Spinakr

Že plachty jsou hlavním motorem jachty je známá věc. Vše kolem plachet a lan....

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

Namor
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Spinakr

Příspěvekod Namor » čtv říj 29, 2009 1:29 pm

Zdravím prosím o rady ohledně spinakru.Mám plachetnici 7,68m dlouhou a chci si pořídit spinakr.Poradte jaký a kde ho co nejlevněji sehnat.Díky předem za rady.Nikdy jsem s ním nejel a ani nevím jak správně vést otěže.Něco jsem již prostudoval,ale rady z praxe jsou myslím lepší.Díky Namor :?
Lakomec

spinakr

Příspěvekod Lakomec » čtv říj 29, 2009 3:24 pm

někde na fóru je celý soubor, co kdysi vycházel v Jachtu, je to " jachting nejsou žádné čáry", anebo "pravá ruka kapitána". Nevím kde, ale když pohledáš, najdeš. Tam je pár kapitol o spinakru, ovládání atd.
Myslím, že spinakr nejlíp koupíš na burzách, použitý, potřebuješ vědět délku předního stěhu a podle toho najdeš ten Tvůj. K tomu taky spinakr peň. Jeho délka cca. o malinko delší než délka od přídě ke stěžni. Doporučil bych koupit spinakr s rukávem, to je udělátko, které zaručuje dobrou ovladatelnost spinakru třeba jen ve dvou. je to takový prezervativ, který ovládáš lankem.
pecho
aktívní jachtař
aktívní jachtař

Yacht

Příspěvekod pecho » čtv říj 29, 2009 3:50 pm

Ještě bych Lakomce doplnil: "Triky starého bocmana", ale nepamatuju se už jestli Yacht nebo Yachting revue. :) Zdraví Pecho
Hovez
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Hovez » čtv říj 29, 2009 5:13 pm

Také záleží, jak velký spinakr chceš používat. Na malý ani spinakrový peň nepotřebuješ, nainstaluješ ho na takeláž geny.
Hovez
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Hovez » čtv říj 29, 2009 5:18 pm

Hovez píše:Také záleží, jak velký spinakr chceš používat. Na malý ani spinakrový peň nepotřebuješ, nainstaluješ ho na takeláž geny.

Teda jako že né na tu samou místo geny, ale jakože stejně jak genu :D prostě jako že gena tam zůstane, ale lanoví spinakru je řešené identicky :D Jsem se do toho nějak zamotal... :lol:
smike
moderátor
Reputace: 17

Příspěvekod smike » čtv říj 29, 2009 6:22 pm

a Hovezi..až se z toho rozmotáš :D , nemyslel jsi spíš genakr nebo blistr než spinakr?
Ke spinakru je peň dobrý ať je velký nebo malý.
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » čtv říj 29, 2009 6:55 pm

Já bych Smike ještě přitvrdil.
Ke každému spinakeru je peň přímo nutný, protože se vystavuje na návětrnou stranu. :P

EDIT: Hovez je do toho hodně zamotaný. :lol: Žeprý "Lanoví spinakru".... :lool:
Hovez
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Hovez » čtv říj 29, 2009 7:49 pm

smike píše:a Hovezi..až se z toho rozmotáš :D , nemyslel jsi spíš genakr nebo blistr než spinakr?
Ke spinakru je peň dobrý ať je velký nebo malý.

No vzhledem k tomu, že genakr je spinakr (byť asymetrický), jsem měl na mysli skutečně druh spinakru. Nicméně nejezdím na lodi proto, abych u toho studoval odborné názvosloví. Takže je mi jedno, jak se který špagát jmenuje a plachty rozlišuju tak leda na kosatku a genu a všemu co se mi vpředu nafoukne do balónu říkám spinakr, hlavně že loď dělá co má a jede kam chci... :whist:

Že je tu BAHARIS nejchytřejší jsem si už dávno všiml, takže je pochopitelné že musí mít poslední slovo :mad:
Anonym
účet uživatele zrušen

Příspěvekod Anonym » čtv říj 29, 2009 8:59 pm

No, to jsi mě teď dostal. Až se stydím. Leč ve psaní mě to neodradí a doufám že po mě ještě někdo něco napíše, Abych neměl alespoň to poslední slovo. ;)

Tvůj postoj není špatný (všemu co se mi vpředu nafoukne do balónu říkám spinakr, hlavně že loď dělá co má a jede kam chci...). V podstatě se s ním na vodě, pokud jsem sám, dá vystačit. Souhlasím.
Ale v okamžiku kdy se začne diskutovat, je potřeba aby druhá strana věděla o ČEM se diskutuje. Tady to už nefunguje. Genakr a spinakr jsou přeci dvě naprosto odlišné věci a nejsou ani příbuzné. Genakr je spíše z rodiny kosatek/geny. Také tu je úplně jiný způsob vystavování na vítr, o použití pně ani nemluvě.

Nezlob se, nemyslel jsem to zle a nemyslím ani teď.
Ale abych se domluvil s posádkou, tak názvosloví probírám ještě před vyplutím. Nedokážu posoudit jestli zvládnutí názvosloví je to nejdůležitější, já to ale považuji za důležité dost. Asi jsem nějaký divný...
alffa
Site building team
Reputace: 2

Příspěvekod alffa » čtv říj 29, 2009 9:06 pm

Hovez píše:nejezdím na lodi proto, abych u toho studoval odborné názvosloví. Takže je mi jedno, jak se který špagát jmenuje a plachty rozlišuju tak leda na kosatku a genu a všemu co se mi vpředu nafoukne do balónu říkám spinakr, hlavně že loď dělá co má a jede kam chci... :whist:

Že je tu BAHARIS nejchytřejší jsem si už dávno všiml, takže je pochopitelné že musí mít poslední slovo :mad:

Nojo no, Hovez,
Abys študoval názvosloví. K tomu Tě nemůže nikdo nutit. Řekl bych, že ani nikdo nechce.
Blbý je, že se pak těžko domluvíš. Až třeba, čirou náhodou, budeš potřebovat s něčím poradit.
No ale to Ty určitě nikdy potřebovat nebudeš. Tož klidně zůstávej v blažené nevědomosti.

No s Baharisem máš určitě pravdu.
Vono je to tím, že toho za prvé hodně ví a za druhé je ochotný se o ty vědomosti podělit.
Chápu, že to může někoho dráždit.
Ty buď ale v klidu a vytrvej. Nedej se. :good:
Přeji hodně zdaru, alffa
P.S.
Zase mě ten Baharis předběhl. :cry:
Anonym
účet uživatele zrušen

Příspěvekod Anonym » čtv říj 29, 2009 9:26 pm

Dobrá. Podíval jsem se na první příspěvek a myslím že Namor z nás musí být na ohrabky. Jediný kdo podal konkrétní radu byl hned první Lakomec. Pokusím se tedy navázat.

Tak jak to Lakomec napsal - souhlasím. Peň zhruba ve výšce prsou (u tak malé lodi odhaduji), ve vodorovné poloze by měl přesahovat přední stěh o 30-50cm.
Ptal jsi se na otěže. Ty se vedou zepředu dozadu. Vepředu jsou uvázané k spodním rohům spinu, vzadu (až úplně) jdou přes kladku, zase trochu dopředu na vinchnu. U menších lodí to možná bude jiné zařízení, už jsem tu nedávno narazil. Návětrná vede většinou přes reling, závětrná pod relingem. Podle potřeby.

Myslím si ale, že není až taková investice kniha Plachty, ve které najdeš úplně vše. Je fakt dobrá a ty čtyři stovky se vyplatí investovat.

Ještě rukáv: Já jej měl letos nechca poprvé a jak jsem zvyklý bez něj, tak mě to připadalo takový divný. Prostě člověk je zvyklý něco dělat když jde spin nahoru, něco když jde dolů. A tady nic!!! Jenom nahoru-dolů-nahoru-dolů. Byl jsem, jako by mě vzali oblíbenou hračku. Velmi jednoduché, nic na tom není, ale asi právě proto...
DB2
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Kontaktovat uživatele:

Re: Spinakr

Příspěvekod DB2 » pát říj 30, 2009 10:37 am

Namor píše:Zdravím prosím o rady ohledně spinakru.Mám plachetnici 7,68m dlouhou a chci si pořídit spinakr.Poradte jaký a kde ho co nejlevněji sehnat.Díky předem za rady.Nikdy jsem s ním nejel a ani nevím jak správně vést otěže.Něco jsem již prostudoval,ale rady z praxe jsou myslím lepší.Díky Namor :?

Ahoj akú máš plachetnicu ? ,konštruktér zvykne navrhnúť aj tieto plachty aby si nemusel experimentovať
, ja som mal "bývalú" Jeanneau Sunfast 17 ,priložím rozmerový obrázok , kde to máš v mierke dal som si ušiť spinaker aj genaker v Polsku.

http://img62.imageshack.us/i/sunfast17cindy10001.pdf/
Libor
bez hodnocení
Reputace: 118
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » sob říj 31, 2009 6:58 pm

Namore jsem ve stejné situaci. Jen loď má o 1m méně,
Dle projektu a zkušeností zkušenějších mi vychází spinakr 30 - 35 m[sup]2[/sup]
Zatím se dívám po polských inzerátech a málem jsem koupil před letní sezónou jeden 40m[sup]2[/sup]. Bohužel ho nechtěl prodávající poslat do Čech na dobírku a já neměl čas to řešit jinak.
Namor
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Namor » pon lis 02, 2009 2:18 pm

Ahoj.Potřebuji na loď 7,68m dlouhouObrázekzkusím se dovolat na výrobce ohledně rozměrů protože loďku máme v Chorvatsku.Spinakr chci určitě s rukávem-viděl jsem italy jek s ním zápasili v silnějším větru a díky rukávu to zbalili za chvilku.Zatím ještě zbývá kde koupit.Starší rozhodně zatím nechci.Namor
Namor
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Namor » pon lis 02, 2009 3:01 pm

To Baharis:Tu knížku mám.Učili jsme se podle ní plachtit.zatím nám to šlo dobře.Můžu každému doporučit.
Irena
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Irena » pon lis 02, 2009 4:04 pm

Ahoj Namor,pokud chceš nový ,tak se podívej na www.o-sails.cz nebo www.fialasails.cz
Na stránkách se toho příliš nedovíš,ale pokud zavoláš,nebo pošleš mail s požadavkem,vypracují Ti cenovou nabídku včetně rukávu,výběru barev ....Ceny jsou velmi rozumné a poradí Ti i s výběrem materiálu.
t0m
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod t0m » úte lis 03, 2009 8:10 am

Namore, ještě porozmýšlej o tom rukávu.
Jistě, pokud jsou na lodi jen dva lidi a spi má třeba 150m2, pak už je volba skoro jasná.
Ale pokud to nechceš tahat sám, pod 50m2 mi rukáv přijde jako zbytečná technická komplikace.
Jel jsem s rukávem jen párkrát, a jednou jsem zažil, že se zasekla spouštěcí kladka rukávu
a spi musel dolů klasicky.
Raději se to nauč bez pomůcek, o to větší radost budeš mít,
když budeš bojovat, a vyhraješ. A když začneš v menším větru
a postupně si troufneš na větší, veřím, že to dáš bez poškození spi.
Anonym
účet uživatele zrušen

Příspěvekod Anonym » úte lis 03, 2009 9:13 am

Nechtěl jsem přesvědčovat, ale když to tOm nakousl, tak se přidám.
Všechno co se může na lodi pokazit, se pokazí v té nejméně vhodné chvíli. Už jsem psal že já s rukávem jen jednou, ale na své lodi bych jej nechtěl. Je to dost subtilní zařízení, další lanko co se vepředu motá a člověk na něj musí myslet. Už tak: výtah, dvě otěže, fixace pně nahoru a dolů, je to tam jak pavučina....

Pokud se dodrží to co je v té knize Plachty, jak ses podle ní učil plachtit, a získá jen malinko grifu, jde to klasicky krásně a není se třeba bát. Začínat na větru do desíti uzlů a pohodička. Daleko náročnější je odhadnout, kdy už jej sbalit, aby nedošlo k problémům.
Lakomec

rukáv

Příspěvekod Lakomec » úte lis 03, 2009 1:35 pm

Jistě mají všichni diskutující pravdu a stojí si za svým názorem, jen upozorňuji na výrazný rozdíl při manipulaci se spinem na lodi délky kolem 12 m a délky 7,68 m, co má namor. Práce s rukávem na spinu 135-150 m2 je výrazně jiná než u spinu 35-50 m2. Je taky rozdíl v počtu členů posádky, to všechno je potřeba zohlednit.
Namor
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod Namor » úte lis 03, 2009 2:15 pm

Budeme na lodi asi jenom já s manželkou,proto jsem si myslel že rukáv bude pro nás lepší při vypouštění i balení.Nejsme žádní mistři a tak se snažíme o co nejjednoduhší řešení.Tu knihu jsem bohužel nechal na lodi.Píšete o zajištění pně nahoru dolů.Ničeho takového jsem si na ostatních lodích nevšiml.Mám na lodi spinakrový peň a někdy jsem ho používal při motýlku.Nevím jestli to bylo dobře.Díky za ty odkazy.Pošlu poptávku na ceny a uvidím jestli mě to nezrujnuje. :mad: Jestli jedete do Brna můžeme dát o spinakru řeč.Díky Namor
Anonym
účet uživatele zrušen

Příspěvekod Anonym » úte lis 03, 2009 2:41 pm

Pohledal jsem a našel pár obrázků, kde to je patrné:
http://fotogalerie.baharis.cz/displayim ... =17&pos=19
http://fotogalerie.baharis.cz/displayim ... =6&pos=101
http://fotogalerie.baharis.cz/displayim ... =16&pos=55

Jde o to, že pokud foukne poryv, má návětrný roh a tím i peň tendenci jít nahoru. Pokud naopak vítr zvadne, váhou pně klesá roh dolů. Tímto "diamantem" se peň ustaví a drží ve správné - vodorovné poloze. Já tomu říkám spodní a horní kiking. Není to přesné, ale mě se to tak dobře označuje.
U menších lodí je možná význam tohoto uchycení menší, nevím. Když jsem kroužil bóje na Vaurienovi (25-30 let zpět), tak jsme spin nepoužívali.

EDIT: Je otázka, jestli při plavbě ve dvou vůbec o spinu uvažovat. Kolik získáš proti motýlu? 1-2 uzle. Pořádnou 150tku genu a vychytat toho motýla.
Nemluvě o tom, že spin použiješ pouze při určité síle větru a na určité kurzy....
Naposledy upravil(a) Anonym dne úte lis 03, 2009 9:42 pm, celkem upraveno 1 x.
t0m
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod t0m » úte lis 03, 2009 7:54 pm

Jasně, že na velikosti (spi i lodi) záleží, jak píše Lakomec. Ale principy jsou stejné a čím menší balon, tím mi přijde rukáv zbytečnější.
Nejmenší spi, co jsem měl nahoře byl na Eliášově Maxi 77 na Orlíku. Měl prý 50m2, ale možná míň. Měli jsme jen uphaul (výtah) pně. Moc nefoukalo, takže váha pně místo downhaulu (kikingu) stačila. To si časem doladíte.
Na první pokusy vezměte na loď třetího (nejlépe někoho, kdo to umí), a za chvíli to budete umět i ve dvou. Jde jen o to, aby kormidelník měl všechny potřebné stopery v dosahu aniž by pustil pínu, páku či co tam máš.

A jasně, že má pravdu Baharis, že zas tak moc rychlosti spinem proti standardnímu oplachtění nezískáte. Ale nenech se odradit, už jen pro ten pocit to stojí za to. Držím palce.
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 33

Příspěvekod marks » úte lis 03, 2009 9:25 pm

Ahoj namore, když už ti tady do toho kecá i baharis, může i já :rofl: :lol: :lol: :lol:. Pokusím se terminologii veleváženého kolegy upřesnit. ten dolní kiking je správně je to prostě kiking spinakrového pně, to horní je výtah. V pokusu sehnat si spinakr ti fandím, jde o nový způsob ovládání plachet tudíž se zdokonaluješ a jeho hlavní výhodou je vysoká užitnost pří slabém větru. Jelikož chceš investovat do nového pak by jsi měl zvážit možnost genakru, ten je ještě variabilnější, dá se používat při více bočníh kurzech, použití pně neni vždy nutné, přesto si s ním akovou variantu vyzkoušet můžeš. Jen doufám, že jsem to všechno napsal správně
Anonym
účet uživatele zrušen

Příspěvekod Anonym » úte lis 03, 2009 9:47 pm

marks píše:když už ti tady do toho kecá i baharis, může i já
No dobře, pochopil jsem. Už mlčím. :cry: :cry: :cry:
Aspoň chvilku...

Zpět na