Ovládání lazy jacku?

Že plachty jsou hlavním motorem jachty je známá věc. Vše kolem plachet a lan....

Moderátoři: Pepa, smike, vilma

pawlik
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 8

Ovládání lazy jacku?

Příspěvekod pawlik » pon črc 26, 2010 12:21 pm

Zdravím všechny a mám dotaz:
měl jsem půjčenou jachtu, kde po povolení topenanty viselo ráhno na lazy jacku místo na plachtě. Nevšiml jsem si toho - moje chyba, mělo mi dojít, že na něčem to ráhno viset musí, když nedokážu vypnout zadní lem hlavní plachty. No, přitáhl jsem trochu víc otěž a lazy jack jsem utrhl. Charter mi to chtěl strhnout z kauce a když jsem se bránil, že ráhno má držet plachta a ne lazy jack, tak mi správce řekl, že na přitažení/povolení lazy jacku je tam lano. Já jsem naučený že si nehraju s lanem, o kterém nevím, k čemu je, abych třeba náhodou neuvolnil výtah geny a nezrušil rolfok, a o lanu k ovládání lazy jacku mi při předávání nikdo neřekl, a ani nikdy předtím jsem o ničem takovém neslyšel. Proto bych rád věděl - je ovládání napnutí lazy jacku lanem běžné nebo to byla výjimka?
kon-tiki
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod kon-tiki » pon črc 26, 2010 12:51 pm

není to úplně běžně,ale už jsem to takto řešené na dvou lodích měl. lano bylo pod sálingen jednou na malé kladce jednou v oku a končilo na rohatince na stěžni. nestalo se mi, že bych při povolení topenanty přepnul lazyjack. takto řešené je to proto abys mohl lazyjack povolit a back šel níže a ty jsi tak zvýšil účinnost plachty. btw. pokud jsi byl skipper tak nechápu přístup, kdy nevíš na co je které lano a ani to vědět nechceš....
Felix
zkušený harcovník
zkušený harcovník
Reputace: 148
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Felix » pon črc 26, 2010 1:04 pm

Na KW "lazy jack" odpoví strýček Google sbírkou schematických obrázků. Z většiny z nich je patrná možnost lazy jack povolovat a dotahovat.
pawlik
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 8

Příspěvekod pawlik » pon črc 26, 2010 1:50 pm

Díky za poučení.
tatinecek
pravidelný návštěvník
pravidelný návštěvník
Reputace: 3

Příspěvekod tatinecek » pon črc 26, 2010 2:41 pm

Po několika nedobrých zkušenostech s lany na lodi, chci vžycky vědět k čemu je které lano. :? A není od věci se přesvědčit, že je to opravdu tak, jak Ti to vysvětlují při předání lodě. :shock: Oni jak mají lodí víc a málo času, tak někdy řeknou, že tohle je na genu a tohle na hl. plachtu, a pak je to obráceně a máš o starost víc. Lazy jacka jsme utrhli už víckrát, a nikdy nikdo za to nic nechtěl, protože ta lana byla vždy víceméně načnutá. Je pravda , že jsme ho navázali a upevnili zpátky, takže byl plně funkční.
dagee
návštěvník fóra
návštěvník fóra
Reputace: 0

Příspěvekod dagee » pon črc 26, 2010 11:50 pm

Moje zkušenost je taková, že výtahové lano (nebo spíš lanko) lazy jacku je vždy na každé straně protaženo kladkou pod salingem a tato jsou dole svázána a provlečena třeba přes oko spinnakerového pně na stěžni nebo refovací háky na ráhně u stěžně tak, aby nemohla utéc nahoru.
V této poloze musí být tak volné, aby než se napne nebo dokonce přetrhne lanko, ráhno musí být opřeno o rodkicker. Před skasáním hlavní plachty (povolit kicking a lehce hlavní otěž) máš připravené na každém lanku oko pro jeho zkrácení, které zahákneš za refovací hák na každé straně tak, aby šla plachta pěkně složit do bagu.
Pokud je plachta úplně skasaná, sundám výtah hlavní plachty (šekl), převážu ho na úvaz na konci ráhna a použiji ho jako topenantu.
Jako poslední pak přitáhneš hlavní otěž, aby to nemávalo sem tam. (toto v maríně ocení hlavně hlavy členů posádky, kteří více vyrostli) :)

Zpět na