikláním k tomu že ocelové lanko je lepší než normální lano. protože ale lana mám, tak si seženu bouřkovku a nejdříve jí asi testnu na normál lanech, je to bez investic a když to "nebude ono" tak to následně mohu prubnout s ocelovým lankem... Teda pokud vůbec poznám že "to není ono"... :mad: Jinak mám od tebe schváleny vazáky, a šponovák si pořídím. Dík všem za rady!

No a o muslimech... strávil jsem 3 roky života v Číně, dcera tam študovala a umí čínsky (sakra já ne!), všichni doma čínu a hlavně číňany milujem (mimochodem loď vlastním napůl s číňanem, občas se mnou pluje)... Je to vše jinak než ve sdělovacích prostředcích. No a když pak potkám někoho s kým se neznám a tedy jsem neměl možnost mu dlouhosáhle vysvětlovat proč by neměl veřit novinám a TV, tak mě pošlou do čínské komunistické emigrace... :D Když tady Toplánek nosí tibetský odznak, nebo plácaj o tom že taiwan nepatří historicky číně, se doma všichni válíme smíchy. Dcera má historii číny vystudovanou, mám kde čerpat!!! No a pak čtu v Yachting revue úvodník Langšádla o tom že by Čína něměla bývala dostat OH.... Netvrdím že Čína dělá vše správně, jde ale o to zda jde správnou cestou (to se dá lehce ověřit na vývoji životní úrovně - jejíž součástí jsou i lidská práva - od konce kulturní revoluce do současnosti). S araby nejsem zdaleka tak daleko jako s číňany, s pár jsem se měl možnost seznámit v číně, dle mého mají smůlu že žijou na ropě a nafasovali bez konzultace Izrael z kterého si amíci udělali základnu v arabském světě, aby měli pod kontrolou strategické suroviny. Stejně jako donedávna používali Taiwan jako základnu v blízkosti číny. Můj názor je že mám právo soudit ostatní až po té co jim porozumím, a na to tam musím zajet, seznámit se s mnoha lidmi a poslouchat je, ne je poučovat - což je typická metoda západní civilizace. No, trochu jsem se rozohnil že :mad: , ale nic ve zlým, nevnucuju to nikomu ;) .
Zírám kam jsem se až dostal od bouřkovky v rukávu!! Hahaha
Jen nevím zda po mém "školení" neodpanete z fora :D
windward
moderátor
Reputace: 53

Příspěvekod windward » ned led 11, 2009 8:39 pm

Denis píše:Neviem či je to vhodné takto paušalizovať. To by sa tí ostatný vo fabrike, čo namontovali ďalšie tisíce vecí bezchybne, aj uraziť.
V prímorských štátoch pracujú v týchto oboroch okolo jachtingu celé generácie.

Denisi,

mas samozrejme pravdu v tom, ze nelze pausalizovat. Souhlasim s tebou.
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » ned led 11, 2009 10:12 pm

richardm píše:Denisovi:
Ať to bylo historicky jakkoliv, pro mě jako tady nového je důležité že si mají fandové jachtingu kde pokecat. Evidentně to všechny baví a žijou tím, jinak by ve svém volném čase nečuměli na obrazovky a šli radši na pivo - vyřešit všechny sportovní a politické problémy z jedný vody.. ;)
Trochu jsi mi zase zamotal hlavu, už zase se přikláním k tomu že ocelové lanko je lepší než normální lano. protože ale lana mám, tak si seženu bouřkovku a nejdříve jí asi testnu na normál lanech, je to bez investic a když to "nebude ono" tak to následně mohu prubnout s ocelovým lankem... Teda pokud vůbec poznám že "to není ono"... :mad: Jinak mám od tebe schváleny vazáky, a šponovák si pořídím. Dík všem za rady!
No a o muslimech... strávil jsem 3 roky života v Číně, dcera tam študovala a umí čínsky (sakra já ne!), všichni doma čínu a hlavně číňany milujem (mimochodem loď vlastním napůl s číňanem, občas se mnou pluje)... Je to vše jinak než ve sdělovacích prostředcích. No a když pak potkám někoho s kým se neznám a tedy jsem neměl možnost mu dlouhosáhle vysvětlovat proč by neměl veřit novinám a TV, tak mě pošlou do čínské komunistické emigrace... :D Když tady Toplánek nosí tibetský odznak, nebo plácaj o tom že taiwan nepatří historicky číně, se doma všichni válíme smíchy. Dcera má historii číny vystudovanou, mám kde čerpat!!! No a pak čtu v Yachting revue úvodník Langšádla o tom že by Čína něměla bývala dostat OH.... Netvrdím že Čína dělá vše správně, jde ale o to zda jde správnou cestou (to se dá lehce ověřit na vývoji životní úrovně - jejíž součástí jsou i lidská práva - od konce kulturní revoluce do současnosti). S araby nejsem zdaleka tak daleko jako s číňany, s pár jsem se měl možnost seznámit v číně, dle mého mají smůlu že žijou na ropě a nafasovali bez konzultace Izrael z kterého si amíci udělali základnu v arabském světě, aby měli pod kontrolou strategické suroviny. Stejně jako donedávna používali Taiwan jako základnu v blízkosti číny. Můj názor je že mám právo soudit ostatní až po té co jim porozumím, a na to tam musím zajet, seznámit se s mnoha lidmi a poslouchat je, ne je poučovat - což je typická metoda západní civilizace. No, trochu jsem se rozohnil že :mad: , ale nic ve zlým, nevnucuju to nikomu ;) .
Zírám kam jsem se až dostal od bouřkovky v rukávu!! Hahaha
Jen nevím zda po mém "školení" neodpanete z fora :D

no já taky zírám :shock:
radši bych se držel té kosatky
richardm
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod richardm » ned led 11, 2009 10:36 pm

designérovi:
já to čekal :D Máš pravdu, zpět k jachtingu!!!
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » ned led 11, 2009 10:53 pm

Áno, máme radi jachting a radi si o tom pokecáme. Je to dobrý relax a vidím v tom večší osoh ako sedieť v zafajčenej pivárni. Svoje som si odpil a s alkoholom som vyrovnaný, ako hovorí môj kamarád Červík.
Neviem čo ťa to napadlo o tej Číne, mám rád dejiny a rád si pokecám o Tibete a aj o tom či bol generál na ostrove Číňan, alebo či sa mal radšej nechať zavraždiť. Okrem Koránu som čítal samozrejme aj Bibliu, dejiny židovského národa aj dejiny islámu. Starý zákon je listom vlastníctva Židov na Izrael. Ale neviem prečo spomínaš vznik štátu Izrael v topicu o kosatke? Zvykneme sa tu držať témy, samozrejme nie úplne striktne, ale snažíme sa o to. Prosím ťa rešpektuj to. Ak máš niečo proti vláde ČR tak im to napíš. Ale toto nie je vhodné fórum na takéto diskusie.
Takže bavme sa o jachtingu a ak sa niekedy stretneme osobne, tak môžme prebrať všetky neprávosti sveta, ale nie tu na tomto fóre. OK?
david
moderátor
Reputace: 151

Příspěvekod david » ned led 11, 2009 10:56 pm

richardm píše: zpět k jachtingu!!!

jako motorář a pár let i hadrář si dovolím poznamenat: upínat bouřkovku na vazák, co je jen v palubě, byť zesílené, je hazard. dá se ale ve směru bouřkovýho vantu dát pod vazák táhlo ( nějakej nerez plocháč ) upevněný do dna / kýlu, klounovce, zalaminovaný do dna a pod./ Pak je to sichr.
dan
s/y Hannah

Příspěvekod dan » ned led 11, 2009 10:59 pm

to richardm:prosim Te ty mas nejake informace ohledne jachtingu v Saudske Arabii?Rika se ze pouhe ziskani povoleni k vpluti do jejich vod je pro rekreacni jachtu temer neresitelny orisek.... :?
richardm
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod richardm » ned led 11, 2009 11:07 pm

Jsně Denis, to neštěstí dnes vzniklo tak že jsem se zmínil o návštěvě Mekky, a reakce byla že mě tam nepustí... takže Čankajška ani cokoliv jiného tady už komentovat nebudu, ale k pivu by to sedlo, ne? ;) Budeš v Libštátu? Já se tam chystám poprvé v životě, kvůli účasti jsem si změnil letenku do číny!!!
našel jsem na Plastimo stránkách bouřkovky 4,5,a 6m2. 6m2 pro lodě do 14m délky. Myslíš že to sedí? Doporučovals second hand, ale zatím jsem žádnou nabízenou nenašel. Poradíš kam na netu nakouknout?
Dík Richard
richardm
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod richardm » ned led 11, 2009 11:20 pm

danovi:
abych se přiznal, tak Saudská Arabie je zatím jen plán na podzim, navíc není v pilotu pro středozemní moře tak si nejsem jistej ničím, jen že bych tam chtěl, a čas na to mám (to je to nejdůležitější). Jaro do Syrie mám už rozpracované, základní info jsou v tom pilotu, a dostat víza není problém (na rozdíl např od Lybie kde musíš mít pozvání z lybijské strany). Ale pro syrské vízum, myslím, nesmím mít izraelské vízum nebo vstupní razítko v pase, stejně jako pro lybijské, libanonské atd...
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » ned led 11, 2009 11:24 pm

Na pivo je to dobrá téma, ale aby si mi nedal jednu do držky, mám asi dosť odlišné názory od teba. :)
Kamarát kúpil komplet búrkové oplachtenie v dielni kde sa šijú plachty. Mali tam asi 100 plachiet čo im prinesú klienti ako protihodnotu, ak si dajú šiť iné plachty ako používajú, napríklad menia sťažeň, alebo si dávajú rolfok a podobne. Dajú sa kúpiť aj na inzerát na ebay, ale vzhladom ku krátkemu času čo máš bude kúpa hotovej asi ideálna. Aj tak ťa čaká kopa roboty.
Vazáky vydržia strašne vela, ale v tomto som s Davidom zajedno.
designer
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod designer » ned led 11, 2009 11:29 pm

no ony ty vazáky jsou taky určeny na jiný směr tahu.
A při pivu - to je strašně ožehavý téma, jestli není lepší u toho pít čaj (čínskej) :D
richardm
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod richardm » ned led 11, 2009 11:35 pm

zapoměl jsi mi dát kontakt na toho kámoše co má ten sklad plachet.. ;) Můžeš mi ho dát? Předem dík!
Kdyby všichni měli na vše stejný názor, by to byla nuda, ne? To by všichni měli stejnou bouřkovou plachtu, nedej pánbůh že ta jednotná by byla zrovna ta nejhorší... ;)
richardm
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod richardm » ned led 11, 2009 11:44 pm

tak jsem svým nerozvážným filosofováním nadzvedl více jachtařů, koukám... takže když si třeba někdy sednem k pivu nebo čínskému čaji, budu ve výrazné menšině a ani si myslím netroufnu nic říct :mad: Na druhou stranu téma bouřková kosatka, s logicky návazující politikou ;) , mě změnili z nováčka na foru na návštěvníka se dvěma hvězdičkama!!!
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » ned led 11, 2009 11:54 pm

Kamarád nemá dielňu, ale boli som tam s ním keď ich kupoval. Bolo to v Rakúsku pri Neusiedlsee, v jednej dedine.
dan
s/y Hannah

Příspěvekod dan » pon led 12, 2009 12:02 am

to richardm:na SA muzes rovnou zapomenout,jachtam povoluji vpluti do jen asi dvou nebo tri hlavnich pristavu a to jen v pripade nouze.musi predem zadat o povoleni radiem a vetsinou je doprovazi eskorta.posadkam je zakazano opustit prostory pristavu a jakekoliv cesty do vnitrozemi.Striktne je take zakazan jakykoliv cruising v jejich 12mil vysostnych vodach.pokud to budes ignorovat tak te proste strci do basy a zabavi ti lod.
richardm
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod richardm » pon led 12, 2009 12:14 am

Danovi:
dík za info, jak jsem psal, je to plán bez detailního průzkumu, ale co píšeš věřím, jen jsem to nečekal, se přiznám. Byl jsi tam nebo jsi to někde vyštrachal? Pokud to tak je, musím změnit plány... V podstatě je mi jedno kam popluju, pro mě je základ "cesta je cíl", jakoukoliv destinaci si vždycky po cestě najdu. Lákalo mě proplout Suezem, ale není to podmínka. Můžu to změnit např do Černého moře, nebo někam za Gibraltar.. protože přes sezonu mám loď v charteru (jasně že nerad), tak pluju na jaře a na podzim. Proč ten podzim vlastně neprotáhnou přes vánoce, když charterová sezona začíná až koncem dubna... že ;)
Denis
zkušený harcovník
zkušený harcovník

Příspěvekod Denis » pon led 12, 2009 12:14 am

Dane, ale ak by prestúpil na islám tak by ho tam asi nechali. Saudský araby majú radi lode, samozrejme luxusné, ale možno by nejakú krpatú 12 metrovku tolerovali. A ak sa tam nedostane, tak aj Egyptské vody sú super. Ale tuším je tam od atentátu permanentný výnimočný stav. Pred zotmením všetky lode do prístavu.
richardm
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod richardm » pon led 12, 2009 12:17 am

gentlemani, nechcete se zúčastnit plavby do Sýrie, od 1.3. do cca 20.4.? Tam domluvíme rudé moře! To není joke!
dan
s/y Hannah

Příspěvekod dan » pon led 12, 2009 12:38 am

No trosku jim zalhat o svem pambicku to bych asi dokazal ale co jak by chteli videt tu obrizku :shock: to nee to po me nemuze nikdo chtit :lol: jinak vetsina lodi v rudem mori zustava v Egypte,to mas pravdu.
ty info jsou z RYA ,ale tam je to jen pro cleny,zadara se da neco dozvedet taky tady
http://www.noonsite.com/Countries/Saudi ... ormalities
http://www.noonsite.com/Countries/Saudi ... tryProfile
richardm
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod richardm » pon led 12, 2009 12:47 am

Dane, dík, mám to uložené. Jdu spát, nastuduju to zítra.

Zpět na