Lanový vs tyčový rolfok

Že plachty jsou hlavním motorem jachty je známá věc. Vše kolem plachet a lan....

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

vlastikptacek
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod vlastikptacek » čtv úno 21, 2013 9:26 am

Přidám svoji trošku do mlýna - na mojí lodi mám tyčový rolfok, kosatka má našitý lem s provázkem, drážkou jde pomocí výtahu nahoru a výtah přes horní kladku dolů, kde je malá rohatinka za kterou se výtah po dotažení plachty upevní, ale zbytek výtahu pokračuje dál přes otvor v bubnu rolfoku a vlastně tvoří ovládací lano rolfoku. Je to polská výroba, ale maká to výborně.
ZofMart
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod ZofMart » pát úno 22, 2013 9:23 pm

Snad to nebude :offtopic: , ale řešil jste někdo přestavbu lanového rolfoku na tyčový? Konkrétně jde o tyč (spíš, kde koupit profil a celková problematika, strojní vybavení, atd. ) Jde o 6m loď. modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3216
Charlie
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Charlie » pát úno 22, 2013 9:45 pm

Dělá se to z prodlužovacích profilů pro tyčové rolfoky, třeba od plastima. Prodávají se po dvou metrech, pospojuješ si jakou délku potřebuješ. Přední stěh protáhneš profilem a vrchní ložisko upevníš na jedné straně a spodni buben na druhé straně - tam to bude chtít vyrobit asi nějaké úchyty podle toho konkrétního rolfoku.
ZofMart
návštěvník fóra
návštěvník fóra

Příspěvekod ZofMart » ned úno 24, 2013 10:42 am

OK. Díky za radu, ještě to proženu mozkovnou a výsledkem se pochlubím. Jen budu muset vymyslet nějaký mezikus na horní stranu tyče. Mezi tyč a ložisko. Spodek je mi jasný.
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 65

Příspěvekod Zdenda12345 » sob črc 13, 2013 8:21 pm

Udělal jsem si obrovskou radost a přidělal starosti.... :-))

Koupil jsem si tyčový rolfok.
Zjistil jsem, že musim nechat udělat novej stěh, protože koncovku na laně neprotáhnu hlavou rolfoku. :( Naštěstí mi to Imra udělá na počkání, i když musim dojet do roudnice.

Co ale nevim je, jak je zakončený lano v předním líku geny. Teď je tam ocelový lano. Průměrem by mi vyhovovalo, ale .... mám ho vyhodit a dát tam normální šňůru? Jak jí na koncích zakončit? Jen nějak zašít?

Dík za rady. :-)
Pepa
moderátor
Reputace: 23

Příspěvekod Pepa » ned črc 14, 2013 12:18 pm

Na placetnicích se běžně všívá do předního lemu kosatky ocelové lanko. Jen je otřeba, aby ti lanko obalené kosatkou šlo lehce /přijatelně/ do drážky rolfoku a zárveň nesmí hrozit jeho vytržení /použít šupléru/. Pokud máš nyní na konci lana srdíčko, nutno odstranit a lanko zašít.
Zdenda12345
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 65

Příspěvekod Zdenda12345 » ned črc 14, 2013 4:34 pm

Dík,
odříznu očko a zkusim to do rolfoku. Možná bude lanko ještě moc silný. Oměřim, zkusim a uvidim.

Dík

Zpět na