Lanový vs tyčový rolfok

Že plachty jsou hlavním motorem jachty je známá věc. Vše kolem plachet a lan....

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

jakubsipek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Lanový vs tyčový rolfok

Příspěvekod jakubsipek » sob led 16, 2010 1:39 am

Ahoj, četl jsem, že lanovým rolfokem (na rozdíl od tyčového) mohu mít kosatku buď úplně rozvinutou nebo úplně smotanou,
ale že ji nemohu zrefovat třeba jen na polovinu. Je to pravda?

Díky
Neny
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník

Příspěvekod Neny » sob led 16, 2010 2:21 am

Je to asi podla modelu. Ja som si vyrobil lankový ale z času načas neposlúchal, tak som tam dal pásovinu a išlo to jak lusk. No musím ťa upozorniť že som z tým nemal žiadne skúsenosti, rolfok som robil naslepo, podla fotiek a svojej predstavivosti :D . Podľa mňa môže dobre fungovať aj lankový! Teda ak je dobre spravený. ;)
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » sob led 16, 2010 8:53 am

Lanovým rolfokem můžeš plachtu také zarefovat, ale může se při tom plachta poškodit, takže se to nedělá. Za prvé nemá zarefování dobrý tvar, špadně nabíhá vítr přes tu bouli co se ti z namotané plachty vytvoří a pak úchyty plachty na stěh ti při zarefování v silnějším větru můžou plachtu roztrhnout.

Tyčovým rolfok em můžeš plachtu i v klidu refovat a poškození nehrozí. Ale zase je o dost dražší, i když svépomocí se dá vyrobit tyčový rolfok i z lanového

Každopádně také záleží na tom jakou máš plachtu, na lanový rolfok a tyčový rolfok je třeba jiné ochycení, tudíž se pak plachta musí nechat přešít.

Já používám lanový rolfok a jsem spokojený, mám na něm namotanou genuu, ale na další sezonu chci přidat ještě jeden přední stěh na který v případě silného větru vytáhnu malou kosatku (a taky stěh pro jistotu, kdyby to ten jeden nevydržel pod náporem geny)
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » sob led 16, 2010 9:05 pm

Chápu dobře, že lanový rolfok je zároveň i přední stěh? Tedy nese napětí jako ukotvení stěžně?
Anonym
účet uživatele zrušen
Reputace: 159

Příspěvekod Anonym » sob led 16, 2010 9:31 pm

U trubkového rollfoku to je Jardo také zároveň stěh. :)
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » sob led 16, 2010 9:55 pm

Mě je jasný, že je to u tyčového rolfoku zároveň stěh. Ale u lanového taky? Viděl jsem teď v Londýně na výstavě na přídi lodě lanový rolfok a vedle něj normální stěh. Takže mi není jasné, jestli je to tak u lanového rolfoku vždy a nebo lanový rolfok může být zároveň i stěh.
tatinecek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 4

Příspěvekod tatinecek » sob led 16, 2010 10:07 pm

Kutr. Ten by měl mít 2 stěhy, nebo ne?
A na prfní stěh genoa, genaker a na druhý zbytek.
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » sob led 16, 2010 10:44 pm

Ale právě že ne kutr. Ale normální přední stěh a těsně vedle něj lanový rolfok. A protože lanový rolfok neznám, ptám se tady, jestli lanový rolfok může plnit funkci stěhu a nebo - jestli u lanového rolfoku je třeba stěhu zvlášt, k čemuž by napodívalo to, co jsem viděl v Londýně.
Rozhodujeme se totiž, jestli pořídit na malou loď tyčový nebo lanový rolfok - a nikdy jsem s lanovým rolfokem neměl tu čest. Jen s tyčovým.
Takže otázka: Při použití lanového rolfoku - je plachta navíjena na přední stěh, který zároveň drží stěžeň vpředu sám a jediný? A nebo je nutné mít stěh zvlášť, aby navíjecí mechanismus lanbového rolfoku nebyl pod takovým tahem (třeby by mu to mohlo škodit, co já vím...)
karel
Macher
Reputace: 14

Příspěvekod karel » sob led 16, 2010 11:11 pm

Ano , při použití lanového rolfoku je plachta navíjena na přední stěh, který zároveň drží stěžeň vpředu sám a jediný . Ten druhý stěh si tam můžeš dát aby jsi mohl alternativně použít jinou přední plachtu než máš na rolfoku , třeba bouřkovou .
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » sob led 16, 2010 11:13 pm

Jo, díky. Už v tom mám jasněji. Ale musím říct, že i přes láci lanového rolfoku budu asi doma hlasovat pro tyčový.
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » ned led 17, 2010 9:24 am

to ivan: já mám lanová rolfok jen s jedním lanem - stěhem, a plachta se namotává dobře, namotám na něj celou genu a je to ok, ale je pravda, že jen zmenšit plochu plachty nejde. Ale jestli fouká slabý vítr, nebo silnější, v kvalite namotání rozdíl nevidím.

to JardaF: právě jak jsi viděl na výstavě ještě přidaný druhý stěh, tak to chci dodělávat, nemáš náhodou fotku, jak to měli provedené? Jen pro inspiraci.
JardaF
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JardaF » ned led 17, 2010 10:47 am

2Charlie: Nemám, jsem trouba, měl jsem to vyfotit :(
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » ned led 17, 2010 11:43 am

Spodní oko kosatky je připevněné k bubínku , tudíž se začne odspoda namotávat nahoru, mě to tak funguje perfektně a i v silnějším větru se lehce namotá. Je tam jen bubínek na ložisku, přední stěh je otočný nahoře s ložiskem a otáčí se zároveň i kladka výtahu kosatky. Druhé lano tedy netřeba
marks
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 33

Příspěvekod marks » ned led 17, 2010 11:58 am

charlie, nemáš fotku? rozumím tomu snad dobře, jen ta otočná kladka, to se otáčí kolem výtahového lana?
Libor
bez hodnocení
Reputace: 122
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » ned led 17, 2010 12:15 pm

Chlapci....je to běžně k vidění i k dostání.
Když nevím zeptám se strýčka Googla
Obrázek

A tady máte všechny 3 používané typy i s popisem:
http://www.zeglarstwo.sail-ho.pl/patent ... olerm.html
Obrázek
Obrázek
Obrázek

A součásti pro nejjednoduší typ
http://shop.jachting.info/index.php?mai ... ts_id=1370
Obrázek

Tak kde je problém :?
Pepa
moderátor
Reputace: 23

Příspěvekod Pepa » ned led 17, 2010 12:20 pm

Tento obrázek jsem zde dávalo již před delším časem, ale již jsem jej nenašel. Vidíte z něho správnou funkci lankového rolfolu, která je podmíněna správnou instalací plachty. Nejčastější chyba je /já ji první rok také provozoval :) / že lano výtahu kosatky vedete po stěžni dolů /jako u trubkového rolfoku/, kdy jej po vypnutí uvážete. V tomto případě se při refování nemůže horní ložisko točit. Přední stěh a přední lem kosatky se skroutí jako houska a žmoulají mezi sebou plachtu, Kroucením se zkracuje vzdálenost tedy rychle vzniká velmi vysoký tah v předním stěhu a předním lemu a to až takový, že bubínkem nejde pomalu ani točit. Kdo za to rve zarputile, začne ničit plachtu. Při správném sestavení to funguje naprsto spolehlivě a lehce.
Lano výtahu které se musí vrátit zpět na vršek bubnu /zeleně/ potom vytváří druhý prvek, vedle předního stěhu na které se vcelku kvalitně plachta navine.

obrázek je třeb zobrazit ve full size
Pepa

Obrázek
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » ned led 17, 2010 12:32 pm

Já na to namotávám dacronovou genu. Kladka se otáčí zároveň se stěhem a lano výtahu, jak už tu je psáno, musí vést podél stěhu zpět dolů k bubínku.

Viděl jsem, že někdo to má řešené tak, že dole na bubínku má ještě kladku, tím pak výtah protáhne, směrem nahoru našponuje a má tam i zásek, do kterého to pak zasekne, a výtah pak je z lana. Jinde mají výtah z nerez lanka, které je kratší, na konec se zahákne lano a přes dva trojbloky se plachta napne. Já letos budu muset dát nerez lanko, protože lano se mi začlo postupem času natahovat, a musel jsem pořád dopínat. A dole to asi zaháknu za jeden z háčků, co na bubínku jsou.
Pepa
moderátor
Reputace: 23

Příspěvekod Pepa » ned led 17, 2010 1:55 pm

Osobní přesvědčení : na první obrázek od Libora zapomeňte, to by nefungovalo, druhý způsob nic moc, třetí ano, je to totéž, co je na mé sestavě. Dokladovat tento názor je na 3 strany, což se mi rozhodně nechce. Technický cit každému napoví.

cenová orientace: lanový rlofok koupíte za cca 1600, trubkový nejlacinější asi plastimo, zdůrazňuji přibližně, neb jsem to prověřoval asi před rokem a půl cca 7500,-
Ten lanový je především vhodný na lodě, kde je malá kosatka, kterou není nutno prakticky refovat.
Pepa
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » ned led 17, 2010 1:56 pm

Pepa ale píše, že se to kroutí, pokud nesvedeš výtahové lano zpět podél stěhu, pokud to ale uděláš správně, tak se nic nekroutí a neničí. Já to tak normálně používám, a nemám s tím jediný problém, jen nemůžu plachtu refovat, ale to mě až tak nevadí. Tento sytém na lodi byl již při koupi a funguje perfektně.
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » ned led 17, 2010 3:53 pm

U I. se píše:

Nejjednodušší možnost, ale nejméně efektivní. Obvykle se po určité době začne lik kroutit a na vrcholu se tvoří tzv. tulipán, který se silnými větrem je velmi často příčinou utržení plachty v nejmenším vhodném okamžiku. To může být velmi nebezpečné pro celé lanoví na loďi. Vinou je pružnost lana předního líku, který se otáčkami kroutí (dole se už otáčí a nahoře ještě ne) a zkracuje, tím vyvozuje tah.
Libor
bez hodnocení
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Libor » ned led 17, 2010 4:00 pm

Když tu porovnáváme lanový s tyčovým, tak ještě schéma toho tyčového ve dvou verzích:
Obrázek

Zpět na